|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Бебешка исхрана
2.3.2010 22:26:52   
Tanja K.
Дали некој давал киви на бебус.Јас утре сакам да пробам да и дадам,но незнам дали смеам.

(Одговор на членот Adrijana)
Непосредна врска до пораките: 51
   RE: Бебешка исхрана
2.3.2010 22:36:38   
Еца
 Никако! Киви се смета како еден од најјаките алергени. Сепак можеш да почекаш, барем мој совет.user posted image

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот Tanja K.)
Непосредна врска до пораките: 52
   RE: Бебешка исхрана
2.3.2010 22:38:19   
Tanja K.
Ок фала.Ништо непамтам од Еленаuser posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 53
   RE: Бебешка исхрана
2.3.2010 22:39:56   
pacuvce
Според една хрватска табела,јас што ја имам,ова овошје се дава после годината...А пред некој ден го правев муабетов и со Бебица и таа ми кажа дека некоја нејзина пријателка нутриционистка исто така и рекла дека киви се даваат што е можно покасно,како јагодите на пример...

_____________________________

Love is in the air

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 54
   RE: Бебешка исхрана
3.3.2010 0:40:47   
vale*
kivi ,portokali ,limoni jagotki nikako alergens se.duri kivi i posle navrsena godina na deteto preporacuvaat da ne se brza.

(Одговор на членот pacuvce)
Непосредна врска до пораките: 55
   RE: Бебешка исхрана
3.3.2010 10:26:53   
Cacko
Елена моја многу сака патлиџанче,и рендам пола патлиџан и се дави да го изедеuser posted image многу е смешна,првин се мршти од краситкото,ама после ја облизува устата и ги собира со јазичето внимателно остатоците што останалеuser posted image
иначе се изнаслушав еден куп глупости такозваани бабини деветини во врска со давањето патлиџан на бебе,газето ќе му било црвено???user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот vale*)
Непосредна врска до пораките: 56
   RE: Бебешка исхрана
3.3.2010 23:31:38   
jovanka
Denes se iznervirav koga slusnav od edna drugarka deka na bebeto koe 3,5 meseci pocnala da mu dava jabolko,morkov tikva duri i sok od portokal a kapak na seto toa mi kaza deka moze da pocne so dohrana i rekla maticnata a na adaptirano mleko i e bebeto.Sok i pielo po 100 ml si vikam i ti stvarno pokraj tolku knigi internet soveti od drugi majki i mi vika ako neka jade user posted image se iznervirav.

_____________________________

Zivotot e podarok a podarocite se za da se raduvame.

(Одговор на членот Cacko)
Непосредна врска до пораките: 57
   RE: Бебешка исхрана
3.3.2010 23:38:45   
lidijas
Malo e toa bebe za da jade tolku. Kerka mi e 5,5 meseci i edvaj jade po nekolku lazicki kasicka od jabolka, a sokce ic ne pie, a i ona e isklucivo na adaptirano mleko.

(Одговор на членот jovanka)
Непосредна врска до пораките: 58
   RE: Бебешка исхрана
3.3.2010 23:55:06   
melody
Koga kerka mi pocna so dohrana i se pojavi mal zapek i normalno ne znaev sto da pravam, prvo dete, a bese 4 i pol meseci.Sedejki taka vo restoranot na vecera dobar drugar na maz mi pa negovata zena,a predhodno kazuvajki i za problemov ni kaza kivi da i dademe sosema malku ili pak maslinovo maslo demek toa pomaga za reguliranje na stolicata.Jas znam modri slivi pomagaat za ova ama aj odi i ubedi gi turcive deka pogresno si gi hranat i odgleduvaat decata mislam aj kivi ama maslinovo maslo?????Ni u son.Druga rabota pred nekoj den se iznervirav svekrva mi i davase tursko kafe da pie na malata od najmaliot brat na maz mi,a taa godinka ke polni na 13 mesecov.Bozeeeeee...posle decava imale problemi ne sakale da jadat i red drugi raboti.Aj jas gi iznagovarav ama i jas se nerviram nesoodvetni raboti na dete koga se davauser posted image

(Одговор на членот lidijas)
Непосредна врска до пораките: 59
   RE: Бебешка исхрана
4.3.2010 8:50:51   
dragana_vane
Jas na Vidan mu davam kivi od 10 meseci, no ne mnogu, edno rezne, a sega veke na 13 meseci znae da izede i celo kivi... Od site ovosja kiviv, saka najmnoguuser posted image . A sto se odnesuva do jabolkoto, pocnav da mu davam od 3.5 meseci, ne ne mnogu samo malku pasirano edna lazicka za pocetok. Toa bebe mora da se avikne na drug vkus osven adapriranoto mleko. Taka cel mesec ednas vo denot mu davav, jabolka pecena, ili sokce od jabolka....a so kasicka pocnavme na 4.5- 5 meseci. Pa eve detevo si zdravo, pravo...user posted image

(Одговор на членот melody)
Непосредна врска до пораките: 60
   RE: Бебешка исхрана
4.3.2010 8:55:16   
Cacko
ИЗВОРНА ПОРАКА: lidijas

Malo e toa bebe za da jade tolku. Kerka mi e 5,5 meseci i edvaj jade po nekolku lazicki kasicka od jabolka, a sokce ic ne pie, a i ona e isklucivo na adaptirano mleko.

izvini vaka ama ja mislam deka tvoeto e golemo za da jade tolku malkuuser posted image user posted image user posted image .posle 4 meseci moze da se pocne so dohrana,eve prvite 2-3 nedeli neka e po malce,ali vise koga ke bide 5,5 meseci toa treba da si ima poise obvroci

(Одговор на членот lidijas)
Непосредна врска до пораките: 61
   RE: Бебешка исхрана
24.3.2010 10:35:46   
caci20
Od koga pocnavte so pilesko dzigerce? Uste ne sum mu dala na Petar

_____________________________

Zivej kako sto mozes koga veke ne mozes kako sto sakas... vazno zivej...

(Одговор на членот Cacko)
Непосредна врска до пораките: 62
   RE: Бебешка исхрана
24.3.2010 10:39:11   
matushka
Uf, so pileshkoto zdigerce ne pominavme bas najdobro. Prv pat mu dadov na godinka, svareno so irivce i morkov i go povrati. Vtor pat isto, tret pat isto... I go prekinav. A belo pikesko meso od mnogu rano, na 5 meseci i uste go jade 2,3 pati nedelno.

(Одговор на членот caci20)
Непосредна врска до пораките: 63
   RE: Бебешка исхрана
24.3.2010 10:49:14   
mother 29
јас до сега не сум му дала џигер...што знам и не би му дала, знаејки дека дробовите во најголема мера се прочистувачи на организмот кај сите живи суштества,може да имаат во нив- жива!
си имавме  ние проблем во фамилија од слична природа и не би му дала !би одлагала колку можам,а и башка ,дома такво после ситуација не готвиме,ни кај свеки ,ни кај моите...

< Поракaта ја уредил mother 29 -- 24.3.2010 10:53:27 >

(Одговор на членот matushka)
Непосредна врска до пораките: 64
   RE: Бебешка исхрана
24.3.2010 10:51:50   
mami
не сум му дала џигер и нема ни да му дадам..Мене ми е гадно тоа да го допрам а камоли да го молам Лука да го јаде..бљак...

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 65
   RE: Бебешка исхрана
24.3.2010 10:56:33   
niki
Јас обожавам џигер посебно пилешки, а мм не сака да  го мирисне и ко што си е ќерка ми на него пробирка, ни таа не го јаде. Имам пробано да и дадам, не го сака и се откажав  и до ден денес нема пробано.
И кога веќе ти го повраќа не го давај, може и без џигер да се живее.


_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 66
   RE: Бебешка исхрана
24.3.2010 11:59:06   
Tanja K.
Sabajle i pravev na Ena puding,a malovo ja gleda i zvaka toa.I i dadov pa moze da se kaze izede pola i poveke.ama kako si otvara usta lelelel.A poslednive nekolku dena jademe so placki,nesaka nisto,ama ova e blasko i zatoa lapa li lapa.

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 67
   RE: Бебешка исхрана
27.3.2010 9:32:16   
Adrijana
Od koga moze spanak da se dava???Mozam li na Eva da i dadam, ima skoro polni 5 meseci???
Sveki kupila mnogu ubav i sakam da i dadam i na neauser posted image
I kako da go spremam???

_____________________________



(Одговор на членот Tanja K.)
Непосредна врска до пораките: 68
   RE: Бебешка исхрана
27.3.2010 9:35:41   
mami
Ќе го свариш убаво и со малку ориз..ке и го испасираш или во блендер и ќе и го дадеш...Ама мислам дека за спанаќ можеш уште малку да почекаш

(Одговор на членот Adrijana)
Непосредна врска до пораките: 69
   RE: Бебешка исхрана
27.3.2010 9:36:08   
caci20
Jas mislam deka i e rano. Spanakot e potezok za zeludnikot i poln so zelezo. Pocekaj ima vreme

_____________________________

Zivej kako sto mozes koga veke ne mozes kako sto sakas... vazno zivej...

(Одговор на членот Adrijana)
Непосредна врска до пораките: 70
   RE: Бебешка исхрана
27.3.2010 9:37:13   
Adrijana
Ok Blagodarimeeeuser posted image

_____________________________



(Одговор на членот caci20)
Непосредна врска до пораките: 71
   RE: Бебешка исхрана
27.3.2010 9:53:42   
dragana_vane
Adrijana, pocekaj za spanakot bar do 8-9 meseci. Sega mozes da i davas kompir so morkovceuser posted image

(Одговор на членот Adrijana)
Непосредна врска до пораките: 72
   RE: Бебешка исхрана
15.4.2010 13:09:30   
Adrijana
Eve me so uste prasanjauser posted image
od koga moze visni da se davaat?
i koi ovosja mozam da gi mesam so oriz?

_____________________________



(Одговор на членот dragana_vane)
Непосредна врска до пораките: 73
   RE: Бебешка исхрана
15.4.2010 13:16:42   
strelec 1982
posle 8 mesec mislam deka mozes visni da davas.Orizot so jabolko mozes da go mesas.Jas na moeto bebe poveke mu go davav orizot so zelencukovi kasi od sestiot mesec so kompir mevce morkov i grasok varen so solca i zejtince i se toa na blenderot.

(Одговор на членот Adrijana)
Непосредна врска до пораките: 74
   RE: Бебешка исхрана
15.4.2010 14:00:04   
caci20
Oriz mozes da mesas so jabolko, so praska, kajsija, so morkovce, so sliva. Kajsija i praska vo ova vreme mozes da zemes od konzerva ama od onie sto se kaj zdrava hrana bidejki nemaat mnogu seker ili pak od gotovite kasicki turi ja vo varenoto orivce.

_____________________________

Zivej kako sto mozes koga veke ne mozes kako sto sakas... vazno zivej...

(Одговор на членот Adrijana)
Непосредна врска до пораките: 75
Страница:   <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4 5   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4 5   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Цуцла.
пеперутка16

До кога вашето дете имало цуцла?