|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Седиште за автомобил
21.10.2010 10:28:08   
arh_diz
Uste vo bolnica koga dojde mm po mene dojde so sediste nemam namera da go drzam deteto da go macam nego a i samata sebe.Na sediste si spie duri jas nekogas vozam i nemam nikakov problem

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот stojanoskad)
Непосредна врска до пораките: 51
   RE: Седиште за автомобил
24.1.2011 11:48:46   
gokito
Каде можам да најдам седиште за кола 0-18 со исофикс? што би ми препорачале.

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 52
   RE: Седиште за автомобил
4.2.2011 12:20:09   
macci
дали некој продава сочувано детско седиште над 9 месеци?

п.с.до модераторите,отворете посебна тема за купувам и продавам.
па во неа би можеле да се купуваат и продаваат работи кој на некој не му требаат а на некој му требаат....корисна тема е.

< Поракaта ја уредил macci -- 4.2.2011 12:22:35 >

(Одговор на членот gokito)
Непосредна врска до пораките: 53
   RE: Седиште за автомобил
4.2.2011 12:41:58   
nadica
eве ТУКА имаме тема за огласување

_____________________________

Завидливите луѓе се хранат со твојата несреќа...
Биди Среќен!...
Нека умрат од глад!!!

(Одговор на членот macci)
Непосредна врска до пораките: 54
   RE: Седиште за автомобил
12.2.2011 9:41:38   
marina82
me interesira za sedista za vo avtomobil od grupara od 9 do 36 kg. dali nekoj od vas ja ima ovaa grupa . nekade citam deka se koristi od 9 meseci a nekade od 1 godina, ili pak koga deteto ke ja postigne taa tezina od 9 kg. Vase iskustvo.

(Одговор на членот nadica)
Непосредна врска до пораките: 55
   RE: Седиште за автомобил
12.2.2011 10:54:31   
arh_diz
Marina nie go kupivme toa sediste no seuste ne go stavam maliot , iako ima 9 kg .Bidejki sedisteto ne se navaluva nitu se menuva naklonot isklucivo e sedenje mislam deka e seuste rano na 6 meseci da sedi dolgo.Seuste go koristime transporterot

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот marina82)
Непосредна врска до пораките: 56
   RE: Седиште за автомобил
12.2.2011 11:02:03   
nadica
тие седишта се само за седење по мое од +9месеци па и година и јас имав прво такво кое почнав да го користам со полни 10 месеци

_____________________________

Завидливите луѓе се хранат со твојата несреќа...
Биди Среќен!...
Нека умрат од глад!!!

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 57
   RE: Седиште за автомобил
12.2.2011 12:46:42   
marina82
a sega kakvo imas? i dali bese zadovolna od nego? dali go koristevte na podolgi patista

(Одговор на членот nadica)
Непосредна врска до пораките: 58
   RE: Седиште за автомобил
12.2.2011 13:10:34   
mami2
Јас со двете деца имав ваква практика: до шест месеци транспортер, после шест-седум месеци седиште за автомобил од група 9-18кг, а на две и пол години земавме седиште до 36 кгр. Сега и двајцата ги употребуваат седиштата секој во соодветното за возраст и тежина. Ги возиме и на подолги патувања, одмор, викенд, без компромис за држење во раце.
Седиштето до 36 кгр не би го употребувала за дете под две години, поради тоа што е фиксно, нема навалена положба, а и анатомски е предвидено за поголеми деца, што е најбитно за безбедноста

(Одговор на членот marina82)
Непосредна врска до пораките: 59
   RE: Седиште за автомобил
12.2.2011 13:14:24   
nadica
сега имам за до 7год ама од пред некој месец, а пред тоа имав такво од +9месеци и бев презадоволна го користевме година ипол без разлика дали одиме на долга релација или до продавница надица седи во своето столче и сум среќна поради тоа

ако детето ти е +1,5години ти препорачувам да си купиш од најголемите за да поминиш поефтино user posted image

< Поракaта ја уредил nadica -- 12.2.2011 13:15:23 >


_____________________________

Завидливите луѓе се хранат со твојата несреќа...
Биди Среќен!...
Нека умрат од глад!!!

(Одговор на членот marina82)
Непосредна врска до пораките: 60
   RE: Седиште за автомобил
12.2.2011 16:57:11   
marina82
a zasto na ovie pogolemite pisuva deka moze da se koristi od 9 kg. zarem toa ne e ispravno , za bebe na taa vozrast da kupis od toa sedisti. Pa ne mozeme da kupuvame sedista za kratko vreme . Ova od 9-36 kg. najdolgo bi traelo.

(Одговор на членот nadica)
Непосредна врска до пораките: 61
   RE: Седиште за автомобил
12.2.2011 17:03:31   
nadica
marina82 секако дека тоа седиште најдолго ќе ти трае и е најискористено само мн е важно детето да има веќе седено па и покрај се сигурно нема да го возиш подолго од 1 час без да го поместиш user posted image

_____________________________

Завидливите луѓе се хранат со твојата несреќа...
Биди Среќен!...
Нека умрат од глад!!!

(Одговор на членот marina82)
Непосредна врска до пораките: 62
   RE: Седиште за автомобил
26.2.2011 19:24:45   
bebe82
Ние имаме транспортер, ама без оној делот како пластика што се мести во кола.

Е сега, сакам да прашам некој што бил во Грчка или во било која земја од ЕУ, дали морам да го имам и тој пластичниот дел или ќе не пуштат само со транспортерот?user posted image ?


(Одговор на членот nadica)
Непосредна врска до пораките: 63
   RE: Седиште за автомобил
26.2.2011 19:38:38   
penelopa
Bebe82 ти мислиш на овој дел: user posted image
Тоа се вика isofix base. Некои транспортери се купуваат зедно со нив, некои не.
Доколку го имаш го местиш во кола ( најчесто има и упатство) а  транспортерот само го вадиш и ставаш, на клик основа значи. А тие што немаат ваква база се врзуваат со каишите на автомобилот.


_____________________________

"When planning for a year, plant corn. When planning for a decade, plant trees. When planning for life, train and educate people."- Kuan Tzu

(Одговор на членот bebe82)
Непосредна врска до пораките: 64
   RE: Седиште за автомобил
26.2.2011 22:03:58   
bebe82
ИЗВОРНА ПОРАКА: penelopa

Bebe82 ти мислиш на овој дел: user posted image
Тоа се вика isofix base. Некои транспортери се купуваат зедно со нив, некои не.
Доколку го имаш го местиш во кола ( најчесто има и упатство) а  транспортерот само го вадиш и ставаш, на клик основа значи. А тие што немаат ваква база се врзуваат со каишите на автомобилот.Да да на тој дел мислам. Бидејќи знам дека насекаде според закон мораш да имаш седиште за детето (нели освен кај нас), ме интересираше дали би ме вратиле од Грчка ако го немам тој дел???
Дали ќе имам проблем доколку ми е транспортерот врзан само со каиши??

(Одговор на членот penelopa)
Непосредна врска до пораките: 65
   RE: Седиште за автомобил
27.2.2011 9:36:41   
penelopa
Мислам дека нема да ти прават проблем. Пак викам некои транспортери се со некои без изофикс база, зависи од моделот. 

_____________________________

"When planning for a year, plant corn. When planning for a decade, plant trees. When planning for life, train and educate people."- Kuan Tzu

(Одговор на членот bebe82)
Непосредна врска до пораките: 66
   RE: Седиште за автомобил
27.2.2011 11:20:44   
Snowhite RR
Јас на оваа тема сум ептен за никаде, другарка ми стално ја карав оти го возеше детето на предно седиште, а сега и јас како нејзе, немам седиште за во кола, а го возам напред на седиштето врзан со каиши, додуша ептен на кратки релации го возам до кај баба му која е на 2 мин, ама сепак ич не сакам така, ама немам друг избор


_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот penelopa)
Непосредна врска до пораките: 67
   RE: Седиште за автомобил
19.3.2011 18:50:21   
bebe82
Најдов многу убаво седиште од Чико за 9000 денари, на попуст.user posted image
Е сега не знам дали да го земам или да го чекам бебе-саемот.

Според вашето искуство дали таму можам да најдам поефтино а сепак квалитетно. Или дали истото тоа седиште кое сега е на попуст, може таму да биде на поголем попуст?

Фала !!!!!!!!user posted image

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 68
   RE: Седиште за автомобил
20.3.2011 9:02:26   
podarok
Мамички да знаете дека за детско седиште на сувозачки место е 800 евра казна. Јас незнаев вчера тоа добронамерно ми го кажа еден полицаиц, инаку ми беше подобро да е до мене да го гледамuser posted image . Но мислам дека се во право не е доволно што внимавам јас, недај боже се може да се случи уште денес седиштето оди позади.

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 69
   RE: Седиште за автомобил
28.3.2011 20:18:30   
bebe82
Добро луше, да ви кажам барав седиште за во кола, ама никаде не можам да најдам со ИСОФИКС база.
Сите се врзуваат со каиши!

Дали некој може да ми каже од каде да најдам со ИСОФИКС база?!?!?!user posted image

(Одговор на членот podarok)
Непосредна врска до пораките: 70
   RE: Седиште за автомобил
29.3.2011 10:47:08   
Felly RR
Ние не купивме седиште, мм е секогаш дома, па никогаш не морам сама јас да ја носам некаде, се заедно одиме  user posted image - тој вози, ние си седиме на задно седиште.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот bebe82)
Непосредна врска до пораките: 71
   RE: Седиште за автомобил
21.5.2011 12:45:36   
Queendetta
Zdravo! Da imate dobro sedishte za vo kola e mnogu vagno, posto ke go spasi givotot na dete.  Ne site sedishta, pogotovo poevtini mogat da izdrgat soobrakajka, posto se od nekvalitetni materiali i ne se ispituvaat na krush testovi, vo najdobra varianta ke se iskrshat pri sudir ili ke odletaat vo strana i togash ke nastrada i deteto. Eve tuka vi prakjam link za da vidite krush test vo germanija na bebeshki sedishta, za gal mnogumina od niv se uste nema vo Makedonija, no moge da se najdat vo Grcka ili Bugarija.

http://blog.meinauto.de/wp-content/uploads/2010/05/ADAC-Test-Kindersitze-Testsieger-2010.jpg

isto taka preporaceni:
BeSafe Izi Combi X2
Maxi Cosi Tobi
Romer Eclipse
Cybex Solution X-fix
Kiddy Discovery

a ovie sedishta ne gi preporacuvaat, oti ne s siguri:
Storchenmühle Twin One
Chicco Key 1
Recaro Polaric
Concord Transformer
Storchenmühle My Seat CL


Eve i crushtestovi na youtube

MNOGU OPASNO DETETO DA SE VOZI VO RACE, PRI SUDIR NI VIE NE MOGETE DA KONTROLIRATE VO KOJ PRAVEC KE LETNETE(ako ne ste vrzani), takada ednostavno ke go zgmecite deteto so svojata tegina.
eve i video (brzina na avtomobilot vo vakvi testovi obichno nekade 60-70 km/saat , da zamislime samo chto ke se sluchi ako nie vozime so pogolema brzina):
http://www.youtube.com/watch?v=xU2jrQ4uunU&feature=share
http://www.youtube.com/watch?v=g1IHCxYhV-c&feature=share
http://www.youtube.com/watch?v=ZmWrPVlFHG4&feature=share
http://www.youtube.com/watch?v=e6Qhmdk4VNs&feature=share

licno ja nema da shtedam na bezopasnost na moeto dete, nikogash ne znaesh chto ke se sluci ... ima tolku vozachi, chto ne znaat da vozat i ne pochituvaat zakoni, taka da ako se vozime so koli mora i da se obezbedime.


(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 72
   RE: Седиште за автомобил
21.5.2011 12:48:28   
Queendetta
Dali znaete podobro snabdeni prodavnici za detski sedista vo Skopje?

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 73
   RE: Седиште за автомобил
3.6.2011 12:44:17   
menki
Керка ми има три недели и ние и купивме транспортер и седиште за во кола на бертони и задовлни сме штом ја ставиме во него толку и е убаво и веднаш заспива

(Одговор на членот Queendetta)
Непосредна врска до пораките: 74
   RE: Седиште за автомобил
15.6.2011 14:27:24   
dostickage
nie imame sediste na Chicco - Proxima.Se koristi od 0+ a se do 18kg.Ima cetiri pozicii na postavuvanje od legnato za koga e mnogu malecko i koga spie pa se do skros sednato.Ima i vloska mekana anatomska za do 9kg.Se postavuva da gleda i nanapred i nanazad do 9kg.Prerzadovolni sme.
Inace najvazno e sedisteto da bide bezbedno.Osven sto mora da e udobno i anatomsko obavezno sekogas treba da se zema vo predvid bezbednosta.

(Одговор на членот menki)
Непосредна врска до пораките: 75
Страница:   <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4 5   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4 5   Следна страница >   >>
Оди на:


Анкета

Цуцла.
пеперутка16

До кога вашето дете имало цуцла?