|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Породилни болки
10.11.2009 10:17:08   
elle
Фала за одговорите, сега се вратив од кај др. и ми кажа дека имам плодова вода доволно,бебето е наместено и да чекам болки, ке одам на 2 дена на ЦТГ и за 10 дена ако нема ништо со провокација....

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 26
   RE: Породилни болки
10.11.2009 10:18:10   
mami
ајде Елле, само храбро и со лесно нека биде, па кога сака тогаш...знаеш дека цела рр е со тебе и те бодри и ти го држи стравотuser posted image user posted image

(Одговор на членот elle)
Непосредна врска до пораките: 27
   RE: Породилни болки
10.11.2009 11:17:51   
mis.
Ајде само храбро и се ќе биде ок.Имаш плодова вода и нема потреба да те брзаат.Ајде па наскоро ќе се гушкате со user posted image

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 28
   RE: Породилни болки
10.11.2009 11:54:54   
srnicka
eve sum i jas pak, me nemase znam ama ne ve zaboraviv vo nikoj slucaj. I jas idam sekoj 2 dena na ctg, dobro e se, vcera imav nekoi bolki ama eve denes se e dobro pa ke vidime.

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 29
   RE: Породилни болки
12.11.2009 15:39:36   
Весна
Елле, Срничка, како сте? До кај сте? Има нешто ново? Ќе дишиме длабоко? user posted image

(Одговор на членот srnicka)
Непосредна врска до пораките: 30
   RE: Породилни болки
12.11.2009 20:46:07   
zorica bt
Ej zenski zdr mene me nema da pisam podolgo vreme,citam razgovarate za porodilni bolki, jas sum vo golemo ocekuvanje denes bev na pregled i mi napravi dr-ta CTG se bese vo red, plodova voda imam dovolno, postelkata bila zrela,me pregleda vaginalno i kaza deka sosema e spusteno bebceto i e podgotveno da izleze denovive, mi preostanuva da cekam da me fatat bolki,pa ke cekame! Edvaj cekam da ja vidam mojata kerkickauser posted image ! Pozdrav od Bitola!

(Одговор на членот Весна)
Непосредна врска до пораките: 31
   RE: Породилни болки
12.11.2009 20:55:27   
Еца
user posted image user posted image user posted image А ние едвај чекаме да ни јавиш како сте поминале кога ќе си дојдете дома.

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот zorica bt)
Непосредна врска до пораките: 32
   RE: Породилни болки
30.11.2009 22:31:27   
***Lide***
e super e sto ste otvorile vakava tema bas mi e milo sto ima tolku iscrpni podatoci narocito za nas `novopecenite`trudnici ubavo e da se ima poznavanje iako velat deka kaj sekoja zena e razlicno pa ke pisime za iskustvoto iako se uste e rano duro vo april mi e trmin ama sepak kolku poveke informacii imam tolku podobro ubavo e da bidis pripremen da znaes odprilika sto ke ti se slucuva user posted image

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 33
   RE: Породилни болки
1.12.2009 0:33:39   
alex_mo
  Мене ми е рано,уште малку 30 недела,ама како поминуваат деновите така ме факе невидена паника.Многу ми е страв,како ке помине породувањето?Дали ќе знам кога да одам во болница,несакам прерано...
  За првиот пораѓај немав болки ,само прокрварев и за 10 мин. откако стигнав во болница се породив,неамв време да размислувам.Ама тоа беше пред 11 и повеќе години,а сага само таму ми е паметот.
  Пишете ми нешто да  ме утешите.....

(Одговор на членот ***Lide***)
Непосредна врска до пораките: 34
   RE: Породилни болки
9.12.2009 14:46:09   
Палешка РР
Денес на ЦТГ се појави една контракција. user posted image
Тоа значи дека ќе се породам за брзо? Леле, ме дрма некој страв.

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот alex_mo)
Непосредна врска до пораките: 35
   RE: Породилни болки
9.12.2009 14:49:26   
Весна
Палешкаааа user posted image прпаааа! Мислам дека не значи ништо конкретно. Јас имав неколку, не толку јаки, па ништо...еве точно цела недела помина од последното ЦТГ. Следното дууури следната недела. Уште малчку ќе ги почекаме и Миа и Јана user posted image

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 36
   RE: Породилни болки
9.12.2009 14:53:36   
bordan
So lesno da vi bide poragajot da pominete kako mene epten lesno.Jas bev golema panicarka i se plasev mnogu sakav so carski,epiduralna...ama koga dobiv bolki i koga otidov vo bolnica nemav vreme ni ,,C,, od carski da prasam se porodiv za 5min i sega na site velam ako taka se raga jas 10 ke rodam.Stravot e dodeka bolkite da gi dobieme a potoa ne se ni osekaat niti gi pametime oti toa se slatki bolki a najbitno ni e bebeto da se rodi zivo zdravo pravo i koga ke go vidis se se zaborava.

_____________________________

Oleg e zlato na mama i tato!!!

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 37
   RE: Породилни болки
9.12.2009 14:56:11   
Палешка РР
Прпаааааааааааааааам user posted image  а Миа мрда ли мрда, ау, незнам дали ме боли од што мрда, или се болки, или...ништо не знам user posted image

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот bordan)
Непосредна врска до пораките: 38
   RE: Породилни болки
9.12.2009 14:57:04   
Adrijana
Paleska jas mesec dena pred da se porodam bev na ctg i pokaza deka imam kontrakcii, no ispadna toa da bidat dvizenjata na bebceto. Kako i da e samo smireno i so lesno da pominesuser posted image

_____________________________(Одговор на членот Весна)
Непосредна врска до пораките: 39
   RE: Породилни болки
9.12.2009 15:03:33   
Весна
Ама ајде, просто не ми се верува што толку сум весела кога ќе ме фати некоја болка (е дали од малата, дали од вистинската болка ни јас поима немам) битно убаво ми е, јас целата светам, а другите околу мене пребледуваат user posted image
Ајде Палешка, чекајте си ред! Има тука некои пред вас user posted image
user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот Adrijana)
Непосредна врска до пораките: 40
   RE: Породилни болки
9.12.2009 15:06:38   
bordan
Paleska jas bolkite gi osetiv prvo den pred poragaj vo stomak kako koga ti doaga menzis a sabajleto imav krv malku ama neznaev deka toa znacelo pocetok na poroduvanje a jas si bev vo dukan na rabota  a utredenta cel den imav bolki vo polovinata odvreme navreme gledav na saat ne bea vo ist vremenski interval no vecerta koga pocnaa posilni i pocesti pocnav pak da meram na saat i koga pocnaa na dve min i toa se posilni togas otidov vo bolnica otvorena 4prsta potoa vodenjakot pukna i nabrzina stanaa 8 i se porodiv mnogu lesno

_____________________________

Oleg e zlato na mama i tato!!!

(Одговор на членот Adrijana)
Непосредна врска до пораките: 41
   RE: Породилни болки
9.12.2009 15:10:21   
alex_mo
  И јас сум ептен голема страшливка,ама стално си викам.....стравов ќе ме држи додека да почнат болките,а после ќе немаш време да мислиш.А кај мене тука е проблемот оти нема да знам кога да одам во болница.Со син ми немав болки , само прокрварев и исто како бордан се породив за 5 мин и цело време викав исто-вака ако се раѓало 10 ќе родам-.Ама еве како ми се ближи времето се некои филмови си правам.....
  Ајде да бидеме позитивни......и ке видите се ќе биде ок.......после ќе си се смееме тука на рр....Поззз...

(Одговор на членот Adrijana)
Непосредна врска до пораките: 42
   RE: Породилни болки
9.12.2009 15:11:24   
Палешка РР
Леле, фала ви на сите, значи паничам беспотребно user posted image
Бордан јас чувствувам како стомакот да ми е во менгеме стегнат, а бебето ми го носи те лево, те десно.
Ај да ми е прв пат па да не знам,,,ама поминале 14 години user posted image

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот bordan)
Непосредна врска до пораките: 43
   RE: Породилни болки
9.12.2009 15:14:26   
Adrijana
Ajde bez panika se ke bide superuser posted image

_____________________________(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 44
   RE: Породилни болки
9.12.2009 15:17:15   
mami
палешке убаво ти рече Весна- чекај те си на ред со Миа..иамш ти уште многуу, па немој така, Марио без телевизор ке останеuser posted image user posted image user posted image user posted image се зезам, ајде доста паничите (јас бев иста како васuser posted image ) ке си почека Миа уште малку

(Одговор на членот alex_mo)
Непосредна врска до пораките: 45
   RE: Породилни болки
9.12.2009 15:22:32   
Палешка РР
user posted image user posted image user posted image

Добро, мирни сме..чекаме во ред. user posted image

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 46
   RE: Породилни болки
9.12.2009 21:35:22   
elle
Luge mene porodilnite bolki mi traeja 26 saati. Vo 2 po polnok na 11ti mi pukna vodenjakot a se porodiv vo 4 na 12ti. primiv 5 provokacii i grloto na matkata ne se otvarase.

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 47
   RE: Породилни болки
11.12.2009 22:54:12   
Весна
Ние вчера до 6:30 око не склопивме. Јана буквално цели 12 часа без престан мрдаше. Ме фатија троа силни болки ниско кај грбот, а не знам дали од мрдањето на малото или навистина беа болки/грчеви ниско долж бешиката и плус на 15 минити ми истекуваше оној речиси безбоен исцедок. Мислите дека наскоро ќе почне бурата? user posted image
И уште нешто... кога почнува пораѓањето, оние контракции и се’ натаму, дали бебето мрда повеќе од вообичаеното?

(Одговор на членот elle)
Непосредна врска до пораките: 48
   RE: Породилни болки
11.12.2009 22:59:29   
mami
Зависи од бебето мила..кај мене си беше ден најобичен како сите до тогаш, дури кога седнавме кај кумовите почнаа болките кои јас си ги толкував како од замор, дека претерав со шетање дента...само биди смирена и диши длабоко и мери..кога ке станат на некои 10-15 мин почни да се спремаш, а кога ке почнат веќе на 5 мин тогаш тргај накај болница, немој порано, ке се нервираш, ке бидеш сама, а вака барем си со мт

(Одговор на членот Весна)
Непосредна врска до пораките: 49
   RE: Породилни болки
11.12.2009 23:03:41   
Anushka
ajde Vesnic user posted image user posted image user posted image user posted image  so lesnooooooo!!!
Koga ke ti bide najtesko, te molam seti se na site nas budali majki od RR. Stom nie sme ragale po ednas, dvapati pa i tripati, znaci, ne e tolku strasno kako sto izgleda. Sepak, ostanuvaat site ubavi spomeni, a bolkite se zaboravaat. Ima i zosto, koga ke si go vidis zlatceto.

(Одговор на членот Весна)
Непосредна врска до пораките: 50
Страница:   <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4 5   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4 5   Следна страница >   >>
Оди на:


Анкета

Na kolku godini?
Jana9

Na kolku godini stapivte vo brak?

0-18 (0%)

18-25 (47%)

25-30 (40%)

30-35 (13%)

35-40 (0%)

Ne sum vo brak (0%)


Број на сите гласови: 30

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!