|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  6 7 [8] 9 10   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Породилни болки
19.2.2010 16:25:29   
mom
Lukas za Spazmex i mene sakase tocno so otvoreni 7 prsta da mi dadat, za da se olabavelo grloto na matkata, ama se kaciv na box i za 1,5 min rodiv, nemase potreba.

(Одговор на членот Adrijana)
Непосредна врска до пораките: 176
   RE: Породилни болки
19.2.2010 16:41:50   
mom
Za Rossana, 3 dena nadnosuvanje ne e nisto, zatoa sto normalno e od terminot 2 nedeli pred i dve nedeli posle da se porodis. Jas so prvoto se porodiv 1 nedela posle terminot, a so vtoroto 2 dena. Ti ke si odis redovno na CTG i kontrola EHO za da vidat kakva e postelkata, vodata, dali ima dovolno voda i nemaj gajle. Jas koga otidov na CTG so vtoroto od setanje si rekov i taka sme tuka, a go pominav terminot ajde da vidime do kade sme. Dojde sestrata i mi rece da oblecam spavaka, a jas se ispocudev zosto, a taa mi vika 4 prsta sum bila otvorena. Duri so 5 prsta pocna po malku da me boli stomakot. Taka da ne mu se sekiraj, ne e tolku strasno.user posted image

(Одговор на членот Adrijana)
Непосредна врска до пораките: 177
   RE: Породилни болки
20.2.2010 17:15:09   
lukas
luge utre odam na ctg i ako sum zrela vo grloto ke me poragaat so provokacii!!!mi e strav do tuka biva ama sepak moram da pominam...mnogu mi e strav...tie sto bile so provokacii neka kazat iskustvo...pozz i drzete mi prsti...se nadevam ke pominam lesno kolku sto se mozi..kako sto sum straslivka...cao pa ke ve izvestam utre ako ne me zadrzat...

(Одговор на членот mom)
Непосредна врска до пораките: 178
   RE: Породилни болки
22.2.2010 7:17:55   
Rossana
eh eve me uste tuka. cela vecer oko ne sum sklopila. uste od vcera imav nekoi slabi bolki, no sinoka nakaj 22:00 pocnaa da stanuvat po intenzivni, de vreme meruvav pa ednac na 20 min, ednac na 10, pa na 15.... potoa nakaj 02:00 pocnaa na 17 minuti pa kako minuvase vremeto se ponadole odea. koga stignaa na 10 min nekako sum zaspala i pak se razbudiv pred eden saat pa bea redovni na 7 minuti i traea po 1 min  sega malku prestanav da go meram vremeto pa ke vidam za pola saat sto ke bide  ke pocekam malku ako pak se na 7 minuti  ke trgnam nakaj bolnica... ili pa da cekam da bidat na 5 min 

(Одговор на членот lukas)
Непосредна врска до пораките: 179
   RE: Породилни болки
22.2.2010 7:21:18   
ripce
Rossana по она што го кажуваш не си далеку од тоа да си го видиш своето user posted image Смирено, без паника... ти посакувам лесен пораѓај, па чекаме да ни го раскажеш твоето искуство. 

_____________________________

"Кога сте мајка никогаш не сте сами во своите мисли. Мајката секогаш мора да мисли два пати, еднаш за себе и еднаш за своите деца."

(Одговор на членот Rossana)
Непосредна врска до пораките: 180
   RE: Породилни болки
22.2.2010 7:22:51   
Rossana
user posted image fala ripceuser posted image   user posted image

(Одговор на членот ripce)
Непосредна врска до пораките: 181
   RE: Породилни болки
22.2.2010 7:49:35   
Cacko
kaj da e ke bideuser posted image user posted image user posted image so lesno mila

(Одговор на членот Rossana)
Непосредна врска до пораките: 182
   RE: Породилни болки
22.2.2010 8:02:56   
BILJANA_G
Росана ај со лесно да поминиш.

(Одговор на членот Cacko)
Непосредна врска до пораките: 183
   RE: Породилни болки
22.2.2010 8:06:10   
mother 29
Росана мислам дека редно време е да по појдеш во болница..........user posted image
со лесно

(Одговор на членот BILJANA_G)
Непосредна врска до пораките: 184
   RE: Породилни болки
22.2.2010 11:15:31   
Annabel
Ако си прворотка, може да почекаш болките да бидат на 5 минути (за второротка на 10 минути). Сепак дома си е поубава атмосферата, зашто во клиника ќе те одделат со сопругот (со исклучок на приватните клиники, каде што сопругот може да седи со тебе).

Се надевам дека до сега си се породила user posted image user posted image

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 185
   RE: Породилни болки
22.2.2010 12:13:56   
Adrijana
Ima li nekoj vesti za Rossana, nesto mi mirisa na bebeuser posted image user posted image

_____________________________



(Одговор на членот Annabel)
Непосредна врска до пораките: 186
   RE: Породилни болки
22.2.2010 13:38:21   
***Lide***
Rossana so lesno da si pomines ili mozebi veke go drzis user posted image vo race kako i da e cekame vesti sto poskoro da ni pisis kako pominauser posted image

(Одговор на членот Adrijana)
Непосредна врска до пораките: 187
   RE: Породилни болки
22.2.2010 14:15:26   
alex_mo
     Здраво на сите...Ајде позитивни вибрации за Россана.....Мене одамна ме нема ,сега најдов малку време па да ви пишам.Породилните болки не се ништо стреашно и затоа немој да паничите.Јас бев голема паничарка ,ама супер лесно поминав,тие јаки болки дали траеја 15-20 мин.,ама се се заборава кога ке си го видиш бебушот.Нема болка што човек не може да ја издржи...посебно кога знаеш дека после болката доаѓа најубавото чувство на светот.Позз

(Одговор на членот ***Lide***)
Непосредна врска до пораките: 188
   RE: Породилни болки
22.2.2010 19:22:53   
lukas
jas inace sum uste tuka ne se porodiv kako so rekov vcera....ama zatoa zakazav za v sabota...gospod neka mi e na pomos mnoooogu mi e strav...koga znam deka sabota se poragam mi se cinio sepak drugo e koke ti dojdat bolkite i ke odis i ke se porodis....imam prasanje...doktorot sto ke me poraga ke mi stava apce za provokacii i ke me pusti doma taka mi rece i mi veli ke te pustam doma i ke dojdis koke te stegnat bolkite...pametno e toa?sepak mislam deka ke e podobro doma tie nekolku saati da gi pominam doma...ama...sto mislite vie?i po kolku vreme fakaat bolkite so apceto za provokacii?fala vi....

(Одговор на членот alex_mo)
Непосредна врска до пораките: 189
   RE: Породилни болки
22.2.2010 19:43:31   
Natasha5
јас се порагав со провокации ама во болница ми ги ставаа не со апче туку како во инфузија а тие болки доагаат одма а со апче не знам, сигурно покасно поспоро и немој да се секираш и да се плашиш сигурно докторот знае што прави.Само мисли на ангелот сто ке го имаш во раце и со лесно.Стскаме палци.user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот lukas)
Непосредна врска до пораките: 190
   RE: Породилни болки
22.2.2010 22:56:10   
pacuvce

ИЗВОРНА ПОРАКА: Rossana

eh eve me uste tuka. cela vecer oko ne sum sklopila. uste od vcera imav nekoi slabi bolki, no sinoka nakaj 22:00 pocnaa da stanuvat po intenzivni, de vreme meruvav pa ednac na 20 min, ednac na 10, pa na 15.... potoa nakaj 02:00 pocnaa na 17 minuti pa kako minuvase vremeto se ponadole odea. koga stignaa na 10 min nekako sum zaspala i pak se razbudiv pred eden saat pa bea redovni na 7 minuti i traea po 1 min  sega malku prestanav da go meram vremeto pa ke vidam za pola saat sto ke bide  ke pocekam malku ako pak se na 7 minuti  ke trgnam nakaj bolnica... ili pa da cekam da bidat na 5 min 



Изгледа има нешто ново...Ја нема Россана никаде...Сигурно сега се гушкаат со user posted image ...

_____________________________

Love is in the air

(Одговор на членот Rossana)
Непосредна врска до пораките: 191
   RE: Породилни болки
22.2.2010 22:58:24   
mami
Се надевам...Ново бебе на РРuser posted image user posted image user posted image колку ми е мило кога слушам вакви убави вести...

(Одговор на членот pacuvce)
Непосредна врска до пораките: 192
   RE: Породилни болки
23.2.2010 15:53:23   
maktub
здрво луѓе


јас сум нова во форумов.уште една недела ми е терминот а веќе цела недела имам некакви болки чудни и мн ме моли стомахот доле.тоа што треба да значи.и многу ми е страв од раѓање.поздрав

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 193
   RE: Породилни болки
23.2.2010 15:59:36   
Annabel
maktub, тоа може да се лажни контракции, т.н.Бракстон-Хикстови контракции што ја припремаат матката за пороѓај.

А за пороѓајот, не се плаши....и јас сега треба да се породам овие недели и тоа по втор пат. Нема поубаво чувство од тоа да се стане мамичка, а штом ќе го родиш, се поминува во истиот момент.

И да беше толку страшно, сигурно немаше да одам на второ....цел народ така дошол на светuser posted image

Ајде, па уште малку ќе пишуваш колку е убаво да се биде мамичка и ќе си го гушкаш бебушотuser posted image

(Одговор на членот maktub)
Непосредна врска до пораките: 194
   RE: Породилни болки
23.2.2010 17:34:03   
maktub
фала срцко за утешните зборови.се надевам се ќе помине во најдобар ред.какво дете очекуваш се знае ли.кај мене е девојче.

(Одговор на членот Annabel)
Непосредна врска до пораките: 195
   RE: Породилни болки
23.2.2010 18:01:20   
viksa
maktub, со оглед на тоа што имаш уште една недла до пораѓај а чувствуваш некакво симптоми, можеби не е лоша идеја да направиш преглед и ЦТГ. Јас се породив во 37недела (прво раѓање) и немав никакви болки. Отидов сосем случајно во Чаир да однесам резултати од крв и докторот покрај ехо ми направи вагинален преглед   при што констатира дека сум 5 цм отворена. И така јас останав да се пораѓам неочекуваноuser posted image . Јас поминав многу лесно за околу 5 часа се се завршиuser posted image . Не се грижи премногу, се ќе биде добро само треба да мислиш позитивно

_____________________________

Насмевката е единствена крива линија која исправа многу работи.

(Одговор на членот maktub)
Непосредна врска до пораките: 196
   RE: Породилни болки
23.2.2010 20:22:35   
lukas
fala ti mnogu za informacijata,bas prasav za taa inekcija so se dava preku infuzija ama nikoj ne mi rece nisto tuku mi rece doktorot pak za apce,zosto ako e pobrzo so taa preku infuzija ne mi stavat takva a so apce ako e posporo so mi klavat apce bas ke prasam...lele luge uste ne sum svesna deka ke odam sabota da ragam...mi se cini aj ima vreme..ama koga ke dojdi sabota petokot son nema da me fati...a uste prasanja...da jadam sabotata pred apceto ili ne?i koga klavat klizma od koke me fatat bolkite?   ili ?   cekam odgovor i site ke ve molam od ringeraja da mi drzite prsti sabota od 11 h natamu....pa potoa koga ke si dojdam ke vi se falam na kogo lici mazeto so ke go rodam hahhaha...pozdrav ringerajkovci...

(Одговор на членот pacuvce)
Непосредна врска до пораките: 197
   RE: Породилни болки
23.2.2010 20:29:09   
mami
Клизма ке ти прават некаде меѓу болките, а можеш во консултација со лекарот да си ставиш дома чепче па да нема потреба таму од клизма(јас да знаев за ова дома ке си го направев ама отпосле дознав)

И не се секирај, па ти знаеш дека ние на РР мислиме за секоја наша трудница..ке помине се во најдобар ред и задолжително пиши смс на некој што биднало, да не те мислиме дур дојдете домчеuser posted image

(Одговор на членот lukas)
Непосредна врска до пораките: 198
   RE: Породилни болки
23.2.2010 21:26:02   
lukas
kako mislis da pisam sms na kogo? ....primer na nekoj od reingeraja...nemam nikogo...a za klizmata izmegu bolki ke mi ja stavat?a da jadam pred apce taka?po kolku vreme fakaat bolkite od prilika...i doktorot mene ke me pusti doma od koga ke mi go stavi apoceto...fala mami

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 199
   RE: Породилни болки
23.2.2010 21:33:25   
mother 29
па јади си ...инаку не знам за колку отплика кај секого е индивидуално....не се плаши и не му ја толку мисли..ке помине со лесноuser posted image

(Одговор на членот lukas)
Непосредна врска до пораките: 200
Страница:   <<   < Претходна страница  6 7 [8] 9 10   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  6 7 [8] 9 10   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Пелени.
пеперутка16

Кога почнавте да го одвикнувате вашето бебе?