|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  3 4 [5] 6 7   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Седиште за автомобил
25.11.2011 0:08:54   
TeaM
Mamicki, dali pocnavte da koristite sediste koga bebencata pocnaat samostojno da sedat ili i porano?

(Одговор на членот lilicka)
Непосредна врска до пораките: 101
   RE: Седиште за автомобил
25.11.2011 10:17:29   
arh_diz
Posle 9 meseci se stava vo sediste , mozes porano ama na kratka relacija.Inaku sedisteto e spas.

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот TeaM)
Непосредна врска до пораките: 102
   RE: Седиште за автомобил
25.11.2011 21:59:06   
TeaM
Auuuu, pa vo shto da se vozi do 9 meseci??
Transporterot vekje i e mal, a imame 6 meseci...

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 103
   RE: Седиште за автомобил
28.11.2011 9:38:19   
dostickage
Vo sediste se stava od sest meseci natamu, ili do 9 kilogrami te koga ke sedi.
imas milion sedista od 9 kila natamu.

(Одговор на членот TeaM)
Непосредна врска до пораките: 104
   RE: Седиште за автомобил
28.11.2011 9:39:47   
miana
I jas znam za posle 6 meseci...Moeto go stavav odma stom pocna da sedi....

(Одговор на членот dostickage)
Непосредна врска до пораките: 105
   RE: Седиште за автомобил
28.11.2011 10:08:41   
kikicka
Ние некаде од кај 5 месеци ја стававме бидејќи тогаш се преселивме во Хр моравме .овде мора да имаш седиште во кола без разлика на возрастаuser posted image ,инаку казна оф леле мајк.купивме од 9 до 15 кг мислам дека беше плус на него имаше и перниче за помало кое се вади и со изо фикс комплет така да немаше потреба посебен изо фикс да купуваме. ама ич не сака во седиште или кола user posted image

_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 106
   RE: Седиште за автомобил
29.11.2011 11:31:04   
TeaM
Nie kupivme sediste, na nego pisuva od 9kg, ili nad 9 meseci...a nie imame 7.5 kg i 6 meseci.  Ja stavame da sedi  potprena so pernicinja ili vo skut, ama se uste ne sedi samostojno.
Vas sovet, dali da ja stavam vo sedisteto?

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 107
   RE: Седиште за автомобил
29.11.2011 11:37:12   
Luci
Ние имаме на Cam, од 0+  user posted image Се прави во полулегната положба и во седечка. М. ужива во кола


_____________________________

Рани куче да те лае!!!

(Одговор на членот TeaM)
Непосредна врска до пораките: 108
   RE: Седиште за автомобил
29.11.2011 11:45:39   
arh_diz

ИЗВОРНА ПОРАКА: TeaM

Nie kupivme sediste, na nego pisuva od 9kg, ili nad 9 meseci...a nie imame 7.5 kg i 6 meseci.  Ja stavame da sedi  potprena so pernicinja ili vo skut, ama se uste ne sedi samostojno.
Vas sovet, dali da ja stavam vo sedisteto?

Preporaka na nasiot ortoped bese da ne se stava, taka da jas ne sum go stavala sin mi seuste go vozev vo transporterot , iako sin mi na 6 meseci imase poveke od 9 kgporadi toa ti pisav pogore posle 9 meseci e najdobro.Dokolku go vozis na kratko rastojanie da nesedi podolgo od 30 minuti mozes no dokolku deteto samo sedi .

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот TeaM)
Непосредна врска до пораките: 109
   RE: Седиште за автомобил
29.11.2011 11:59:10   
kikicka
Епа транспортерот уствари може да се става на исо фикс кој се купува одделно .некои седишта еве како на луци имаат исо фикс а на некои се купуваат плус така да ако имаш транспортер за бебето најди само исофикс па транспортерот ке го прицврстиш на него.
user posted image

еве на сликата имаш како изгледа тоа после кога ќе порасне можете само седиште да земете без тоа исофикс

_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 110
   RE: Седиште за автомобил
29.11.2011 12:09:38   
@Mila@
ИЗВОРНА ПОРАКА: luci

Ние имаме на Cam, од 0+  user posted image Се прави во полулегната положба и во седечка. М. ужива во колаLuci i nie sakame sedishe 0+, ne sakam da kupuvam i transporter i sedishte a za prevoz vo kola definitivno treba neshto da se ima,od koga pocnavte da go koristite kako ste zadovolni i koja e cenata.

tnx

(Одговор на членот Luci)
Непосредна врска до пораките: 111
   RE: Седиште за автомобил
29.11.2011 12:21:03   
Luci
ИЗВОРНА ПОРАКА: @Mila@

ИЗВОРНА ПОРАКА: luci

Ние имаме на Cam, од 0+  user posted image Се прави во полулегната положба и во седечка. М. ужива во колаLuci i nie sakame sedishe 0+, ne sakam da kupuvam i transporter i sedishte a za prevoz vo kola definitivno treba neshto da se ima,od koga pocnavte da go koristite kako ste zadovolni i koja e cenata.

tnx

Од 3 месеци почнав да го ставам зошто тогаш и го купивме. За цената не се сеќавам точно ама беше околу 6000 денари отприлика. Ние имавме транспортер, не можеш да споредиш транспортер со седиште зошто и едното и другото ќе ти требаат. Иначе седиштете е супер нав истина и М. ужива и е комотен во него. Кога би купувала сега би купила можеби поголемо седиште зошто ова веќе му е некако кнап кога е изнаоблечен и со јакна зимска на него и со све


_____________________________

Рани куче да те лае!!!

(Одговор на членот @Mila@)
Непосредна врска до пораките: 112
   RE: Седиште за автомобил
7.4.2012 16:26:51   
Natuska85
Ние до кај 6-7 месеци се возевме во транспортерот,и еве уште не сме купиле седиште.Сега за прв роденден свекор ми ќе му земе(јас да одберам) па ми треба мала помош дали да земам вакво од 9-18 кг со 3 позиции на наслонот

user posted image

или вакво за од 9 до 36 кг ,без позиции за подолго да го користиме

user posted image

Нормално ќе си се распрашам и од кај што ќе купувам но да слушна и ваше мислењеuser posted image_____________________________

"Whoever said that money doesn.t buy happiness didn.t know where to shop."

(Одговор на членот Luci)
Непосредна врска до пораките: 113
   RE: Седиште за автомобил
7.4.2012 16:31:39   
Calypso
И ние се думаме какво да земеме, дали од 9-18 кг или пак од 9 -36кг, ни препорачуваат помало, со менување на позициите, за да може да спие во него... и мамички... како да го научиме да седи? Кога золвата беше на гости со внуката, рековме ќе пробаме да го ставиме во седиштето од малата - вриска, плаче, не сака да седи. Ама мора да имаме седиште и мора да седи во него, оти јас веќе не можам да го додржам во кола кога сме, дури и за пократки релации, место не го држи.

_____________________________

All that is gold does not glitter,
Not all those who wander are lost;
The old that is strong does not wither,
Deep roots are not reached by the frost.

(Одговор на членот Natuska85)
Непосредна врска до пораките: 114
   RE: Седиште за автомобил
7.4.2012 17:31:56   
kleo
Ние имаме транспортер и сеидште 9-36 кг без позиции на наслонот. Сега кога би купувала би купила 9-18, затоа што кога го возиме во седиштето ако заспие главчето му паѓа.
Пред една недела бевме на пат и тоа поприлично долг. Среќа што бевме со трансортерот, а не со седиштето. Не секам ни да помислам што можеше да се случи ако детето не беше добро прицврстено. Во Унгарија некаде 30- 40 км пред граница до Србија, точно пред нас се судрија две коли, а мм убаво залетан, и тоа со уклучен темпомат, кочење па одминување, абе не знам како поминавме. А бебушко ништо не сети, не се ни помрдна. Транспортерот си ја заврши работата

(Одговор на членот Calypso)
Непосредна врска до пораките: 115
   RE: Седиште за автомобил
8.4.2012 12:41:33   
penelopa
Натушке мислам сега е подобро да купиш со три позиции на наслонот бидејќи user posted image многу често заспиваат во кола додека ги возиш- така да само го местиш во лежечка позиција и немаш гајле. Со ова сдиште тераш бар до 3 години а потоа ќе мора уште едно.

_____________________________

"When planning for a year, plant corn. When planning for a decade, plant trees. When planning for life, train and educate people."- Kuan Tzu

(Одговор на членот kleo)
Непосредна врска до пораките: 116
   RE: Седиште за автомобил
8.4.2012 13:39:23   
maki1
Nie go kupivme ova
user posted image ,ama ko sto site kazuvaat koga ke zaspie e mnogu nezgodno i mora vo race da ja drzam.Ama kako i da e seuste ni e mnogu malku iskoristeno,zosto M nema sansi da sedne pa duri ni vo kola.E,sega si go zemav za vo Mk ,tamu sakala nekela ke mora da sedi,ako saka so mama samo da si odat na kafeuser posted image .

_____________________________

Pantai Rai

-Heraclitus

(Одговор на членот penelopa)
Непосредна врска до пораките: 117
   RE: Седиште за автомобил
8.4.2012 16:42:30   
mamicki
Go stavam K vo sediste od 7 polni meseci, imam staveno sediste od 9 do 36 kg, fiksno, i mn. ubavo go prifakja.

< Поракaта ја уредил mamicki -- 8.4.2012 16:44:04 >

(Одговор на членот maki1)
Непосредна врска до пораките: 118
   RE: Седиште за автомобил
9.4.2012 14:01:55   
Luci
Подобро првото, убаво ти вика пенелопа

_____________________________

Рани куче да те лае!!!

(Одговор на членот Natuska85)
Непосредна врска до пораките: 119
   RE: Седиште за автомобил
9.4.2012 15:07:20   
mamicki
Inaku sedisteto go dobiv kako podarok od sestra mi, ako go izbirav jas, sigurno kje izberev sediste so tri pozicii, no vazno e bebusot sto porano da pocnete da go vozite v sediste, polesno kje prifati deka mora da sedi vo nego koga e vo avtomobil.

(Одговор на членот Luci)
Непосредна врска до пораките: 120
   RE: Седиште за автомобил
17.5.2012 23:18:16   
sani 13
mamicki i nie dojde red da mu kazeme cao na transporterot iako ima Zoki uste 8.5 kg veke mu e malecko i tesno vo transporterot! e sega....kakvo sediste?? sakam maxi-cosi i toa tobi sedisteto, ama 15 iljadarki mnogu mi e "soleno" e sega vidov edno na bertoni sto e nekoja sredna klasa od 9-25 kg so nasloni i vaka mnogu ubavo mi se vide i ne e skapo 6 i nesto e! imal li nekoj iskustvo so bertoni???

(Одговор на членот mamicki)
Непосредна врска до пораките: 121
   RE: Седиште за автомобил
17.5.2012 23:22:12   
Natuska85
Ние купивме вакво на чиполино и сум презадоволна.4800 од мегасторе

user posted image

_____________________________

"Whoever said that money doesn.t buy happiness didn.t know where to shop."

(Одговор на членот sani 13)
Непосредна врска до пораките: 122
   RE: Седиште за автомобил
18.5.2012 0:28:07   
Andriance

ИЗВОРНА ПОРАКА: sani 13

mamicki i nie dojde red da mu kazeme cao na transporterot iako ima Zoki uste 8.5 kg veke mu e malecko i tesno vo transporterot! e sega....kakvo sediste?? sakam maxi-cosi i toa tobi sedisteto, ama 15 iljadarki mnogu mi e "soleno" e sega vidov edno na bertoni sto e nekoja sredna klasa od 9-25 kg so nasloni i vaka mnogu ubavo mi se vide i ne e skapo 6 i nesto e! imal li nekoj iskustvo so bertoni???


Nie za krstevkata odkumashini dobivme za podarok sedishte...bas e na bertoni i e od 9-18 kila mislam ..nie vekje sedime iako imame 8,5kg user posted image mene epten mi fakja oko, go probavme i na pat...go ima vo anzi i cenite se mnogu pristapni

eve go
user posted image

_____________________________

Зборовите и времето користете ги правилно!!! Ни едното ни другото не можете да ги вратите!!!

(Одговор на членот sani 13)
Непосредна врска до пораките: 123
   RE: Седиште за автомобил
25.5.2012 15:57:20   
Beatris
Женски, каде ви е поставено седиштето? Мене ми е позади совозачко седиште, така некако ми е најпрактично кога се возам сама со А. Сега читам по нет дека најбезбедно е 1. седиштето да се монтира на средина на автомобилот, 2. позади возачот, 3. позади совозачот.

Е сега ова дека е најбезбедно во средина ми има логика, подалеку е од двете страници на автомобилот, ама па непрактично за вадење ставање на user posted image

Што мислите?

_____________________________

Whatever you are feeling is a perfect reflection of what is in the process of BECOMING...

(Одговор на членот Andriance)
Непосредна врска до пораките: 124
   RE: Седиште за автомобил
25.5.2012 16:05:50   
Calypso
И кај нас е позади совозачкото седиште, како најбезбедно место според мм... ама и ако си сам со бебето, прегледно ти е така.
Од сам почеток јас му велев на мм да го ставиме на средина, ама не можело така да се стави user posted image
ај, баш ќе правам вечер муабет со мм на оваа тема, да му кажам за новинивеuser posted image

_____________________________

All that is gold does not glitter,
Not all those who wander are lost;
The old that is strong does not wither,
Deep roots are not reached by the frost.

(Одговор на членот Beatris)
Непосредна врска до пораките: 125
Страница:   <<   < Претходна страница  3 4 [5] 6 7   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  3 4 [5] 6 7   Следна страница >   >>
Оди на:


Анкета

Градинка.
Admin

Во која градинка посетува вашето дете?