|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  37 38 [39] 40 41   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Спонтан абортус
11.9.2015 14:26:38   
Melanija RR
Може на некоја ќе и треба ваква информација

--------------------------------------
Абдоминален серклаж.


Кај пациентките кои имаат повторувачки спонтани абортуси во втор триместер од бременоста заради слабост на грлото на матката од најразлични причини (вродени или стекнати, најчесто после конизација или траума при породување) се прави вагинален серклаж. Околу гролото на матката преку вагината се поставува нересорптивен конец кој ќе служи како превенција за евентуално предвремено отварање на грлото на матката. Доколку тоа не успева и тој конец попушта настанува спонтан абортус или предвремено породување кое резултира со лош завршеток за плодот. Кај ваквите случаеви се индицира поставување на абдоминален серклаж.

Извор:плодност.ком.мк

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Kvisko)
Непосредна врска до пораките: 951
   RE: Спонтан абортус
13.9.2015 14:11:41   
ecee
Sto e toa TORCH test
Se izvinuvam temata e za drugo no ne znam kade da pisam za da prasam,imav spontan pred izvesno vreme uste na sam pocetok na bremenosta i doktorot mi rece da napravam ispituvanja,mirkobioloski i torch test,dali nekoja od vas znae sto e toa Torch i dali e toj isto sto i pap testot ili se sosema dva razlicni? pozdravv do site

(Одговор на членот vesna_kr)
Непосредна врска до пораките: 952
   RE: Спонтан абортус
13.9.2015 19:33:29   
Bella28
Melanija I jas ovde prasav za abdominalen cirklaz, megutoa dogovorot na dvajca ginikolozi e deka e zastarena metoda, za naredna bremenost mi predlozuvaat cirklaz vednas posle ispituvanjeto za daunov sindrom.Ne ziveam vo mk a doktorka od drzavna vo sk mi preporaca ili abdominalen ili cirklaz vo bremenost.

(Одговор на членот ecee)
Непосредна врска до пораките: 953
   RE: Спонтан абортус
13.9.2015 19:34:53   
Bella28
Ecee torch test e ispituvanje na krv user posted image

(Одговор на членот Bella28)
Непосредна врска до пораките: 954
   RE: Спонтан абортус
13.9.2015 22:36:02   
Melanija RR
ecee ова е од страна на нет и е најточно објаснување.Инаку се прави во второтромесечје од бременост мислам околу 16-18 недела

TORCH е кратенка за посебна група на инфекции, кои може да ги добие жената во текот на
бременоста, или пак непосредно пред тоа.
TORCH се однесува на следниве инфекции:
 Токсоплазмоза
 Други инфекции, воглавно хепатит Б, сифилис и херпес зостер (се однесува на вирусот
кој предизвикува варичела, односно овча сипаница)
 Рубеола
 Цитомегаловирус (CMV)
 Херпес симплекс вирус, причинителот на генитален херпес

Bella28 ако друго не е откриено тогаш дефинитивно серклаж.Те молам за информација ако можеш во која тоа земја е застарена метода абдоменалниот серклаж.

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Bella28)
Непосредна врска до пораките: 955
   RE: Спонтан абортус
13.9.2015 23:08:12   
nina.darko

ИЗВОРНА ПОРАКА: Bella28

Melanija I jas ovde prasav za abdominalen cirklaz, megutoa dogovorot na dvajca ginikolozi e deka e zastarena metoda, za naredna bremenost mi predlozuvaat cirklaz vednas posle ispituvanjeto za daunov sindrom.Ne ziveam vo mk a doktorka od drzavna vo sk mi preporaca ili abdominalen ili cirklaz vo bremenost.


Здраво Белла28! Јас имав спонтан во 19 недела од бременоста.. Проблемот кај мене ешто имам конизација направено и скоро и да немам грло на матка :( И така грлото се отвори и јас си го изгубив бебето :(( Неколку месеци после спонтаниот кога си дојдов малку на себе и си ја избистрив главата решив дека веќе нема да ризикувам и си направив лапараскопски абдомен ален серклаж во Систина кај др. Панчевски. Благодарение на серклажот и на одличниот доктор јас сега си имам прекрасно ангелче.. Не знам што бил проблемот кај тебе ама најтопло ти препорачувам да се консултираш со доктор Панчевски и он ќе ти каже што е најдобро за тебе во твојот случај.. Голем поздрав и прашај се што те интересира..

< Поракaта ја уредил Melanija RR -- 14.9.2015 0:18:12 >

(Одговор на членот Bella28)
Непосредна врска до пораките: 956
   RE: Спонтан абортус
13.9.2015 23:11:39   
Bella28
Ziveam vo italija, prasav ovde trojca ginikolozi i odgovorot na dvajcata e e zastarena metoda.Znaci definitivno histeroskopija vo dekemvri i cirklaz vo naredna bremenost, a prasav i ginikolog od drzavna od mk mi rece ako sakam ke me prati kaj nas za abdominalen cirklaz no prvo da si prasam tuka zatoa sto ovde ke mi se sledi bremenosta, ali obavezno cirklaz sleden pat, I da ti kazam vo golema nedoumica sum pomegu abdominalen I cirklaz vo bremenost. Zatoa sakam prvo da pomine histeroskopijata pa ke vidime so gospod napred user posted image

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 957
   RE: Спонтан абортус
13.9.2015 23:19:18   
Bella28
I jas sum pravena konizacija megutoa vo bremenosta si bese se vo red,dolzinata okolu 40mm cvrsto I ubavo zatvoreno za da prokrvaram vo 22 nedela I se sluci vo rok od 5 saati.Zatoa i imam uput za histeroskopija i sekako cirklaz za sleden patuser posted image nina . darko koga imase spontan imase li praveno cirklaz vo bremenost ili ne?

(Одговор на членот Bella28)
Непосредна врска до пораките: 958
   RE: Спонтан абортус
13.9.2015 23:22:01   
nina.darko
Bella28 ti isprativ PP... Pozdrav

(Одговор на членот Bella28)
Непосредна врска до пораките: 959
   RE: Спонтан абортус
13.9.2015 23:34:13   
nina.darko
Ti pisav dve poraki ama neznam zosto nemozev da gi ispratam.. Spontaniot bese vo 19 nedela. 10dena prethodno mi go izmerija grloto bese 60mm za oddednas da dobijam bolki, da se otvoram I doktorite nemozea da mi go spasat bebeto za zal:(( Serklazot go napraviv pred da ostanam pak trudna I toj ostanuva I za vtoro, treto dete.. Toa podrazbira poroduvanje so carski..

(Одговор на членот Bella28)
Непосредна врска до пораките: 960
   RE: Спонтан абортус
13.9.2015 23:42:26   
Bella28
Fala ti za odgovorot,posle histeroskopijata ke prasam povtorno za abdominalen cirklaz pa ke vidime pozzz[sm=smiley20.gif

(Одговор на членот nina.darko)
Непосредна врска до пораките: 961
   RE: Спонтан абортус
14.9.2015 0:19:55   
Melanija RR
nina.darko кога праќаш порака каде што пишува Тема: мора да напишеш некаков наслов

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Bella28)
Непосредна врска до пораките: 962
   RE: Спонтан абортус
15.9.2015 22:18:54   
Jeni80
Nina.darko , dali morase da lezis slednata bremenost celo vreme ?
Za zal I jas imav spontan, se bese ok na pregledot, sledniot den, mi pukna vodenjakot I se zavrshi....Bev polni 18 nedeli. ..I mene mi predlozia da napravam cirklaz pred da odime so sledno ivf..

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 963
   RE: Спонтан абортус
15.9.2015 22:29:38   
nina.darko
Zdravo Jeni80! Mnogu mi e zal i ti sto si pominala niz toa grozno iskustvo.. Daj Boze na nikogo da ne mu se sluci toa.. Inaku od Dr. Pancevski (on mi go pravese serklazot) nikogas ne mi bese zabraneto da setam, no sekogas vikase da bide toa umereno. Sekako imav cesti kontroli i bidejki bese se vo red mi vikase da ne se zalezuvam tuku po malku da setam. Arno ama ne za dzabe rekle- strav lozje cuva :) Jas skoro cela bremenost ja lezev a setamjeto mi bese sistina, prodavnica i doma vo horizontala.. Iskreno mi bese mn strav da se dvizam :) Na kraj se dobro se zavrsi, a sega serklazot uste si stoi za zdravje Boze vtoro dete :) Pozdrav
ИЗВОРНА ПОРАКА: Jeni80

Nina.darko , dali morase da lezis slednata bremenost celo vreme ?
Za zal I jas imav spontan, se bese ok na pregledot, sledniot den, mi pukna vodenjakot I se zavrshi....Bev polni 18 nedeli. ..I mene mi predlozia da napravam cirklaz pred da odime so sledno ivf..


(Одговор на членот Jeni80)
Непосредна врска до пораките: 964
   RE: Спонтан абортус
25.11.2015 23:33:34   
Daculka
Zdravo zenicki... Moram da ve prasam za sovet... vaka jas imav 5 bremenosti... Prvata mi bese super bremenost kakva sekoja zena bi posakala i imam 4 godisno zdravo since ama posle poroduvanjeto (carski rez) po 10 ipol meseci ostanav povtorno bremena... se bese vo red so plodot na kontrola otidov 5 nedela vo 6 nedela dobi srceva reakcija no po inicijativa na doktorite za mozna komplikacija od carskiot rez koj seuste ne bese dobro zazdraven morase bremenosta da se prekine.. vo red razmisliv za moeto zdravje i ne bi rizikuvala da si go ostavam prvoto dete samo koga sum mu najpotrebna... abortirav... pominav niz toa... posle abortusot krvarev 3 - 4 dena i mi dojde narednata menz tocno na denot... i po 2 god i 10 mes od prvata bremenost zabremeniv povtorno... no i toa bese neuspesna bremenost...menz posle abortus bese vo red 5 dena krvarenje i narednata tocno na den... povtorno se pomiriv so cela situacija i zivotot konecno mi se stabilizira po 3 ipol godini ostanav povtorno bremena... vo 5 nedela doziveav missing abortus... go nadminav i toa... se vo red so menz krvarev okolu 2 nedeli i prestana narednata pak na denot... i sega predhodniot mesec bev povtorno bremena i povtorno missing abortus bez krvarenje bez nisto.. zacetokot go nemase... 6 nedela ostavivme sama da prokrvaram odev na kontrola, pomina za 2 nedeli krvarenjeto (cel mesec od togas) i sega mi e termin za menz i ne saka da mi dojde pred 4 dena na terminot koga trebase imav samo nekolku crveni kapki no samo tie ostanaa i sega povtorno nemam... doktorot mi se vraka vo petok se plasam deka nesto mi se slucuva jas nikogas sum nemala problem so menz ili sum trudna ili mi doaga tocno na denot a sega imam tapi bolki vo dolniot del od stomakot, zacestena golema nuzda i mokrenje so privremeno peckanje... nekoj so sl iskustvo da dade sovet ke umram od strav do petok...

(Одговор на членот nina.darko)
Непосредна врска до пораките: 965
   RE: Спонтан абортус
4.12.2015 17:52:06   
kuklicka30
Zdravo DACULKA vaka i jas imav 5 bremenosti od koi prvata ja pominav bez nikakov problem imam 3 godisna kerkicka,no potoa koga ostanav bremena nemase srceva reakcija i morase kiretaza da me pravat,vtoriot pat vonmatericno,tretiot pat pak missed abo.bez srceva reakcija za menz.mi doagase na 30 do 32 dena odprilka no posle kiretaza krvarev i potoa mi doagase menstr.napraviv sekakvi ispituvanja i se e vo red sega sum pak bremena t.e ovaa mi e 5 bremenost i sum 7 nedeli i 6 dena bebceto e sega za sega super se pojavi i srcenceto no sekako deka se plasam pak da ne se povtori istoto na site vi posakuvam sreka da si docekate user posted image user posted image

(Одговор на членот Daculka)
Непосредна врска до пораките: 966
   RE: Спонтан абортус
5.12.2015 11:43:51   
Melanija RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: DIDKA

za zal ne pominav dobrouser posted image bev na doktor i mi rekoa deka sum go izgubila plodot samo stoi gestaciska kesa pocnav da krvaram veke tri dena no po malku nose plasam od ona sto sleduva potoa dali treba da mi pravat kiretaza ili ne. nemozam veke da izdrzam so ovie misli i nepozelni preglediuser posted image user posted image_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот kuklicka30)
Непосредна врска до пораките: 967
   RE: Спонтан абортус
24.3.2016 9:43:19   
Neurotoxin RR
Kikijovanmk, пораката ја префрлив Тука можеш да прочиташ и други искуства за оваа постапка. Поздрав и ти посакувам секое добро.

< Поракaта ја уредил lukajana RR -- 24.3.2016 21:23:10 >

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 968
   RE: Спонтан абортус
24.3.2016 10:38:36   
Neurotoxin RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: MarigoldNeva


ИЗВОРНА ПОРАКА: MarigoldNeva

Mamicki, jas sum vo vtora bremenost, sinceto mi e 5 godini, ama nekako mnogu porazlicno mi e od prvata bremenost. Kako da sum bremena prv pat, fizicki sum vo red, osven mnogu sto mi se spiese do pred edna nedela, ama psihicki nekako mi e tesko, so mirna glava sum samo dodeka go gledam na eho i moze edna nedela posle toa i naredniot period pak isto. Inaku sum 13 nedela. Nemam bas nekoja poddrska od doma, a neznam ni koga da mu kazam na sinceto, koj inaku premnogu saka da ima bratce ili sestrice. Nekoja da spodeli iskustvo....ke mi znaci mnogu!

Za zal ne sum veke vo ovaa grupa. Mir i spokojstvo za site aglecinja na svetov, koi bea, se i ke bidat sakani zasekogas i nema nikogas da bidat zaboraveni! user posted image


(Одговор на членот Neurotoxin RR)
Непосредна врска до пораките: 969
   RE: Спонтан абортус
31.3.2016 13:28:35   
Libra88
Zdravo zenski,
Imav spontan abortus posle IVF (pred dva meseci) i skoro za cel ovoj period jas krvaram. Mi dadoa da pijam Orgametril, gi piev i poslednite nekolku dena od dozata mi prekina krvarenjeto, sekako posle 4 dena povtorno prokrvarev, ovoj pat kako ciklus koj traese normalno 6 dena. Edna nedela po zavrsuvanjeto na ciklusot, posle nekolku fizicki vezbi jas povtorno prokrvarev. Bev na kontrola i doktorot mi dade da pijam cikloprignova. Sega pocnav niv da gi pijam. Mislam deka maka golema ke bide dodeka go normaliziram ciklusot. Imate li nekoj sovet/iskustvo??

(Одговор на членот Neurotoxin RR)
Непосредна врска до пораките: 970
   RE: Спонтан абортус
31.3.2016 13:32:15   
Neurotoxin RR
Либра многу ми е жал за тоа што ти се случило, метилергометрил не ти дадоа после спонтаниот?

(Одговор на членот Libra88)
Непосредна врска до пораките: 971
   RE: Спонтан абортус
31.3.2016 14:22:02   
Libra88
Ne, ne mi dadoa. Se cistev sama bez kiretaza bidejki voopsto ne se vide plod, samo mnogu mal sakus.

(Одговор на членот Neurotoxin RR)
Непосредна врска до пораките: 972
   RE: Спонтан абортус
2.4.2016 20:00:19   
kuklicka30
Mnogu mi e zal za toa sto si go doziveala jas imav 2 kiretazi i 1 vonmatericno no so cigloproginova mi se sredi ciklusot pazi se odmaraj dodeka se dojde vo najdobar red user posted image

(Одговор на членот Libra88)
Непосредна врска до пораките: 973
   RE: Спонтан абортус
2.4.2016 21:13:03   
kapina
I jas imav blighted ovum ama ciklusot mi bese kako sto treba no po biohemiskata bremenost prviot ciklus mi dojde najnormalno vtoriot mi kasnese 3nedeli i so primalut nor mi dojde i posle se stabilizira

(Одговор на членот kuklicka30)
Непосредна врска до пораките: 974
   RE: Спонтан абортус
19.4.2016 20:19:42   
MademoiselleNina
Mojata bremenost zavrsi, utre sum na cistenje. Plodot nema veke srceva akcija. Trebase da bidam 10 ta nedela, no toj prestanal da se razviva nekade pred dve nedeli, odnosno mnogu brzo posle poslednata kontrola. Sega ne znam kakve e postapkata? Sto ke mi pravat utre? Malku sum ispalsena, i tazna normalno. Se nadevam deka posle ova pak ke mozam da ostanam bremena.

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 975
Страница:   <<   < Претходна страница  37 38 [39] 40 41   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  37 38 [39] 40 41   Следна страница >   >>
Оди на:


Анкета

Мојот живот има смисла поради....
kikicka

Животот е еден!

Фамилијата и моите деца (62%)

Убавините кој ни ги пружи живото (18%)

Вербата во Бога (13%)

Кој рекол дека има смисла?? (7%)


Број на сите гласови: 104

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!