|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  2 3 [4] 5 6   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Бебешка исхрана
15.4.2010 14:07:26   
Adrijana
fala, posto nekako sakam da razbijam monotonija i zatoa sakav da i dadam so nesto drugo, deka do sega jade oriz samo so morkov.

_____________________________



(Одговор на членот caci20)
Непосредна врска до пораките: 76
   RE: Бебешка исхрана
12.7.2010 21:55:14   
marinka
zdravo na site,jas sum malce nova na forumot,imam edno malo slatko bebusce Mihail i sakam da ve prasam nesto,nie sme skoro edna nedela pred peti mesec pocnavme so dohrana po malce,sokcinja ne sakame,a probavme jabolka banana i sliva od kasickitte,e sega nedelava pedijatarot ni kaza da probame malce praska a mene mi e nekako strav da mu dadam da ne dobie alergiska reakcija a i na samata kasicka pisuva so minimum sostav za mozna alergiska reakcija.dali nekoj od vas ima probano praska kaj bebence na ovaa vozrast,sakav i uste nesto da ve prasam dali od 5 mesec moze da mu dadam morkovce da proba zatoa sto sakam i na zelencukovi kasicki da se navikne ne samo na blago,a inace si cicame redovno a kasickite ni se kako mal desert ednas sabajle i ednas nakaj 7 se razbira po 3 lazicki posto i sme najadeni pa nesakame mnogu.pozdrav i fala odnapred:)

(Одговор на членот Adrijana)
Непосредна врска до пораките: 77
   RE: Бебешка исхрана
12.7.2010 22:04:07   
Палешка РР
Здраво маринка, добредојде.
Јас на мојата ќеркичка и дадов праска кога наполни 5 месеци, дома приготвена.
Се надевам нема да има реакција.
user posted image


_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот marinka)
Непосредна врска до пораките: 78
   RE: Бебешка исхрана
12.7.2010 22:04:39   
Viktori
јас им давав на дечињата мои од 5 месеци праска со ориз. Имаше таква кашичка фрутек. Инаку ако не се дава претпазливо и постепено секоја храна може да предизвика алергична реакција.
А инаку морковче може, јас сокчиња од морковче и јаболко им имам давано уште од 4 месеци.
Исто така можеш и компирче и морковче како комбинација. Да ги свариш и испасираш погусто или потечно како супа.


_____________________________

Danger! Ha! I laugh in the face of danger. Ha, ha, ha, ha ...
Мај нејм ис лукс. Жито лукс.





(Одговор на членот marinka)
Непосредна врска до пораките: 79
   RE: Бебешка исхрана
12.7.2010 22:15:53   
marinka
fala mnogu za odgovorot,inace ne mu davam mnogu sekoe novo ovosje na pocetok e po edna lazicka,e sega jabolkoto i bananata posto isto pocnavme taka a pominaa skoro dve nedeli ja zgolemivme kolicinata ama sepak ne sme na cela kasicka od malite.zaboraviv vo porakata i da ve prasam od koga bi mozela navecer da mu davam da receme griz onie gotovi sto se prigotvuvaat so voda ili orizovi bea tocno ne mi teknuva kako obrok plus?user posted image

(Одговор на членот Viktori)
Непосредна врска до пораките: 80
   RE: Бебешка исхрана
12.7.2010 22:32:14   
Палешка РР
Ориз може уште веднаш и пченкарни снегулки, тие не содржат глутен.

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот marinka)
Непосредна врска до пораките: 81
   RE: Бебешка исхрана
12.7.2010 23:27:44   
Тања РР
Маринка добредојде и од мене.
Јас морков и дадов на ќерка ми како втора храна, веднаш по јаболкото а праска ми е страв и мене. Мислам подобро е круша да му дадеш.

Мамички а какви се тие оризови и пченкарни снегулки? И јас сакам да пробам. Како да ги барам? Од кој производител?



_____________________________

There are two ways to live your life. One is as though nothing is a miracle. The other is as if everything is."......А.А

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 82
   RE: Бебешка исхрана
12.7.2010 23:34:08   
mama26
frutek kasickite mislam gi kazuvaa na vesti vcera deka slovenija veke dva dena kako gi vrakale proizvodite a nasava zemja neznaela.parite im bile vrateni.vednas kazav na drugarkami i mi rece deka nema kupeno od niv odamna tuku e na hipp.

(Одговор на членот Тања РР)
Непосредна врска до пораките: 83
   RE: Бебешка исхрана
13.7.2010 0:14:11   
Slagjana
Тања, оризови снегулки за бебе од 4 месеци има од Хип, а Лино и Нестле се од 6 месеци. Овие на Хип се подготвуваат со вода. Од Хип ние ја пробавме ноќната млечна каша од јаболко со ориз. Супер ја прифати и подолго и држи ситост. 

(Одговор на членот Тања РР)
Непосредна врска до пораките: 84
   RE: Бебешка исхрана
13.7.2010 0:17:47   
Slagjana
Маринка, јас праска пробав да и дадам на 4 месеци, ама имаше проблем со мешето. Исто ни се случи и со јаболкото. Сега и давам сок од круши и нема проблем. Сепак кај секое дете е различно. Пробај со помала количина.

(Одговор на членот marinka)
Непосредна врска до пораките: 85
   RE: Бебешка исхрана
13.7.2010 9:06:18   
Палешка РР
Бидејќи Миа многу повраќаше од кашата на ХИП, јас и ставав пченкарни снегулки на Лино, во овошјето, од пет месеци. Не содржат глутен и не ги припремав со млеко. Обично ги мешав во круша и си јадеше.

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот Slagjana)
Непосредна врска до пораките: 86
   RE: Бебешка исхрана
13.7.2010 10:39:25   
marinka
mihail koga napolni 4 meseci imase pad na hemoglobinot i na pocetok pedijatarot od jane sandanski koga ja primase vakcinata ni rece da prima zelezo ferrumlek 3meseci za da ne pocneme uste so kasicki i koga bev kaj mojot pedijatar mi rece deka e vo red sto primal zelezo megutoa ne treba 3 meseci seuste e malo za tolku dolga terapija a i kaj sekoe dete bilo normalno pad na zelezoto vo 3-4 mesec i pak vo 7 mesec,zatoa sega ni rece da pocneme so kasickite po malce za taka preku ovosjeto si prima i mu se normalizira,sakava da ve prasam a od kolku meseci ja probavte taa noknata kasicka so jabolko i oriz sto se prigotvuva so voda,jas planiram ili orizovite snegulki na hipp ili taa so jabolce da mu ja dadam za 2 nedeli koga ke bide 5meseci so negde 10 dena kolku da proba da vidam dali ke ja prifati?

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 87
   RE: Бебешка исхрана
14.7.2010 13:29:30   
Isabella
Jas mlecna kasa pocnav da i davam negde na pocetokot na peti mesec, sto se prigotvuva so voda (vo sebe sodrzi adaptirano mleko). Na ambalazata pisuva posle 4 mesec.

(Одговор на членот marinka)
Непосредна врска до пораките: 88
   RE: Бебешка исхрана
14.7.2010 13:34:30   
Isabella
Mamicki, jas sakam da ve prasam od kolku meseci pocnavte da im davate meso na svoite bebinja? Isabella za dva dena ke polni sest meseci, a edna moja rodnina mi kaza deka na svojata kerkicka pocnala da i stava po malku mevce vo zelencukovite kasicki od pet meseci (jas se zacudiv, mislam deka toa e rano) user posted image

(Одговор на членот Isabella)
Непосредна врска до пораките: 89
   RE: Бебешка исхрана
14.7.2010 14:19:22   
Martins mom
И јас мислам дека пет месеци за месо е мнооогу раноuser posted image user posted image Месото според некои информации што ги имам се воведува кај 7-8 месец...Сепак поискусните мамички нека кажат

_____________________________

Никој не може да го осуди мојот избор, ниту моето мислење. Затоа што никој не ги пробал моите чувства, ниту моите болки.

(Одговор на членот Isabella)
Непосредна врска до пораките: 90
   RE: Бебешка исхрана
14.7.2010 14:28:22   
Палешка РР
Јас планирам да почнам со месо со наполнети 7 месеци.

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот Martins mom)
Непосредна врска до пораките: 91
   RE: Бебешка исхрана
14.7.2010 14:55:25   
Slagjana
Со млечна каша почнавме на 4 и пол месеци, а за месо има време. Нека наполни 6 месеци па ќе пробаме.

(Одговор на членот marinka)
Непосредна врска до пораките: 92
   RE: Бебешка исхрана
15.7.2010 13:17:05   
emilia
Koga i sto da vklucite vo ishranata na bebeto moza da naucite na 29.07.2010/cetvrtok od 11 casot vo besplatnoto uciliste za bremeni i mladi majki vo Bolnica Sveti Lazar Hospital

Vlezot e sloboden

(Одговор на членот Slagjana)
Непосредна врска до пораките: 93
   RE: Бебешка исхрана
29.8.2010 23:38:05   
Тања РР
Мамички Јана веќе јаде јогуртче ( и тоа не ми го сака Битолски туку Јока кој јас ич не го сакам бидејќи е кисел). Може ли да и дадам АБЦ крем сирење и како да и го дадам?

_____________________________

There are two ways to live your life. One is as though nothing is a miracle. The other is as if everything is."......А.А

(Одговор на членот emilia)
Непосредна врска до пораките: 94
   RE: Бебешка исхрана
29.8.2010 23:45:17   
Палешка РР
Тања, можеби ќе ти биде смешно, но јас на Миа првиот пат и дадов да лизне со нејзиното прстеuser posted image и многу и се допадна. Потоа и го ставав во палента, а сега во зеленчук, макарони, некогаш и во супа, за да и го подобрам вкусот. Само во месо не.


_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот Тања РР)
Непосредна врска до пораките: 95
   RE: Бебешка исхрана
30.8.2010 14:01:02   
lukas
sin mi ima 6 meseci sega zasega mu imam dadeno od ovosje:jabolko,krusa,banana,kajsija,crna sliva.a od zelencuk imam dadeno morkov,tikva,kompirce.a od ovie drugite oriz imam dadeno ama nekako go neke,daj kazete mi vo koj redosled da davam oti zelencuk ne mi jade nekako a i plus sakam da znam so so da mesam...pojma nemam,sega ovie dena treba da pocnam so aptamil 2 i i toj se dava samo tri pati na den e sega od sabajle ednas kasicka ovosna,posle mleko za pred spienje,posle kaj rucek orivce so morkovce,posle kaj 18 h mleko aptamil,pa vecerta kaj 20h kasicka ovosna malku i pred spienje mleko...sto velite dobro e vaka ili gresam...pozz ve molam za odgovor...

_____________________________

Неможите да бидите храбри ако не сте повредени.Неможе да научите ако не сте погрешиле.Неможете да бидете успешни ако не сте доживеале неуспех.

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 96
   RE: Бебешка исхрана
31.8.2010 0:33:46   
Snowhite RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: lukas

sin mi ima 6 meseci sega zasega mu imam dadeno od ovosje:jabolko,krusa,banana,kajsija,crna sliva.a od zelencuk imam dadeno morkov,tikva,kompirce.a od ovie drugite oriz imam dadeno ama nekako go neke,daj kazete mi vo koj redosled da davam oti zelencuk ne mi jade nekako a i plus sakam da znam so so da mesam...pojma nemam,sega ovie dena treba da pocnam so aptamil 2 i i toj se dava samo tri pati na den e sega od sabajle ednas kasicka ovosna,posle mleko za pred spienje,posle kaj rucek orivce so morkovce,posle kaj 18 h mleko aptamil,pa vecerta kaj 20h kasicka ovosna malku i pred spienje mleko...sto velite dobro e vaka ili gresam...pozz ve molam za odgovor...


Ако не ти го јаде оризот мешај го со банана, јас така му правам само ориз не сака. Добро правиш што овошните каши ги даваш наутро и навечер, за ручек давај зелнчук, ориз, компир, морков,тиквичка и комбинации од овие, а кога ќе почнеш со месо, можеш преку еден ден да даваш месо за ручек

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот lukas)
Непосредна врска до пораките: 97
   RE: Бебешка исхрана
31.8.2010 0:35:26   
Snowhite RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: Тања

Мамички Јана веќе јаде јогуртче ( и тоа не ми го сака Битолски туку Јока кој јас ич не го сакам бидејќи е кисел). Може ли да и дадам АБЦ крем сирење и како да и го дадам?


Мислам дека можеш да и даваш АБЦ намаз, е сега како се дава, нека каже некоја мамичка што веќе има дадено, таман и јас ќе се информирамuser posted image , па да му дадам и јас

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот Тања РР)
Непосредна врска до пораките: 98
   RE: Бебешка исхрана
31.8.2010 0:36:47   
Snowhite RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: Палешка

Тања, можеби ќе ти биде смешно, но јас на Миа првиот пат и дадов да лизне со нејзиното прстеuser posted image и многу и се допадна. Потоа и го ставав во палента, а сега во зеленчук, макарони, некогаш и во супа, за да и го подобрам вкусот. Само во месо не.



За АБЦ зборуваш тука? Јас помислив за јогуртот, моја грешка сориuser posted image

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 99
   RE: Бебешка исхрана
31.8.2010 0:41:24   
lukas
fala ti mnogi snowhite,bas se dumav dali dobro pravam deteto do dusa ne mi e placlivo i nervozno no mi e strav da ne ne mu pravam dobro,sepak fala ti mnogu nezz zosto no mnogu se plasam...denes probav mu dadov imav zemeno od hipp onie kasicki so voda sto se pravat i mu napraviv i mu kladov edni biskviti meleni edno lajce bevita se vikaat od SL se,i sega namesto od sabajle da mu pravam kasicki ke mu ja pravam taa od hipp taa e cista od jabolko i ke mu dodavam de banana de morkovce de krusa vo nea za da ne odi fira(se smejam)a za zelencukovi ke se boram ne mi gi jadi bas ama ke se borime nekako..pozz i pak fala..

_____________________________

Неможите да бидите храбри ако не сте повредени.Неможе да научите ако не сте погрешиле.Неможете да бидете успешни ако не сте доживеале неуспех.

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 100
Страница:   <<   < Претходна страница  2 3 [4] 5 6   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  2 3 [4] 5 6   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Цуцла.
пеперутка16

До кога вашето дете имало цуцла?