Доење на саат или по барање на бебето (Целосна верзија)

Форум >> [Бебе] >> Доење и дополнување на доењетоПорака


mis. -> Доење на саат или по барање на бебето (20.3.2009 23:42:49)

Kako gi doite vasite bebinja togas koga sakaat ili gledate da ima nekoja razlika pomegu dve doenja(na primer na 3 ssati)?
Еца -> RE: Doenje na saat ili po baranje na bebeto (21.3.2009 6:58:10)

Najiskreno mis jas moeto go doev po majcinski instikt,zosto smetam deka toa na tri saati doenje e nekako premnogu sablonski i seto toa gledanje na saat dali pominale tri saati ili tri i pet minuti,mi e malku bezveze.zatoa majki uzivajte so svoite bebulinja i neka ve vodi majcinskoto odvnatre.[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/bravo.gif[/image]
mis. -> Доење на саат или по барање на бебето (28.3.2009 14:21:11)

Колку често треба да го дојам бебето и колку долго ?

ОДГОВОР

  Должината и честотата на доењето зависи од бебето и варира кај различни бебиња. Треба да го доите бебето по потреба, со што Вашиот организам ќе продуцира онолку млеко, колку што му е потребно на бебето.
Новородените бебиња не можат долго да цицаат и затоа е потребно интервалите на доење да бидат почести, односно на секои 1 до 2 часа, со мали количини млеко. Со текот на времето, интервалите на доење се зголемуваат и по недела или две тие можат да бидат на 3 до 4 часа. Во оваа фаза, на Вашето бабе ќе му требаат 6 или 8 хранења во текот на 24 часа.
  Со зголемување на апетитот на бебето, се зголемува и количината на млеко што бебето ја цица, така што и доењето станува подолго, а интервалите на доење се намалуваат. Со текот на растењето, потребите за храна на бебето се зголемуваат и бебето ќе бара повеќе храна.
  Во однос на прашањето, до кога треба да го доите Вашето бебе, тоа зависи исклучиво од бебето.
  Доењето може да трае од 5 минути до половина час, во зависност од тоа колку е гладно бебето.

vesna_kr -> RE: Доење на саат или по барање на бебето (5.5.2009 15:56:37)

За тие што доеле имам едно прашање.

ЈАс моето не го доев многу, немав млеко па немам искуство.

Една моја пријателка има бебе старо 2 месеци. Напредува супер има 7 кг. ГО дои на 15 мин зашто било лакомо и плаче. А исто така и само повраќа после доењето. Сметате ли дека е во ред да цица нон стоп вака и да поврака или треба да има некое растојание?
Еца -> RE: Доење на саат или по барање на бебето (5.5.2009 17:02:23)

Растојание мора да има,ма колку и да е лакомо детето,и токму затоа и повраќа.Точно дека после секој подој треба да се постави на рамо за да бљуцне,но постојано да повраќа и цица,е тоа не ми оди баш.
mis. -> RE: Доење на саат или по барање на бебето (5.5.2009 17:14:29)

Не е правилно да се дои на секои 15 мин па и секој саат од причина што не се дозволува млекото убаво да се свари во желудникот туку по 15 мин му се додава ново млеко.Кога новото млеко ќе се измеша со полу свареното во желудникот се надразнува и така недоволно развиеното желудниче и доага до повраќање.Од тие причини се препорачува барем 1,5 саат за да се свари убаво млекото а мајката за тој период треба да го измолзи остатокот во градата за да има време за тој 1,5 саат надојде ново млеко.Ако грешам нека ме поправи некој.Поздарав
vesna_kr -> RE: Доење на саат или по барање на бебето (6.5.2009 9:56:38)

И јас се согласувам со ВАс и и напоменав дека не е во ред тоа што нон стоп циц И ПОВРАЌА ,ама она вика лакомо си е ако нека повраќа,плус и премногу напредувало и супер било.
ripce -> RE: Доење на саат или по барање на бебето (12.10.2009 10:53:26)

јас моето го доев така во почетокот на 2 саати, по препорака на свеки (зашто е мед. сестра на вакцинација) и се повеќе престануваше да ми цица, па почнав да го дохранувам со адаптирано 1-2 дневно... Здравје ако имам второ нема така да правам... ќе го дојам кога ќе посака... а не да ми плаче детето а јас да гледам на саат... мислам безвезе е тоа демек да му се свари храната, детето сакаше да јаде, и сега е такво сака често да јаде.
Стеци... по постовите што ги има на рр, мислам дека овде во Македонија првата храна е јаболка, банана, морков... и нам ни беше тоа првата цврста храна... Еве сега кога влеговме во 7 месец ни рекоа дека може да јадеме карфиол, оризот го јадеме од 5... така да мислам дека најдобро е да се следат советите од педијатарот  
karla -> RE: Доење на саат или по барање на бебето (12.10.2009 12:30:22)

Otkako se rodi Lana vo prvite 2-3 nedeli ja doev na sekoi 2 casa. Kon Krajot na 3-tata nedela zabelezav deka ne mi doagja mleko taka kako sto mi idese i deka gradite postojano mi se meki, za razlika od prethodno. I pocnav da ja stavam na grada togas koga ke pobarase i toa bese otprilika cas-casi polovina. Veruvale ili ne, mlekoto mi se vrati, imam vo izobilstvo, deteto si e sito i poubavo si spie. Ne e bas prijatno skoro cel den so gradite nadvor[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/jezicek.gif[/image] ama koga se raboti za bebushka se ke se izdrzi. A vprocem i sega zabelezuvam deka sama pocnuva da si go fakja redot pa i tie cas-casi polovina sega pocnaa da se protegaat na podolg period zatoa sto i poubav son ima.
BEBICA -> RE: Доење на саат или по барање на бебето (12.10.2009 12:36:53)

Jas Monika vo pocetokot ja doev koga ona ke posakase, no toa ne bese na 15 min:) nekogas na saat, nekogas na 3 saati a nekogas znaese da napravi razlika i 4/5 saati.I jas ne se slozuvam so toa deka treba da se doi na 3 saati tuku po porebite na deteto.Jas nikogas Monika ne sum ja budela za da cica, zatoa sto znam deka ke i go skrsam sonot prvo a kako vtoro ako e gladna ona ke se javi:).

mis. -> RE: Доење на саат или по барање на бебето (12.10.2009 12:42:41)

А што е кај оние бебиња што градата на мајката им е како цуцла лажалка.Сакаат само да се галат и да ја почуствуваат топлината на мајката.Мислам дека има и бебиња кои плачат за цица не дека му се јаде туку онака да се погалат.Дали и тогаш ги ставате на града?
BEBICA -> RE: Доење на саат или по барање на бебето (12.10.2009 12:55:11)

I kerka mi taka na pocetokot se obide no ne i dozvoliv da me zeza ili da spie na grada.Ja ljuljav ja setav od soba vo soba se dodeka ne nauci deka nemoze.taka ona mnogu cesto sakase samo da ja drzi bradavicata vo usta a da ne cica i se smee i togas jas ne i dozvoluvav, stom nejkes da cicas togas ke si igrame na drug nacin i peev se sto mozev.I eve ja napolni 1 dena sem cickata vo usta nema staveno ni cucla lazara.Iskreno jas ne i dadov nesakav.
mis. -> RE: Доење на саат или по барање на бебето (12.10.2009 13:04:43)

Бебице па и тоа ми беше зборот значи пак си гледала доењето да биде на некој период не кога таа сака.Ако оставиш бебто кога сака тоа нема никогаш да каже НЕ.Значи си пеела си ја шетала ...Јас сум сепак да биде тоа на некој период немора под точно определено време но не и на секој плач тоа да заврши со доење.Петронажната ми рече неможе доењето да биде на секој 15 мин па и на секој саат бидејќи откако ќе заврши со цицање,се измолзуваш за да ја испразниш градата и за повторно да имаш млеко за следен подој треба да поминат 1-1 ипол час.Може да биде почесто додека се нема добро воспоставена лактацијата првите 40 дена но потоа мора да има некој ред но не па и бебето да ти плаче за глад.Значи мајката треба да го научи каков е плачот на бебто дали е тоа од глад или не.Тоа е мое размислување после 2 доени деца.
BEBICA -> RE: Доење на саат или по барање на бебето (12.10.2009 13:18:17)

Zlato pogresno me svati.Jas mislev na toa deka ne sum ja drzela non stop Monika na cicka.
Ako bebeto place toa ne znaci deka e gladno moze e mokro ili se iskakalo, ili ednostavno bara da se posveti vnimanie.Mozebi jas ne sum imala problem sto Monika ne bila mnogu placliva, tocno znaev koga e gladna, jas veke napisav deka nekogas znaela i na sekoj 1,5h da place za cicka i sum i davala no ako vidam deka ona samo ja drzi bradavicata vo usta i ne cica jas odma ja vadev xza da ne se navikne.Veruvaj mi ne sum gledala na kolku ja dojam.Sekoe bebe e drugacie, ova e moe iskustvo.
mis. -> RE: Доење на саат или по барање на бебето (12.10.2009 13:29:52)

Бебица се согласувам со твоето искуство на јас еве имав многу мака од големиот син кој по беше цело време на града.Беше доста плачлив и како мајка на прво,неискусна тоа беше единствено решение да го смирам да не плаче но погрешно гледано од денешна перспектива.Моето размислување беше за оние неискусни мајки  кои гледаат на работите како јас некогаш.За среќа со второто бев веќе искусна и не ја повторив истата грешка.За жал се научив од сопствената грешка.Но и да не бидам погрешно разбрана тоа не значи да не се става на гради бидејќи на таков начин и се стимулира лактација.Ве сакам сите ви посакувам да учите само од туѓи искуства.[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley31.gif[/image][image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley31.gif[/image][image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley31.gif[/image][image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley31.gif[/image]
nadica -> RE: Доење на саат или по барање на бебето (12.10.2009 14:33:49)

за цицање цица на 3-4 часа ама и навечер се буди повеќе за да се гали но мене ми е прво сите ги слушав за второ ќе си знам само да ми кажува а не секој плач да заврши на града но тоа е кога немаш искуство а покрај себе имаш „стручни“ лица [sm=zmeden2.gif][sm=zmeden.gif][sm=smiley36.gif][sm=smiley36.gif][sm=smiley36.gif]
mami -> RE: Доење на саат или по барање на бебето (13.10.2009 2:26:41)

Јас немав некој таков проблем со Лука, да сака да си игра...тој спиеше 3 часа, ке стане ке го преоблечам, ке му дадам да цица и за кратко време 5,10 мин тој пак заспал и ке го нема уште 3 часа..така да сам си постави некој ред на цицање, ноке можеше да се случи да стане почесто ама ке цицне малку и ке заспие и јас веднаш го ставав во креветче, па некако се откажа од намерата да се мази на гради...
profesorica -> RE: Доење на саат или по барање на бебето (13.10.2009 7:45:20)

Јас го доев дамјан на два саати, понекогаш се успиваше па испаѓаа три.ретко се случуваше да ја користи цицката како цуцла.а инаку никогаш не сум се измозлувала меѓу подоите.имав толку млеко колку што ми требаше.
Cacko -> RE: Доење на саат или по барање на бебето (2.11.2009 9:44:58)

Jas mislam deka sekoe bebe e prikaska za sebe a so toa i negovoto cicanje.Ve citam sto pisuvate,istoto i mi go zborea bliskite ama na kraj vidoa deka Elena eprikaska za sebe,plus pedijatarot Davceva mi rece deka toa sto go pravam e ok.Znaci,prvite mesec dena cicase koga ke zatera nekad na 15min(so taa razlika sto nikad nee povraka),nekad na 3h.Sega e dva meseci i ne cica vise na 15 min(znaci samata ne bara) tuka zavisi na1h mozda i na 3h,nema pravilo,ama zatoa za navecer si ima pravilo spie 6-8h bez cicanje.Me ubeduvaa sum trebala da ja budam ama pedijatarot mi rece nikako.Taa si znae koga saka vika,baska bebe moze da izdrzi 8h bez cicanje.Taka sto raat sum si navecer,ke si ja izbanjam,nadojam i pre 4h sabajle ne stanuva.Pak ke kazam ,nema pravilo,sekoe bebe si e baska prikazna
mami -> RE: Доење на саат или по барање на бебето (2.11.2009 9:59:05)

тука потполно се сложувам со тебе..секое дете различно бара...само што тука треба да се предупредат мајките кои им даваат адаптирано на бебињата- меѓу две пиења адаптирано мора да има барем 3 часа разлика- тоа млеко е потешко за варење во желудникот од мајчиното и затоа треба да се внимава
Nikolina -> RE: Доење на саат или по барање на бебето (9.11.2009 20:46:32)

здраво извинете ме немасе некој период ама можите да ме сватите имавме мака со стомачето на Андреј има скоро два месеци и усте го боли па немам ни спиено немав време значи за ништо сега малку се смири и спие,сега многу почна да ми сменува дење спие а навечер плачи,некогаш многу плачи незнам зошто уште се приспособуваме,да се навратам на темата Андреј првите недели имаше деново кога буквално ми беше на града не знаев како да го смирам и мислев дека му се јади кутрото цело време плачеше го болеше мешето кога појдовме на советувалиште н месец дена си имаше ставено скоро едно кило и нешто значи супер арно ама д-р ми рече да намалам со цицанјето и никако не смее да е на 15 мин што е и логичнонајмногу тоа да е саат ипол потоа да му зголемувам и дека само ке си кажи колку време му е доволно ,искрено сега навистина го боли ешето цица на два сати,некогаш на два ипол или три.да гледам на саат и се трудам да биди бар на два ипол зосто Андреј си е по природа да не го заречам малку лаком и се прејадува и чекам да му се испразни стомачето  зошто многу му се дуе го пресоблекува му правам вежби му ги свиткувам мнозете и малку нагоре да му излезат гасовите што е многу ефикасно.
Весна -> RE: Доење на саат или по барање на бебето (27.12.2009 23:12:42)

Јас еве поучена од вас и примарно држејќи се до мајчиниот инститнкт, ја дојам кога таа ќе посака. Го врти главчето лево-десно и зева со устето, па знам дека е гладна. Првите денови, баш додека бевме во болница, од памет ме вадеа сестирите зашто Јана ептен се забораваше со спиењето, па ќе фатеа 4-5 саати од последното доење и овие веднаш ќе земеа да ја будат, а таа да си праша, па штипкање, кревање, ништо, абер си немаше од будење, и така со шприцот без да ме прашаат, набрзина ќе и’ вбризгаа млеко и пак назад во креветчето. Ауф, ќе ги убиев неколкуте сестри што правеа така. Сега си чекам да си се разбуди, ќе си ја пресоблечам, ќе се помазиме и јуриш на цицање едно 10-15 минути и уште толку мазење. Инаку, откако сме си дома се буди на 2-3 саата, токму кога и почнува само да ми протечува млекото. Како на се’ си мисли природата. [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/bravo.gif[/image]
mami -> RE: Доење на саат или по барање на бебето (27.12.2009 23:27:23)

[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/bravo.gif[/image][image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/bravo.gif[/image][image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/bravo.gif[/image][image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/bravo.gif[/image]Браво мила, тоа ти е екстра рутина..и ти ке си се навикнеш така па ке видиш дека наскоро ке се чувствуваш мнооогу наспано и после само 3 часа сон[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley1.gif[/image]уживајте и растете, па ке се видиме наскоро
nadica -> RE: Доење на саат или по барање на бебето (28.12.2009 0:22:00)

видиш како нашата јана си знае [sm=smiley36.gif] заспива и се буди како што треба
Еца -> RE: Доење на саат или по барање на бебето (28.12.2009 1:11:07)

И јас Мила ја оставав да се наспие, па ја доев, од самиот почеток ноќе спиеше по 5 часа и не ја будев, бидејќи во еден разговор со една од докторките педијатри во Чаир ми рече детето треба да одспие барем еднаш во текот на 24 часа од 4 до 5 часа без будење. Тоа значи дека одлично напредува, и нема потреба од будење. Значи кога е гладно само ќе си побара. Некогаш цица на 2 некогаш на 4 часа, сама си го диктира ритамот, зошто ми се случило да ја надојам во 12 часот, да и понудам во 15h таа не сака да цица, па во 16 кога ќе се нацица си заспива и така...
Страница: [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>