|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Витамини на децата
11.11.2010 23:54:01   
suzeto
nie ne koristime zasega nikakvi vitamini ima 5 god.sto mislite vie koi se dobri...pomal koga bese mu davav sanostol, neznam drugi koj bea i nekoj od amerika vitaminski apcina mu davav no sega godina i pol nisto ne mu davam .. ponekogas sumeci detski i vitergrin mislam se vikaa od ovosje se.

(Одговор на членот bliznaci29)
Непосредна врска до пораките: 26
   RE: Витамини на децата
12.11.2010 8:35:17   
anedespo
Moite pijat Marsovci, vitamin C, zelezo, B kompleks, ribino maslo i magnezium(ednoto) za pottiknuvanje na koncentracija i memorija.

(Одговор на членот suzeto)
Непосредна врска до пораките: 27
   RE: Витамини на децата
14.11.2010 23:09:44   
Felly RR
Ние од пред некој месец пиеме сируп Пиковит. (Уште малку ќе полниме 11 месеци), сирупот е за деца од 1 година, и треба да се пие 2 лажички,а ние сега го пиеме само по една лажичка, и плус витамин Ц


_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот anedespo)
Непосредна врска до пораките: 28
   RE: Витамини на децата
24.11.2010 23:24:03   
jovanka
Bidejki sme na vozrast od dve godini vo zimskiot period zadolzitelno multivitaminski sirup.od ovoj mesec pocnav da mu davam Pikovit omega 3.

_____________________________

Zivotot e podarok a podarocite se za da se raduvame.

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 29
   RE: Витамини на децата
24.11.2010 23:29:24   
nadica
и ние земавме пиковит омега3 ама вкусот и не му е најнај има вкус на портокал/рибино масло
таа нема проблем го пие ама јас user posted image  така да најверојатно ќе го смениме со др.лео или со нешто слично

_____________________________

Завидливите луѓе се хранат со твојата несреќа...
Биди Среќен!...
Нека умрат од глад!!!

(Одговор на членот jovanka)
Непосредна врска до пораките: 30
   RE: Витамини на децата
24.11.2010 23:50:54   
jovanka
nadica nemoj da go menuvas vkusot e orginalen na ribino maslo i sepak e od dokazan proizvoditel vo svetot krka a za dr.leo i sl.ne garantiram.Prodolzete da pieteuser posted image

_____________________________

Zivotot e podarok a podarocite se za da se raduvame.

(Одговор на членот nadica)
Непосредна врска до пораките: 31
   RE: Витамини на децата
25.11.2010 17:27:51   
Maca25
Јас и земав Dr. Theiss - Multivitamol. Воопшто не и се допаѓа вкусот и многу лесто го плука. Едно лажиче дневно значи мултивитамниско сирупче, а и едно витамин Ц обавезно, камуфлирано во лажичка мед.
Бап вчера читав дека еден цеден портокал ги задоволува дневните потреби од вит. Ц кај децата. Затоа и дневно обавезно сокче од портокал и давам.
Мора малце да ја зајакнам ако мислам да прдолжиме со градинка.

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот jovanka)
Непосредна врска до пораките: 32
   RE: Витамини на децата
25.11.2010 18:52:11   
Палешка РР
Јас почнав со Пиковит и Витамин Ц, иако нема 1 година. Матичната ми дозволи.

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 33
   RE: Витамини на децата
25.11.2010 19:35:41   
Blue Glow
Jas i davam kinderimmun, AD perlite na Alkaloid  i mnogu ovosje. Kinderimmunot go koristime veke 3 godini i sum zadovolna. Lani na kratok period probav i so Sanostol ama se vrativ na Kinderimmunot, bidejki  vo posledno vreme koj antibiotik da i go dadam pocnuvaat da i se lupat prstite na racete i avti vo ustata da i se pojavuvaat, a koga kombiniram i  kinderimmun ne i se slucuva veke toa zosto ima i probiotici koi se dobri za crevnata flora megu drugite sostojki

< Поракaта ја уредил Blue Glow -- 25.11.2010 19:46:04 >

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 34
   RE: Витамини на децата
25.11.2010 19:50:22   
parel
Multivitaminite za deca od Swanson se mnogu dobri, se gvakaat i se za nad 4 god. Mojata kerka ima 3,5 no nie gi koristime i mnogu sum zadovolna. 550 den se 120 tableti.

(Одговор на членот Blue Glow)
Непосредна врска до пораките: 35
   RE: Витамини на децата
25.11.2010 19:53:04   
jovanka
Dokolku se dava multivitaminski sirup nema potreba od dopolnitelno vit.C bidejki dnevnata doza koja e preporacana za deca veke ja sodrzi sekoj od ovie sirupi ili tableti bidejki ako zema podolg vremenski period vit.C+sirup so tek na vreme moze da ima opteretuvanje na bubrezite iako se izlacuva preku urinata a znaejki deka decata i preku ovosje ili sokovi primaat odredena kolicina na vitamini a vit.C e zastapen vo najgolem procent.

_____________________________

Zivotot e podarok a podarocite se za da se raduvame.

(Одговор на членот Blue Glow)
Непосредна врска до пораките: 36
   RE: Витамини на децата
25.11.2010 20:01:06   
jovanka
Sustinata na ovie sirupi i tableti e da se obezbedat site vitamini i minerali vo zimskiot period i zatoa e najdobro da se zemaat od noemvri do april koga decata se pomalku na sonce kozata nema od kade da laci vit.D koj e neophoden  za koskite a ishranata ni e posiromasna so svezi produkti koi ni gi dava prirodata i kako sto bebinjata t.e. decata do edna godina ili malku poveke zavisno koj period se rodeni zemaat vit. D taka i decata vo preducilisna i ucilisna vozrast treba da gi zemaat ovie preparati no sepak so konsultacija na pedijatar.

_____________________________

Zivotot e podarok a podarocite se za da se raduvame.

(Одговор на членот jovanka)
Непосредна врска до пораките: 37
   RE: Витамини на децата
25.11.2010 23:15:54   
mama26
za dr leo jas mu zimav.eve celo leto go utnav i seuste mu nemam zemeno.a ribino maslo taka mu davav plus,vtamn c,bcomplex granuli.od dr.leo ima apetit,toa primetiv najveke..pa treba da mu zemam..ili nesto ke smenam kako vas isto moze ke kupam,....

_____________________________

СЕ ШТО Е МОЕ КЕ СИ ДОЈДЕ ,А АКО НЕ СИ ДОЈДЕ КЕ СИ ГО ЗЕМАМ САМА.

(Одговор на членот jovanka)
Непосредна врска до пораките: 38
   RE: Витамини на децата
25.11.2010 23:17:59   
mama26
a vitamin d odnosno za koski mm mi prati nekoi pa tie mu gi davam,ne sekoj den ednas nedelno

_____________________________

СЕ ШТО Е МОЕ КЕ СИ ДОЈДЕ ,А АКО НЕ СИ ДОЈДЕ КЕ СИ ГО ЗЕМАМ САМА.

(Одговор на членот mama26)
Непосредна врска до пораките: 39
   RE: Витамини на децата
26.11.2010 7:54:22   
denim
Јас на ќерка ми и давам ацерола и рибино масло (перли). Секоја година од есен до мај и давав и Мултисаностол а и со исхраната преку цела година форсирам многу овошје и свеж зеленчук. Би сакала оваа година да и дадам некој мултивитамински препарат кој ке и го зголеми апетитот. Ве молам мамички, доколку имате искуство со некој таков да ми го препорачате.

(Одговор на членот mama26)
Непосредна врска до пораките: 40
   RE: Витамини на децата
26.11.2010 9:11:34   
nadica
и јас како тебе деним го барам истото препарат кој ќе ги задоволува дневните потреби за витамини и минерали а и ќе го зголемува апетитот

_____________________________

Завидливите луѓе се хранат со твојата несреќа...
Биди Среќен!...
Нека умрат од глад!!!

(Одговор на членот denim)
Непосредна врска до пораките: 41
   RE: Витамини на децата
26.11.2010 9:23:12   
jovanka
Nadica zasto da go menuvas i nie isto go koristime Pikovit omega3 i vkusot e orginalen bez mnogu drugi dodatoci podobruvaci na vkus koga deteto ti go pie zasto da go menuvas.Nie veke vtoro sise pieme i apetitot mu e kade podobren taka da toplo i go preporacuvam i na denim zavisi kolkavo i e deteto Pikovit ima paleta na sirupi i tableti za site vozrasi od 1+ do 7+ taka da izborot e golem.

_____________________________

Zivotot e podarok a podarocite se za da se raduvame.

(Одговор на членот nadica)
Непосредна врска до пораките: 42
   RE: Витамини на децата
26.11.2010 13:35:51   
Џесика
И јас користев Пиковит IQ, ама после пневмонијата му го прекинав пошто почнавме со киндеримун... педијатарот во Козле ми рече само 1 месец да му давам киндеримун, додека да се ојача имунитетот, и некако ми форсираше само природни витамини, некако ми ги критикуваше овие пиковит, киндеримун, немало потреба од такви витамини, преку овошје и зеленчук да настојувам... уште го примаме киндеримун, и секој ден му цедам лимон и во шприц сосила му давам...

_____________________________

Жената по природа е АНГЕЛ, но ако и ги скршат крилата таа лесно ќе научи да лета на метла!!!

(Одговор на членот jovanka)
Непосредна врска до пораките: 43
   RE: Витамини на децата
26.11.2010 13:42:54   
majka 79
multisanostol, kinderimmun, perli AD, vitamin C, med, sok od cedeni portokali, svezo ovosje i zelencuk...............................................................................
i pak sekoj mesec po nesto ima, dali kaslica, mrsulcinja, grloto.....aman neka rastat pobrzouser posted image

(Одговор на членот Џесика)
Непосредна врска до пораките: 44
   RE: Витамини на децата
26.11.2010 14:10:07   
***Lide***
samo PLIVIT C 50 mg po edno apce na den drugo dosega mu nemam dadeno jadi ovosje i zelencuk sekogas praktikuvam da se svezi retko koga kupuvame gotovi kasicki i pak ni e slaba krvnata slika posledno koga proverivme bese 113 e sega skoro mesec jadi meso pa treba da proverime pak ako ne ni se pokaci ke treba da zemime FEROGLOBIN

(Одговор на членот majka 79)
Непосредна врска до пораките: 45
   RE: Витамини на децата
17.3.2011 14:02:46   
Џесика
Едно прашање:
Пред некоја вечер му дадов на Борјан пред спиење пола бедоксин, пошто беше многу нервозен и растревожен, а ние сме познати по расплакани ноќи, немирно спиење, будење, симнување од кревет, туркање, вриштење до заоѓање, месечарење... си реков ај да му дадам пред спиење пола, да видам дали ќе се смири... и замислете, имавме мирна ноќ!!! Е сеа ме интересира, колку често можам да му давам, дали е добро секојдневно, пошто стварно детето ми е баеги посмирено...?


_____________________________

Жената по природа е АНГЕЛ, но ако и ги скршат крилата таа лесно ќе научи да лета на метла!!!

(Одговор на членот ***Lide***)
Непосредна врска до пораките: 46
   RE: Витамини на децата
17.3.2011 14:07:31   
Палешка РР
Тоа може само доктор да те советува Џесика.
Инаку кога се роди Миа, не испишаа од болница со совет да пие по пола Б6, заради физиолошката жолтица, цел месец.
Мислам дека нема штета, тоа е витамин, но сепак прашај доктор.


_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот Џесика)
Непосредна врска до пораките: 47
   RE: Витамини на децата
19.3.2011 12:07:33   
Viktori

ИЗВОРНА ПОРАКА: Џесика

Едно прашање:
Пред некоја вечер му дадов на Борјан пред спиење пола бедоксин, пошто беше многу нервозен и растревожен, а ние сме познати по расплакани ноќи, немирно спиење, будење, симнување од кревет, туркање, вриштење до заоѓање, месечарење... си реков ај да му дадам пред спиење пола, да видам дали ќе се смири... и замислете, имавме мирна ноќ!!! Е сеа ме интересира, колку често можам да му давам, дали е добро секојдневно, пошто стварно детето ми е баеги посмирено...?мислам дека има бебивит капки за бебиња на Хелт Еид околу 500 денари.
Прашај си во аптека. Повеќе витамини и мислам дека е многу покорисно. Кај нас не ги препорачуваат демек имаме се свежо.. ама во последниве години патлиџаните се фарбани ко со темперни боици, портокалите се ко на син ми играчките... не знам. Мислам дека е потребно да се додадат витамини и кај бебињата (добро не зборам за под 6 месеци) затоа што исхраната не ни е веќе природна како кога ние бевме мали.
Инаку во некои земји не се дава посебно д витамин, туку баш микс од повеќе витамини.

_____________________________

Danger! Ha! I laugh in the face of danger. Ha, ha, ha, ha ...
Мај нејм ис лукс. Жито лукс.

(Одговор на членот Џесика)
Непосредна врска до пораките: 48
   RE: Витамини на децата
29.3.2011 10:53:28   
Felly RR
Ние пиеме Пиковит и вит Ц. ДО кога треба да и давам? Дали и сега кога ќе се стопли времево треба да и давам?

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Viktori)
Непосредна врска до пораките: 49
   RE: Витамини на децата
29.3.2011 12:28:40   
Maca25
Моментално сме само на вит. ц два пати дневно. 

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 50
Страница:   <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4 5   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4 5   Следна страница >   >>
Оди на:


Анкета

Доење.
пеперутка16

Колку долго доеше?