|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Доење на саат или по барање на бебето
24.2.2010 17:13:30   
Палешка РР
Јас ја донесов на некој ред, додека не поминат минимум два саати не и давам..понекогаш толку убаво ќе се нацица што не бара ни три саати. Ја држев во раце кога плачеше и давав чај и цицањето сега трае подолго и се заситува, па си заспива, или е будна, но мирна. Пробај Леонида, но ако нешто ја боли нема да ти успее, пак ќе бара цице за утехаuser posted image

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот Leonida)
Непосредна врска до пораките: 51
   RE: Доење на саат или по барање на бебето
24.2.2010 17:18:58   
viksa
јас мислам дека најдобро е да и даваш кога таа ќе посака. И Петар исто така правеше бараше почесто да цица а потоа повраќаше. Но после 3 месеци тоа се среди и сега не цица толку често а исто така и ретко повраќа.

_____________________________

Насмевката е единствена крива линија која исправа многу работи.

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 52
   RE: Доење на саат или по барање на бебето
25.2.2010 10:20:42   
Cacko
moeto iskustvi imislenje go imam iskomentirano,ama sea sakam samo edno nesto da ve prasam:vie jadsete na saat ili koga vi se jade???????istoto e i so doenjeto

(Одговор на членот viksa)
Непосредна врска до пораките: 53
   RE: Доење на саат или по барање на бебето
25.2.2010 10:33:12   
matushka
Koga go doev moeto since, voopsto ne gledav na saat. Samoto si pokazuva koga i kolku saka da cica.
Iskerno, voopsto ne mi se dopagaat sovetite od babite da ne mu davam da cica 3, 4 h?
Pa duri ni jas ne izdrzuvam 4 h bez da kasnam nesto, a kamoli nego mlekoto da go drzi sit tolku vreme.

(Одговор на членот Cacko)
Непосредна врска до пораките: 54
   RE: Доење на саат или по барање на бебето
28.3.2010 14:36:50   
Bibijana
imam bebence staro 20 dena i go dojam odlicno napreduva. no pred nekoj den se pojavi eden mal problem koga ke go stavam na ednata grada po izvesno vreme se voznemiruva pocnuva da se trga pa pak da cica i taka potoa ke se pomaci duri povtorno da ja fati bradavkata. a na drugata grada go nema toj problem melko imam. neznam sto e problemot dali bradavkata e meka pa nemozi da ja fati ubavo vemolam ako nekoj imal vakvo iskustvo neka mi javi

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 55
   RE: Доење на саат или по барање на бебето
28.3.2010 15:40:17   
mis.
bibijana вие сте на почеток и за да воспоставите процес на лактација треба упорност и запознавање со процесот на доење.еве кликни тука имаме тема за доење а за проблеми во доењето кликни тука

Се надевам темите ќе ти помогнат ако нешто треба помош пиши слободно тука сме за да си помогнеме.

(Одговор на членот Bibijana)
Непосредна врска до пораките: 56
   RE: Доење на саат или по барање на бебето
28.3.2010 16:40:14   
Annabel
Андреј цица кога ќе посака...

Еден совет од педијатарот на клиника, а и истиот од матичниот педијатар е ноќе да не го будам никако. Сам ако се разбуди добро, ако не, го оставам да спие. И сонот е храна за дете.

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 57
   RE: Доење на саат или по барање на бебето
28.3.2010 19:14:33   
ikipp
i jas gi doev koga sakaja tie,ama deana cicase navecer a daria ne,spiese

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 58
   RE: Доење на саат или по барање на бебето
28.3.2010 19:15:39   
Leonida
И јас ја дојам кога ќе посака. А за будење НИКАКО не ја будам ниту преку ден, ниту навечер. Кога ке си стане тука сумuser posted image

(Одговор на членот Annabel)
Непосредна врска до пораките: 59
   RE: Доење на саат или по барање на бебето
28.3.2010 19:40:44   
mami
ИЗВОРНА ПОРАКА: Leonida

И јас ја дојам кога ќе посака. А за будење НИКАКО не ја будам ниту преку ден, ниту навечер. Кога ке си стане тука сумuser posted image


истото беше и со мене и Лука...никогаш не сум го разбудила за да цица...Секогаш тргнувам од себе- како би ми било мене кога спијам, некој да ме разбуди за да јадам? Ќе го убијам, и ке бидам крајно нервознаuser posted image затоаго пуштав да си поспие колку сака па кога е гладен, млекарата секогаш беше во близинаuser posted image

(Одговор на членот Leonida)
Непосредна врска до пораките: 60
   RE: Доење на саат или по барање на бебето
30.3.2010 14:33:06   
Bibijana
eve sega mozam da vi kazam za sto mislam deka se raboti prethodno napisav za toa deka koga ke go stavam bebeto na desnata grada slabo cica se voznemiruva se trga a prethodno se si bese vo red nemase nikakvi problemi. ako ja ispusti potoa potesko ja faka oti gradata e meka a sega i drugata ja osekam kako omeknuva. koga cicase od ednata od drugata grada kapese mleko se ne. ve molam dali e mozno da se namalilo mlekoto da go snemva, koja bi bila pricinata ako e taka i kako mozam da go ispravam toa ako e mozno

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 61
   RE: Доење на саат или по барање на бебето
30.3.2010 14:43:47   
Весна
Бибијана, истото и мене ми се случуваше, повели прочитај за нашите искуства и коментари :)
темата е проблеми со доењето: http://www.ringeraja.mk/forum/m_68628/mpage_4/key_/tm.htm

(Одговор на членот Bibijana)
Непосредна врска до пораките: 62
   RE: Доење на саат или по барање на бебето
23.4.2010 19:02:02   
misticia
Со првата ќерка лежев на детска клиника, веднаш откако излегов од породилно.
Се мачев да ја дојдам ама болно беше и не можеше. Таму им носеа на 3 часа млеко и ако не го нахранеше некоја мајка детето на три часа, после немаше млеко до следниот термин.
Два дена така и после децата сами бараа на 3 саати јадење како навиени на саат.
Така со второво што го дојам првиот ден гледав на саат, а после само си навикна и се буди одприлика на 3 саати. Ама морам да кажам дека и бебето соработуваше инаку не би го мачела да го чувам гладно со сила, ако бара ќе и дадам нека цица.

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 63
   RE: Доење на саат или по барање на бебето
24.4.2010 2:33:20   
Isabella
Zdravo na site! Jas za prv pat pisuvam i ucestvuvam vo diskusiite na temi. Mojata kerka ima tri meseci i e edno mnogu placlivo bebe. Gi sledev sovetite na detskite doktori za doenje na cas i pocnav bukvalno da gi primenuvam. I kako neiskusna majka na prvo dete, mislejki deka taka e najdobro za bebeto, posle mesec i polovina, pocnav da ja dojam koga ke pocuvstvuvav deka taa saka da cica, ne ja budev koga spiese, i gledam deka vaka pocnuva da se potsmiruva so placenjeto. Imase mnogu grcevi i koliki, vo posledno vreme se pomalku, a i samata nauci da si gi diga nodzinjata koga ja fakaat grcevite, taka i e podobro. Mnogu od vasite soveti sto gi procitav mi se dobrodojdeni i zalam sto nemav vreme porano da sednam i da procitam vasi mislenja i iskustva. Pozdrav

(Одговор на членот EmilijaD)
Непосредна врска до пораките: 64
   RE: Доење на саат или по барање на бебето
2.6.2010 10:20:30   
emma1
кога излегов од болница докторката ме посоветува да му давам да цица кога ке посака за да го стимулира млекото. скоро два месеци цицаше преку ден некогаш и на пола саат, а навечер 2-3 саати. не го будам он во полусон почнува да кенка и мљацка а после цицање заспива пак брзо. во последниве 2-3 недели (сега има 2,5 месеци) почна да си фака ред и преку ден, цица на 2 саати ако се успие тера и повеќе. единствено ми  стана проблем да распознаам кога сака да цица, порано полесно ми беше, сега ги става рачињата во уста за да си игра а јас мислам дека му се јаде и кога ќе го ставам да цица се нервира. а друг проблем обично ми се јавува навечер после бањање, иако му се цица е нервозен и цица некако безвезе па почнува да плаче па додека се смири уфффффф. вчера многу ми плачеше, прв пат од рагање толку многу неможев во рака да го задржам, на крај успеа да се смири во количка па откако заспа се подразбуди малку и почна пак да мљацка и конечно се најаде како што треба па заспа. се надевам нема ова да му стане рутина user posted image

(Одговор на членот Isabella)
Непосредна врска до пораките: 65
   RE: Доење на саат или по барање на бебето
3.7.2010 16:05:00   
*miki mami*
Јас од првиот ден си ја имав оваа мака постојано ми беше цицката надвор едно време мм се зезаше па ич не ги ни ставај.Само што ке го надоев тој поминале 10/15минути плаче го ставам на цицка влече ко прегладнето...неможеме да го допреме за лицето или па да го бациш мисли ке цица ја отвара устат и шматка.млеко имав менував влошки за гради на пола саат беа преполни,после неке време почна да преспива навечер да се буди само 2пати за цицанје,а преку ден пак иста песна еднаш ми поврати и од нос и уста истовремено ме преплашиuser posted image поврака постојано и напредува нормално сега имаме 4 ипол месеци и скоро 8килаuser posted image цица на саат ипол,не одбива кога и да му дадам на педијатар ми рече Д-р Марина Поп-Лазарева лакомо е бебцето, шише фати од прва,а сите ми викаа бебе сто цициа само тешко шишеuser posted image user posted image така да мајки давајте има на бебинјата да цицаат секогаш кога ке приметите дека се гладни сите деца се различни и имаат различни потреби

(Одговор на членот emma1)
Непосредна врска до пораките: 66
   RE: Доење на саат или по барање на бебето
25.8.2010 14:39:53   
lukas
неможеме да го допреме за лицето или па да го бациш мисли ке цица ја отвара устат и шматка.

isto i jas ovaj problem go imav koga ke se izligavese nemozev da go izbrisam mi trcase po rakata,a za sise jas pocnav uste koga si dojdov od bolnica site mi veleja ke me odbie mene ako trga od sise ete sega sme 6 meseci i uste sme i na grada i na sise nemam mleko za da se donarani,cica tro od mene tro od aptamil,i pocnavme i so kasicki i sokcinja od 4 meseca,pa eve vo red e se,miki mami,vo pravo si site deca se razlicni...pozz do site...

(Одговор на членот *miki mami*)
Непосредна врска до пораките: 67
   RE: Доење на саат или по барање на бебето
25.8.2010 15:04:08   
blue_blue
кога ме пуштија од болница педијатарот ми рече кога ќе барале да јадат да им дадам да цицаат. Со секоја почит до неа и сите доктори што ова го советуваат, ама јас таква намера немав. Две деца да ставам на цицка кога ќе посакаат, тоа нека се обиде она да го прави - ќе требаше јас да папсам па после ќе беа само на вештачко млеко.

Затоа јас си почнав - доење (едната, па другата), па после веднаш шише со дохрана, па следно јадење после 3 - 3.5 саати. И така фино тоа си го затеравме и си имаа ред. Се слушваше некој ден да прескокнат едно јадење зошто спиеа, па да јадат после 7 саати, никогаш не сум ги будела за јадење - ако им се јаде сами ќе се разбудат (и сега - ако сакаат да јадат кога е време за ручек рано, ако не ќе ги понудам по 1 саат и толку - ќе чекаат време за следен оброк, па така си јадат кога е време и тоа што има за јадење и нема изведување сакам ова, нејќам тоа да јадам). 

Како стануваа поголеми должината на периодот меѓу два подои стана поголем па некогаш беше и 4.5 - 5 саати. Лично не сум поборник на ставање на цицка нон стоп зошто мислам дека детето треба да научи дека цицката е за јадење,  не за да му служи за да се смири, за да си игра, за да биде во прегратка на мајката...Ем нема да биде најадено, ем мајката скапана и нервозна оти нема 5 минути за себе и оти е скичмена во положбата за доење.

Како и за се, така и за ова мислам дека секој треба да прави онака како што смета дека е најдобро, за за мене најдобро беше јас да сум одморена и смирена за да можам смиреноста да им ја пренесам на моите деца и да издржам физички да бидам активна за нив во текот на денот.

(Одговор на членот lukas)
Непосредна врска до пораките: 68
   RE: Доење на саат или по барање на бебето
25.8.2010 22:11:31   
lukas
i jas sum za toa da ne se razbuduva bebeto dodeka spie za da se najade,ako e gladno ke se razbudi,a za toa non stop na grada go klavav makar i da mu e igracka zosto 40 dena samo placese i ako ne mi bese gradata dago vidam opulen i smiren nezz sto ke praev sega sme na papo po sat,ne bas ama vodime nekoj red,sekoe dete e razlicno moeto e sega 6 meseci i fativme bas sekakov red i za jadenje i za nananje i za kapenje,doprva mozi ke menva no zasega sme ok...pozz

(Одговор на членот blue_blue)
Непосредна врска до пораките: 69
   RE: Доење на саат или по барање на бебето
25.8.2010 23:37:22   
Палешка РР
Можеби со близнаците тоа воведување на ред било неизбежно, но и јас сум против доењето на саат.
Бебето има потреба од близината на мајката, најмногу во првите часови, денови, недели по раѓањето. Мајчиното срце и прегратка го смируваат и му даваат сигурност. Плус тоа, бебињата брзо заспиваат па не се доволно нахранети и затоа се разбудуваат толку брзо и бараат да цицаат.
Ние воспоставивме ред на три часа, дури по четвртиот месец, дотогаш цицаше кога ќе посакаше.
Можеби е грешно, но јас се водев според нејзината желба.


_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот lukas)
Непосредна врска до пораките: 70
   RE: Доење на саат или по барање на бебето
26.8.2010 0:32:29   
Тања РР
Jас мојата ќерка ја дојам по нејзино барање. Никогаш не погледнувам на саат и никогаш не ја будам за да јаде. Понекогаш јаде 6 пати за 24 часа понекогаш 12 но тоа мене не ми пречи. Се случува навечер и по 3-4 пати да се буди за цицање. Немам намера да ја ограничувам во тој поглед, доволни ни беа првите неколку месеци од нејзиниот живот кога моравме да се храниме по распоред и да водиме евиденција на количината која ја пие.

_____________________________

There are two ways to live your life. One is as though nothing is a miracle. The other is as if everything is."......А.А

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 71
   RE: Доење на саат или по барање на бебето
26.8.2010 10:08:32   
arh_diz
Jas Marko ne go ogranicuvam  vo doenje koga mu se jade mu davam vednas. Mada pedijatarot ni rece na 3 casa . Pa pred doenje da go izmeram pa posle doenje da go izmeram da sevidelo kolku moze da izede. Jas ne go pravam ta nekako mi e glupo da go kontroliram do tolku i da go macam samo soblekuvam oblekuvam. Go meram ednas nedelno i gledam kako napreduva

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот Тања РР)
Непосредна врска до пораките: 72
   RE: Доење на саат или по барање на бебето
26.8.2010 10:35:16   
Viktori
јас сите ги доев на отприлика 2 и пол саати, три ми се чинеа многу за мали бебиња што уште не знаат што ги снашло user posted image нормало флексибилно, малку порано или малку подоцна
а доење на секое шмукање со муцето не ми изгледа правилно, затоа што цицањето е рефлекс, во спротивно џабе постојат цуцлите лажливки.
Инаку не се водев ни по искуства туѓи, ни по педијатри, имав една прекрасна книга од Benjamin McLane Spock со делови што да направите ако немате лекар во близина! Кое олеснување ми беше не знаете....


< Поракaта ја уредил виктори -- 26.8.2010 10:36:12 >


_____________________________

Danger! Ha! I laugh in the face of danger. Ha, ha, ha, ha ...
Мај нејм ис лукс. Жито лукс.

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 73
   RE: Доење на саат или по барање на бебето
12.5.2011 10:57:20   
none
moeto bebe napravi 3 meseci i nekolkiu dena sto ubavo spiese navecer sega ovie 3 dena mislam deka cica na sekoj saat dali ke se promeni ili deka raste bara povise kasete mi

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 74
   RE: Доење на саат или по барање на бебето
12.5.2011 11:06:09   
anedespo
Moze ima nekoja maka, pa vaka se smiruva. Ne znaci deka e gladno. So tek na vreme i mlekoto stanuva pozrelo, go najaduva i podolgo go drzi, pa ke pocne i da jade. Ama koga ke ima nekoja maka, ete ti go zakaceno kako koalce.

(Одговор на членот none)
Непосредна врска до пораките: 75
Страница:   <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4 5   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4 5   Следна страница >   >>
Оди на:


Анкета

Градинка.
Admin

Во која градинка посетува вашето дете?