|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  2 3 [4] 5 6   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Доење на саат или по барање на бебето
12.5.2011 15:44:51   
mila mama
None i nie taka imavme period, i posle nekolku dena razbuduvanje na sekoj saat, otkako prvo ni bese vospostaven ritamot, t.e si spiese skoro cela nok bez da se budi, izvadivme zapcinja user posted image

_____________________________

Razbirlivo e deteto da se plasi od temninata...
No, ne e razbirlivo vozrasen da se plasi od svetlinata.

(Одговор на членот anedespo)
Непосредна врска до пораките: 76
   RE: Доење на саат или по барање на бебето
12.5.2011 15:54:14   
mamamoni
јас ја дојам секогаш на нејзино барање, сега тоа некогаш се случува да е на три или 4 часа а некогаш и на еден час, на пример ако ја надојам и по некое време ќе почне да ика и давам да цица за да престане и таа си продолжува да цица па не ја прекинувам, мислам дека само така можи да се одржи млекото подолго време

_____________________________

Daughters are another version of yourself, but only better !

(Одговор на членот mila mama)
Непосредна врска до пораките: 77
   RE: Доење на саат или по барање на бебето
5.7.2011 13:23:41   
Tanja84
Gi procitav iskustvata na site majki i nikade e sretav nekoja da ima problem so kratok interval na cicanje. Moeto bebe cica po 2-3 minutki i se trga, mu ja butkam gradata i sto drugo ne pravam za povtorno da fati no nikako ne ja otvara ustata. Ocigledno ne e dobro nacicano zatoa sto tesko mu uspeva da pordigne a posle podojot mi bara povtorno posle 1 cas max. Ve molam za sovet, sto da storam za da cica podolgo vreme.

(Одговор на членот mamamoni)
Непосредна врска до пораките: 78
   RE: Доење на саат или по барање на бебето
5.7.2011 16:53:29   
blue_blue
Тања84, можеби положбата не му одговара на бебето. Ако го доиш во седеча позиција пробај во лежечка и обратно. Пробај земи од оние перницине за доење ги има во Стружанка, како кифла голема се - јас само на таква можев да ги дојам децава. Исто така пробај да воспоставиш режим на доење, а не одма штом ќе заплаче детето да му даваш да цица. Нека изгладне убаво...Додека лежев во Ремедика за да фати дедето града ставаа на барадицата малку гликоза со шприц (се продава гликозава во шише како за инфузија во аптека)...Моите така се научија да цицаат дека цицаа преку силиконска брадавица

(Одговор на членот Tanja84)
Непосредна врска до пораките: 79
   RE: Доење на саат или по барање на бебето
5.7.2011 16:54:39   
blue_blue
исто пробај да го доиш во мир и тишина и да не зборуваш додека доиш, да си сама во соба со бебето - на некои бебиња им смета галамата и се вознемируваат и нејќат да цицаат.

(Одговор на членот blue_blue)
Непосредна врска до пораките: 80
   RE: Доење на саат или по барање на бебето
10.8.2011 20:31:38   
Lidina
Eden sovet od poiskusnite mamicki. Moeto bebe ima mesec i pol no obozava da cica po saat vreme i da spie na grada. A sega pak ako dodeka spie mu ja izvadam gradata se buni i me grizi. A napreduva vo tezina mleko imam znaci ne e gladno. se prasuvam do koga ke cica po saat vreme? Dali vasite bebinja go smenile vremetraenjeto na cicanje?

(Одговор на членот blue_blue)
Непосредна врска до пораките: 81
   RE: Доење на саат или по барање на бебето
10.8.2011 22:30:57   
Natuska85
Лидина и моето user posted image беше така на почеток,цицаше негде по 40 минути,а сега еве 3,5 месеци сме 8-10 минути му се доволни за да си се најаде.Сигурно дека мало му треба повеќе сила за да си влече,а сега мака немаuser posted image

_____________________________

"Whoever said that money doesn.t buy happiness didn.t know where to shop."

(Одговор на членот Lidina)
Непосредна врска до пораките: 82
   RE: Доење на саат или по барање на бебето
30.9.2011 16:53:16   
lilicka
Незнаев каде да го пишам ова....
Еве веќе некој период моево девојче ми се успиваа....ми одбива да јадее пробав и во спиење да и дадам да јаде џабее ми го плука млекото и се лути,а што убаво си јадеше на секој 3-4h и тоа беше лакола а сегаuser posted image уффф цел ден си плачам ми е страв да не и е нешто што ми прави вака..има некоја мама вакво искуство дали е нормално ова кај бебе од 2 месеци и 10 дена да јаде на 5-6h и тоа едвајuser posted image

(Одговор на членот Natuska85)
Непосредна врска до пораките: 83
   RE: Доење на саат или по барање на бебето
30.9.2011 17:28:28   
arh_diz
lilicka dokolku bebeto dobro si napreduva nemas zosto da se grizis.Koga mu se jade toa se budi

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот lilicka)
Непосредна врска до пораките: 84
   RE: Доење на саат или по барање на бебето
30.9.2011 18:23:19   
Annet
nas ne ni treba saat,mojata kerkicka e kako saatceuser posted image .3 ipol do 4 saati retko da pominat da ne pobarauser posted image ama na ad mleko sme ,moze zatoa

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 85
   RE: Доење на саат или по барање на бебето
7.11.2011 14:00:57   
jana81
lelee kaj mene maliot e 2 ipol meseci i uste cica na saat saat i pol retko na pogolemo rastojanie samo ako se uspie. navecer se budi dvapati a nekogas i tripati lelee vecito e gladen. sto citav na nekoi forumi deca na taa vozrast veke cicaat na pogolem vremeski interval (3-4) saati a navecer si spijat po 8-9 saata, ama sekoe dete si e razlicno neli? neznam dali samo ke si fati red ili stalno ke cica taka, jas nemozam nisto rabota da fanam a ni ti pak da ispadnam nekade da go ostavam nekoj da go cuva, a toj masala si napreduva na dva meseci bese 5650 gr. a na 2 mes i 11 dena 6250 (600 gr za 11 dena)

(Одговор на членот Annet)
Непосредна врска до пораките: 86
   RE: Доење на саат или по барање на бебето
24.12.2011 20:47:35   
Anabanana
Абе јас гледам сите мајки се со искуства децата да им бараат да цицаат порано ...истото ми го правеше и МАрко ....да не кажам дека цело време ми беше на цицка дури не збудалев скроз па реков стоп од сеа ке ти мерам на време... него, друго ми беше зборот ....добив внук пред 2 недели и некако не ми е јасно детето уште од сега спие по цели ноќи ( од 12 до 9 не се буди ни еднаш) убаво си цица ...но на многу гооеми периоди ...и преку ден не цица дури не поминат барем 5 саати ...барав да видам дали е нормално ...со него си е се во ред ..машала се гледа веќе дека напредува, но чудно ми е што спие многу долги периоди ...ме интересира дали некоја мајка имала вакво искуство...зошто прочепкав сегде кај што можев ама нигде не најдов .... 

(Одговор на членот jana81)
Непосредна врска до пораките: 87
   RE: Доење на саат или по барање на бебето
24.12.2011 21:44:26   
anedespo
Do deteto e. Sinot moj cicase na 5 minuti. Imav cuvstvo deka non stop e na cicka, pa duri i navecer se budese nekolkupati. Dodeka vtorovo imase ogromni pauzi i mi bese cudno. Duri i se utepav od citanje po internet, me fati strav da ne nesto ne e vo red so detetvo.

(Одговор на членот Anabanana)
Непосредна врска до пораките: 88
   RE: Доење на саат или по барање на бебето
28.12.2011 11:57:42   
bera
moeto dete se porodi 2 800kg imav mnogu mleko iako sum slaba mleko mnogu ne mozev da se molzam imav bolki pa mu davav da pije cesto za da ne mi oteknuvat gardite i maliot dobivase na mesec po 2kg pa sekogas me kara sestrite koga go vakcinirav iako do 6 mesec nisto ne sum mu dala samo doenje

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 89
   RE: Доење на саат или по барање на бебето
28.12.2011 12:06:03   
Yummy Mammy

ИЗВОРНА ПОРАКА: Anabanana

Абе јас гледам сите мајки се со искуства децата да им бараат да цицаат порано ...истото ми го правеше и МАрко ....да не кажам дека цело време ми беше на цицка дури не збудалев скроз па реков стоп од сеа ке ти мерам на време... него, друго ми беше зборот ....добив внук пред 2 недели и некако не ми е јасно детето уште од сега спие по цели ноќи ( од 12 до 9 не се буди ни еднаш) убаво си цица ...но на многу гооеми периоди ...и преку ден не цица дури не поминат барем 5 саати ...барав да видам дали е нормално ...со него си е се во ред ..машала се гледа веќе дека напредува, но чудно ми е што спие многу долги периоди ...ме интересира дали некоја мајка имала вакво искуство...зошто прочепкав сегде кај што можев ама нигде не најдов .... 


I mojata prva kerka spiese po celi veceri uste od prvata nedela. Sestrite vo bolnica mi rekoa da ja budam na 3 casa, barem prvite mesec dena, za da napreduva, no jas nepostapiv taka. Ja budev prvite nekolku dena, no potoa sfativ deka deteto ubavo si cica i ubavo si napreduva, i nema potreba da i go krsam sonot, koga ke i se jade sekako sama ke se razbudi so placenje. Baska mi bese strav da ne ja naucam taka da mi stanuva noke, pa da bara mleko ili sokovi dodeka ne porasne, posle pa drug problem ke si ima majkata. A preku den normalno si cicase, ko naviena na 3 casa.
Sega i vtorata kerka ja dojdam tocno na 3 casa preku den, a navecer koga ke se razbudi. Najcesto prvoto legnuvanje i e podolgo, otprilika od 23:00 - 4:00h, pa posle se budi na 3 saati, vo 7:00h, pa vo 10:00 pak.
Mislam deka e bitno bebinjata da imaat raspored i ritam na cicanje zasto toa im dava sigurnost. Sega bebevo ima dva meseci i mnogu pomalku place, ko ke go zemam vo race veke znae sto sleduva, presoblekuvanje pa cicanje.

_____________________________

There are no strangers, just friends you haven''t met yet!

(Одговор на членот Anabanana)
Непосредна врска до пораките: 90
   RE: Доење на саат или по барање на бебето
28.12.2011 13:55:15   
Andriance
sakav da upitam neshto user posted image moevo user posted image ima 3,5 meseci..i nie recisie seuste cicame na 2 saati..se slucuva da cica na 4 pa i 5 casa samo ako sme izlezeni i toa zaradi toa shto pogolem del od vrfemeto nana..citav demek decata na ovaa vozrast bi trebalo da cicaat vekje na 3,5 pa i 4 h..

_____________________________

Зборовите и времето користете ги правилно!!! Ни едното ни другото не можете да ги вратите!!!

(Одговор на членот Yummy Mammy)
Непосредна врска до пораките: 91
   RE: Доење на саат или по барање на бебето
28.12.2011 23:48:00   
Yummy Mammy
ИЗВОРНА ПОРАКА: Andriance

sakav da upitam neshto user posted image moevo user posted image ima 3,5 meseci..i nie recisie seuste cicame na 2 saati..se slucuva da cica na 4 pa i 5 casa samo ako sme izlezeni i toa zaradi toa shto pogolem del od vrfemeto nana..citav demek decata na ovaa vozrast bi trebalo da cicaat vekje na 3,5 pa i 4 h..

Ne razbrav, sto ti bese prasanjeto ustvari?! user posted image user posted image user posted image

_____________________________

There are no strangers, just friends you haven''t met yet!

(Одговор на членот Andriance)
Непосредна врска до пораките: 92
   RE: Доење на саат или по барање на бебето
29.12.2011 1:23:47   
Andriance

ИЗВОРНА ПОРАКА: Yummy Mammy

ИЗВОРНА ПОРАКА: Andriance

sakav da upitam neshto user posted image moevo user posted image ima 3,5 meseci..i nie recisie seuste cicame na 2 saati..se slucuva da cica na 4 pa i 5 casa samo ako sme izlezeni i toa zaradi toa shto pogolem del od vrfemeto nana..citav demek decata na ovaa vozrast bi trebalo da cicaat vekje na 3,5 pa i 4 h..

Ne razbrav, sto ti bese prasanjeto ustvari?! user posted image user posted image user posted image


citav demek decata na ovaa vozrast bi trebalo da cicaat vekje na 3,5 pa i 4 h..moeto cica na 2-2,5h a imame 3,5 meseci_____________________________

Зборовите и времето користете ги правилно!!! Ни едното ни другото не можете да ги вратите!!!

(Одговор на членот Yummy Mammy)
Непосредна врска до пораките: 93
   RE: Доење на саат или по барање на бебето
29.12.2011 10:06:04   
Yummy Mammy

ИЗВОРНА ПОРАКА: Andriance


ИЗВОРНА ПОРАКА: Yummy Mammy

ИЗВОРНА ПОРАКА: Andriance

sakav da upitam neshto user posted image moevo user posted image ima 3,5 meseci..i nie recisie seuste cicame na 2 saati..se slucuva da cica na 4 pa i 5 casa samo ako sme izlezeni i toa zaradi toa shto pogolem del od vrfemeto nana..citav demek decata na ovaa vozrast bi trebalo da cicaat vekje na 3,5 pa i 4 h..

Ne razbrav, sto ti bese prasanjeto ustvari?! user posted image user posted image user posted image


citav demek decata na ovaa vozrast bi trebalo da cicaat vekje na 3,5 pa i 4 h..moeto cica na 2-2,5h a imame 3,5 meseci
Dali site vozrasni luge jadat vo isto vreme, ista kolicina, na isti intervali?
Nekoi vikaat treba ti da go naucis, ama jas iskreno ne veruvam, mislam deka bebeto tebe ti go diktira ritamot. Kaj mozes da go drzis gladno 4 saati, ke poludis.
Se si e vo red so tvojot bebus, si krka maliot, junak na majka user posted image


_____________________________

There are no strangers, just friends you haven''t met yet!

(Одговор на членот Andriance)
Непосредна врска до пораките: 94
   RE: Доење на саат или по барање на бебето
19.1.2012 9:12:00   
mila28
Procitav mnogu ne ima so ist "problem"... moeto isto postojano e zakaceno na mene kako majmunce malku cica pa si igra pa ke zadreme(stom ko legnam odma zaplakuva i se ljuti)  Mislev da ne nemam dovolno mleko i deka e postojano gladen  pa zemav mu dadov formula pred nekoj den 75 ml, odma ja ispi  i odma povrati sto znaci premnogu mu doslo. Inace si napreduva so kilaza, prvata nedela kaci 360, isto redovno si kaka po 3-4 pati. Navecer si spie ubavo prvo 5 casa..pa potoa se budi na 1-2h....megutoa preku den druga pesna..samo na cicka da e. Neznam dali e pametno da mu vovedam red da go stavam na cicka na 2h, da go ostavam ubavo da ogladni, ke zmeam da go zanimavam so nesto(kolku moze da se zaigra 1mesecno bebce neznam bas) Ili pak ova e samo period koj ke pomine posle 6-8 nedela  Kako vie so ist problem kako mojot  vovedovte red so cicanjeto??? 

_____________________________

Your children will become what you are; so be what you want them to be

(Одговор на членот Yummy Mammy)
Непосредна врска до пораките: 95
   RE: Доење на саат или по барање на бебето
19.1.2012 10:14:57   
arh_diz
Mislam deka seuste e malo bebeto da mu vovedes red.Nekade posle 3 mesec se voveduva red.

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот mila28)
Непосредна врска до пораките: 96
   RE: Доење на саат или по барање на бебето
19.1.2012 11:50:56   
Ikana
Jas mislam samo za AD mleko vazi toa na 3 saati, za majcino mozes koga sakas da go davas. Eve nie najdovme zlatna sredina, prvo cica edno 40 min, pa posle ako i e malce i davam AD mleko od sise, pa kolku ispie, ispie. I taka do naredno pishtenje user posted image Inaku na nejzino baranje i davam, a ona si e kako naviena na 2 i pol ili 3 saati. Nekogas saka i da si pauzira pola saat posle cicanjeto, da si dremne pa pak na jadenje. Seuste nema period na podolg son, megjutoa znae da prepsie nekogas i po 4 saati, zavisi kolku e umorna.

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 97
   RE: Доење на саат или по барање на бебето
19.1.2012 13:44:40   
miana
Mojata kerkicka cica na tri saati,no ponekogas ako porano pocne da place i nemoze da se smiri i davam i porano. Navecer spie po 4-5 casa bez cicanje,cica i prodolzuva da spie no samo so kapki espumisan inaku se grci celo vreme,a moze i da se sluci i preku den nekogas da spie po 4 casa.

(Одговор на членот Ikana)
Непосредна врска до пораките: 98
   RE: Доење на саат или по барање на бебето
2.2.2012 22:51:50   
Mrs.Tinka
Moevo bebe cica na 3-3,5 casa. Imam eden problem- nikogas sama ne prestanuva da cica. Cica i po 1 cas ako ne ja prekinam. Problemot e sto ne znam koga da ja prekinam, ne znam koga i e dovolno. Ako ja ostavam, bi cicala i 2 casa, a toa mn boli.  Inaku odlicno napreduva so kilazata.

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 99
   RE: Доење на саат или по барање на бебето
3.2.2012 0:26:41   
Andriance
Spored ona shto sum go citala...user posted image efektivno cica 5-8 min.....se ostanato se igranje,mazenje,galenje,navika,udobnost sigurnost....taka da ne se sekiraj...

_____________________________

Зборовите и времето користете ги правилно!!! Ни едното ни другото не можете да ги вратите!!!

(Одговор на членот Mrs.Tinka)
Непосредна врска до пораките: 100
Страница:   <<   < Претходна страница  2 3 [4] 5 6   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  2 3 [4] 5 6   Следна страница >   >>
Оди на:


Анкета

Фудбал. За кого навивате на ЕП 2024?
пеперутка16

За кого навивате на ЕП 2024?