|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  36 37 [38] 39 40   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Спонтан абортус
11.7.2015 12:06:02   
sinnooka
Baby 27, jas imav vonmatericna bremenost, mi bese otsraneta laparoskopski i isto mi bese napravena kiretaza. jas bev pod celosna anestezija. sega toa ne boli , tuku po malku operacijava i sekako dusata user posted image user posted image user posted image ... zavcera vecerta se vrativ od bolnica ... moeto ne eya vo spontan abrtus , no kako sto vidov temata vonmatericna bremenost ne e bas aktivna , i nedaj boze da bide ......

ostanete jaki i davajte si sami na sebe hrabrost i volja , iako mene misalm ovie denovi svetot mi se srusi... user posted image

(Одговор на членот baby 27)
Непосредна врска до пораките: 926
   RE: Спонтан абортус
11.7.2015 16:46:18   
mommy_angels RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: baby 27

Dragi RR, mozeli nekoja da mi kaze iskustvo za kiretaza, dali e bolno, kako ja pravat - so opsta anestezija, spinalna,lokalna? Kaj mene (7n+6d) se uste nema srceva akcija, mi rekoa kontrola za nekolku dena, no d-r ne bese voopsto optimist, a i jas kako da cuvstvuvam deka vo mene poveke ne raste nisto user posted image user posted image user posted image tolku radost po videnite user posted image , a sega ova user posted image prvata bremenost uredna, od prv pat bez nikakkov problem, a sega posle mnogu obidi uspeavme i ova mi se slucuva...

Бејби 27 јас се надевам дека нема да дојде до тоа,но чисто како информација,киретажата мислам дека секогаш е со целосна анестезија(ако грешам нека ме поправи некој).Инаку не е болно,после тоа се чувствуваат многу слаби болки кои лесно се регулираат со аналгетици.Уште еднаш ќе речам,се надевам дека муабетот оди напразно

(Одговор на членот baby 27)
Непосредна врска до пораките: 927
   RE: Спонтан абортус
1.9.2015 21:24:02   
Bella28
Uste edno razocaruvanje vo 22 nedela, predvremeno poroduvanje celiot svet mi se srusi, bez bolki bez nikakov znak pred toa naednas prokrvaruvanje i koga stignav vo bolnica veke bese mnogu kasno.Ne znam od kade da pocnam i kako da si dojdam pri sebe bolkata e ogromna user posted image

(Одговор на членот mommy_angels RR)
Непосредна врска до пораките: 928
   RE: Спонтан абортус
1.9.2015 21:28:43   
kapina
belaaa dusickeee zal mi e

(Одговор на членот Bella28)
Непосредна врска до пораките: 929
   RE: Спонтан абортус
2.9.2015 14:22:55   
Melanija RR
Bella28 немам зборовиuser posted image како,што,беше ли предходно на скринингот во 21недела?Страшно

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 930
   RE: Спонтан абортус
2.9.2015 14:39:08   
lukajana RR
Bella прочитав уште вчера ама немам зборови за утеха user posted image ,испита ли нешто првиот пат ,што ти кажаа докторите,зошто не ја истеруваш до крај бременоста ?
На форумов посебно во темите за предвремено родени бебиња има вакви случаи знам дека сега сигурно ништо на ти е верно ама прочитај може ке најдеш нешто ,тие сепак и покрај повторувачките абортуси во подоцнежна бременост денес имаат дечиња.
Консултирај се со повеќе доктори сигурно има некој проблем и мора убаво да се испита пред повторно да почнете со обиди за бебе


_____________________________

Сакам кога ми зборуваат зад грб зашто тогаш знам дека сум еден чекор пред нив

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 931
   RE: Спонтан абортус
2.9.2015 16:45:45   
Bella28
Skrining se super, ispituvanja na krvta za infekcii rezultati odlicni,Dr mi predlagaat posle 3 meseci da napravime histeroskopija da ne ima nekoj problem vo matkata pa so gospod napred.Mi treba vreme da si dojdam pri sebe,da izdrzev uste nekoja nedela ke imase moznost da go stavat vo inkubator, no vo pocetok na 22 nedela nemase sansi.Go vidov toa malo bebce del od mene solzite vo ocite na maz mi, go molam gospod da mi dade sila da izdrzam zasto vo momentot mi e mnogu potrebnauser posted image

(Одговор на членот lukajana RR)
Непосредна врска до пораките: 932
   RE: Спонтан абортус
2.9.2015 17:10:31   
Hopeful RR
Бела, немам зборови да ти опишам колку ми е жал... user posted image

Ја знам твојата болка затоа што на една моја другарка и се случи истото, и после хистероскопијата се откри септум, кој заедно со аблатиран цервикс, беше причина за спонтаните. За утеха, сега има здрава жива ќерка.
Знам дека е тешко, обиди се да собереш сила и да направиш хистероскопија за да се знае нешто повеќе. Секако, консултирај повеќе доктори за да не се направи некој пропуст.

Те гушкам user posted image

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот Bella28)
Непосредна врска до пораките: 933
   RE: Спонтан абортус
2.9.2015 18:10:19   
kapina
Moras bela dusicke da napraves histeroskopija i ovie faktori na koagulacija da gi ispitas se nadevam oti brzo ke se resi problemot i ke si imas zivo i zdravo bebce nemozam da kazam deka znam kako ti e zasto moite gubitoci bea mnogu porano nekade vo 5,6 nedela no moras da soberes sili da prodolzis ponatamu te guskam milickaa

(Одговор на членот sinnooka)
Непосредна врска до пораките: 934
   RE: Спонтан абортус
3.9.2015 0:14:42   
Bella28
4 ginekolozi ne sovetuvaat da napravam histeroskopija, za da znaat kako ponatamu.Kapina kakvo e toa ispituvanje na factori? Fala vi na site za podrskata mnogu mi znaciuser posted image

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 935
   RE: Спонтан абортус
3.9.2015 18:55:11   
ivoni4ka
Mamicki i zenicki pred 5 meseci imav spontan abortus poradi iskrvaruvanje i eve 2 -3 meseci kako se obiduvame i uste nisto panika me faka

(Одговор на членот Bella28)
Непосредна врска до пораките: 936
   RE: Спонтан абортус
3.9.2015 22:01:27   
kapina
toa se prave na transfuziologija da se vide dali plodot se hrane kako sto treba da ne ti stvara krvta trombovi onie mikrotrombovi i imunoloski treba da napraves i histeroskopija imunoloski se pravat da ne slucajno samiot organizam go isfrla plodot kako strano telo

(Одговор на членот ivoni4ka)
Непосредна врска до пораките: 937
   RE: Спонтан абортус
3.9.2015 22:58:14   
Bella28
Kapina ke go napravam I toa ispituvanje, no problemot e sto jas imam 2 spontani vo 22 nedela, do togas e se vo red.Zar moze organizmot posle 6 meseci da go isfrla bebeto kako strano telo a pred toa da se e vo red? Sepak ne e plod vo 6-7 nedela.Ti blagodaram na sovetot I ke pobaram uput za toa ispituvanje...

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 938
   RE: Спонтан абортус
3.9.2015 23:07:00   
scared RR
bella мила жал ми е многу user posted image неодамна и јас го доживеав истото во рана бременост но тебе сигурно ти е многу потешко user posted image
Капина има право, имам пример со пријателка која што исто имаше спонтан во 6 месец. На испитувањата за вродена тромбофилија (фактори на коагулација) и најдоа мутација на еден ген и тој истиот го посочија за причина за спонтаните. Сега е на терапија со метифолат, аспирин, б-комплекс , витамин б12 мислам тоа беше се.

(Одговор на членот Bella28)
Непосредна врска до пораките: 939
   RE: Спонтан абортус
3.9.2015 23:58:38   
kapina
istata terapija e i kaj mene mozno e i imuniot sistem da prave problem i da predizvika i predvremeni poroduvanja i mised abortusi i biohemiski bremenosti blighted ovumi jas koga sakav da mi pravat na novo histeroskopija mi rekoa nema potreba a bev spremna privatno da platam mi rekoaoti najcesta pricina za spontani abortusi vo vtoroto tromsecie e matkata a vo prvoto ne znam sega kako ti e sto ponatamu sto ke se ispituva sto ke se prave no toa e trebase da poludam pa da otkrijat sto e pricinata kaj mene za vakvite gubitoci no dobro e sto se najde oti imam IR

(Одговор на членот scared RR)
Непосредна врска до пораките: 940
   RE: Спонтан абортус
4.9.2015 0:06:14   
kapina
imeno endokrinologot moj znaci na mojata sestra i dade siofor i iznosi i rodi dve deca bez nikakov problem oti imase neredoven ciklus i malku povisok insulin a na mene ne oti bil vo red insulinot i dr lazarevski samo me prasa mozda ke bidam oftopik zasto i na mene ne mi dadela togas siofor koga e dadela na sestra mi i vikam neznam epa vika kaj tebe vo red e insulinot e vo rred no prasanjeto e kolku e funkcionalen oti glikozata ti e sekogas nad 5 a za ivf treba da e pod 5 moite bremenosti bea so invitro

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 941
   RE: Спонтан абортус
4.9.2015 0:14:09   
Bella28
Zdravje da pomine ovoj mesec ke napravam site ispituvanja, vo dekemvri histeroskopija i sigurno ke se otkrie pricinata.Fala vi mnogu na podrskata I sovetiteuser posted image

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 942
   RE: Спонтан абортус
4.9.2015 0:29:28   
kapina
Toa e milicka jas cekam sega prolaktinot da mi se srede oti mi se kaci dvojno od mnogu nervozi sto od rabota sto od bolnici da padne pod 15 i uste imunoloski i seroloski danapravam na 29 sept i ke se spremam za treto ivf inace bela dusicke ovde sme da si pomagame kolku sto mozeme toa e sega so boga napred

< Поракaта ја уредил kapina -- 4.9.2015 0:31:05 >

(Одговор на членот Bella28)
Непосредна врска до пораките: 943
   RE: Спонтан абортус
4.9.2015 11:04:14   
LoveableMe RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: Bella28

.......deneska zemav rezultati od tohoplazma (glia) igG se e vo red no pokazuva deka nekogas sum go imala to parazit vo mene, a ne sum ni znaela sto e najverojatno spored doktorite I pricina za spontaniot abortus sto go imav vo 21 nedela.....

Bella28, тука цитирам еден твој пост....мислам дека е убаво и ова да го провериш детално, со соодветен лекар/нутриционист за анти-паразитен програм, да видиш да не е нешто недозалечено па да ти направило проблем за абортусот.....

< Поракaта ја уредил LoveableMe RR -- 4.9.2015 11:05:36 >


_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 944
   RE: Спонтан абортус
4.9.2015 11:12:56   
Kvisko
Bella многу ми е жал. Немам зборови за утеха. Животот навистина не е фер.

Сега ти останува само да направиш испитувања за да се открие причината и да се среди проблемот за нареден пат се да биде во ред.
Испитувања за тромбофилија обавезно да си направиш зашто знаат да направат проблем во различни фази од бременост.

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 945
   RE: Спонтан абортус
5.9.2015 14:48:33   
scared RR
Јас да прашам нешто, псоле спонтаниот ние продолживме да имаме односи без заштита, еве овој месец бркаме и еден фоликул ако порасне. Не ми рекоа да правам пауза за нова бременост , а слушан наоколу препорачуваат 2-3 месеца пауа па повторно обиди. Не дека јас ќе останам одма природно ама си викам да не сметаат односите и ејакулацијата внатре што знам user posted image

(Одговор на членот Kvisko)
Непосредна врска до пораките: 946
   RE: Спонтан абортус
5.9.2015 15:02:31   
kapina
Treba pauza kako ne treba barem dva tri meseci dodeka da se srede organizamot

(Одговор на членот scared RR)
Непосредна врска до пораките: 947
   RE: Спонтан абортус
5.9.2015 15:09:07   
kapina
Na mene trojca doktori mi rekoa prviot pat 6 meseci pauza sega ne mi kazaa nisto ama samata znaev treba da pauziram eve i sega pauziram pti prl e duplo povisok odosto treba taka da moj sovet ti e cekaj napravi pauza da ti se srede organizamot treba barem 2,3 meseci

(Одговор на членот scared RR)
Непосредна врска до пораките: 948
   RE: Спонтан абортус
5.9.2015 15:20:33   
scared RR
Тогаш не сфаќам зашто докторов ми рече дојди во понеделник да видиме фоликулот до кај е , ова е кумулативен ефект од инекциите да го фатиме user posted image

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 949
   RE: Спонтан абортус
5.9.2015 18:06:03   
Kvisko
Scared и мене ми рекоа 6 месеци пауза амајас имав киретажа и се останато. Ти можеби дека сам организмот ти се исчисти си во друга ситуација, а може па и докторот има различен пристап не знам. Мене ми е чудно се што ти прави ама ако имаш доверба во него терај како што ти кажува.

(Одговор на членот scared RR)
Непосредна врска до пораките: 950
Страница:   <<   < Претходна страница  36 37 [38] 39 40   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  36 37 [38] 39 40   Следна страница >   >>
Оди на:


Анкета

Dali piete sokovi
Jana9

Dali piete sokovi?

Da (75%)

Ne (0%)

Ponekogas (25%)


Број на сите гласови: 4

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!