|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  3 4 [5] 6 7   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Породилни болки
22.1.2010 0:00:16   
***Lide***
e mnogu ubavi soveti ima ama i po nekoja zastrasuvacka sluckauser posted image user posted image user posted image   mene licno ne me faka mnogu strav od bolkiite i od samiot cin na poroduvanje seto toa e prirodno i ke se izdrzi kako sto velat koga ke go vidis malotauser posted image se se zaborava mene mi e ova prva bremenost i sega sum vo 29 nedela pa imame vreme da se educirame uste user posted image a od golema pomos se sovetite od site vas clenovi na RR fala vi na site

(Одговор на членот caci8)
Непосредна врска до пораките: 101
   RE: Породилни болки
22.1.2010 0:27:13   
Весна
ИЗВОРНА ПОРАКА: Anushka

najiskren sovet: ne gledaj saat, spij, misli na bebeto ubavo, odmaraj, se` samoto ke ti se kaze. Koga ke ti dojde vremeto, odi istusiraj se so topla voda na krstot i kukovite, zavtkaj se toplo i taka pojdi na porogjaj, da ne ti se ladi teloto. Zatoplena, pobrzo ke se otvoris i polesno ke se porodis (tamu sdedi si do parno vo bolnica). I disi!!!


И тоа те како се од помош советите и споделените искуства. Еве баш овој совет од Анушка го применив, си стоев до парното, си ги броев ребрата од парното :) и навистина бргу се отворив. Фала Анушка! user posted image

(Одговор на членот Anushka)
Непосредна врска до пораките: 102
   RE: Породилни болки
23.1.2010 21:42:09   
Snowhite RR
Мене терминот ми беше на 18 ти јануар, а уште не сум породена, вчера докоторот ме прегледа вагинално ми рече еден прст сум отворена и после тоа на ЦТГ ме поврза, ми кажа дека регистрира болки кои јас не ги чувствувам и дека за 24 часа ќе почнат редовните болки, и кога ќе почнат на 10 мин или ако ми пукне водењакот да одам на болница. После тоа кога си дојдов дома прокрварев. Еве поминаа 36 часа, а јас се уште немам ниту болки ниту вода. Денеска на двапати имам како темно кафена течност.
Што значи тоа и после колку време од како прокрваревте (тие кои прокрвареле) добивте болки или водењакот ви прснал?
Ме фаќа страв да не не' добијам болки па да се искомплицира и да треба со царски. Прва бременост ми е и не знам какви се болките, ама се надевам ќе ги препознаам

(Одговор на членот Весна)
Непосредна врска до пораките: 103
   RE: Породилни болки
23.1.2010 22:02:04   
Annabel
Ќе ги препознаеш, не грижи се. Сега само да се радуваш дека наскоро во раце ќе си го држиш ангелчето. Верувај, болките се толку мали во споредба на радоста што верднаш се забораваат кога прв пат ќе го погледнеш бебушот.

Со лес да ти биде и да ни раскажеш како убаво си поминала user posted image

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 104
   RE: Породилни болки
24.1.2010 10:50:33   
niki
ИЗВОРНА ПОРАКА: Snowhite

Мене терминот ми беше на 18 ти јануар, а уште не сум породена, вчера докоторот ме прегледа вагинално ми рече еден прст сум отворена и после тоа на ЦТГ ме поврза, ми кажа дека регистрира болки кои јас не ги чувствувам и дека за 24 часа ќе почнат редовните болки, и кога ќе почнат на 10 мин или ако ми пукне водењакот да одам на болница. После тоа кога си дојдов дома прокрварев. Еве поминаа 36 часа, а јас се уште немам ниту болки ниту вода. Денеска на двапати имам како темно кафена течност.
Што значи тоа и после колку време од како прокрваревте (тие кои прокрвареле) добивте болки или водењакот ви прснал?
Ме фаќа страв да не не' добијам болки па да се искомплицира и да треба со царски. Прва бременост ми е и не знам какви се болките, ама се надевам ќе ги препознаам



Можеби веќе си отидена на породување, но доколку не си, не е лошо бар да се чуеш со докторот и да му кажаш за крварењето. Инаку не му ја мисли сега за комплицирање и царски. Болките се препознаваат, а и да ги нема пак некоја индикација за породување ќе има нема само едноставно да излезе бебето без да осетиш. Ајде со лесно и што побргу нека ти завршат слатките маки и да се прикулучиш во клубот на среќни мамички.


_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 105
   RE: Породилни болки
24.1.2010 11:15:02   
mis.
snowhite Сигурно си го гушка сега бебенцето и си се радуваат,ајде чекаме инфо дали да замесиме мекици или неuser posted image user posted image
За стефан болки добив 15 дена после терминот а откако поминаа 10 седев до печка на дрва неколку пати подолг период но не ми помогна.Точмо е дека топлото помага за бргу отварање но мене зошто не ми помогна не знам

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 106
   RE: Породилни болки
24.1.2010 13:41:37   
Snowhite RR
Не сум уште замината и јас еве денеска решив во топла бања да се капам и да седам до топло па ќе видиме дали тоа ќе помогне. Инаку за крварењето, да се слушнав, ми рекоа дека е тоа нормално и дека е почеток на породувањето, макар што еве два дена поминаа од тогаш и се уште ништо. Тоа е тоа...па ќе ве известам кога ќе треба мекици или крофни тука кај нас, да се праватuser posted image Поздравче***

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 107
   RE: Породилни болки
24.1.2010 13:48:24   
Палешка РР
Snowhite уште си тука user posted image  Јас мислев во посета да ти идам на болница user posted image
Ајде мила, со лесно нека ти е, почнало кај тебеuser posted image

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 108
   RE: Породилни болки
24.1.2010 17:22:27   
Snowhite RR
Уште сум тука душо, преге како да почнаа болки, ама лажни изгледа беа, па сега еве ќе пешачам да видиме дали ќе почнат болките 

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 109
   RE: Породилни болки
24.1.2010 23:32:03   
alex_mo
   Со лесно нека ти е Snowhite,опуштај се помеѓу болките,не се плаши оти викаат дека стравот ја зголемува болката....ке се смееш после кога ке си го држиш срценцето.......ајде брзо и лесно да помине па да не храбриш нас наредните..

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 110
   RE: Породилни болки
25.1.2010 10:46:27   
Jasmince
Ej zdravo i od mene, da se uklucam i jas na ovaa tema bidejki sum veke vlezena vo 38 nedela i ocekuvam i jas za brzo da se porodam, i mav nekolku pati lazni bolki, bolki koi za kratko vreme mi prestanaja. Baram iskustvo od vas bidejki mi e prva bremenost dokolku treba da odlucuvam kako bi se porodila sto bi mi predlozile vie mamicki koi veke ste pominale na ovaj del.user posted image

(Одговор на членот alex_mo)
Непосредна врска до пораките: 111
   RE: Породилни болки
25.1.2010 10:51:13   
natasha
neka ti e so lesno....Jasmince...ako mene me prasuvas jas bi ti preporacala normalen pripoden proces na poroduvanje...

(Одговор на членот Jasmince)
Непосредна врска до пораките: 112
   RE: Породилни болки
25.1.2010 10:55:57   
mami
ИЗВОРНА ПОРАКА: natasha

neka ti e so lesno....Jasmince...ako mene me prasuvas jas bi ti preporacala normalen pripoden proces na poroduvanje...


потпис- природни си е природно- како вика рекламана

(Одговор на членот natasha)
Непосредна врска до пораките: 113
   RE: Породилни болки
25.1.2010 14:47:33   
pacuvce
Ја нема Snowhite...Изгледа треба да почнеме да се спремаме за журка...user posted image user posted image user posted image Кај и да е ќе ни јави убава вест...

_____________________________

Love is in the air

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 114
   RE: Породилни болки
25.1.2010 15:41:58   
alex_mo
     Дајбоже,само со лесно нека и е ....,а тебе Јасминчеи јас би ти препорачала спонтано-природно породување.....и јас за 2 ден ке бидам 38 недела,во исчекување сме дома сите....сакам да е поскоро ,ама за тоа одлучува бебчето......И уште нешто ,за прво породување психички е полесно,зошто не знаеш како е и само треба да слушаш ......се ке биде супер...user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот pacuvce)
Непосредна врска до пораките: 115
   RE: Породилни болки
25.1.2010 16:37:54   
Jasmince
Ajde mora ke se spremame, segde so les da e i samo za ubavo, koga se raboti za poslednite nedeli od porogajot site vo iscekuvanje se, a da bebenceto e toa koe ke odluci koga ke saka da izleze :-). Ajde pa koga ke ima nesto novo ke pisam pak. Pozdravce do siteeeeeuser posted image

(Одговор на членот alex_mo)
Непосредна врска до пораките: 116
   RE: Породилни болки
25.1.2010 17:00:21   
Snowhite RR
Ќе почека журката изгледа уште малку, ми даде докторот инекции, денеска ја примив едната, утре пак, па ќе видиме, дај боже да ме фатат болки уште вечерва да се олеснам, ама како што рече alex_mo за тоа одлучува бебушот

(Одговор на членот Jasmince)
Непосредна врска до пораките: 117
   RE: Породилни болки
25.1.2010 17:07:14   
Rossana

ИЗВОРНА ПОРАКА: alex_mo

   Дајбоже,само со лесно нека и е ....,а тебе Јасминчеи јас би ти препорачала спонтано-природно породување.....и јас за 2 ден ке бидам 38 недела,во исчекување сме дома сите....сакам да е поскоро ,ама за тоа одлучува бебчето......И уште нешто ,за прво породување психички е полесно,зошто не знаеш како е и само треба да слушаш ......се ке биде супер...user posted image user posted image user posted image




lele alex i jas za tri dena vleguvam vo 38 nedela ova mi e prvo nemam trpenie edvaj cekam. ne mozam da se iznacudam samata na sebe, kako se priblizuva vremeto taka poveke go gubam stravot a jas pa mislev deka ke ispanicam do krajot sto ti kazaa na tebe user posted image ili user posted image ?

(Одговор на членот alex_mo)
Непосредна врска до пораките: 118
   RE: Породилни болки
25.1.2010 17:08:50   
mis.
ИЗВОРНА ПОРАКА: Snowhite

Ќе почека журката изгледа уште малку, ми даде докторот инекции, денеска ја примив едната, утре пак, па ќе видиме, дај боже да ме фатат болки уште вечерва да се олеснам, ама како што рече alex_mo за тоа одлучува бебушот


уште си тукаuser posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 119
   RE: Породилни болки
25.1.2010 17:15:01   
Snowhite RR
Уште user posted image Не попуштаuser posted image

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 120
   RE: Породилни болки
25.1.2010 17:21:08   
pacuvce

ИЗВОРНА ПОРАКА: Snowhite

Уште user posted image Не попуштаuser posted image



Леле инает user posted image ...Драга моја може некаде си напишала,ама јас сум пропуштила...Што пол е бебето...

_____________________________

Love is in the air

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 121
   RE: Породилни болки
25.1.2010 17:26:12   
niki
ИЗВОРНА ПОРАКА: Snowhite

Уште user posted image Не попуштаuser posted image


Аман бебче user posted image убаво му е внатре топличко што да излегува..


_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 122
   RE: Породилни болки
25.1.2010 17:30:07   
Еца
ИЗВОРНА ПОРАКА: Snowhite

Уште user posted image Не попуштаuser posted image


Аха ми мириса на мекици, драга ајде по пп ќе ти пуштам мој тел, штом се олесниш да пуштиш една порака, да прославиме ние тука првиuser posted image user posted image user posted image


_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 123
   RE: Породилни болки
25.1.2010 19:53:05   
Snowhite RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: pacuvce


ИЗВОРНА ПОРАКА: Snowhite

Уште user posted image Не попуштаuser posted image



Леле инает user posted image ...Драга моја може некаде си напишала,ама јас сум пропуштила...Што пол е бебето...


Машко е

(Одговор на членот pacuvce)
Непосредна врска до пораките: 124
   RE: Породилни болки
25.1.2010 19:56:04   
mis.
знаев едноставно знаев дека е машко.user posted image

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 125
Страница:   <<   < Претходна страница  3 4 [5] 6 7   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  3 4 [5] 6 7   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Бременост.
пеперутка16

Кој дел од бременоста најмногу ви се допадна или најлесно?