|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  4 5 [6] 7 8   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Седиште за автомобил
25.5.2012 16:13:10   
Beatris
Не може да се стави само затоа што во повеќето коли нема појас со три точки на средина. Сега се мислам дали во нашата има, ама и колку би било практично да се премести на средина.

Инаку при бочен удар најбезбедно е така, а на второ место позади возачот, затоа што не дај боже при сообраќајна несреќа, возачот рефлексно ја заштитува својата страна од возилото.

Испрочитав уште триста чуда и сеа сум цела user posted image user posted image user posted image

_____________________________

Whatever you are feeling is a perfect reflection of what is in the process of BECOMING...

(Одговор на членот Calypso)
Непосредна врска до пораките: 126
   RE: Седиште за автомобил
25.5.2012 16:20:42   
topce
еве едно прашање:
најголем дел од родителите користат седишта за деца кои се поставени на изофикс.
Може ли изофикс да се постави на средина?
нашето седиште е прицврстено со каишите од седиштето колата така да нема шанси да биде на средина на задното седиште + перничињата за недај боже се во задните врати и ако е на средина поставено не верувам дека перничињата при судар би се отвориле или и да се отворат нема да го заштитат детето.Нашето седиште е позади совозачот бидејќи ми е најпрегледно за контрола, имаме дополнителен ретровизор и многу ми олеснува при возење да го следам детето, а да не се вртам напред назад.

(Одговор на членот Calypso)
Непосредна врска до пораките: 127
   RE: Седиште за автомобил
25.5.2012 16:21:24   
Ikana
Во некои коли има од кровот се спушта еден појас и кога одиме на пат со тоа ја врзуваме во средина, инаку позади совозачкото седиште ни е бебешкото. Сега за сега уште користиме транспортер од количката на Mothercare, за понатаму здравје кога ќе почне да седи самостојно.

(Одговор на членот Beatris)
Непосредна врска до пораките: 128
   RE: Седиште за автомобил
25.5.2012 16:29:36   
Natuska85
И нашето е позади совозачкото.Инаку да, најбезбедно е позади возачот,ова го кажувам од чиста пракса со оглед да работа штети од сообраќајќи и совозачот и тој позади него секогаш се повеќе повредени од овие другиве.
Нашата кола има опција и за на средно седиште да се стави седиштето,меѓутоа воопшто не е згодно за ставање и вадење на детето.

_____________________________

"Whoever said that money doesn.t buy happiness didn.t know where to shop."

(Одговор на членот Ikana)
Непосредна врска до пораките: 129
   RE: Седиште за автомобил
25.5.2012 16:31:58   
Beatris

ИЗВОРНА ПОРАКА: topce

еве едно прашање:
најголем дел од родителите користат седишта за деца кои се поставени на изофикс.
Може ли изофикс да се постави на средина?
нашето седиште е прицврстено со каишите од седиштето колата така да нема шанси да биде на средина на задното седиште + перничињата за недај боже се во задните врати и ако е на средина поставено не верувам дека перничињата при судар би се отвориле или и да се отворат нема да го заштитат детето.Нашето седиште е позади совозачот бидејќи ми е најпрегледно за контрола, имаме дополнителен ретровизор и многу ми олеснува при возење да го следам детето, а да не се вртам напред назад.Топче и јас се водев по твојава логика, ама случајно денеска, прво изгледав едно страшно видео за сообраќајна несреќа со бебе, се испотресов, и намерно не го постирав никаде, па тоа ме предизвика да се расчитам по нетов, и секаде истото - средната позиција на задното седиште е најбезбедна...


_____________________________

Whatever you are feeling is a perfect reflection of what is in the process of BECOMING...

(Одговор на членот topce)
Непосредна врска до пораките: 130
   RE: Седиште за автомобил
25.5.2012 16:32:52   
Ikana
Леле топче подалеку од перничињата, може да има фатални последици, па и за 10 годишно дете, а камоли за бебе!!!! На самиот транспортер има предупредување, разгледај го ако се уште го имате...

ИЗВОРНА ПОРАКА: topce

еве едно прашање:
најголем дел од родителите користат седишта за деца кои се поставени на изофикс.
Може ли изофикс да се постави на средина?
нашето седиште е прицврстено со каишите од седиштето колата така да нема шанси да биде на средина на задното седиште + перничињата за недај боже се во задните врати и ако е на средина поставено не верувам дека перничињата при судар би се отвориле или и да се отворат нема да го заштитат детето.Нашето седиште е позади совозачот бидејќи ми е најпрегледно за контрола, имаме дополнителен ретровизор и многу ми олеснува при возење да го следам детето, а да не се вртам напред назад.(Одговор на членот topce)
Непосредна врска до пораките: 131
   RE: Седиште за автомобил
25.5.2012 16:38:43   
Beatris
Иканче во право си, само што се вратив на темава да го допишам тоа. Знам дека каде што се става седиштетео треба да биде исклучен аир-бегот, ама не сум сигурна дека тоа важи и за страничните, мислам дека повеќе важи за оние фронталните, кои би се отвориле директно према детето, пр. ако монтираш седиште на совозачко место (законски е дозволено) само ако перничето е исклучено

_____________________________

Whatever you are feeling is a perfect reflection of what is in the process of BECOMING...

(Одговор на членот Ikana)
Непосредна врска до пораките: 132
   RE: Седиште за автомобил
25.5.2012 17:59:28   
Andriance
I kaj nas kako i kaj povekjeto sedisteto e montirano pozadi suvozac...priznavam zasto i na dvajcata taka ni e pozgodno za bebe...kaj mene vo samiot priracnik pishuva da ne se montira na sredina..i obavezno erbegovi iskluceni...

a vikate najbezbedno na sredina a? pa ja ne sum videla be nekoja da ima taka montirano user posted image

_____________________________

Зборовите и времето користете ги правилно!!! Ни едното ни другото не можете да ги вратите!!!

(Одговор на членот Beatris)
Непосредна врска до пораките: 133
   RE: Седиште за автомобил
25.5.2012 18:19:22   
lilicka
Нашето е монтирано на средина по логика на татко ми дека најдобро е така....ама па ептен е тешко за ставање-вадење!!!

(Одговор на членот Andriance)
Непосредна врска до пораките: 134
   RE: Седиште за автомобил
25.5.2012 21:53:35   
Beatris
Епа тоа е поентата, додека го ставиш и извадиш ќе се окозиш. Почнав да се мислам дали да го наместиме во средина! Ама како и да е ако не го ставам на средина за подолг пат ќе го ставам позади возачко

_____________________________

Whatever you are feeling is a perfect reflection of what is in the process of BECOMING...

(Одговор на членот lilicka)
Непосредна врска до пораките: 135
   RE: Седиште за автомобил
25.6.2012 11:42:40   
Luci
Мајки користи ли некоја вакво седиште на Чико- Нептун user posted image ? Ние треба да купуваме ново седиште за М. другото му е веќе мало па се мислев ова да го земеме? На попуст е во Енци Менци 6990 ден.

_____________________________

Рани куче да те лае!!!

(Одговор на членот Beatris)
Непосредна врска до пораките: 136
   RE: Седиште за автомобил
26.6.2012 8:26:30   
Luci
Ние купивме вчера Чико Нептун и се надевам супер ќе се покаже user posted image
Успатно да кажам дека претходното седиште Cam го продавам и кој е заинтересиран нека пише ппuser posted image user posted image

_____________________________

Рани куче да те лае!!!

(Одговор на членот Luci)
Непосредна врска до пораките: 137
   RE: Седиште за автомобил
26.6.2012 8:33:46   
maki1
Nie kupivme sediste pred nekoe vreme ,ama M kako i za se dr.kade treba da sedi ,neke da slusne da sedne vo nego.Staveno e pozadi suvozacko sediste ,ama pri edna prilika zabelezav deka dodeka sedi na sedisteto,moze da ja fati rackata za otvaranje na vratata,i panika me fati,i posle na nekolku vozenja pak ja gledm ja faka rackata i od togas strogo jas so nejze pozadi i da pazam sto pravi.Ama pak zaludno detete faka se i nemozes da ja sledis.Dali vi se ima ova na vas sluceno i kako se spravuvate so kolite so 4 vrati?

_____________________________

Pantai Rai

-Heraclitus

(Одговор на членот Luci)
Непосредна врска до пораките: 138
   RE: Седиште за автомобил
26.6.2012 9:01:47   
Felly RR
Мене порано ми се случуваше, ама најверојатно дека сега М е поголема, па разбира. И кога се возиме и кажувам дека треба да се држи, не да чепка. И дури се возиме сега не чепнува никаде.
Сега вака да пробате да го ставите насредина, па да не може да дофати

< Поракaта ја уредил Felly RR -- 26.6.2012 9:04:07 >


_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот maki1)
Непосредна врска до пораките: 139
   RE: Седиште за автомобил
26.6.2012 9:24:11   
Nade
maki1 najcesto ima opcija na vratite da gi prisposobish da se otvaraat samo od nadvor, taka da da ne se vosnemiruvash da ne moze da se sluchi neshto, se razbira najdobro e da se sedi vo sedishte i dokolku e pogolemo dete da e vrzano so pojas, no opcijata da se otvaraat samo od nadvor e odlichna nie taa ja koristime i jas sum presrekna, probaj podesi gi vratite , pozdrav

_____________________________

I dont have time to hate people who hate me because i am too busy loving people who love me :)

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 140
   RE: Седиште за автомобил
26.6.2012 9:31:16   
Viktori
Da, blokiranje na vratite za sekoj slucaj.
I ova ne vazi za maleckite decinja, tuku i za pogolemkite, sto kao razbiraat. user posted image Sepak deca se. zosto da si imas maka ili griza.
Sekunda e potrebna za da se sluci nesto, ne daj boze. Vaka, blokirana vrata i raat si. Bezbednost na prvo mesto, kolku sto e do nas.

< Поракaта ја уредил Viktori RR -- 26.6.2012 9:33:04 >


_____________________________

Danger! Ha! I laugh in the face of danger. Ha, ha, ha, ha ...
Мај нејм ис лукс. Жито лукс.

(Одговор на членот Nade)
Непосредна врска до пораките: 141
   RE: Седиште за автомобил
18.8.2012 1:35:04   
lilicka

ИЗВОРНА ПОРАКА: luci

Ние купивме вчера Чико Нептун и се надевам супер ќе се покаже user posted image
Успатно да кажам дека претходното седиште Cam го продавам и кој е заинтересиран нека пише ппuser posted image user posted image

луци како си задоволна од новото седиште ова е од 9-36кг. нели??
И јас го гледав ова што го имаме веќе ние тесно а се мислам од 9-36кг седиштата немаат можност за спуштање ако заспие дететоuser posted image user posted image

(Одговор на членот Luci)
Непосредна врска до пораките: 142
   RE: Седиште за автомобил
18.8.2012 9:24:56   
Luci
Навистина е проблем што не се спушта зашто ние обично си спиеме во кола а инаку е супер, згодно за седење, комотно, ужива М.

_____________________________

Рани куче да те лае!!!

(Одговор на членот lilicka)
Непосредна врска до пораките: 143
   RE: Седиште за автомобил
7.10.2012 17:03:19   
lilicka
Рр имаме седиште без да се спушта а треба да патуваме подолг пат а моево дете само што ќе влезе во кола заспива.....и за греота му виси главчетоuser posted image како се справувате со ова??Глупаво прашање????Ама па овие поголемите седишта незнам зошто се вакви произведени немаат опција за спуштање и ова ни ептен голем пробле за долг пат???

(Одговор на членот Luci)
Непосредна врска до пораките: 144
   RE: Седиште за автомобил
7.10.2012 23:56:12   
mami2
lilicka истиот проблем го имаме и ние со седиштето за големото дете, кое е 4,5 години ама обавезно се вози во седиште за деца до 36 кгр. Летово кога патувавме подолго го местевме малку во подлегната позиција со потурање под седиштето и позади наслонот на најразлични предмети што и онака ги носиме на пат: ролни бришачи, неотпакувани влажни марамчиња, замотани пешкири, чаршафчиња, меки кукли....чиста импровизација. Појасот пак си беше протнат и закопчан. Се плашев дека со ова се намалува безбедноста, ама па сигурно е побезбедно отколку да лежи или скока позади неврзано со појас.

(Одговор на членот lilicka)
Непосредна врска до пораките: 145
   RE: Седиште за автомобил
8.10.2012 11:11:53   
lilicka
Па што знам дали е безбедно така да се возиме на пример 500км сепак е пат се прикочува ајј каков проблем ми ова сегаа ми чурии главатаа!!!user posted image

(Одговор на членот mami2)
Непосредна врска до пораките: 146
   RE: Седиште за автомобил
31.12.2012 10:44:29   
Ring
Треба да купиме седиште за кола ...е сега да ми препорачате од кои сте задоволни , а да не се многу скапи ????
Гледав на Бертони од 9-25 кг и ми се виде најисплатливо зошто може подолго да се користи, плус е со 2 наслона до полулежечка положба.
Дали има некој користено вакво седиште ????
И на Чиполино ги гледав на интернет , исто ми изгледаа солидно
Или предложете ми вие нешто по ваше искуство, а да не многу скапо ...до 6000 ден.
Тенк ју user posted image

(Одговор на членот Beatris)
Непосредна врска до пораките: 147
   RE: Седиште за автомобил
31.12.2012 11:11:52   
princessa
nie imame sediste na maxi cosi za deca od 9-18 kg i sum super zadovolna od nego, malata spie vo nego koga patuvame, ima 4 pozicii na sedenje i e za deca od 9meseci do 3,5 do 4 godini. Mislam deka ne e dobro da se zemaat sedista koi se nameneti za deca so tezina od 9 do 36kg zasto zamislete kako bi izgledalo dete od 10tina kila da se stavi vo takvo nesoodvetno sediste znaci nema nikakva logika toa sediste da odgovara i za deca od 9kg i za deca od 36kg. Najnormalno e deka ke mu bide nezgodnoa na bebeto da sedi vo ogromno sediste. Nie probavme vo prodavnica i nemozam da vi opisam kolku smesno i nebezbedno izgledase a plus site sto gi znam vo nasata sredina ne gi koristat tie sedista.

(Одговор на членот Ring)
Непосредна врска до пораките: 148
   RE: Седиште за автомобил
31.12.2012 20:45:15   
Natuska85
Ринг ние имаме вакво на чиполино го купив од мегасторе(он лајн продавница).Го земав 4.800 и сум презадоволна.Ти го препорачувам.

user posted image

_____________________________

"Whoever said that money doesn.t buy happiness didn.t know where to shop."

(Одговор на членот Ring)
Непосредна врска до пораките: 149
   RE: Седиште за автомобил
31.12.2012 23:32:06   
Ring
Natuska85 za do kolku kila e ova sediste ? do 18 kg ?
do koga bi mozelo da se koristi, do 2 godini valjda ke moze....zatoa sto iako pisuva do 3 ili 4 godini mislam deka decata gi nadrasnuvaat im stanuvaat tesni.
ama ako moze da go iskoristime barem do 2 ili 2ipol godini bi bilo super....pa posle da baram tie do 36 kg

(Одговор на членот Natuska85)
Непосредна врска до пораките: 150
Страница:   <<   < Претходна страница  4 5 [6] 7 8   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  4 5 [6] 7 8   Следна страница >   >>
Оди на:


Анкета

Цуцла.
пеперутка16

До кога вашето дете имало цуцла?