|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  5 6 [7] 8 9   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Породилни болки
3.2.2010 15:31:21   
Annabel
Вчера бев на часови за трудници во ГАК, и седтрата што го држеше воведот ни објасни кога е време за во болница:

прворотки - кога контракциите се на 5 минути и траат 1 минута
второротки - кога контракциите се на 10 минути и траат 30 секунди

Ако ви пукне водењакот не чекајте многу, особено ако течноста што истекува е зелена.

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 151
   RE: Породилни болки
3.2.2010 15:32:36   
Medo
Се сложувам со Мами за седењето дома дури можеш. За препознавање, сигурно ќе ги препознаеш. Јас седев дома додека можев, и после си реков ај да одиме, ме фати паника бидејќи прво дете ми беше. Болките ми беа на 6-7 мин. Кога отидов таму бев 4-5 цм отворена. сега отпосле мислам дека сум можела уште малце да поседам дома бидејќи во државна и онака ништо против болки не ми дадоа.

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 152
   RE: Породилни болки
3.2.2010 15:43:44   
Annabel
Мене за првото ми дадоа Спазмекс за болките, ама мислам дека тоа беше зафрканција, зашто воопшто не ми помогна...

(Одговор на членот Medo)
Непосредна врска до пораките: 153
   RE: Породилни болки
3.2.2010 18:30:07   
lukas
DALI E MOZNO PRIMER NA SVOJA RAKA KOGA KE TE FATAT BOLKITE DA SE NAPIJAS SPAZMEKS ILI BUSKOPAN AMA KOGA KE ZNAM DEKA SE BAS TIE BOLKI ,ILI DA SI SEDAM MADRO I DA SI POBARAM TAMU KOGA KE STIGNAM...POSTO MI E MNOGU STRAV NEZNAM DALI KE BIDAM JAKA DA GI ISTRPAM BOLKITE....SO VELITE....? 

(Одговор на членот Annabel)
Непосредна врска до пораките: 154
   RE: Породилни болки
3.2.2010 21:36:33   
alex_mo
    СЕ вратив од ЦТГ и др ми вика дека ништо од скорешно породување...следно ЦТГ,можеби и ехо во понеделник попладне....Изгледа ке си одам до крај ,а секојдневниве болки сигурно се од тоа што на бебето му е тесно па секое движење прави болка.Инаку јас незнам кај нас дека даваат нешто против болки...може само да ти ги оспровоцираат..
   Фала на поддршката на сите и верувајте дека со вас се ке споделам,од болка па се до здравје боже доаѓањето дома итн.

(Одговор на членот lukas)
Непосредна врска до пораките: 155
   RE: Породилни болки
3.2.2010 21:40:01   
pacuvce
ИЗВОРНА ПОРАКА: lukas

DALI E MOZNO PRIMER NA SVOJA RAKA KOGA KE TE FATAT BOLKITE DA SE NAPIJAS SPAZMEKS ILI BUSKOPAN AMA KOGA KE ZNAM DEKA SE BAS TIE BOLKI ,ILI DA SI SEDAM MADRO I DA SI POBARAM TAMU KOGA KE STIGNAM...POSTO MI E MNOGU STRAV NEZNAM DALI KE BIDAM JAKA DA GI ISTRPAM BOLKITE....SO VELITE....? 


Па нормално е да имаш болки...Па ти како мислиш да раѓаш дете...А ако си толку плашливка,тогаш барај епидурална...Лекови на своја рака никако...А и не знам колку би ти помогнал спазмекс,кога бебето решило да излегува...

_____________________________

Love is in the air

(Одговор на членот lukas)
Непосредна врска до пораките: 156
   RE: Породилни болки
3.2.2010 21:42:51   
mother 29
хехех ај седи си мадро.............user posted image

(Одговор на членот pacuvce)
Непосредна врска до пораките: 157
   RE: Породилни болки
4.2.2010 14:25:12   
lukas
fala...

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 158
   RE: Породилни болки
14.2.2010 17:04:03   
liljace
zdravo zenski
prvo so lesno da im e na site sto sega treba dase porodat
imam edno prasanje no neznam dali ja pogodiv temava pa ako ne opomenete me i upatete me na vistinskoto mesto.
Koja nedela od bremenosta se porodivte? sega sum 33 ndelea i veke bebceto e namesteno nadolu kako sto trebalo no osekam pritisok vo dolniot del na stomakot duri koga ke kivnam ili kaslam mise cini ke izlezi hehe dr.veli deka kon 40 nedela pretezno se poroduvaat no nekako me faka strav dane izlezi porano hehe osekam slabi bolki koga ke pretka bebceto kako dame previtkuva (nemozam davi opisam kako) no nekako prijatni bilki nese plasam od poragajot samo me interesira dali ima nekoj vakvo iskustvo.dokolku ima pisete ve molam.
pozz

(Одговор на членот Annabel)
Непосредна врска до пораките: 159
   RE: Породилни болки
14.2.2010 17:13:54   
mis.
Сосема нормално е да имаш некои болки и тежина во стомакот во поодмината бременост бидејќи веќе бебенцето е големо и тежи.Кај секоја различно се појавуваат болки некои порано а кај некои дури и 15 дена после термин што беше случај кај мене.Според гинеколозите секое бебе роденоппосле 36 недела од бременоста се смета за нормално.Доколку е порано се мсета за недоносено но не значи дека нема да преживее или ќе има проблеми.техниката е долку далеку одена што бебиња преживуваат родени во 26 недела о бременоста.не мисли на тоа само позитивно а тоа кога сака само ќе даде знак дека му се излегува.

(Одговор на членот liljace)
Непосредна врска до пораките: 160
   RE: Породилни болки
14.2.2010 20:05:57   
liljace
благодарам mis. добро се чуствувам несе плашам (барем не за сега) хехеuser posted image се надевам дека така ке останам до крај а колку што повеке поминува време колку повеќе се наближува времето за пороѓај возбудата е се поголема па се надевам за неколку недели и јас да ви писам за моето прво породилно искуство user posted image позз

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 161
   RE: Породилни болки
14.2.2010 20:25:36   
caci8
ej luge kazetmi nesto sa placeta mije pret bebeto i e spusteno so gasce na nadulu  i kako znajete za carski  cela anastezija ili paola te opivat
mnogu mije starav zosto mozebi vo skopije kese poraodam i sega mije strav a inaci dasi  bev kaj mojot ginikolok  bev po opustena
neznam ama vo haus sum site velat deka mije kriticna rabota no aj da imam verba vo gospod ve molam ako nekoj znaje pisite mi

(Одговор на членот liljace)
Непосредна врска до пораките: 162
   RE: Породилни болки
15.2.2010 12:11:30   
Slagjana
Дали некој се породил со естрадиол ампули и после колку време од примањето на ампулата? Поминаа 5 дена од терминот, на ЦТГ нема ништо и ако продолжи вака по 2 дена ќе примам инекции за да омекне цервиксот. Гледам на Snowhite не и делувале воопшто. Дали кај некој дејствувале?

(Одговор на членот caci8)
Непосредна врска до пораките: 163
   RE: Породилни болки
15.2.2010 12:53:40   
biljana16
I kaj mene bese pominat terminot spored ehoto no bolki nikavi i nikogas ne dobiv. Lekarot se cudese zasto pa posle toa odluci da odam so provokacii. Toa mi rece deka bilo najdobroto resenie poradi toa sto i plodovata voda bese namalena. Inaku poragajot mi pomina mnogu lesno. Znaci odkako pocnaa so provokaciite se porodiv za 4 saati a bolkite me fatija nekade 3 saati pred da se porodam no vednas mi stavija anastezija takak da nisto ne osetiv do kraj. So lesno da ti e pa pisi ni i za tvoeto iskustvo.


(Одговор на членот Slagjana)
Непосредна врска до пораките: 164
   RE: Породилни болки
15.2.2010 13:02:22   
Палешка РР
ИЗВОРНА ПОРАКА: lukas

DALI E MOZNO PRIMER NA SVOJA RAKA KOGA KE TE FATAT BOLKITE DA SE NAPIJAS SPAZMEKS ILI BUSKOPAN


Знам дека ништо не смееш да пиеш на своја рака. Инаку, случајно слушнав затоа што кога појдов беше полноќ, а бабицата и се јави на мојата докторка која препорача Спазмекс за да почне процесот на пораѓај. По половина доза Спазмекс добив болки. Затоа биди мирна user posted image

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот lukas)
Непосредна врска до пораките: 165
   RE: Породилни болки
15.2.2010 13:08:31   
Slagjana
Фала Билјана, па се надевам дека ќе поминам како тебе. user posted image

(Одговор на членот biljana16)
Непосредна врска до пораките: 166
   RE: Породилни болки
18.2.2010 20:40:37   
lukas
izleze nesto za da se porodam predvreme so provokacii sakam nekoj da mi kaze sto e razlikata so provokacii i so prirodni...ve molam podetalno...sto e razlikata?velat bilo po macno so provokacii kade kade?

(Одговор на членот Slagjana)
Непосредна врска до пораките: 167
   RE: Породилни болки
18.2.2010 20:48:30   
Rossana
ИЗВОРНА ПОРАКА: lukas

izleze nesto za da se porodam predvreme so provokacii sakam nekoj da mi kaze sto e razlikata so provokacii i so prirodni...ve molam podetalno...sto e razlikata?velat bilo po macno so provokacii kade kade?


Da i jas sakam da znam sto e razlikata so provokacii? Na mene lekarot mi rece deka ako ne se porodam do vtornik ke odime so provokacii  user posted image   Lele ke poludam veke 3 dena go preskoknav ocekuvaniot termin

(Одговор на членот lukas)
Непосредна врска до пораките: 168
   RE: Породилни болки
18.2.2010 21:08:20   
nadica

ИЗВОРНА ПОРАКА: Rossana

ИЗВОРНА ПОРАКА: lukas

izleze nesto za da se porodam predvreme so provokacii sakam nekoj da mi kaze sto e razlikata so provokacii i so prirodni...ve molam podetalno...sto e razlikata?velat bilo po macno so provokacii kade kade?


Da i jas sakam da znam sto e razlikata so provokacii? Na mene lekarot mi rece deka ako ne se porodam do vtornik ke odime so provokacii  user posted image   Lele ke poludam veke 3 dena go preskoknav ocekuvaniot termin




и јас бев со поминат термин и тоа 11 дена па ми дадоа провокации ништо не е поразлично од природното само со провокации се стимулираат контракциите(стегнувањето-опуштањето на матката)

_____________________________

Завидливите луѓе се хранат со твојата несреќа...
Биди Среќен!...
Нека умрат од глад!!!

(Одговор на членот Rossana)
Непосредна врска до пораките: 169
   RE: Породилни болки
18.2.2010 21:12:30   
Rossana
fala nadica

(Одговор на членот nadica)
Непосредна врска до пораките: 170
   RE: Породилни болки
19.2.2010 14:01:52   
lukas
kako e toa stimulacija stegnuvanje opustanje....ne e pobolno ....?

(Одговор на членот Rossana)
Непосредна врска до пораките: 171
   RE: Породилни болки
19.2.2010 14:15:35   
mami
Со провокации повеќе боли затоа што и прават на матката вештачки контракции. Пред да ми ги стават провокациите ги издржував болките, но после сестрата ми стави провокации демек побрзо да сум се породела и оттогаш болките беа ужасни..Јас сум за природно доколку е можно...

(Одговор на членот lukas)
Непосредна врска до пораките: 172
   RE: Породилни болки
19.2.2010 14:24:27   
mother 29
Lukas,со провокации само се убрзува породувањето,побргу се отвараш и за поскоро време се породуваш.преку инфузија ти ставаат окситоцин.Окситоцинот е хормон кој се секретира од неврохипофизата. Тој учествува при породувањето и доењето на новороденчето. При породувањето, окситоцинот предизвикува контракција на мазната мускулатура на матката, со што го потпомага породувањето, додека во периодот на лактација предизвикува контракција на каналите од млечните жлезди, со што се овозможува лесна секреција на млеко!

инаку јас немам искуство со провокации,царски сум породена,мегутоа една пријателка од скоро што се породи,ми рече дека за второто ке си бара провокации,побргу да се породи!user posted image
инаку тие најјаките болки ти секако ке ги поминеш,само што побргу да се случат и поминат за да имаш после сила на напнуваш...дека не е исто да се порагаш 15 часа или со прокации за 6...инаку знам дека со провации може многу да испукаш(долу) и малку се буни бебето,дека не му е дојдена време а се напнува со хормон да излава...
како и да е,ако така треба и ти рекол доктор..нема што да се дискутира


со лесноuser posted image

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 173
   RE: Породилни болки
19.2.2010 15:52:09   
lukas
fala ti mnogu mother,se nadevam ke pominam lesno so ovaj moj strav,neznam mislam deka e drugo koga ke te fatat bolki vo 2-3 sabajle so se veli zborot primer i odis da se poragas nema nazad....hahhaha....a vaka aj ela ke te poragame...i plus mnogu luge me isplasija deka gomiti so provokacii bilo mnogu mnogu potesko poke bolki posuva si bila dolu itn....zatoa prasuvav...pa sega gospod neka e so mene i so site nas sto ke ragame...mora da izleze od negde na ovaj i na onaj nacin...fala sepak....pozz ..pa kaj da e za okolu nekoj den ili edna nedela ke odam na poragaj....pa ke ve izvestam koga ke si dojdam....kako pominav....cao

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 174
   RE: Породилни болки
19.2.2010 15:59:31   
Adrijana
Lukas ne se plasi, nemoj da mislis deka bez provokacija boli kojznae kolku pomalku, pak e tuka nekade, ama kolku i da boli ke pomine za nekolku saati i posle se ke zaboravis, a + ke si imas i malo angelce do tebe, i ke vidis kolku se iplata bolkite i makite niz koi minuvameuser posted image  Ti posakuvam da si mines so lesno, i da znaes deka site od rr sme so tebe.user posted image

_____________________________



(Одговор на членот lukas)
Непосредна врска до пораките: 175
Страница:   <<   < Претходна страница  5 6 [7] 8 9   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  5 6 [7] 8 9   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?