|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Седиште за автомобил
20.1.2010 13:10:52   
profesorica
ауу се препородив со тоа седиште.и сега веќе одма заспива во него поготово ако одиме на пат. а и до дома понекогаш заспива.супер многу сум задоволнаuser posted image user posted image user posted image

_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 26
   RE: Седиште за автомобил
20.1.2010 13:19:33   
BEBICA
user posted image


Ova e naseto sediste BUBUod 0 +1 do priblizno 4 godini go kupivme od Turbo Limac i gi ispolniva site Rvropski standardi.Vo dve polozbi e lezecka i sedecka.jas mislev deka Monika nikogas nema da sedi mirna vo sediste no se izlazav i bas se raduva koga ke ja namestime.


_____________________________

Дајте и на жена десет добри совети, таа ќе го следи само еднинаесеттиот - својот.

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 27
   RE: Седиште за автомобил
21.1.2010 11:25:53   
mis.
ИЗВОРНА ПОРАКА: topce

..седишта за во кола имаш сега на попуст во енци менци..
ние баш го земавме за поголемо дете бидејќи сме 1 година и 3 месеци ама со 13кг и нешто ситно.
нас седиштето не кошташе 7,000 денари за разлика од 12,000 колку што се за бебиња до 9-10 кг.
ќе побарам линк од седиштето и ќе ти го постирам овде


ИЗВОРНА ПОРАКА: topce

еве го линкот за да видиш како изгледа
http://www.chicco.co.rs/page18.asp?ident=683800200
и за него мора да имате каиш позади значи не се прицврстува за седиштето
туку се закопчува со каиш. Добрата работа е што ако се бутне нанапред долниот дел детето доагја во благо легната положба за во случај да заспие.
ние го користиме од 7 месеци(Одговор на членот BEBICA)
Непосредна врска до пораките: 28
   RE: Седиште за автомобил
16.2.2010 9:11:17   
Cacko
user posted image
eve go naseto za od 0+,Elena uziva vo nego.ova e najskapo nesto od opremata na Elena,kostase 6500 den

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 29
   RE: Седиште за автомобил
16.2.2010 9:13:58   
ripce
ИЗВОРНА ПОРАКА: Cacko

user posted image
eve go naseto za od 0+,Elena uziva vo nego.ova e najskapo nesto od opremata na Elena,kostase 6500 denПа и нашето беше толку, заедно со количката го купивме околу 18000-19000 денари, баш од тој дуќан што го кажа во Бисер.


_____________________________

"Кога сте мајка никогаш не сте сами во своите мисли. Мајката секогаш мора да мисли два пати, еднаш за себе и еднаш за своите деца."

(Одговор на членот Cacko)
Непосредна врска до пораките: 30
   RE: Седиште за автомобил
8.4.2010 10:38:29   
Mila na mama
Цел закон го прочитав и на крај се јавив во МВР да видам дали има некоја измена ама заклучокот е поразителен. Македонскиот Закон за безбедност на сообраќајот не одредува обврска за возење на децата во посебно седиште. Единствено е спомнато дека до 12 години не смеат да седат на предно седиште. Ако земете предвид дека законот има глупави одредби за носење флуоресцентен елек или помошни светилки, а не седиште за дете ти иде да се подзамислиш кој ни ги пишува законите. Во Хрватска седиштето е задолжително, во Австрија не можеш да си отидеш од породилиште ако не дојдеш по бебето со седиште монтирано во кола, а кај нас децата седат во скут на возачот или лумпуваат на задно седиште. При сообраќајна незгода 7 пати е поголема веројатноста дете да биде повредено ако не седи во специјално седиште. Имаме кампања Ослободи го срцето демек да си поплачеме ако ни е тешко, а немаме кампања Обезбедете си ги децата во кола.user posted image

_____________________________

love u all

(Одговор на членот ripce)
Непосредна врска до пораките: 31
   RE: Седиште за автомобил
8.4.2010 10:50:30   
Leonida
ИЗВОРНА ПОРАКА: Mila na mama

Цел закон го прочитав и на крај се јавив во МВР да видам дали има некоја измена ама заклучокот е поразителен. Македонскиот Закон за безбедност на сообраќајот не одредува обврска за возење на децата во посебно седиште. Единствено е спомнато дека до 12 години не смеат да седат на предно седиште. Ако земете предвид дека законот има глупави одредби за носење флуоресцентен елек или помошни светилки, а не седиште за дете ти иде да се подзамислиш кој ни ги пишува законите. Во Хрватска седиштето е задолжително, во Австрија не можеш да си отидеш од породилиште ако не дојдеш по бебето со седиште монтирано во кола, а кај нас децата седат во скут на возачот или лумпуваат на задно седиште. При сообраќајна незгода 7 пати е поголема веројатноста дете да биде повредено ако не седи во специјално седиште. Имаме кампања Ослободи го срцето демек да си поплачеме ако ни е тешко, а немаме кампања Обезбедете си ги децата во кола.user posted image


Браво за постов, одлично опишана патетика во Македонијаuser posted image

(Одговор на членот Mila na mama)
Непосредна врска до пораките: 32
   RE: Седиште за автомобил
15.4.2010 0:07:00   
sinolicka
nie imavme transporter(bebesko sediste) od 0 do 10 meseci  a posle se prefrlivme  na sediste .zalosno e sto sme ednia od retkite drzavi vo evropa kaj sto ne e zadolzitelno sediste za dete.koga ke bide so zakon zadolzitelno nema izgovor skapo e .pa sto e poskapo od nasite decauser posted image

(Одговор на членот Leonida)
Непосредна врска до пораките: 33
   RE: Седиште за автомобил
1.5.2010 23:10:56   
baby mama
Еве и ние пред 1 недела и земавме на Јана седиште за во кола. Го земавме од Бертони она што е во Аеродром до Енци-Менци.Некоја нова марка е француско Наниа.Ни дадоа и саемски поуст.Ок е!


_____________________________

Always kiss your children goodnight - even if they''re already asleep.

(Одговор на членот sinolicka)
Непосредна врска до пораките: 34
   RE: Седиште за автомобил
3.5.2010 0:17:30   
ananikol
Nie si nabavivme maxi cosi sediste bidejki ne ke mozime da go zemime od bolnica  user posted image  bez nego,bidejki edna od babicite doaga do kola da go proveri dali e pravilno postaveno..osven ako ne go zemate so kolicka pa vo avtobus  user posted image  

(Одговор на членот baby mama)
Непосредна врска до пораките: 35
   RE: Седиште за автомобил
13.6.2010 0:23:50   
nadica
дојде време да го сменимеседиштето мм вика на надица и било мало т.е него нешто му има светнато да троши user posted image и сега сме во потрага по вистинското 12+ од 9-36кг

имате ли некој искуство со марка и кое го препорачувате?

_____________________________

Завидливите луѓе се хранат со твојата несреќа...
Биди Среќен!...
Нека умрат од глад!!!

(Одговор на членот ananikol)
Непосредна врска до пораките: 36
   RE: Седиште за автомобил
15.6.2010 11:58:21   
Slagjana
Дали знае некој да ми каже каде се продаваат седишта за во кола во Битола?

(Одговор на членот nadica)
Непосредна врска до пораките: 37
   RE: Седиште за автомобил
15.6.2010 14:26:27   
emily
Cacko i Ripce, ve molam ako sakate da mi potvrdite uste ednas
koga veke go imate ova sediste
sigurno li e deka moze da se koristi od samoto raganje
bidejki spomenavte deka se spusta, ako ne sum pogresila?!
I dali ova sediste  e od kolekcija na baby star - greece?
Fala user posted image

(Одговор на членот Slagjana)
Непосредна врска до пораките: 38
   RE: Седиште за автомобил
15.6.2010 23:52:31   
Slagjana
Купивме седиште од 0-18кг на Бертони 4500ден. Има 2 позиции- седната и полулежечка. Го наместивме во полулежечката, бидејќи ќерка ми има неполни 4 месеци. Се возеше така 1 саат и не се збуни и си заспа. Значи удобно и било.

(Одговор на членот emily)
Непосредна врска до пораките: 39
   RE: Седиште за автомобил
20.6.2010 1:40:20   
bambi
Nie vcera si go kupivme sedisteto za vo kola. Zedovme Chipolino-verso, odlicno ni se vklopi so avtomobilot, ne kostase 4550 den.

(Одговор на членот Slagjana)
Непосредна врска до пораките: 40
   RE: Седиште за автомобил
23.7.2010 10:05:26   
Željka
Од каде го купивте толку евтино?

(Одговор на членот bambi)
Непосредна врска до пораките: 41
   RE: Седиште за автомобил
23.7.2010 10:47:13   
*miki mami*
и ние го имаме на Chipolino-verso, го купивме од бебе супермаркет и сме презадоволниuser posted image user posted image

(Одговор на членот Željka)
Непосредна врска до пораките: 42
   RE: Седиште за автомобил
23.7.2010 15:16:31   
Џесика
Со количката купивме и транспортер за во кола, Борјан се изнаседи во него... од Babystar  ама одамна не го користиме за во кола... деновиве зема свекрва ми од некоја пријателка седиште, наједноставно, да не речам од пред 10 год. user posted image   ама никако не стои стабилно и цврсто... мене ми е шпанско село тоа зацврстувањето... може ли некако да ми се објасни, каишот како, седиштето како?user posted image

_____________________________

Жената по природа е АНГЕЛ, но ако и ги скршат крилата таа лесно ќе научи да лета на метла!!!

(Одговор на членот *miki mami*)
Непосредна врска до пораките: 43
   RE: Седиште за автомобил
25.7.2010 0:03:52   
bambi
Zeljka, nie go kupivme od Kicevo, go ima i na  megastore mk na net isto tolku pari, a vo bebe supermarket bese 5600.

namavme golem izbor kicevo, a da set_ame po drugi gradovi nemavme vreme, a moravme da kupime ama zadovolni sme,. Denes vidov vo bebe magazin neptun na chicco i na cangaroo- space travel, mi se dopadnaa, ama neznam kolku pari se. Znam deka ima i podobri i pokvalitetni ama tolku mozevme da si dozvolime, a i mislam deka preteruvaat so cenite do 6000 se jade nekako ama nad toa mnogu e.


< Поракaта ја уредил bambi -- 25.7.2010 0:07:20 >

(Одговор на членот Џесика)
Непосредна врска до пораките: 44
   RE: Седиште за автомобил
27.8.2010 12:29:28   
EciPeci
Sakame da kupime sediste za vo kola  od 9-18 kg, sin mi vo transporterot neke da sedi od pricina sto premnogu se poti vo nego. Dodeka bese poladno gajle nemase, ama sega e uzas, neke da sedi, a i koga ke go izvadam od nego e utop mokar, kaj i da odime go presoblakam u kola. Moze li da mi kazete kakvi se iskustvata so sedistata i dali decata vi se potat vo niv??? Najveke me interesira za sediste od MaxiCosi bidejki bendisav edno, ama i iskustva i od drugite brandovi mi se ok, moze ke se predomislam.

_____________________________

Pogledni kon sonceto i nasmevni se...

(Одговор на членот bambi)
Непосредна врска до пораките: 45
   RE: Седиште за автомобил
27.8.2010 15:01:01   
blue_blue
моите се потеа во транспорер, а никогаш не ми се испотиле во седиштата од кола, може зошто ги возиме со уклучена клима. Мислам дека секако ќе се потат дека сите материјали на седишта се од синтетика. Јас им ставав од оине трета пелените памучни на транспортерите за да не бидат на синтетиката седнати и тоа помагаше. Инаку какво и да земеш мислам нема да згрешиш. Јас имам isofix седишта од некоја си француска фирма naania. Лани ги купивме од JUMBO од Солун и беа 100 ЕУР едно плус поврат на ДДВ супер ефтини ни дојдоа, со оглед на тоа дека овде едно такво седиште беше 300 ЕУР. Мене ми се ОК, еве една година се возат во нив и супер се, имаат и положба за спуштање за да може да прилегнат.

(Одговор на членот EciPeci)
Непосредна врска до пораките: 46
   RE: Седиште за автомобил
27.8.2010 23:03:52   
EciPeci
I jas mu stavav pelena, ama ne mi vrsese rabota.
Ke baram sediste, fala na sovetot.

_____________________________

Pogledni kon sonceto i nasmevni se...

(Одговор на членот blue_blue)
Непосредна врска до пораките: 47
   RE: Седиште за автомобил
21.10.2010 8:56:05   
vezilka RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: Боцко


денес се вози многу невнимателно. децата се небезбедни иако возилата се се побезбедни. жалам што кај нас законската регулатива сеуште не е строга по ова прашање. во канада на пример знам дека нема да ви дозволат да си го земете детето од болница ако немате седиште за во кола. исто така, се ежам кога по нашите патишта гледам мали деца седнати секако или никако (стојат, висат, на предно, на задно седиште). само замислете еден миг може да значи огромна разлика.
според истражувањата, токму на куси релации се случуваат најлоши незгоди бидејќи се мисли „ете, ај од тука до тука - нема потреба“. јас велам, нема компромис и нема преговори - седиште и точка. верувајте, ако се одбере добро, детското седиште вреди секој денар.

Дефинитивно се сложувам. Ние земавме транспортер за о-9кг на Chicco и на крај памет не ми текнува да го држам бебето во раце.

(Одговор на членот Боцко)
Непосредна врска до пораките: 48
   RE: Седиште за автомобил
21.10.2010 9:01:49   
blue_blue
и да не го држиш...Јас не можам да разберам родител што своето дете го доведува во опасност...не прифаќам изговори - нејќе да седи во седиште...Ако седи од ден 1 нема да знае за друга опција. Само во МК децата нејќат да седат во седиште....Точно како што пишува Боцко - несреќи се случуваат а децата кои не се врзани во седиште најмногу страдаат. Мене не ми треба закон за безбедноста на моето дете

ИЗВОРНА ПОРАКА: vezilka


ИЗВОРНА ПОРАКА: Боцко


денес се вози многу невнимателно. децата се небезбедни иако возилата се се побезбедни. жалам што кај нас законската регулатива сеуште не е строга по ова прашање. во канада на пример знам дека нема да ви дозволат да си го земете детето од болница ако немате седиште за во кола. исто така, се ежам кога по нашите патишта гледам мали деца седнати секако или никако (стојат, висат, на предно, на задно седиште). само замислете еден миг може да значи огромна разлика.
според истражувањата, токму на куси релации се случуваат најлоши незгоди бидејќи се мисли „ете, ај од тука до тука - нема потреба“. јас велам, нема компромис и нема преговори - седиште и точка. верувајте, ако се одбере добро, детското седиште вреди секој денар.

Дефинитивно се сложувам. Ние земавме транспортер за о-9кг на Chicco и на крај памет не ми текнува да го држам бебето во раце.

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 49
   RE: Седиште за автомобил
21.10.2010 9:10:32   
stojanoskad
potpolno se slozuvam so vas,transpoterot sto go imame maksimalno go iskoristivme pogotovo vo avtomobil,i jas  ne se slozuvam so izrekata na nekoj kao go drzam vo race zosto ne saka da sedi,znaci bas taka treba da se navikne da sedi vo nego za da sedi potoa bez problem

(Одговор на членот blue_blue)
Непосредна врска до пораките: 50
Страница:   <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4 5   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4 5   Следна страница >   >>
Оди на:


Анкета

Градинка.
Admin

Во која градинка посетува вашето дете?