|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  23 24 [25] 26 27   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Ортопед
20.5.2012 11:15:53   
julija.r
Ние

ИЗВОРНА ПОРАКА: amateuress

моето бебе накај 3-4 месеци го имаше овој проблем, се вика тортиколис, и со редовно масирање му помина. јас како што сум паничар многу се загрижив, зашто исто не му помина многу брзо, а и ептен сакаше главчето да го држи само на една страна, па финти му правев за да се врти на другата :)
значи редовно масирај, 2-3 пати дневно, земи малку кремче или млеко за тело (зависи што користиш) и измасирај му го вратчето. ако нема подобрување повторно консултирај доктор
ИЗВОРНА ПОРАКА: sladjana ms

Mamicki edno prasanje do vas.Dali znaete dr.Orce koj raboti vo Bukurest dali seuste e tamu ili e otiden vo penzija i dali ima tel. za kontakt za zakazuvanje?Imeno do sega odevme vo Majcin dom i ne sum zadovolna od tretmanot tamu pa mi go pofalija ovoj dr. i sakam da se prefrlime tamu.E sega moeto since ima 7 meseci i 10 dena glavceto malku go drzi navaleno na leva strana,a pri site pregledi rekoa deka e se vo red i da go masiram samo za vratceto.Eve veke pominaa nekolku nedeli i nema nekoj rezultat.Dali nekoja od vas imala nekoj slicen problem i kako go resila?Pozz




Mislam deka vo Bebe magazin od april mesec ima prilog za ovoj problem kaj bebencata i bas ubavo e napisano za resenie.
Nie bevme prvpat na ortoped na 2 i pol meseci (malce zakasnavme zaradi zakazuvanjeto a ni rekoa na 2) i go pregleda dr Samardziski vo Majcin dom. Mislam deka e dobar doktor i imam dosta slusano za nego. No toj e za sirok povoj za razlika od dr. Vidoevski sto go spomnuvaat site. Jas licno sum za sirok povoj i ke prodolzam do 4 meseci sigurno da mu go stavam na sinceto iako mi rekoa na eho deka se e vo red so kolkcinjata. Duri moze i do 6 no samo navecer bidejki ke fatat gorestini vo Skopjevo. Povoj e preventiva za iscaseni kolkovi i pomaga za dobro razvivanje na kolkovite i mislam deka e zadolzitelno kaj maleckite bebinja a posebno zenskite bidejki ke ragjaat.

(Одговор на членот amateuress)
Непосредна врска до пораките: 601
   RE: Ортопед
20.5.2012 17:05:29   
Andriance

ИЗВОРНА ПОРАКА: julija.r

Ние

ИЗВОРНА ПОРАКА: amateuress

моето бебе накај 3-4 месеци го имаше овој проблем, се вика тортиколис, и со редовно масирање му помина. јас како што сум паничар многу се загрижив, зашто исто не му помина многу брзо, а и ептен сакаше главчето да го држи само на една страна, па финти му правев за да се врти на другата :)
значи редовно масирај, 2-3 пати дневно, земи малку кремче или млеко за тело (зависи што користиш) и измасирај му го вратчето. ако нема подобрување повторно консултирај доктор
ИЗВОРНА ПОРАКА: sladjana ms

Mamicki edno prasanje do vas.Dali znaete dr.Orce koj raboti vo Bukurest dali seuste e tamu ili e otiden vo penzija i dali ima tel. za kontakt za zakazuvanje?Imeno do sega odevme vo Majcin dom i ne sum zadovolna od tretmanot tamu pa mi go pofalija ovoj dr. i sakam da se prefrlime tamu.E sega moeto since ima 7 meseci i 10 dena glavceto malku go drzi navaleno na leva strana,a pri site pregledi rekoa deka e se vo red i da go masiram samo za vratceto.Eve veke pominaa nekolku nedeli i nema nekoj rezultat.Dali nekoja od vas imala nekoj slicen problem i kako go resila?Pozz




Mislam deka vo Bebe magazin od april mesec ima prilog za ovoj problem kaj bebencata i bas ubavo e napisano za resenie.
Nie bevme prvpat na ortoped na 2 i pol meseci (malce zakasnavme zaradi zakazuvanjeto a ni rekoa na 2) i go pregleda dr Samardziski vo Majcin dom. Mislam deka e dobar doktor i imam dosta slusano za nego. No toj e za sirok povoj za razlika od dr. Vidoevski sto go spomnuvaat site. Jas licno sum za sirok povoj i ke prodolzam do 4 meseci sigurno da mu go stavam na sinceto iako mi rekoa na eho deka se e vo red so kolkcinjata. Duri moze i do 6 no samo navecer bidejki ke fatat gorestini vo Skopjevo. Povoj e preventiva za iscaseni kolkovi i pomaga za dobro razvivanje na kolkovite i mislam deka e zadolzitelno kaj maleckite bebinja a posebno zenskite bidejki ke ragjaat.


Koj toa tebe ti kazal deka doktor Vidoevski NE E ZA SIROK POVOJ? znachi ne prenesuvajte pogresno...
Vidoevski e sa shirok povoj ( A TOA E PELENA MEGJU NOZE NELI??) samo ne so tetra peleni tuku papmpers pelena ( ili bilo koja druga pelena za ednokratna upotreba) e dovolna...nikakov problem sto postoi ne moze da se izleci so tetra peleni...ni dve ni tri ni pet,...

Eve za site shto se prashuvaa zasto samo ovoj doktor veli deka ne trebaat tetra peleni...znachi ne shirok povoj..

by Видоевски Горан on 19.10.08 22:33

Едно објаснување за мајките. Широкиот повој е воведен пред околу 40 години во цел свет, како замена за класичниот тесен повој (како векна леб). Во тоа време немало пелени за еднократна употреба, туку само тетра-пелени. Во модерно време со пелените за еднократна употреба (Pampers и сл.) нема потреба од додатно ставање на терта пелени. Дуплиот повој со тетра пелените беше само за да не промокрува бебето на облеката. Запаметете: широк повој=пелена помеѓу нозе (а не околу нозе). Точно е дека ние сме ендемско подрачје со поголема појава на пореметувањата на колковите, па затоа се редовните ехо контроли. Децата со такви проблеми не се лекуваат со "широк повој", туку со разни помагала. Што се однесува до јадрата, нивната појава зависи од количината на витаминот Д3, а не од состојбата на колковите. И ишчашен колк има јадра, па не е добар.
Со срдечен поздрав д-р Горан Видоевски

ima uste eden kup drugi negovi objasnuvanja ama da ne gnjavam tuka ima na net



_____________________________

Зборовите и времето користете ги правилно!!! Ни едното ни другото не можете да ги вратите!!!

(Одговор на членот julija.r)
Непосредна врска до пораките: 602
   RE: Ортопед
20.5.2012 17:13:20   
lilicka

ИЗВОРНА ПОРАКА: Andriance


ИЗВОРНА ПОРАКА: julija.r

Ние

ИЗВОРНА ПОРАКА: amateuress

моето бебе накај 3-4 месеци го имаше овој проблем, се вика тортиколис, и со редовно масирање му помина. јас како што сум паничар многу се загрижив, зашто исто не му помина многу брзо, а и ептен сакаше главчето да го држи само на една страна, па финти му правев за да се врти на другата :)
значи редовно масирај, 2-3 пати дневно, земи малку кремче или млеко за тело (зависи што користиш) и измасирај му го вратчето. ако нема подобрување повторно консултирај доктор
ИЗВОРНА ПОРАКА: sladjana ms

Mamicki edno prasanje do vas.Dali znaete dr.Orce koj raboti vo Bukurest dali seuste e tamu ili e otiden vo penzija i dali ima tel. za kontakt za zakazuvanje?Imeno do sega odevme vo Majcin dom i ne sum zadovolna od tretmanot tamu pa mi go pofalija ovoj dr. i sakam da se prefrlime tamu.E sega moeto since ima 7 meseci i 10 dena glavceto malku go drzi navaleno na leva strana,a pri site pregledi rekoa deka e se vo red i da go masiram samo za vratceto.Eve veke pominaa nekolku nedeli i nema nekoj rezultat.Dali nekoja od vas imala nekoj slicen problem i kako go resila?Pozz




Mislam deka vo Bebe magazin od april mesec ima prilog za ovoj problem kaj bebencata i bas ubavo e napisano za resenie.
Nie bevme prvpat na ortoped na 2 i pol meseci (malce zakasnavme zaradi zakazuvanjeto a ni rekoa na 2) i go pregleda dr Samardziski vo Majcin dom. Mislam deka e dobar doktor i imam dosta slusano za nego. No toj e za sirok povoj za razlika od dr. Vidoevski sto go spomnuvaat site. Jas licno sum za sirok povoj i ke prodolzam do 4 meseci sigurno da mu go stavam na sinceto iako mi rekoa na eho deka se e vo red so kolkcinjata. Duri moze i do 6 no samo navecer bidejki ke fatat gorestini vo Skopjevo. Povoj e preventiva za iscaseni kolkovi i pomaga za dobro razvivanje na kolkovite i mislam deka e zadolzitelno kaj maleckite bebinja a posebno zenskite bidejki ke ragjaat.


Koj toa tebe ti kazal deka doktor Vidoevski NE E ZA SIROK POVOJ? znachi ne prenesuvajte pogresno...
Vidoevski e sa shirok povoj ( A TOA E PELENA MEGJU NOZE NELI??) samo ne so tetra peleni tuku papmpers pelena ( ili bilo koja druga pelena za ednokratna upotreba) e dovolna...nikakov problem sto postoi ne moze da se izleci so tetra peleni...ni dve ni tri ni pet,...

Eve za site shto se prashuvaa zasto samo ovoj doktor veli deka ne trebaat tetra peleni...znachi ne shirok povoj..

by Видоевски Горан on 19.10.08 22:33

Едно објаснување за мајките. Широкиот повој е воведен пред околу 40 години во цел свет, како замена за класичниот тесен повој (како векна леб). Во тоа време немало пелени за еднократна употреба, туку само тетра-пелени. Во модерно време со пелените за еднократна употреба (Pampers и сл.) нема потреба од додатно ставање на терта пелени. Дуплиот повој со тетра пелените беше само за да не промокрува бебето на облеката. Запаметете: широк повој=пелена помеѓу нозе (а не околу нозе). Точно е дека ние сме ендемско подрачје со поголема појава на пореметувањата на колковите, па затоа се редовните ехо контроли. Децата со такви проблеми не се лекуваат со "широк повој", туку со разни помагала. Што се однесува до јадрата, нивната појава зависи од количината на витаминот Д3, а не од состојбата на колковите. И ишчашен колк има јадра, па не е добар.
Со срдечен поздрав д-р Горан Видоевски

ima uste eden kup drugi negovi objasnuvanja ama da ne gnjavam tuka ima na net



Јас на моево дете му немам ставено ниту еднаш широк повој а додека бев бремена изнакупив 20 тетра и 10 шведски за што за џабе......ако се е во ред со колковите на бебето мислам дека е мачење да му се става плус уште една пелена,ама секој си знае за себе!!

(Одговор на членот Andriance)
Непосредна врска до пораките: 603
   RE: Ортопед
20.5.2012 18:54:07   
Beatris
Potpis! Sto vi e so srokiov povoj? Prvo informirajte se sto e sirok povoj pa posle upotrebuvajte go kako termin!

_____________________________

Whatever you are feeling is a perfect reflection of what is in the process of BECOMING...

(Одговор на членот lilicka)
Непосредна врска до пораките: 604
   RE: Ортопед
20.5.2012 20:45:19   
ivanaborjan

ИЗВОРНА ПОРАКА: sladjana ms

Mamicki edno prasanje do vas.Dali znaete dr.Orce koj raboti vo Bukurest dali seuste e tamu ili e otiden vo penzija i dali ima tel. za kontakt za zakazuvanje?Imeno do sega odevme vo Majcin dom i ne sum zadovolna od tretmanot tamu pa mi go pofalija ovoj dr. i sakam da se prefrlime tamu.E sega moeto since ima 7 meseci i 10 dena glavceto malku go drzi navaleno na leva strana,a pri site pregledi rekoa deka e se vo red i da go masiram samo za vratceto.Eve veke pominaa nekolku nedeli i nema nekoj rezultat.Dali nekoja od vas imala nekoj slicen problem i kako go resila?Pozz

JAs go nosam sin mi vo Bukurest kaj dr Orce i iskreno sum mn zadovolna !!! Ti prativ pp za brojot,ako nesto ne ti stignala poso pcvo mi zafrkava pisi ke ti pratam pak !! Pozz

(Одговор на членот sladjana ms)
Непосредна врска до пораките: 605
   RE: Ортопед
21.5.2012 19:11:25   
miana
Milsam deka imate tema za sirok povoj majki,pa dobro bi bilo tamu da komentirate...Inaku nie denes si bevme kaj Vidoevski na pregled....Jarencata se oformeni,kolkovite ni se super i sega veke mozeme da prevzememe sledni cekori i vezbi...Bravo za nas user posted image

(Одговор на членот ivanaborjan)
Непосредна врска до пораките: 606
   RE: Ортопед
14.6.2012 15:15:21   
Ikana
Денес бевме на 6 месечна контрола кај Др. Видоевски. Освен што прегледот беше одличен, како и резултатите, слободно можеме да почнеме да седиме, односно да го оставиме бебето под агол од 45 степени, и само да се исправа, и да научи да седи. Рамнотежата и е одлична, колковите исто така, од седечка положба кога ја држиме наогре за раце, станува на нозе и се исправа. Релаксаторот и транспортерот треба да ги замениме со дубак, статичен, и хранилка, а во количката да биде легната под агол од 45 степени и врзана само доле, за да може да се исправа сама. Контрола на 9 месеци!

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 607
   RE: Ортопед
14.6.2012 15:37:13   
Andriance
ИЗВОРНА ПОРАКА: Ikana

Денес бевме на 6 месечна контрола кај Др. Видоевски. Освен што прегледот беше одличен, како и резултатите, слободно можеме да почнеме да седиме, односно да го оставиме бебето под агол од 45 степени, и само да се исправа, и да научи да седи. Рамнотежата и е одлична, колковите исто така, од седечка положба кога ја држиме наогре за раце, станува на нозе и се исправа. Релаксаторот и транспортерот треба да ги замениме со дубак, статичен, и хранилка, а во количката да биде легната под агол од 45 степени и врзана само доле, за да може да се исправа сама. Контрола на 9 месеци!


Yes of course user posted image user posted image user posted image
nie sme na 22-ri za kontrola na 9m pa kje ti raskazam kako e user posted image

P.S. ja butkase li napred-nazad? za da vidis kako ne se dava user posted image

_____________________________

Зборовите и времето користете ги правилно!!! Ни едното ни другото не можете да ги вратите!!!

(Одговор на членот Ikana)
Непосредна врска до пораките: 608
   RE: Ортопед
14.6.2012 15:40:15   
Ikana
Да бе, не се дава, пружа отпор user posted image и за раменцата ја буткав, не сака да падне хахахахuser posted image
Кажи како ќе поминете вие, да знам што ме чека на наредната контролаuser posted image

(Одговор на членот Andriance)
Непосредна врска до пораките: 609
   RE: Ортопед
15.6.2012 8:20:56   
boni25
Dobro utro na site ringerajki, me interesira bidejki imame zakazano za pregled za kaj vidoevski dali seuste se naogja pozadi pazarceto vo bunjakovec, ako nekoja skoro od vas bila tamu, bidejki slusnav muabet deka se preselil i e na druga lokacija?

(Одговор на членот Ikana)
Непосредна врска до пораките: 610
   RE: Ортопед
15.6.2012 8:47:04   
Andriance

ИЗВОРНА ПОРАКА: boni25

Dobro utro na site ringerajki, me interesira bidejki imame zakazano za pregled za kaj vidoevski dali seuste se naogja pozadi pazarceto vo bunjakovec, ako nekoja skoro od vas bila tamu, bidejki slusnav muabet deka se preselil i e na druga lokacija?


Ne srce..toa mu e lokacijata...porano bese na drugo mesto.

_____________________________

Зборовите и времето користете ги правилно!!! Ни едното ни другото не можете да ги вратите!!!

(Одговор на членот boni25)
Непосредна врска до пораките: 611
   RE: Ортопед
15.6.2012 9:33:21   
elenak
Бевме пред 10 дена кај др.Видоевски и малата е супер, тоа ми беше најважно, јадрата се оформени, исто и кај нас како кај М на Икана дозволено ни е седење и во столче и во количка под 45 степени ама ние веќе чучиме и по малку сами со мала помош. Секоја чест за стручноста на докторот, а за советите, сите веќе однапред ги знаев, на секое трик прашање како од пушка давав точен одговор благодарение на мајките рингерајкиuser posted image  
Андрианче ја чекам новата лекција user posted image

(Одговор на членот Andriance)
Непосредна врска до пораките: 612
   RE: Ортопед
15.6.2012 9:41:03   
ivoni4ka
aj malku help kaj nas na minatata kontrola na 4 meseci i 15 dena imase problem so jadrata ne se pojaveni user posted image sega na 26 juni( ke imame 5 meseci 20 dena) ke odeme na kontrola pak i d-r vika se dodeka ne gi vdeme ke odemem sekoj mesec kapki stavam Vigantol po 3 imali nekoja so slicen problem da mi kaze kako sto vaka se nervram mnogu a vezbi pravime sovrseni i krgov so kokcinja mrda preta mnogu zivo dete temperamentno sto da vi kazuvam user posted image user posted image user posted image user posted image

_____________________________



(Одговор на членот elenak)
Непосредна врска до пораките: 613
   RE: Ортопед
15.6.2012 9:57:37   
Ikana
Ивоничка, не се секирај....ќе се појават евентуално....немам друг случај таков слушнато, ама ај пршај го ти докторот дали ехото му е во ред? И појди си кај Видоевски.....јес да ќе треба до СК да доаѓате, ама сепак знаеш дека ќе добиеш одговор.....Боље спречити него лечити!

(Одговор на членот ivoni4ka)
Непосредна врска до пораките: 614
   RE: Ортопед
15.6.2012 12:13:13   
ivoni4ka

ИЗВОРНА ПОРАКА: Ikana

Ивоничка, не се секирај....ќе се појават евентуално....немам друг случај таков слушнато, ама ај пршај го ти докторот дали ехото му е во ред? И појди си кај Видоевски.....јес да ќе треба до СК да доаѓате, ама сепак знаеш дека ќе добиеш одговор.....Боље спречити него лечити!

fala srcko za podrskata abe mnogu e do sk da odime po ovie gorestini ama ako dojde red i toa ke bide tuku vo vrska so ehoto d-r e so 20 god iskustvo nema promasuvanje i mi vika sega ne se sekavam bas najdobro dali ne se oformeni i slicno a dosta decinja ma tuka sto taka im e tuku aj za sekoj slucaj pisi mi vo pp broj od vidoevski za zakazuvanje i kolku cni pregledot

_____________________________



(Одговор на членот Ikana)
Непосредна врска до пораките: 615
   RE: Ортопед
15.6.2012 13:31:16   
elenak

ИЗВОРНА ПОРАКА: Ikana

Ивоничка, не се секирај....ќе се појават евентуално....немам друг случај таков слушнато, ама ај пршај го ти докторот дали ехото му е во ред? И појди си кај Видоевски.....јес да ќе треба до СК да доаѓате, ама сепак знаеш дека ќе добиеш одговор.....Боље спречити него лечити!


fala srcko za podrskata abe mnogu e do sk da odime po ovie gorestini ama ako dojde red i toa ke bide tuku vo vrska so ehoto d-r e so 20 god iskustvo nema promasuvanje i mi vika sega ne se sekavam bas najdobro dali ne se oformeni i slicno a dosta decinja ma tuka sto taka im e tuku aj za sekoj slucaj pisi mi vo pp broj od vidoevski za zakazuvanje i kolku cni pregledot


Ивони4ка не е многу до Ск за таков преглед. Тоа е нешто што е многу битно, ние од Гевгелија бевме па супер поминавме со user posted image по пат. Инаку пак беа горештини пред десетина дена, се пресоблекувавме неколку пати ама не ми е мака. Сега сум мирна. Верувај на д-ров му нема рамен, тоа што ќе ти го каже држи вода стварно. А за јадрата не се плаши, ќе се оформат, кај некој порано кај некој покасно, се ќе ти објасни.

(Одговор на членот ivoni4ka)
Непосредна врска до пораките: 616
   RE: Ортопед
15.6.2012 15:03:52   
Beatris
Ивоничка, како прво воопшто НЕ ТРЕБА да се прават вежби за колкчињата, не си играјте, може сериозно да го повредите детето. Тоа го правеле порано кога ги виткале бебињата во фишек за да ги размрдаат при пресоблекување. Сега они сами си мрдаат по цел ден во нормална облека и нема никаква потреба од вежби.

И јас би ти препорачала да си отидете кај Видоевски, малку ми е чуден муабетов со јадрата.

_____________________________

Whatever you are feeling is a perfect reflection of what is in the process of BECOMING...

(Одговор на членот elenak)
Непосредна врска до пораките: 617
   RE: Ортопед
15.6.2012 15:31:33   
Fiao

ИЗВОРНА ПОРАКА: Ikana

Денес бевме на 6 месечна контрола кај Др. Видоевски. Освен што прегледот беше одличен, како и резултатите, слободно можеме да почнеме да седиме, односно да го оставиме бебето под агол од 45 степени, и само да се исправа, и да научи да седи. Рамнотежата и е одлична, колковите исто така, од седечка положба кога ја држиме наогре за раце, станува на нозе и се исправа. Релаксаторот и транспортерот треба да ги замениме со дубак, статичен, и хранилка, а во количката да биде легната под агол од 45 степени и врзана само доле, за да може да се исправа сама. Контрола на 9 месеци!

I nie istoto predavanje go slusavme denes user posted image , bevme na kontrola za 6 meseci i ne ispofali, ni kaza deka jadrencata ni se celosno oformeni ubavo sedime, duri i pomalku se obiduvame so gazot da stanuvame na nodzinja user posted image . Isto taka ni kaza da ucime da pagjame user posted image

(Одговор на членот Ikana)
Непосредна врска до пораките: 618
   RE: Ортопед
26.6.2012 12:32:52   
ivoni4ka

ИЗВОРНА ПОРАКА: Beatris RR

Ивоничка, како прво воопшто НЕ ТРЕБА да се прават вежби за колкчињата, не си играјте, може сериозно да го повредите детето. Тоа го правеле порано кога ги виткале бебињата во фишек за да ги размрдаат при пресоблекување. Сега они сами си мрдаат по цел ден во нормална облека и нема никаква потреба од вежби.

И јас би ти препорачала да си отидете кај Видоевски, малку ми е чуден муабетов со јадрата.

beatris greska pisav ne i pravam vezbi taa sama si pravi user posted image cel krug koga preta so nodzinjata i si i faka nodzinajata i vo takva polozba moze da bide i eden cas t.e. ako lezes do nea ke vdes deka vsusnost sediuser posted image taka i se vrti levo desno i na od grb na mese i obratno

_____________________________



(Одговор на членот Beatris)
Непосредна врска до пораките: 619
   RE: Ортопед
26.6.2012 12:38:16   
ivoni4ka
eden golem REPORT bevme pred 1 cas na kontrola kaj ortoped
1) IMAME jadra
2) skoro OFORMENI ( kklicka na mama mi se idese da zaplacam koga gi vvidov mi se simna golem kamen od srceto
3) mozeme po malku da sedeme t.e. da se ucime da sedeme, kolicka pod agol 45stepeni
4) vigantol uste 2 kapki
celosno sedenje posle 6 mesec
5) kontrola za 6 nedeli i togas ako e se vo red se prefrluvame na dubace, jamper stojalka i slicno
6) duri d-r se nasmea i ne pofali i deka odlicno sme naprednale bidejki saka mnogu da stoi i toa pravi nodzinja, na celo stapalo i cvrsto da ne e problemot sto bese minatiot mesec vednas ke odemvme user posted image
poz i fala vi mnoguuuuuuuuuuu za podrskata

_____________________________



(Одговор на членот Fiao)
Непосредна врска до пораките: 620
   RE: Ортопед
26.6.2012 12:40:15   
ivoni4ka

ИЗВОРНА ПОРАКА: Fiao


ИЗВОРНА ПОРАКА: Ikana

Денес бевме на 6 месечна контрола кај Др. Видоевски. Освен што прегледот беше одличен, како и резултатите, слободно можеме да почнеме да седиме, односно да го оставиме бебето под агол од 45 степени, и само да се исправа, и да научи да седи. Рамнотежата и е одлична, колковите исто така, од седечка положба кога ја држиме наогре за раце, станува на нозе и се исправа. Релаксаторот и транспортерот треба да ги замениме со дубак, статичен, и хранилка, а во количката да биде легната под агол од 45 степени и врзана само доле, за да може да се исправа сама. Контрола на 9 месеци!

I nie istoto predavanje go slusavme denes user posted image , bevme na kontrola za 6 meseci i ne ispofali, ni kaza deka jadrencata ni se celosno oformeni ubavo sedime, duri i pomalku se obiduvame so gazot da stanuvame na nodzinja user posted image . Isto taka ni kaza da ucime da pagjame user posted image

fiao kako e toa ucrenje za paganje ako mozes nekako slikovito da mi objasnis
p.s. celo vreme gi praktikuvam vezbite na vidoevski od vasite postovi ama ne m e jasno ova paganje bidejki mojava koga ja stavam da stoi na nodzinajta posle izvesno vreme taa sama se spusta na gazeto

_____________________________



(Одговор на членот Fiao)
Непосредна врска до пораките: 621
   RE: Ортопед
26.6.2012 13:53:58   
kikicka
Ке и ја фатиш раката ,едната значи и на нозе нека стои она ако тргна нанапред ти само со рачето ке ја туркаш наназад (цврсто ке и го држеш )како да седни. само за една рака,мене така ми кажа Видоевски.

_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот ivoni4ka)
Непосредна врска до пораките: 622
   RE: Ортопед
26.6.2012 14:04:54   
ivoni4ka
ИЗВОРНА ПОРАКА: kikicka RR

Ке и ја фатиш раката ,едната значи и на нозе нека стои она ако тргна нанапред ти само со рачето ке ја туркаш наназад (цврсто ке и го држеш )како да седни. само за една рака,мене така ми кажа Видоевски.

fala kikicka mnogu ubavo mi go pisa sfativ odma ama za ovie vezbi uste malku ke pocekame idejki nie cvrsto stoime i obozavame da stoime ama retko koga ke pusti noga kako da ode a dodeka koga sme vo race saka da skoka po malku se odlepuva od moite noze( oseka poveke sigurnost) a za vakvo skokanje i sinsikanje procitav na ru forum so soveti od vidoevski deka koga deteto taka pravi spremno e za dzamperuser posted image

< Поракaта ја уредил ivoni4ka -- 26.6.2012 14:14:28 >


_____________________________



(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 623
   RE: Ортопед
15.7.2012 23:56:40   
sandrice
zdravo mamicki, dali ke mozi da mi pisite br. od toj dr. Vidoevski, kade se naoga vo sk. citajki po forumov toj e mnogu dobar i bi sakala moeto since da go odnesam kaj nego na pregled. koga bevme na eho pregled na 2meseci ortopedot mi rece deka e se vored, no sega pred dva dena koga pojdovme na predlez na 4meseci mi vika vie prvpat idite? ne mu vikam bevme na 2mes i ni rekovte deka e vo red, i mi vika ma kako vo red nisto ne e vo red kolkcinjata ne mu se voopsto razvieni, vezbi da pravite sekoja den i sirok povoj do prooduvanje da mu stavas. a bebusot ima 4mes i mnogu e zivo samo preta so nozete, gi vitka gi zacvrstuva zastanuva na noze.

(Одговор на членот ivoni4ka)
Непосредна врска до пораките: 624
   RE: Ортопед
16.7.2012 10:01:26   
Andriance

ИЗВОРНА ПОРАКА: sandrice

zdravo mamicki, dali ke mozi da mi pisite br. od toj dr. Vidoevski, kade se naoga vo sk. citajki po forumov toj e mnogu dobar i bi sakala moeto since da go odnesam kaj nego na pregled. koga bevme na eho pregled na 2meseci ortopedot mi rece deka e se vored, no sega pred dva dena koga pojdovme na predlez na 4meseci mi vika vie prvpat idite? ne mu vikam bevme na 2mes i ni rekovte deka e vo red, i mi vika ma kako vo red nisto ne e vo red kolkcinjata ne mu se voopsto razvieni, vezbi da pravite sekoja den i sirok povoj do prooduvanje da mu stavas. a bebusot ima 4mes i mnogu e zivo samo preta so nozete, gi vitka gi zacvrstuva zastanuva na noze.


Немој ама ич да се наевираш..колкчиња неразвиени а дете ќе те истепа со ноџиња од што прета...број од видоевски во пп само нагласи им дека ти рекле дека има проблем бебе...инаку ќе чекаш 2 месеца за преглед...само што мислам бре дека е на одмор..

ама како и да е...прочитај неколку страни наназад ќе видиш дека и да има некаков проблем тој не се решава со широк повој...уште па до проодување мајкооооооо, детено да го уназадиме

_____________________________

Зборовите и времето користете ги правилно!!! Ни едното ни другото не можете да ги вратите!!!

(Одговор на членот sandrice)
Непосредна врска до пораките: 625
Страница:   <<   < Претходна страница  23 24 [25] 26 27   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  23 24 [25] 26 27   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Цуцла.
пеперутка16

До кога вашето дете имало цуцла?