|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  3 4 [5] 6 7   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Бебешка исхрана
13.10.2010 14:55:31   
misticia

Ќерка ми има полни 6 месеци

да и дадам костени гмечени мислам дека нема штета? искуства?

(Одговор на членот caci20)
Непосредна врска до пораките: 101
   RE: Бебешка исхрана
17.10.2010 17:47:57   
Palce
Мамички и мене ми треба еден совет..ПОчнавме веќе со глутен,и дадов Лино кекси мелени,е сега сакам да почнам и со другите житарици...Што да земам,само да не е од готовите на Нестле,Милупа или слични зошто такв и не сака...А и сакав да прашам дали е рано да и давам интегрално лебче,мислев да и го ставам во зеленчуковите кашички...Можам ли така? Во благодарам за одговорите...

(Одговор на членот misticia)
Непосредна врска до пораките: 102
   RE: Бебешка исхрана
19.10.2010 0:11:27   
Palce
Мамички може ли некоја да ми даде совет..Во претходниот пост пишав што се двоумам...Ви благодарам

(Одговор на членот Palce)
Непосредна врска до пораките: 103
   RE: Бебешка исхрана
19.10.2010 9:16:21   
nadica
палче незнам дали си пробала да и дадеш оризови или пченкарни снегулки?
за леб и двопек мислам дека можеш со навршени 8 месеци
се надевам дека ти помогнав

_____________________________

Завидливите луѓе се хранат со твојата несреќа...
Биди Среќен!...
Нека умрат од глад!!!

(Одговор на членот Palce)
Непосредна врска до пораките: 104
   RE: Бебешка исхрана
22.10.2010 20:11:16   
newmamy
Mamicki,moeto bebe ima sedum meseci. Sakam da ve prasam po kolku obroci na den da mu davam i kakvi? na doenje sme, a za mesec dena pocnuvam na rabota, a za sise ne saka da cue.Nekoj sovet?

(Одговор на членот nadica)
Непосредна врска до пораките: 105
   RE: Бебешка исхрана
22.10.2010 20:25:46   
Тања РР
Newmamy јас на моето бебе му давам три пати во ден, наутро и навечер овошни каши или каши со житарици а за ручек зеленчук. Во меѓувреме го дојам по желба.

_____________________________

There are two ways to live your life. One is as though nothing is a miracle. The other is as if everything is."......А.А

(Одговор на членот newmamy)
Непосредна врска до пораките: 106
   RE: Бебешка исхрана
22.10.2010 20:28:25   
biljana16
Jas prvo pocnav so orizovi snegulki posle so ovosje i na kraj so zelencuk i meso. Znaci nekade od 5 ipol eseci pocnav so ovosjeto i orizovite snegulki i okolu 6 ipol so zelencukot i so mesoto. Jas na moeto nasabajle mu davam adaptirano mleko okolu 11 ovosna kasicka, okolu 2 mu davam supa od zelencuk ili supa so meso ili pileska supa za vecera mu davam mlecni kasicki i noralno pred legnuvanje adaptirano mleko. Ti mozes istot da pocnes da go pravis samo mesto adaptirano mleko 2 pati na den davaj mu da cica. Za zal sin mi stom pocna so zelencukot i mesoto sam se odbi od cicanje

(Одговор на членот newmamy)
Непосредна врска до пораките: 107
   RE: Бебешка исхрана
24.10.2010 13:25:44   
newmamy
Ne, moeto od damna jade zelencuk i ovosje i fala bogu ne se odvoi od cicanjeto. Imame problem so sisinja, ne saka mleko,sok ,voda od sise, a uste malku pocnuvam na rabota. Mng se sekiram kako ke se snajdeme bidejki  koga place, pocrnuva od placenje, zajduva.
A po kolku kolicinski im davate vo eden obrok (mislam na kasite)?

(Одговор на членот biljana16)
Непосредна врска до пораките: 108
   RE: Бебешка исхрана
24.10.2010 14:29:32   
Тања РР
Newmamy давај му по колку што сака. Тоа само ќе си покаже колку му е доста, барем кај нас е така. Некогаш јаде 50 г некогаш 150 г па и повеќе.

Инаку, сакам да и дадам на Јана цвекло бидејќи пак и падна железотоuser posted image . Ме интересира, смеам ли да давам и како да го приготвам?

_____________________________

There are two ways to live your life. One is as though nothing is a miracle. The other is as if everything is."......А.А

(Одговор на членот newmamy)
Непосредна врска до пораките: 109
   RE: Бебешка исхрана
24.10.2010 14:45:29   
Палешка РР
Незнам дали смееме Тања и јас се интересирам за истото.
Инаку би и го дала како сок.
Еве го рецептот:

1 кгр. рендано цвекло, 1 кгр. рендани јаболка, 1/2 кгр. рендани моркови, 2 лажици мед, да отстојат цела ноќ, следниот ден се цедат, се додава малку вода и се пие по 100 мл. во ден.
Рецептот содржи и мед, но мали се. A инаку проверено е дека ја подобрува крвната слика.


_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот Тања РР)
Непосредна врска до пораките: 110
   RE: Бебешка исхрана
24.10.2010 15:02:10   
***Lide***
jas mu dadov vareno cveklo kako sok ama ne mu go primase organizmot odma povrati i nema da mu davam povekeuser posted image

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 111
   RE: Бебешка исхрана
24.10.2010 16:22:46   
*miki mami*
исто и кај нас од цвекло ми повракаша,а и комшикава ми се пожали и нејзинот повракал од цвекло јас мислам дека им е јако за мешето иако пишува од 6месеци дека може да се даваuser posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот ***Lide***)
Непосредна врска до пораките: 112
   RE: Бебешка исхрана
24.10.2010 21:15:01   
gvenda
od pred nekoj den pocnav na Gordana da i davam da jade odnosno da ja prihranuvam t.e da probuvame vkusovi ima 5 meseci i dve nedeli samo na cicanje bese do sega ama bukvalno ni voda ni caj
e sega pocnav so sokce od jabolko i pasirano jabolce, pa morkovce malku sokce i krusa seto toa vo razmak od nekoj den i ok e megutoa denes i dadov banana pasiranka po malku se razbira pomesana so malku mleko moe se izmolziv e sega moabetot mi e da ne pobrzav so bananata malku ili ne ?
i dali da i dadam tikva ili sliva isto taka da prasam i za kosteni dali moze?fala mamicki

(Одговор на членот *miki mami*)
Непосредна врска до пораките: 113
   RE: Бебешка исхрана
25.10.2010 1:20:38   
Snowhite RR
Јас му имам дадено цвекло, не сум сигурна, ама мислам имаше некаде 6 и пол месеци, прво варено и од водичката, како сокче, а после и од цвеклото, ама не го бендиса и отогаш му немам дадено

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот gvenda)
Непосредна врска до пораките: 114
   RE: Бебешка исхрана
27.10.2010 9:34:49   
EciPeci
Tanja, jas na sin mi mu varam jabolce pokiselko, morkov i cveklo i vodata mu ja davam kako sok, a ostatokot kasicka, koga kako, nekogas se komplet miksam. Ako imas sokovnik iscedi gi, nemora da gi varis. Ako i davas i limon dodaj i limon i receptot e gotov.
Provereno ja podobruva krvnata slika, so toa sto mislam deka treba da se razredi so voda, da ne bide mnogu jako.
Edinstveniot pat koga mi odbil bese ednas koga jabolkoto bese blago i mnogu bljantavo mu dojde izgleda.
Inace si lapa se do kraj :)

_____________________________

Pogledni kon sonceto i nasmevni se...

(Одговор на членот Тања РР)
Непосредна врска до пораките: 115
   RE: Бебешка исхрана
27.10.2010 13:58:56   
Lokica1
Jas cvekloto go dodavam vo kasicka, znaci prethodno svareno, go delam na parcinja i i dodavam vo kasickite..pr:vcera i pravev supa i vo nea staviv i parce cveklo go izede pez problem, go kombiniram i so morkov, kompirce, piperka i cveklo...znaci vo soleni kasi mozete slobodno da go stavate i da go kombinirate taka poveke ke go prifatat.. pocnav da i go davam od 11meseci.

(Одговор на членот EciPeci)
Непосредна врска до пораките: 116
   RE: Бебешка исхрана
18.12.2010 22:38:56   
gvenda
mamicki dali mislite deka e vo red skoro sekoja vecer na bebuska da i davam kasa na milupa od pcenka i oriz pomesano so svezo ovosje pr.jabolko, banana, krusa sliva ova go prasuvam bidejki kako da primetiv deka ako i dadam samo ovosje kako da e gladna a pak ako i davam seoj den da ne ne e dobro toa a neznam sto drugo pa navecer da i davam tuu ova so jadenjevo bilo tesko bre si vikav aj da pocne da jade da ne cica tolku ama kade kade bese polesno sega taman se najala ajde mislam sto sledno 

(Одговор на членот Lokica1)
Непосредна врска до пораките: 117
   RE: Бебешка исхрана
18.12.2010 22:42:37   
baby mama
A za kolkavo detence se raboti?Kolku meseci ima?

_____________________________

Always kiss your children goodnight - even if they''re already asleep.

(Одговор на членот gvenda)
Непосредна врска до пораките: 118
   RE: Бебешка исхрана
18.12.2010 22:45:09   
baby mama
Mozes i biskviti so mlekce da i davas 

_____________________________

Always kiss your children goodnight - even if they''re already asleep.

(Одговор на членот baby mama)
Непосредна врска до пораките: 119
   RE: Бебешка исхрана
18.12.2010 22:47:24   
gvenda
rano i e za toa ima 7 meseci

(Одговор на членот baby mama)
Непосредна врска до пораките: 120
   RE: Бебешка исхрана
18.12.2010 23:00:01   
lukas
gvenda a ne cica voopsto?vestacko ne i davas navecer pred spienje?

_____________________________

Неможите да бидите храбри ако не сте повредени.Неможе да научите ако не сте погрешиле.Неможете да бидете успешни ако не сте доживеале неуспех.

(Одговор на членот gvenda)
Непосредна врска до пораките: 121
   RE: Бебешка исхрана
18.12.2010 23:04:24   
baby mama
Probaj da i dades AD mleko ako mislis deka e gladna i ako ne cica dovolno t.e da ne nemas mleko.

_____________________________

Always kiss your children goodnight - even if they''re already asleep.

(Одговор на членот lukas)
Непосредна врска до пораките: 122
   RE: Бебешка исхрана
18.12.2010 23:21:37   
gvenda
neee cica i toa mnogu epten slastno imam mleko samo sto mn se budi ponekogas pa mislev da ne e gladna 

(Одговор на членот baby mama)
Непосредна врска до пораките: 123
   RE: Бебешка исхрана
18.12.2010 23:23:29   
baby mama
Ne mora da znaci budenjeto deka e gladna, eve kerka mi non stop se budi dodeka i rastat zapcinja, mnogu nemirno spie. A stom cica i ja dohranuvas mislam deka ne e gladna.

_____________________________

Always kiss your children goodnight - even if they''re already asleep.

(Одговор на членот gvenda)
Непосредна врска до пораките: 124
   RE: Бебешка исхрана
18.12.2010 23:25:58   
lukas
i jas mislam kako baby mama,mislam deka ne e za gladno ,davaj i cajce taka koga ke se razbudi,a lazacka cucla ne faka?

i lukas mi se razbudvase mene ama leka poleka ete go sega so 9 i pol meseci si spie..jas mu davav cajce mozi e zedna..pozz


_____________________________

Неможите да бидите храбри ако не сте повредени.Неможе да научите ако не сте погрешиле.Неможете да бидете успешни ако не сте доживеале неуспех.

(Одговор на членот baby mama)
Непосредна врска до пораките: 125
Страница:   <<   < Претходна страница  3 4 [5] 6 7   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  3 4 [5] 6 7   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Цуцла.
пеперутка16

До кога вашето дете имало цуцла?