|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Бебешка исхрана
27.1.2010 15:54:35   
bebi
Здраво на сите мамици.
Јас сум нова и еве првпат пишувам.
Мојот Владимир има 7 месеци и 3 недели. Од 6 месеци почнавме со воведување на тврда храна. Од почетокот бев многу внимателна (секој нов продукт по 2- 3 дена), и по малку, но кога направивме крвна слика, докторката ми рече дека малиот почнува да развива анемија и бидејќи е понапреден да почнам со месо и други продукти. Веднаш му дадов телешко месо дома приготвено, со компир, морков, тиквичка и домат, а 2 недели подоцна пробав и пилешко и мисирка, но од Хипп-овите кашички, затоа што незнам од каде да набавам добро пилешко месо.
Сето тоа одлично го прифати, и сега веќе имаме богато мени. Му цедам и свежо цвекло со јаболка и малку лимон, од овошје јаде се јаболко, круша, слива, праска, кајсија, вчера му дадов и варена тиква со мое млеко и одлично го прифати.
Обожава пасирана банана со свежо јаболко и малку мандарина.
И од зеленчукот сега веќе му давам се што има на пазар и се свежо приготвено. Пред 2 недели му дадов и кисело кравјо млеко и немав проблем, и сега си јаде со палента и со спанаќ, а понекогаш му го ставам и во зеленчукот.
Брокула, карфиол, праз јадеме,тиквица од 6-от месец и немаме никаков проблем
Ме интересира за рибата?
Сакам да му воведам но незнам каква риба и со што?
Ако имате некој совет или рецепт со задоволство го прифаќам.
За недела две, планирам да пробам и со малку жолчка.
Поздрав до сите

(Одговор на членот sunchips)
Непосредна врска до пораките: 26
   RE: Бебешка исхрана
27.1.2010 16:14:58   
mis.
беби кликни тука има некои рецепти што ги имаат напишано наши мамички кои си ги спремаат дома за своите дечиња.Мислам и ма нешто и за подготвување на риба.Според мое мислењњ треба малку да почекаш со риба барем до 10-11 месеци.Не треба да брзаш не секогаш со храната се подобрува крвната слика кај бебињата.Кај повеќе случаи анемијата е наследна.Прекрасно е чуството кога бебенцето сака се да јаде и да проба без да прибир.Продолжете само така но да не заборавете и на мајчиното млеко кое е сеуште основна храна за бебињата.

(Одговор на членот sunchips)
Непосредна врска до пораките: 27
   RE: Бебешка исхрана
27.1.2010 16:21:24   
bebi
Фала мис за советот.
Би сакала да му воведам риба затоа што читам по литературите дека може да се воведе околу 8 месец.
Инаку со анемијата немаме сега проблем.
Инаку и понатаму се уште го дојам, наутро, пред спиење, ноќно време и еднаш во тек на денот. Адаптирано млеко користам само кога му припремам житарки, затоа што немам доволно.
Се согласувам, мајчиното млеко е најбитно за детето.

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 28
   RE: Бебешка исхрана
27.1.2010 19:46:28   
Tanja K.
Nie sme polni 5meseci i 7dena.I nokno vreme postojano se budi znam deka i se jade.Postojano si cica,no sto nisti vozduh.Ne saka adaptirano mleko i gotovo.Ziva nenaspana sum.Ke pospie po 15-20min.i pak cica i se taka do sabajle.Ke i napravam mleko,nie koristime NAN1 nesaka da pie.Duri posle 5-6saata,otkako ke ja ostavam da ogladne ubavo ,togas malku pie.Sakam da se nauci na toa mleko,no neznam kako.Inaku davam kasicki od ovosje i zelencuk.Sega mm kupi i tie medolino,grizolino,sto se za taa vozrast.No,toa za preku den.A za noke??????user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image Kazete nekoj sovet,ve molam inaku pagam za krevet.user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот bebi)
Непосредна врска до пораките: 29
   RE: Бебешка исхрана
27.1.2010 19:57:58   
ripce
Консултирај се со педијатарот... можеби не и се допаѓа тоа млеко, можеби ќе треба да пробате со некое друго?

_____________________________

"Кога сте мајка никогаш не сте сами во своите мисли. Мајката секогаш мора да мисли два пати, еднаш за себе и еднаш за своите деца."

(Одговор на членот Tanja K.)
Непосредна врска до пораките: 30
   RE: Бебешка исхрана
27.1.2010 20:11:03   
mis.
Тања к истото ми се случубаше и мене.Посојано на града што не знаеш дали имаш или немаш млеко.Ги искупив сите цуцли и вештачки млека но не почна да пие од шише се додека не го одбив.Ао не сака млеко нуди и друга храна млечна што ќе ја држи сита.има доста пишувано за оваа тема во дохрана со густа храна се надевам ќе најдеш тоа што ти треба во спротивно за се што ти треба помош пиши ни слободно. 

(Одговор на членот Tanja K.)
Непосредна врска до пораките: 31
   RE: Бебешка исхрана
28.1.2010 13:46:25   
topce
ние овој проблем со нејќење никакво млеко го имавме од 9 месец и еве ден денес не сака млеко да пие.
ама затоа е на јогурт и на други млечни производи. 5 месеци е големко дете за навечер да пие млеко, пробај со водичка или чајче преку ноќта, а пред да си легне сигурно вечера можеби и треба посилна вечера.

(Одговор на членот Tanja K.)
Непосредна врска до пораките: 32
   RE: Бебешка исхрана
28.1.2010 13:50:59   
mother 29
на 5 мм бебе нормално е 2 подоја во нокта.....сепак е упте мало..како без млеко!??????????????

а ,да пробаш Тања со некое друго адаптирано млеко..ете ние пиевме аптамил,и демек тоа било најблиску до мајчинотоuser posted image



(Одговор на членот topce)
Непосредна врска до пораките: 33
   RE: Бебешка исхрана
28.1.2010 14:04:53   
Матеа
Мамичка немој да му даваш на user posted image брокула рано е Прочитај ќе видиш дека брокулата се дава подоцна, рано е за 5 месечно бебе брокула како и за спанаќ, грав, праска кајсија. Ова го кажувам од искуство не мое туку на сестра ми. Нејзе баба ми и даваше од 5 -6 месеци и немаше никаков проблем ама кога наполни 12 години алергијата си го направи своето излезе на виделина. И до ден денес е алергична на влакнесто овошје.

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 34
   RE: Бебешка исхрана
30.1.2010 19:33:53   
pacuvce
Е сега од денешната каша ми остана пола,па јас ја ставив во тегличе и ја ставив во фрижидер...Милите дека утре ќе можам да му ја дадам или да ја фрлам user posted image user posted image user posted image

_____________________________

Love is in the air

(Одговор на членот Матеа)
Непосредна врска до пораките: 35
   RE: Бебешка исхрана
31.1.2010 7:50:01   
melody
Neznam sto kasa si napravila pacuvce ,no jas bi ja frlila.Za kerka mi nikogas ne sum ostavila nesto od denes za utre pa taka da ova e samo moe mislenje sepak ti najdobro si znaes.Pozz

(Одговор на членот pacuvce)
Непосредна врска до пораките: 36
   RE: Бебешка исхрана
1.2.2010 10:24:29   
dragana_vane
Jas nikako ne ja davam hranata od deness za utre, toa sto ostane vednas go frlam. user posted image

(Одговор на членот melody)
Непосредна врска до пораките: 37
   RE: Бебешка исхрана
1.2.2010 10:26:13   
dragana_vane
Poarno frli ja odosto, nedaj boze da mu se desi nesto na user posted image , ti ke se cuvstvuvas vinovna. Kolku jade toj si znae , ostatokot vo gubre.user posted image

(Одговор на членот pacuvce)
Непосредна врска до пораките: 38
   RE: Бебешка исхрана
1.2.2010 10:26:20   
pacuvce

ИЗВОРНА ПОРАКА: pacuvce

Е сега од денешната каша ми остана пола,па јас ја ставив во тегличе и ја ставив во фрижидер...Милите дека утре ќе можам да му ја дадам или да ја фрлам user posted image user posted image user posted image



И јас се подразмислив,па ја фрлив...Сега само треба да бидам повнимателна кога спремам,да спремам оптимално количество,односно онолку колку што може да изеде...Фала за советите,драги мамички...

_____________________________

Love is in the air

(Одговор на членот pacuvce)
Непосредна врска до пораките: 39
   RE: Бебешка исхрана
1.2.2010 10:29:02   
ripce
ИЗВОРНА ПОРАКА: dragana_vane

Poarno frli ja odosto, nedaj boze da mu se desi nesto na user posted image , ti ke se cuvstvuvas vinovna. Kolku jade toj si znae , ostatokot vo gubre.user posted image


потпис!!! мислејќи да не му е малку, редовно има за во ѓубре... не можам да му погодам колку точно ќе изеде, некој ден бара уште, а некој ден ни тоа што ќе му го подготвам нејќе да го изеде


_____________________________

"Кога сте мајка никогаш не сте сами во своите мисли. Мајката секогаш мора да мисли два пати, еднаш за себе и еднаш за своите деца."

(Одговор на членот dragana_vane)
Непосредна врска до пораките: 40
   RE: Бебешка исхрана
1.2.2010 14:05:11   
bablgam
Jas na pocetokot ja smrznuvav pa i ja davav utre no sega vece se svezo i davam ostatokot go jade mama...mmmmm....user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот ripce)
Непосредна врска до пораките: 41
   RE: Бебешка исхрана
2.2.2010 12:00:27   
bebi
Bablgam se soglasuvam so tebe i so ostanatite. I jas na mojot sin sekogas mu davam svezo prigotveno i nikogas ne ostavam za drug obrok. Normalno nikogas ne mozes da pripremis tocno kolicinski, taka da ostatokot ili go frlam ili kako tebe mama si go dojaduvauser posted image user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот bablgam)
Непосредна врска до пораките: 42
   RE: Бебешка исхрана
2.2.2010 12:23:08   
jovanka
ako ne ja izede celata kolicina ili mama dojaduva a za ovosnite tuka e dada user posted image

_____________________________

Zivotot e podarok a podarocite se za da se raduvame.

(Одговор на членот bebi)
Непосредна врска до пораките: 43
   RE: Бебешка исхрана
2.2.2010 13:53:18   
Tanja K.
Mother 29 FALA puno.Bidejki go zemavme toa mleko.aptamil,i za sreka pocnavme da go pieme.Konecno najdovme super mlekce.Iako e skapicko sepak,da se isplati,znaci da se pie.user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот bebi)
Непосредна врска до пораките: 44
   RE: Бебешка исхрана
2.2.2010 13:56:51   
mother 29
Супер баш ми е мило....што и се погоди млекцето......user posted image user posted image user posted image  user posted image  user posted image
со сласт да си го пиеuser posted image

(Одговор на членот Tanja K.)
Непосредна врска до пораките: 45
   RE: Бебешка исхрана
9.2.2010 23:52:30   
bablgam
Aj pomosss...koga vo denvnoto meni na vaseto bebe vovedovte uzina??I uste edno prasanje..koi zitarici od Vitalija da zemam posto od mart sakam da vovedam hrana so gluten...Sto koristevte od Vitalija.Jas go pregledav nivniot sajt ama neznam sto da kupam  za pocetok..user posted image

(Одговор на членот Матеа)
Непосредна врска до пораките: 46
   RE: Бебешка исхрана
10.2.2010 0:08:15   
Еца
Палента му даваш? Јас мислам дека можеш да му даваш пченкарни житарици, пченкарни снегулки, а потоа овесни, јачменови?

Сепак еве цела тема КЛИК ТУКА


_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот bablgam)
Непосредна врска до пораките: 47
   RE: Бебешка исхрана
23.2.2010 11:41:14   
Adrijana
Eva ja pocnavme od predhodnata nedela so varena jabolka, i ja obozava, i place dodeka da crpnamuser posted image , vcera probav pecena da i dadam, ama ja pluka ne ja sakase ic. Denes i dadov morkovce, ama nekako ic ne i se svigase, utre pak ke i dadam, moze ne e naviknata.

_____________________________



(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 48
   RE: Бебешка исхрана
23.2.2010 11:50:18   
mother 29
па стави и малку морковче варено испасирано во јаболаката....дека велиш ,штом ја сака јаболката.ке го шверцнеш така и морковчето хеех финта г6(така ги вика мм ми)user posted image

(Одговор на членот Adrijana)
Непосредна врска до пораките: 49
   RE: Бебешка исхрана
23.2.2010 12:06:58   
Adrijana
Pa ke ja pomolam utre pak i ako ne go saka taga ke napravamuser posted image

_____________________________



(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 50
Страница:   <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4 5   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4 5   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Цуцла.
пеперутка16

До кога вашето дете имало цуцла?