|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  7 8 [9] 10 11   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Породилни болки
23.2.2010 21:36:04   
Adrijana
Vo pp ti go ostaviv mojot br. pisi slobodno.

_____________________________



(Одговор на членот lukas)
Непосредна врска до пораките: 201
   RE: Породилни болки
23.2.2010 21:46:13   
Tanja K.
Lukas jas bev so prvata kerka taka.No lezev vo bolnica jas nekolku dena pred toa,Sabajleto mi stavija vaginaleta(tabletata)A se porodiv drugoto sxabajle.I posle mene mi kaza dr.da ne jadam nekolku saati.Sto neznaci deka treba i ti istoto da go pravis ,ke si prasas.Posle toa slobodno si jadev,i sto mi potenciraa deka treba da setam poveke.Da ti kazam iskreno mnogu lesno i brzo se porodiv.Vo prviot moment bev 2-3prsta otvorena,a za 15-20min.7 prsti.Pa ti vidi kolku bilo brzo.Za dva ipol saata se porodiv i si se guskav so mojata Elenauser posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image  

(Одговор на членот Adrijana)
Непосредна врска до пораките: 202
   RE: Породилни болки
23.2.2010 21:48:07   
Tanja K.
Podobro bi ti bilo,da ne mislis na toa i da bides opustena.Sreduvaj si gi povtorno rabotite na bebusot,i ke te otrgnat od tie misli.Samo orusteno

(Одговор на членот Tanja K.)
Непосредна врска до пораките: 203
   RE: Породилни болки
23.2.2010 21:55:23   
Adrijana
Lukas aj samo kazi mi ja dobi li porakata vo pp?

_____________________________



(Одговор на членот Tanja K.)
Непосредна врска до пораките: 204
   RE: Породилни болки
23.2.2010 22:17:13   
lukas
ja dobi ti pisav i jas tebe i ti go pisav i mojot broj,aj ako imam prasanja ke prasvam pak....

(Одговор на членот Adrijana)
Непосредна врска до пораките: 205
   RE: Породилни болки
24.2.2010 1:35:58   
Annabel
Овој пат ќе имам синче...првото ми е девојче....


ИЗВОРНА ПОРАКА: maktub

фала срцко за утешните зборови.се надевам се ќе помине во најдобар ред.какво дете очекуваш се знае ли.кај мене е девојче.


(Одговор на членот maktub)
Непосредна врска до пораките: 206
   RE: Породилни болки
25.2.2010 10:36:25   
Snowhite RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: lukas

luge utre odam na ctg i ako sum zrela vo grloto ke me poragaat so provokacii!!!mi e strav do tuka biva ama sepak moram da pominam...mnogu mi e strav...tie sto bile so provokacii neka kazat iskustvo...pozz i drzete mi prsti...se nadevam ke pominam lesno kolku sto se mozi..kako sto sum straslivka...cao pa ke ve izvestam utre ako ne me zadrzat...


Јас примав инекции за провокации, примав и си одев дома и чекав болки. Три дена примав инекции, од првата и втората не добив болки, од третата вечерта ги добив болките и сабајлето заминав. Некои ги добиваат по пола час или еден час откако ќе ја примат првата провокација, кај секој е индивидуално. Сепак се надевам дека нема да поминиш како мене, на никого не му посакувам да помине како мене, затоа што јас ги добив болките, ама сепак бев само еден прст отворена, терминот 10 дена ми беше поминат, а на ЦТГ покажуваше ниски тонови на бебето и мораше царски да ме направат, па потоа чекав уште два часа да се ослободи операционата сала и така си трпев болки. Значи јас си кркав и породилни болки и царскиот после и психичка болка затоа што знаев дека ќе ме прават царски, а сепак трпев болки, ама тоа сето помина и се заборава, вредеше секоја секунда помината со болка. Немој да се плашиш, само мисли на бебушот, на тоа колку ќе ви биде убаво после тоа. Ти го раскажав моето искуство, нема потреба да се плашиш кај мене значи беше друг случај, не беше болката туку како што ти реков повеќе работи се собраа. А можи и нема да ја дочекаш сабота, можеби ќе те фатат болки порано и ќе се породиш без провокации. Ајде со лесно да е...

(Одговор на членот lukas)
Непосредна врска до пораките: 207
   RE: Породилни болки
25.2.2010 10:52:46   
matushka
i mene me poragjaa so provokacii..
Inaku ne se sekiraj i jas sum najgolemata panicarka i plaslivka na svet...
Ama se izdrzuva, boli, ne vikam ne, ama vo toj moment ke dobies nekoja sila sto ni sama ne si svesna deka ja imas..
i koga ke zavrsi se, ke si reces: ZAREM JAS USPEAV DA IZDRZAM>
se ke bide ok, samo hrabro, toa sonce sto ke go dobies vredi i za bolki i za se.
pozdavce i so lesno

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 208
   RE: Породилни болки
25.2.2010 10:58:52   
lukas
matushka,fala za ubajte zboroj,se nadevam ke pominam dobro i deka se ke e vo red so sonceto moe i so mene,i se nadevam nema da ispanicam...pozz,pa adrijana ke ve izvesti koga ke se porodam zedov od nea tel.i ke i pisam sms...pozz i drzete mi palci...

(Одговор на членот matushka)
Непосредна врска до пораките: 209
   RE: Породилни болки
25.2.2010 11:03:00   
lukas
fala snowhite,za prirodni ne veruvam deka ke me fatat,a za toa sto ti go pomina slicno pomina i sestra mi isto i taa so apce sabajleto i go stavija duri drugito den se otvorii toa so nenormalni bolki...ama se otvori i ene ja pak uste deset da rodam veli ne mi trepka okoto...polovina od silata nejzina da imam stalno i vikam...a da ne znaes dvete ke pomislis deka jas sum taa posilnata..hahhahha...no izgled vara...pozz pa ke bidite izvesteni...

(Одговор на членот matushka)
Непосредна врска до пораките: 210
   RE: Породилни болки
25.2.2010 11:08:54   
lukas
a luge uste ova...ne mi se verva deka mi se brojani denovite i deka za dva dena ke imam angel do mene...uste ne sum ni svesna znajs onaka si se spremam kako da ke idi nekoj kaj mene na gosti i ke si odi hahhaha a ke imam nesto vecno...ne sum svesna voopsto...a mazot mi samo potajno se smeska koke ofnam lele kako ke se raga koke si recam....i taka   si ja ispraznam dusickata....

(Одговор на членот lukas)
Непосредна врска до пораките: 211
   RE: Породилни болки
25.2.2010 11:11:25   
matushka
se ke bode ok ne se sekiraj, kako najgolema uteha ke ti kazam deka kolku i da se jaki bolkite dokaz deka se izdrzuvaat - ni na najsilnite kontrakcii ni glas ne pustiv, mnogu citav pred da se porodam i se skoncetrirav samo na disenjeto. Na sekoja kontrakcija so racete samo go stiskav krevetot i disev dlaboko... samo dishenjeto e vazno... Moras da go kontroliras..
i nemozam da gi razberam tie zeni sto se vristea na kontrakciite kako da gi kolat...ne e tolku strasnoo. se ke pomine duri da trepnes..

(Одговор на членот lukas)
Непосредна врска до пораките: 212
   RE: Породилни болки
25.2.2010 11:13:54   
lukas
za toa vristenje site me opomenaja posto pokraj sramot ja gubis i silata za napon i za izdrzvanje....ajde nema beganje ke se izdrzi nekako sum posmirena a nemate poim kolku mi pomagate site vie ....

(Одговор на членот matushka)
Непосредна врска до пораките: 213
   RE: Породилни болки
25.2.2010 13:25:35   
una***
prasanje do iskusnite ..37+2..sum,vcera   po polnokj me razbudija prilicno silni menstrualni bolki,traeja skoro 4 saati so mali razmaci...neznam dali imaat vrska so porodilnite bolki,zoshto se tipicno menstrualni bolki.Utrovo me bolat preponite i pak od vreme na vreme slabi menstrualni bolki cuvstvuvam..
Ima li nekoja slicno iskustvo...

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 214
   RE: Породилни болки
25.2.2010 13:57:37   
matushka
Una, ne sum sigurna, ama mozebi imas lazni kontarkcii zatoa sto teloto ti se priprema za poroduvanje.
A Inaku jas se porodiv na 35+3 taka da na tvoe mesto sepak bi otisla na pregleda, cisto za sigurnost.

(Одговор на членот una***)
Непосредна врска до пораките: 215
   RE: Породилни болки
25.2.2010 14:04:11   
ikipp
una jas bi te sovetuvala da stavis toplo nesto na stmakot i da se istusiras so topla voda ili da legnes vo kada,ako ti pominat lazni se,ako ne poveke ke se pojacaat i togas ke rodis moze,ako ti se vistinski bolki,so lesno neka ti e.i mene taka me bolese nokta,a utreto se porodiv za 2 sati


(Одговор на членот matushka)
Непосредна врска до пораките: 216
   RE: Породилни болки
25.2.2010 15:22:31   
lukas
una jas ke se sprotivstavam so lezenjeto vkada i so stavanjeto bilo sto toplo...ke ti poreporacam da si se javis kaj maticniot ginekolog i toj najdobro ke ti kaze sto da pravis od koga te boli ke mu objasnis kako te boli i kaj te boli...nisto na svoja raka...pa za to e toj ginekolog...mozno e da se lazni bolki ako se lazni bolki ke si gi istrpis ...a ako treba bilo sto ke te vikne ginekologot kaj nego...pozz

(Одговор на членот ikipp)
Непосредна врска до пораките: 217
   RE: Породилни болки
25.2.2010 21:24:21   
una***
devojki fala za odgovorite...user posted image eve sega e mirno,nema bolki,vecer kje vidime dali kje ima spienje ili pak dezurstvouser posted image
Finale mi e vekje,a onie sto nikogash ne ragjale sigurno gi zbunuvaat sto opisi za porodilni bolki...nekoj vika samo polovinata gi bolela , drugi silni bodezi vo stomakot osekjale..a ova sto jas go cuvstvuvav bea tipicni menstrualni bolki,pa me zbunija...ne sum slushnala deka porodilnite licat na menstrualni..i zatoa resiv da vi se obratamuser posted image ama izgleda sto zeni,sto opisiuser posted image Inaku bebusov edvaj go cekam...pocnav i da ja ubeduvam da izleguva pa da se pogushkame malkuuser posted image user posted image


(Одговор на членот lukas)
Непосредна врска до пораките: 218
   RE: Породилни болки
25.2.2010 21:35:21   
lukas
sekoj razlicno ke ti kazuva i kaj site se razlicni bolkite ....porodilni...nemoj da se sekiras jas ke odam sabota da se poragam  mi drcka ama mora da se izdrzi...jas za se se  javuvam kaj ginekologot oti nema igranje so ona sto go nosime....daj boze ubavo da spies vecer i koga ke ti dojde vreme za poragaj ke znaes pozz i so les da ti e...koga ti paga terminot...a bolkite ti se posto se podgotvuva to srceto malo so go nosis za da izleze...a voedno i tvoeto telo se podgotvuva...pozdrav pak....

(Одговор на членот una***)
Непосредна врска до пораките: 219
   RE: Породилни болки
25.2.2010 21:47:57   
una***
ako se poragjash vo sabota kje cekam da raskazesh od prva raka kakvi bile tvoite bolkiuser posted image samo dobro da se zavrsi se..toa e najvazno,bolkite mnogu mnogu ne me sekiraat..
a termini imam dvauser posted image Spored PM mi e 15 mart,a spored goleminata na bebeto 1 vi mart zoshto e 2 nedeli ponapredna,na poslednoto eho- pred dva dena ja procenija na 3650gruser posted image buca na mamauser posted image Pozdrav i do tebe i bebusot..so lesno da si pominete user posted image


(Одговор на членот lukas)
Непосредна врска до пораките: 220
   RE: Породилни болки
25.2.2010 22:02:47   
lukas
fala una,ponapredna a?masala...ajde koga i da e samo se da e vo red i so nea i so tebe...ke raskazam obavezno...mene me plasat mnogu bolkite...posto i so provokacii ke odam...ama aj toa e toa...ke bidete obavesteni od adrijana clenka na forumot nea ke i pisam sms a za detalite ke pricekas koga ke si dojdam doma belkim ke me pustat za 2-3 dena pa po moe si planiram da sum doma vtornik...hehhehe...ama sepak moj plan...ke vidime kaj site da dade gospod da e se vo red pozz

(Одговор на членот una***)
Непосредна врска до пораките: 221
   RE: Породилни болки
3.3.2010 21:40:29   
liljace
matushka znaci ti se porodi 35 nedela znaci jas da nese plasam i da ocekuvam sekoj moment hehe nekako ima custvo deka pobrzo kese porodam mislma deka nema da teram do 40 nedela neznam zosto no taka custvuvam a veke od utre sum vo 36 nedela a petok sum na kontrola pa ke vidime so ke kazi dr. a bebusov si pritiska i cat pat me koci cela hehehe si vikam da ne se toa tie lazni kontrakcii se nadevam deka sto pobrzo kese guskam so bebusot
so lesno na site
pozz

(Одговор на членот lukas)
Непосредна врска до пораките: 222
   RE: Породилни болки
3.3.2010 21:55:57   
Annabel
liljace, јас се породив во 36-та недела со првото дете. Нема никаква опасност за детето, ама колку повеќе е во мешето кај тебе, толку подобро. Нека си порасне уште малку. И јас мислев сека второво ќе го родам повторно порано, ама еве, 38-ма недела сум и уште не се давамеuser posted image

(Одговор на членот liljace)
Непосредна врска до пораките: 223
   RE: Породилни болки
3.3.2010 23:35:02   
liljace
hehhe ke bide Annabel ke bide samo so les i so ubavo da e,.a za pvo veke znaes nestrplivi sme i sakame sto pobrzo da se rodi hehe petok sum na kontrola pa ke vidime

(Одговор на членот Annabel)
Непосредна врска до пораките: 224
   RE: Породилни болки
11.3.2010 19:29:09   
liljace
eve me mene pak sega veke 37 nedela i veke 2 dena pocnuvam da custvuvam bolki vo dolniot del na stomakot i polovinata kako da mi se otkinuva t.e rastegnuva stomakot posebno ako lezam ili sedam osekam poveke bolka koga se dvizam malku se smiruva a za mokrenjeto veke 2 nedeli vo wc trcam na 10 min. pa dali e toa nekoj znak jas si mislam kaj da e ke izlezi user posted image user posted image ovie bolki se izdrzuvaat i me fakaat na nekolku casa duri i se raduvam koke gi osetam.se nadevam nema da bide strasno mnogu se dvizam uste odam na rabota i do kasno ostanuvam i se nadevam deka ke bide taka do poroduvanjeto.pa ako ova e nekoj nacin na pocetok na porodilnite bolki pisete da se spremam ako ne drugo hehehe sekogas site raboti me fakaat nepodgotvena(vo smisol na nenamesteni raboti za bebusot za mene za vo bolnica i slicno) pa si vikam i ova ke bide taka hehee. pozzdrav do site i so lesno

(Одговор на членот Adrijana)
Непосредна врска до пораките: 225
Страница:   <<   < Претходна страница  7 8 [9] 10 11   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  7 8 [9] 10 11   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Цуцла.
пеперутка16

До кога вашето дете имало цуцла?