|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  4 5 [6] 7 8   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Породилни болки
25.1.2010 21:08:14   
mother 29
maski inaet hehhe


(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 126
   RE: Породилни болки
25.1.2010 21:42:47   
mis.
не не по машкиот инает далеку од инаети но еве и моите две машки се родени 9 и 15 дена после термин па тоа ми е вообичаено за машкиот пол.

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 127
   RE: Породилни болки
25.1.2010 21:44:45   
Еца
чекајте да ви удрам една контра, Мартина се роди 10 дена по терминuser posted image user posted image user posted image

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 128
   RE: Породилни болки
25.1.2010 22:35:01   
alex_mo
  Кај мене машко,се роди 2 ден,во 9-ти и мислев дека и со ова ке биде така,ама еве 38 недела фаќаме е др. вика изгледа ке си оди до термин,а женска е .....па воображена  е изгледа...си вика .....нека почекаат шлагот на крајот доаѓа..хехехехе
   А на сестра ми и двете женски одеа плус 15 дена по термин...нема врска машко - женско ,кога ке му дојде денот....а јас мислам дека е најпресудно колку ниско или високо го носите.Син ми го носев меѓу нозе и невиде ништо од 9-ти месец,а оваа малава уште под ребрава ми стои.....user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 129
   RE: Породилни болки
26.1.2010 0:07:47   
Боцко
ИЗВОРНА ПОРАКА: niki
Jas bolkite gi cuvstvuvav dolu nisko i vo predelot na polovinata i mnogu mi bese tesko sto nemase koj da me masira, zatoa treba mazot da bide so zenata koga se poroduva.

потпис 102%
user posted image user posted image user posted image

_____________________________

Sometimes it is the people who no one imagines anything of, who do the things that no one can imagine.

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 130
   RE: Породилни болки
26.1.2010 10:57:43   
mami
леле каков инат..уште не сака да излезеuser posted image user posted image user posted image user posted image ајде се надевам брзо брзо ке ни пише Елена дека имаме ново бебе на рр...

(Одговор на членот Боцко)
Непосредна врска до пораките: 131
   RE: Породилни болки
26.1.2010 11:00:23   
pacuvce
Инаку Snowwhite утрово околу 9 часот била на РР...Значи уште нема ништо...Аман бре бебче...user posted image user posted image user posted image

_____________________________

Love is in the air

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 132
   RE: Породилни болки
26.1.2010 11:03:59   
mami
Ќе испадне најчекано бебеuser posted image

(Одговор на членот pacuvce)
Непосредна врска до пораките: 133
   RE: Породилни болки
26.1.2010 19:13:09   
Snowhite RR
И втората инекција ја примив денеска, ама еве до сега уште ништо, навистина најочекуваното бебе ќе биде.
Утре ако ноќеска нема ништо, ќе одам пак да примам инекција и после тоа не знам што...

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 134
   RE: Породилни болки
26.1.2010 19:18:33   
mis.
Мене за првото откако ми помина 9 дена од терминот ме задржаа на патологија и за некоја среќа веќе имав болки.За второто ме примија 10 дена со поминат термин на патолошка лежев 5 дена додека да добијам болки.Ме чекаа да добијам природно болки дека постелката и плодовата вод беше во ред но ме задржаа да ме следат.3 пати на ден ме уклучуваа на цтг.
тебе не ти кажаа за лежење во болница?

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 135
   RE: Породилни болки
26.1.2010 21:48:09   
pacuvce

ИЗВОРНА ПОРАКА: Snowhite

И втората инекција ја примив денеска, ама еве до сега уште ништо, навистина најочекуваното бебе ќе биде.
Утре ако ноќеска нема ништо, ќе одам пак да примам инекција и после тоа не знам што...



А за какви инекции станува збор? Провокации ли?Аман бре,што ќе беше оваа работа...Ајде бре бебче,душата ни ја извади...Легнуваме,стануваме со мисла дека работава биднала,а ти никако да излезеш...user posted image user posted image user posted image

_____________________________

Love is in the air

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 136
   RE: Породилни болки
27.1.2010 9:14:48   
Snowhite RR
Се уште не ми рекоа за лежење, сега еве ќе одам па не знам што ќе биде ако и после оваа инекција не добијам болки. Инаку примам естрадиол инекции за провакција. 

(Одговор на членот pacuvce)
Непосредна врска до пораките: 137
   RE: Породилни болки
27.1.2010 11:09:57   
biljana16
Ajde Snowhite samo napred i se ke bide vo red.
Jas sakam da ve prasam koga stanuva zbor za porodilni bolki na koi intervali gi dobivas prvite bolki  i na koe mesto tocno tocno boli?
mene mi rekoa deka deneska ili utre treba da dobijam porodilni bolki zatoa ve prasuvam.

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 138
   RE: Породилни болки
27.1.2010 11:12:39   
mami
кај секого различно мила. Прво се на поголемо растојание- 30 мин, па се помалку и помалку. Е кога ке дојдат некаде на 5 мин. или помалку е време за во болница, претходно не би ти препорачала дека ке правиш исто што и дома,а дома ке ти е поудобно.
А боли различно. Мене ме сечеше половината и долниот дел од стомакот на пр.

(Одговор на членот biljana16)
Непосредна врска до пораките: 139
   RE: Породилни болки
27.1.2010 15:05:02   
alex_mo
    Леле Билјана 16 ,зарем ти дојде времето...тоа значи и моето...ајде само со лесно нека ти биде и што побрзо да си го имаш најскапоценото во прегратка...

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 140
   RE: Породилни болки
27.1.2010 17:49:05   
biljana16
Fala ti alex_mo samo so lesno da si se olesnime i dvete. Mene lekarot mi rece deka  do sabota ke se porodam ama eve bolki seuste me nemaat fateno.


(Одговор на членот alex_mo)
Непосредна врска до пораките: 141
   RE: Породилни болки
28.1.2010 0:55:03   
alex_mo
   Јас попладнево бев на ЦТГ и др ми вика абер нема од контракции,да одам пак за една недела...а јас се си мислев дека сум при крај..многу и  е мачно со болкиве во половината..не можам ни да одам ни да стојам ни да лежам.....леле тешко ми е....

(Одговор на членот biljana16)
Непосредна врска до пораките: 142
   RE: Породилни болки
2.2.2010 1:16:57   
jaca
наташа јас кога бев бремена во 8 и 9 месец многу се шетав и тоа придонесе многу брзо да се отворам и брзо да се породам.на почетокот стомакот почна по малку да ме боли.кога отидов на лекар ми рекоа дека не сум воопшто отворена и од лекар отидов на кафе па дома.кога стигнав ддома болките ми се појачаа и ми се пофторуваа на неколку минути.кога ке ми почнеше болката стомакот ми се грчеше и знаев дека ке ме боли и за три саати отидов пак на лекар и бев 1 прст отворена.отидов во 3 попладе а докторот ми рече дека ке ссе породам до 10навечер да си останев дома,дома ке се породев.се породев во 6 и 10мин попладне.сама ке си поцувствуваш кога ке имаш болки.намој да паничиш зашто со паничење нема ништо да постигнеш само ке ја влошиш ситуацијата ке ти се крене притисокот.јас бев прворотка и немав гајле,многу лесно поминав.пред да одиш на лекар за да се породиш,пред да излезеш од дома свекрвати или било кој нека те испрска со вода за да ти биде полсно и запомни БЕЗ ПАНИЧЕЊЕ.со лесно да си поминеш и кога се ке се заврши напиши како си поминала ама послушајме од лично искуство ти кажувам

_____________________________

jadranka

(Одговор на членот Natasha5)
Непосредна врска до пораките: 143
   RE: Породилни болки
2.2.2010 1:21:23   
jaca
мене болките ми беа на 3минути краткотрајни ама многу јаки.кога ме ставија на ЦТГ бројките се искачија до 100.без провокации и такви работи.во инфузијата ми ставија инекција за намалување на болките а се породив 2дена после терминот

_____________________________

jadranka

(Одговор на членот jaca)
Непосредна врска до пораките: 144
   RE: Породилни болки
2.2.2010 1:38:07   
jaca
јас имав многу јаки болки кои беа кратки.отидов 1 прст отворена и за 3ипол саати се отворив 4 прста.водењакот сам ми пукна,почнав да крварам и докторот ми рече кога ке имаш нагон за какање ке ми каже.2пати дадов нап и мирјана падна како јајце.многу се шетав додка бев бремена а истиот ден кога отидив со први болки кои не беа јаки не бев ич отворена.од лекар во едно кафуле на кафе и пешки накај дома.по пат ми почнаа јаките болки.сето тоа се случи во рок од 2 саати плус 3саати седе домасо многу јаки болкии плус три саати додека се отворив 4ипол прста и се породив.многу слаби болки од 2иполсабајле до 7сабајле,средно слаби болки од 7сабајле до 12на пладне и од 12 напладнеодма преминав на многу јаки болки до 3попладне.во 3 попладне бев 1 прст отворена,до 5ипол се отворив 4прсти.во породилна сала влегов во 15 до 6 се отворив уште пола прст и во 6 и 10 со две напнувања мирјана се роди


_____________________________

jadranka

(Одговор на членот Bile)
Непосредна врска до пораките: 145
   RE: Породилни болки
2.2.2010 1:44:07   
jaca
додека бев во осми многу ме притискаше доле и болеше.си мислев дека ке се породам само што ке влезам во 9 ама мирјана не зафркна сите дома 2 дена после терминот.мм и свекрвами беа поисплашени од мене ја гајле немав

_____________________________

jadranka

(Одговор на членот Maria)
Непосредна врска до пораките: 146
   RE: Породилни болки
2.2.2010 1:52:37   
jaca
јатрвами рацете ја болеа цела бременост и и беа здрвени,ннејзе и велеа да не јаде солено и кисело и да не пие многу вода ама пак ја болеа.кога се породи престанаа тие болки.издржи уште малку па ке те болат после кога ке го држиш бебушот враце.мала шала није на одмету,нели?

_____________________________

jadranka

(Одговор на членот lukas)
Непосредна врска до пораките: 147
   RE: Породилни болки
3.2.2010 15:13:03   
alex_mo
  Овде скоро сите пишувате за болки,поретки,почести,јаки ,слаби...Јас сум во многу голема дилема...првиот пораѓај го поминав без болки и сега незнам што да очекувам...Ама мене секој ден ме боли стомак ниско,половина и дури мислам и дека имам некои болки кои вие ги опишувате како почетни..како притисок во стомак,сечење доле ниско..и сл.Прашањето ми е можеби кога ке тргнат вистинските болки оние помалку болните,јас нема да ги распознаам...се разбира додека не дојдат тие чести и јаки .....Тогаш сигурно ке ме фати паника.А неможам на секоја болка да се палам дека е можеби таа,оти секојдневно ме боли...нормално,издржливо.Нека ми пише некоја РР-ка ако имала овакво искуство
   Инаку вецер одам на ЦТГ..па ке видиме ..

(Одговор на членот jaca)
Непосредна врска до пораките: 148
   RE: Породилни болки
3.2.2010 15:16:04   
mami
Алекс и мене ме сецкаше така по малку прво и си викав дека ми е од што шетав по топло, од што ми е голем стомакот и незнам што и не ги рецкав. дури кога дојдоа оние вистинските на некои 5-10 мин разлика- верувај ке ги осетиш- е тогаш почнав да се спремам за во болница и додека дојдовме ми беа на некои 3-4 мин разлика. Мој совет- седи дома до последно. Подобро дома да си офкаш отколку во болница

(Одговор на членот alex_mo)
Непосредна врска до пораките: 149
   RE: Породилни болки
3.2.2010 15:16:15   
Палешка РР
Еве јас user posted image
Марио го родив скоро па безболно, а за Миа бев на судни маки user posted image
Дај Боже да поминеш како за првото дете alex_mo, не се секирај, болките ќе ги препознаеш.

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот alex_mo)
Непосредна врска до пораките: 150
Страница:   <<   < Претходна страница  4 5 [6] 7 8   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  4 5 [6] 7 8   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?