|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  2 3 [4] 5 6   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Породилни болки
15.1.2010 15:22:11   
mis.
Да болките не можеш да ги промашиш нп тоа ќе го знаеш откако ќе се породиш.Кога ти е прво и добиваш лажни болки тоа не го знаеш дали се лажни или оние вистинските.Откако го родив првото дете знаев да ги разликувам но за првото кога ме фатија немав престава дека се лажни но покасно направив разлика.user posted image Вистинските болки се јавуваат имаш пауза која на почетокот може да биде и до 30 мин и повторно болки.Таа пауза постепено ти се намалува и до 5 мин.Има и такви случаеви каде веднаш настапуваат болки на секој 5 ми како што беше кај мене за второто дете е тогаш трчанката во болницаuser posted image

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 76
   RE: Породилни болки
15.1.2010 15:28:53   
Adrijana
ИЗВОРНА ПОРАКА: lukas

ke mozi nekoj da mi kazi jas sum34 nedela i mnogu navercer se razbudvam poradi bolki vo racete ne si gi osekam voopsto i mi se zdrveni i mnogu me bolat ,i kazete mi uste nesto iskusnite,na kolku vreme se tocnite kontakcii,na kolku vreme treba  se slucuvaat? fala




Mislam deka bolkute vo racete e nesto normalno za poslednite nedeli od bremenosta, jas imav mnogu oteceni race i sekoe zglobce me bolese mnooogu i ne mozev nisto da fakam, + sekoja vecerse budev od grcevi vo nozete. Ti konsultiraj se so tvojot ginekolog za sekj slucaj.
A za porodili bolki, kako sto ti pisale predhodno, nema promasaj ke gi prepoznaes, no i toa aj sekoj e razlicno, kaj mene prvo prokrvarev, pa duri po 5-6 saati dobil nekoi bolki koi ne bea jaki, i se javuvaa na 30 min, pa na 20, pa na 15 min, a onie epten jakite me fatija duri koga mi pukna vodenjakot, i tie bea na 5 minuti. Za da prepoznaes dali se vistinski kontrakcii ili lazni, zabelezuvaj go vremeto koga ke te zaboli, i ako za 20-30 minuti te zaboli pak, i posle 20-30 pak znaci najverojatno ti se blizi poragajot, ako ne toagas se lazni kontrakcii. Ne se sekiraj za nisto, uzivaj i so lesno da si mines.

_____________________________



(Одговор на членот lukas)
Непосредна врска до пораките: 77
   RE: Породилни болки
15.1.2010 15:33:37   
lukas
Фала ти многу на објаснувањето, и фала дај Боже со лес да поминам посто многу и многу ми е страв и се мислам дали да одам на царски....

< Поракaта ја уредил Палешка -- 15.1.2010 15:46:32 >

(Одговор на членот Adrijana)
Непосредна врска до пораките: 78
   RE: Породилни болки
15.1.2010 15:39:28   
Палешка РР
Немој да се плашиш, сите на овој свет сме дошле на тој начин. Ако е се во ред зошто да одиш на царски рез. Се` се заборава кога ќе си го гушнеш бебето user posted image

< Поракaта ја уредил Палешка -- 15.1.2010 15:45:04 >


_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот lukas)
Непосредна врска до пораките: 79
   RE: Породилни болки
15.1.2010 15:44:34   
lukas
Фала ти...

< Поракaта ја уредил Палешка -- 15.1.2010 15:47:14 >

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 80
   RE: Породилни болки
15.1.2010 15:45:23   
Adrijana
Abe ne se budali, kakov carski, ic da ne se plasis, koga ke ti se rodi algelceto se ke zaboravis:)
Kako sakas ama ubavo razmisli, spored mene dokolku nema nekoja medicinska opravdana pricina za da se odi so carski, togas nema potreba od takvo nesto. Jas bi rodila uste 5 deca prirodno, i pokraj toa sto bolese i sto me sijeja mnoooogu, ama iskustvoto e nezaboravno, takvo blazenstvo i gordost i neznam kako da opisam, drg pat nema da pocuvstvuvas.Ajde gajle nemaj + site od rr sme so tebe.user posted image

_____________________________



(Одговор на членот lukas)
Непосредна врска до пораките: 81
   RE: Породилни болки
15.1.2010 15:50:48   
lukas
Фала ти многу за искрените зборови, Адријана, па ќе раскажувам како е, дај Боже да поминам лесно...

< Поракaта ја уредил Палешка -- 15.1.2010 15:54:21 >

(Одговор на членот Adrijana)
Непосредна врска до пораките: 82
   RE: Породилни болки
15.1.2010 15:54:37   
Еца
Еве јас со два царски те советувам да си седиш мирна и малку да се опуштиш, да си чекаш да дојде вистинскиот момент и да се гушкате со твоето ангелче. Ако решат докторите дека треба царски ок, ако не никако. И не плаши се, сите овака или онака сме поминале низ тие стравови од породувањетоuser posted image

< Поракaта ја уредил Еца -- 15.1.2010 15:55:47 >


_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот lukas)
Непосредна врска до пораките: 83
   RE: Породилни болки
15.1.2010 16:11:39   
lukas
eca fala mnogu  i tebe,jas 2 dena se pomiruvam so toa sto sleduva dva dena se panicam,a ima luge okolu mene sto mi velat mori odi na carski ne bidi budala pomini si carski a drugi pak mi velat kako site taka i ti ke pominis ne se umira bolka e golema no izdrzliva...pa se tesam...belkim ke bidam jaka i ke izdrzam posto ova sega so go nosam malecko sustestvo vo mene 2 god go cekav so terapii i so odenje od analizi na analizi i kaj eden do drug doktor...fala vi na site sto mi davate ohrabruvacki zborovi,kako so veli mazot mi jas pocnav uste od sedmi mesec da go ragam...hahhaha,sepak fala vi pak na site sto mi upativte zborovi....

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 84
   RE: Породилни болки
15.1.2010 19:03:26   
biljana16
Lukas zboruva i so drugarki sto imaat rodeno i prirodno i so carski rez i site kazuvaat deka e podobro prirodno. Istoto toa mi go kaza i mojot genikolog sto ke me poraga. Rece ako ne ispadne nesto nepredvideno ne saka da me poraga so carski.

Tebe koga ti e terminot?


(Одговор на членот lukas)
Непосредна врска до пораките: 85
   RE: Породилни болки
15.1.2010 22:24:46   
lukas
mene mi e na 8 mi mart ...sega sum 33 nedela...mi trcka i to kako....fala

(Одговор на членот biljana16)
Непосредна врска до пораките: 86
   RE: Породилни болки
21.1.2010 11:27:20   
Annabel
Еве и јас да го споделам моето искуство со првото дете. Го родив во 36-та недела, а цел 8-ми месец бев отворена 2 прсти. Моите болки штом почнаа, не застанаа. Значи контракции имав постојано, а не на 30, 15, 5 минути.

Болките ми почнаа во 4:30 утрото а се породив во 8:30 (за 4 саати). А на ЦТГ покажуваше дека немам контракции. user posted image Болките ми беа многу јаки, мислев дека ми се кине телото. Од сите девојки што беа сместени во собата и што чекаа да се породат, јас бев најгласна. Се породив на три пати и сите болки веднаш престанаа и што е најважно ги заборавив и затоа не знам подетално да ви ги опишам. Мислам дека природата го прави тоа за да не се плашиме да идеме на второuser posted image

(Одговор на членот lukas)
Непосредна врска до пораките: 87
   RE: Породилни болки
21.1.2010 11:29:34   
mami
Аннабел, како себеси да се читам, болките почнаа порано, но од кога почнав да се отварам 3-5-7 прста и се породив така, со две три туркања...а за вриштење си вриштев, мислам дека цела болница ме слушашеuser posted image user posted image user posted image user posted image Се надевам само дека и за второто ке поминам толку брзо

(Одговор на членот Annabel)
Непосредна врска до пораките: 88
   RE: Породилни болки
21.1.2010 14:52:19   
Annabel
Дај Боже и јас и ти лесно да се породиме за второто. Еве јас чекам второ, па Боже здравје, овој пат со епидурална ако можам ќе се породам.

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 89
   RE: Породилни болки
21.1.2010 14:58:22   
pacuvce
ИЗВОРНА ПОРАКА: mami

а за вриштење си вриштев, мислам дека цела болница ме слушашеuser posted image user posted image user posted image user posted image


Значи јас не сум била единствената вриштачка,мами...user posted image  Мене дури и ме искараа дека многу сум викала,непотребно сум ја трошела енергијата....Ама пусто болка не се трпи...

_____________________________

Love is in the air

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 90
   RE: Породилни болки
21.1.2010 15:01:09   
mami
ма викаше докторот по мене, на крајот мислам дека дури и лут ми беше, ама ич не ми е гајле да ти кажам...он е таму, зема огооомна плата за само да ме гледа како трпам болки, епа не да ке му вриштамuser posted image user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот pacuvce)
Непосредна врска до пораките: 91
   RE: Породилни болки
21.1.2010 15:04:44   
mis.
Кога се пораѓав до мене во соседниот бокс имаше една жена која вриштеше ногу силно и наместо да стиска заби и бутка таа зимаше воздух и наместо бебето надвор таа го тераше на внатре и со телото се дигала нагоре и со тоа нозете и се собирале.Гинекологот беше многу бесен бидејќи за малку ќе го угушела бебето.
А за првото дете добив пофални зборови од акушерката дека ни в од викање немало од мене но јас си знам колку силно ги стиснав забитеuser posted image

(Одговор на членот pacuvce)
Непосредна врска до пораките: 92
   RE: Породилни болки
21.1.2010 15:08:51   
mami
море со какви модрици по нозете се разбудив, од што сум се стегала а и нокти си имав убаво средени па сум си ги зарила така убаво што ранички имав уште две недели после тоа, ама прашај ме дали сум осетила нештоuser posted image

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 93
   RE: Породилни болки
21.1.2010 15:39:18   
alex_mo
Кога јас се породував,на соседниот бокс донесоа една жена што ќе раѓаше 3-то дете.Болницата ја дигаше,а јас само чудно си гледав.Сите околу нејзе, на крај ја однесоа во соба и и рекоа дека е рано.Јас немав болки само прокрварев и си лежев на боксот,тогаш на бабицата и текна дека бев на ЦТГ,дојде ме виде,викна една сестра и за 10 мин ме породија.Глас не пуштив,бабицата повеке  викаше.Се породив во 3.55 и утрото во ВЦ сите ми го знаеја името ,од бабицата што викаше по мене.Се чудеа кога сум дошла и кога сум се породила.Жената што беше со мене,се породи кога јас си одев(на 3ден)се изнамачи....
      Ама и покрај се сега ми е многу страв,посебно што читам тука кој како поминал...ама ме интересира.....

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 94
   RE: Породилни болки
21.1.2010 15:41:11   
mother 29
ауууу ти штом со прво си поминала така,гајле немај..мисли си дека и за ова така ке биде!!!!!!pu,pu da ne ti se uroci!user posted image
п.с.и не читај многу многу во тие теми

(Одговор на членот alex_mo)
Непосредна врска до пораките: 95
   RE: Породилни болки
21.1.2010 15:43:21   
profesorica
и јас слушав жени од соседниот бокс. а за викање па викав едно 20 саати со оглед на тоа што се породив 35 часа откако ми пукна воденикот......после ми ставија епидурал и ич не викав за време на пораѓајот.

_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот alex_mo)
Непосредна врска до пораките: 96
   RE: Породилни болки
21.1.2010 15:51:57   
Anushka
сум се пораѓала и јас на „суво“ како тебе Професорице. И со царски. И стално си викав:„ах, што ми требаше да се е...“
ама, се` се заборава.
Уште три би ги родила.
П.С.: од се`, најлесно е пораѓањето...

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 97
   RE: Породилни болки
21.1.2010 15:58:27   
HristinAntonio
mene ne mi pukna vodenjakot...vo 6h sabajleto prokrvarev malku i nemav bolki, pa si sednav si doruckuvav i vo 8h otidob vo bolnica  ic ne vikav mi bese sram...pavo 12h se porodiv

(Одговор на членот Anushka)
Непосредна врска до пораките: 98
   RE: Породилни болки
21.1.2010 19:23:26   
Палешка РР
Јас Марио го родив безболно, а за Миа имав лудачки болки. Ама глас не пуштив..само се држев за шипката каде беше закачен системот, тоа ми беше спасот. И болките не беа на 30, 15, 10, 5, 2, туку на 30 секунди...немаш време ни воздух да земиш. Ама се се` заборавало штом ќе слушнеш плач user posted image user posted image user posted image

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот HristinAntonio)
Непосредна врска до пораките: 99
   RE: Породилни болки
21.1.2010 21:51:18   
caci8
ohhhhh mori muke sto kesi paravam jas ne podnesuvam bolka mnosum plaslivec lele neznam kako ke projdam i 2ot ednas lele

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 100
Страница:   <<   < Претходна страница  2 3 [4] 5 6   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  2 3 [4] 5 6   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Што да дознаете.
пеперутка16

Кога би носеле тројки, што би направиле?