|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Седиште за автомобил
7.6.2009 9:54:31   
Еца
Какво е вашето искуство со седиштето за автомобил, како се одлучивте за кое и колку бевте задоволни? Јас За Мартина не користев и мислам дека направив огромна грешка, но сега за ова здравје реков дека обавезно ќе купам, па ве молам за помош околу ова прашање.user posted image

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Седиште за автомобил
7.6.2009 12:00:12   
Боцко
дефинитивно моја тема елена. ќе се обидам да најдам некои интересни странски извори за да се дообјаснам.

денес се вози многу невнимателно. децата се небезбедни иако возилата се се побезбедни. жалам што кај нас законската регулатива сеуште не е строга по ова прашање. во канада на пример знам дека нема да ви дозволат да си го земете детето од болница ако немате седиште за во кола. исто така, се ежам кога по нашите патишта гледам мали деца седнати секако или никако (стојат, висат, на предно, на задно седиште). само замислете еден миг може да значи огромна разлика.
ние имаме второ седиште. првото беше и релаксатор со количка graco и обично е за 0-9 кг. се користи завртено наназад. за второто седиште (група 1, 9-18 кг) поминав многу време на интернет барајќи го најбезбедното кое може да се купи кај нас. многу ми помогнаа тестовите кои ги спроведуваат авто-мото сојузите на германија, австрија и словенија како најстроги. така ги одбрав maxi-cosi. одлични, удобни, безбедни и доверливи. и што е најважно, стефан го обожава своето „кралско“ седиште од кое се се гледа. како растеме, криво ми е што не купив седиште група 1+2 за над 4 години и 15 кг. сега наскоро ќе купиме трето седиште. веројатно пак од истиот бренд (не знам што ќе правиме со старотоuser posted image ). на почеток, кога имаше отпор кај стефан жм го пушташе да седи кај неа, а јас инсистирав секогаш да седи во седиште и ете кавги колку сакаш. но, според истражувањата, токму на куси релации се случуваат најлоши незгоди бидејќи се мисли „ете, ај од тука до тука - нема потреба“. јас велам, нема компромис и нема преговори - седиште и точка. верувајте, ако се одбере добро, детското седиште вреди секој денар.

релевантни тестови за безбедност има на следнава адреса: http://www.adac.de/Tests/Kindersicherung/Kindersitze/default.asp#


_____________________________

Sometimes it is the people who no one imagines anything of, who do the things that no one can imagine.

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Седиште за автомобил
7.6.2009 12:03:50   
Еца
Ајде Боцко да го купам старото?user posted image

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот Боцко)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Седиште за автомобил
7.6.2009 13:17:17   
Боцко
ќе преговарамееееее
user posted image user posted image user posted image_____________________________

Sometimes it is the people who no one imagines anything of, who do the things that no one can imagine.

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Седиште за автомобил
21.6.2009 10:49:56   
mami
Лука еден период сакаше да седи во седиштето, а сега веќе нема шанси, освен кога му се спие па да заспие во него, инаку- штом го ставам почнува војна...и после седи кај мене во скут, или ровари по цела кола,знам дека сешто може да се случи ама незнам што да му правам

(Одговор на членот Боцко)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Седиште за автомобил
21.6.2009 12:13:10   
katence
Nie za dvete imavme i dvete uste se vo niv.
Prvoto ni bese chicco vo sklop na kolickata do 10 meseci, potoa zemavme britax do 4 godini za sinot i tretoto sediste isto britax sto e od 4 godini toa kerkata uste go koristi.

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Седиште за автомобил
25.6.2009 14:41:35   
mami
е ајде кажете ми како да го натерам да седи во седиштето?ништо не ми помага, го ставивме на средина за да гледа напред, има еден куп играчки во кола и пак нема резултатuser posted image

(Одговор на членот katence)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Седиште за автомобил
25.6.2009 20:50:11   
Боцко
не за џабе ние нашето го викаме „кралско“, седиште од кое се се гледа. ако разбира, треба да го ставите и да му зборувате дека сите ставаат каиш, да гледа како тато и мама се закопчуваат. можете да го направите „одговорен“ за каиши кој ќе внимава дали се сите закопчани. на почеток ќе има плачење, но треба да поминат без реакција и оној кој го закопчува да си ја заврши работата. со редовно зборување и ваше закопчување ќе го засака и седиштето и својата нова улога. финтава е позајмена од книга ама кај нас фунционира.

џџдаЗдџас
бела тетка
поздрав стефан

_____________________________

Sometimes it is the people who no one imagines anything of, who do the things that no one can imagine.

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Седиште за автомобил
26.6.2009 9:11:37   
mami
ке пробам, иако и песни пеам додека возиме и мм му збори и се, ама не бе, инатче, а кај мене во скут ке седи мирен..ко шилци да има седиштето

(Одговор на членот Боцко)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Седиште за автомобил
16.7.2009 19:46:10   
vlatko
да седиштето е многу важно ,на една пријателка срека детето што седело во седиште и остана живо во една тешка собракјка и тоа на паркинг.затао ако можете да си дозволете немој да жалете да купите нешто поквалитетно и подобро седиште.

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Седиште за автомобил
16.7.2009 22:24:23   
Еца
Потпишувам Влатко, мислам ние фрламе пари за глупости, а за нешто што е навистина неопходно се размислуваме и по 100 патиuser posted image

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот vlatko)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Седиште за автомобил
16.7.2009 22:39:29   
niki
I kerka mi nesaka da sedi vo sediste i za toa sme nie krivi, ovde lokalno nikogas nemame sediste vo kola a samo na podolg pat go imame so nas i bidejki ne e naviknata stalno se buni.  Imam edna prijatelka koja e samohrana majka i kerka i  od raganje ja vozi vo kola, vo sediste razlicno za sekoja vozrast. Na devojcevo tolku mu e normalno da se vozi vo sediste sto voopsto ne reagira, a nekolku pati sme morale nie do nekade da ja vozime bez sediste i ona togas neznae sto da pravi, ni kako da sedne, ni da se zadrzi, celata zbuneta.
Se si e do navikata i nekoi naviki koi se mosne bitni treba da se steknuvaat od najrana vozrast, dete koe do godina dena si sedelo vo skutot na majkata i posle toa ke sedi tamu, ne razbira da mu objasnis deka e opasno. Zatoa od raganje i bez isklucoci treba da se stavaat vo soodvetno sediste, za da ne mu ja mislime, niti podocna da imame problemi so naviknuvanje.

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Седиште за автомобил
16.7.2009 22:45:12   
agnes77
јас се потпуно слажем са тиме што је написао Боцко , само би додала, ако купујете стари автоседеж, нека биде од пријателја, тако, да сигурни сте, да авто у којем је био автоседеж не био у карамболу. Јер ако се то догоди, автоседеж никад више нее 100% сигуран.

Код нас најпопуларен е маxi cosi i romer.

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Седиште за автомобил
26.8.2009 14:32:36   
nutelizza
Детето не треба да седи повеќе од 1.5 сат во него.
Ако се иде некаде подалеку треба да се прават паузи.

Макси коси се најсигурни според светски стандарди, коштаат над 7000ден.
И треба да биде правилно поставено.

Мн ми е страшно кога ке видам како децата ги возат на предно седиштеuser posted image(Одговор на членот agnes77)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Седиште за автомобил
26.8.2009 14:35:02   
BEBICA
I jas se slozuvam so tebe nutelizza.Pedijatarot na kerka mi mi rece deka ne treba podolgo od 30 min. da bide vo sedisteto poradi kicmata.Toa mi e malku cudno.

(Одговор на членот nutelizza)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Седиште за автомобил
26.8.2009 14:36:51   
mami
30мин е малку...ај 1,5 час разбирам, многу е, ама 30 мин е претерано...

(Одговор на членот BEBICA)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Седиште за автомобил
3.9.2009 10:26:48   
profesorica
Ние земавме седиште Chicco(9000 denari) кога Дамјан беше 9-10 месеци, претходно имав огромен проблем, цело време во скут кајмене и ме газеше и рацете ме болеа од што го држев и цело бреме ми скокаше во скут, ич не седеше мирен.Со седиштето се спасив.Ние мислевме пошто е темпераментен дека нема да сака да седи и на почетокот правеше малку проблеми па го занимавав со играчки ама потоа се навикна и сега знае некој пат да заплаче ама ќе му бутнам цуцла или шише и се смирува.

_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Седиште за автомобил
3.9.2009 10:34:11   
srnicka
Isto bratucetka mi od italija mi donese transporter i korpa za bebinja od CAM a jas koga ke porasne obavezno ke mu kupam i sediste za kola. definitivno e edna od osnovnite i najpotrebnite i najbezbednite raboti sto treba da gi ima sekoj

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Седиште за автомобил
6.10.2009 8:34:57   
Јаре
Детско седиште е МОРАЛНОСТ во кола. Се наежувам кога ке видам мајки како ги држат децата во раце. Децата во седиште најдобро се научуваат од породилиште право во нив. А инку ставот мој и Мж е акотреба и нека урла, ама во седиште мора да седи, иако нашите терористи се научени од почеток.
Јас веке 7 години имам навика да ставам каиш и не ми е проблем.

(Одговор на членот srnicka)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: Седиште за автомобил
6.10.2009 15:30:41   
mami
за првово погрешив, ама второто здравје нема шанса да го држам во скут, си оди во седиште од прв ден па што сака нека биде

(Одговор на членот Јаре)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: Седиште за автомобил
6.10.2009 15:47:30   
mis.
Седиште за кола е обврска но има родители што не можат баш се да си дозволат во животот не дека не посакуваат или не сакаат да ги следат правилата и прописите.

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: Седиште за автомобил
7.10.2009 19:47:07   
Јаре

ИЗВОРНА ПОРАКА: mis.

Седиште за кола е обврска но има родители што не можат баш се да си дозволат во животот не дека не посакуваат или не сакаат да ги следат правилата и прописите.


Секој може. Нови квалитетни седишта се околу 100 ЕУР, а може да се купат и на старо, има сајтови со огласи колку ти душа сака.

Ова е доволен повод Рингераја да направи акција на продажба на користени возила, а можеби да овозможи и одредени поволности со фирмите увоници на истите.
Ваквите кампањи се редовни барем во Хрватска и Германија.

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: Седиште за автомобил
20.1.2010 12:33:44   
mis.
ИЗВОРНА ПОРАКА: dragana_vane


I imam edno prasanje za sediste za vo kola, koj kakvo iskustvo ima i koi sedista se najdobri, zemajki vo obzir deka ednoto dete ke mi bide 1 god i 3 meseci koga vo maj ke se rodi vroroto, koja varijanta mi e najpogodna? I dali ima voopsto poreba da zemam kolicka za bliznaci?


(Одговор на членот Јаре)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: Седиште за автомобил
20.1.2010 12:59:27   
caci20
Nie imame sediste na bertoni i sme zadovolni. Ima dve pozicii, sto e najvazno Petar go prifati i ne saka kaj nikoj da sedi osven vo sedisteto. Vo sediste sedi i koga patuvame. Mozebi ne e vo kategorijata na maxi cosi, no za 3000 den e dobro, ubavo jako se mesto so kaisite i ne mrda i udobno e.

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 24
   RE: Седиште за автомобил
20.1.2010 13:09:32   
Еца
ИЗВОРНА ПОРАКА: caci20

Nie imame sediste na bertoni i sme zadovolni. Ima dve pozicii, sto e najvazno Petar go prifati i ne saka kaj nikoj da sedi osven vo sedisteto. Vo sediste sedi i koga patuvame. Mozebi ne e vo kategorijata na maxi cosi, no za 3000 den e dobro, ubavo jako se mesto so kaisite i ne mrda i udobno e.


и ние за Мила го имаме истото. Бевме и за Кратово и одлинчна работа, цело време си седеше во него, спиеше, ниту да ја стискам во раце, многу практична и неопходна работа


_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот caci20)
Непосредна врска до пораките: 25
Страница:   [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Страница: [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Оди на:


Анкета

Доење.
пеперутка16

Колку долго доеше?