|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  10 11 [12] 13 14   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Вештачко оплодување VII дел
17.3.2015 16:14:17   
almushka
devojki mnogu mi e zal za dvete. daj. boze ovoj da bide posleden pat so negativen test placete si dusicki moi ke pominit sve odmorete se malku sega pa pak vo akcija nasata borba ne zavrsuva dur gi imame nasite bebinja vo race eve me mene sega sum vo neizvesnost sto se slucuva so mone i embrionite ke vidime drugata nedela daj boze sve vo red da bidit pozdrav do site devojki

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 276
   RE: Вештачко оплодување VII дел
17.3.2015 17:47:56   
kapina
Devojki zal mi e denes bev jas na transfuziologija i ic ne sum zadovolna od dr koco nabrzina me pregleda voopsto ne sum zadovolna bev i na endokrinologija prodolzuvam so metaformin i napravivme celosno hormonsko ispituvanje i rez za edna nedela ke cekam i mi rece endokrinologot sto poskoro da se spremam za ivf pak

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 277
   RE: Вештачко оплодување VII дел
17.3.2015 20:12:22   
simpaticna
Kalisto i kassy mnogu mi e zal no nema otkazuvanje veruvajte vredi da se vojuva zauser posted image vi posakuvam sledniot pat user posted image user posted image samo hrabro i pozitivnouser posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 278
   RE: Вештачко оплодување VII дел
17.3.2015 20:12:38   
SOLE
Kalisto I Kassy mnogu mi e zal user posted image no so verba, sila i nades mora da se odi do najposakuvanata cel user posted image
Jana so sreka na transver pa da spodelis ubavi vesti user posted image
Kvisko so sreka na punkcija, da imas kvalitetni jajce kletki koi ke stanat user posted image user posted image
Pozdravceee I so sreka na site

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 279
   RE: Вештачко оплодување VII дел
17.3.2015 20:20:03   
kate..
Kalisto I Kassy isplacete se znam kolku vi e tesko i bolno o toa e sega so novi sili treba da zapocneme za sledno ivf.mnogu mi e zal i se nadevam sega ke ima amo pozitivni testovi

_____________________________

2011fevruari operacija cista otstraneta i jajnik,2012 spontan abortus,2013 april vonmatericna bremenost operacija hitno tubite otstraneti,prvo IVF neuspesno vtoro neuspesno

(Одговор на членот SOLE)
Непосредна врска до пораките: 280
   RE: Вештачко оплодување VII дел
18.3.2015 8:48:39   
Kassy
Zdravo devojki, pred se, da vi se izviniam na site za moeto tragicno odnesuvanje vcera, no prvite reakcii ne ni mozev poinaku da gi doziveam, i veruvajte ne sakam nikoj da voznemiram, i pred se da vi se zablagodaram na site za golemata poddrska,
nema predavanje, da se vratam vo normala i pak ke pocnam..
VI BLAGODARAM MNOGU NA SITE I IM POZELIVAM NA SITE SREKA...

(Одговор на членот kate..)
Непосредна врска до пораките: 281
   RE: Вештачко оплодување VII дел
18.3.2015 9:29:18   
virgo

ИЗВОРНА ПОРАКА: vazna
Virgo znam deka seleduvaat boleduvanje 2 nedeli, ama jas sum sega pocetnik na rabota i neznam dali i na mene mi sleduva tolku brzo samo sto pocnav na rabota. Devojki bas mi e zal, no sto e toa e nareden pat sigurno ke bide nema otkazuvanje veuser posted image user posted image

Важна доколку 6 месеци немаш прекинување во здраственото осигурување воопшто не е битно колку си на работа дали еден ден или година.
А 6 месеци се дури и да си била и под завод.
Ако сакаш некој нека отиде или јави се во ФЗО и прашај, јас за мене се сеќавам дека така ми рекоа т.е. имаш полно право на здраствено ако немаш 6 месеци прекин во здраственото боледување, ама тоа се однесува на пример на ИВФ, не дај Боже користење на инвалидска опрема и слично.
За боледување мислам дека е помалку.
Не се сеќавам дали ИВФ-то ти беше преку ФЗО но ако е така 100% ти следуваат тие две недели, зошто да си имала некаков проблем со здраст. осигурување од ФЗО би ти се јавиле да ти кажат, не оставаат тое нешто така да помине ако тие треба да го финансираат тоа.

Поздрав девојки

_____________________________

Разочарувањето е само трновит пат до успехот и среќата!!!
Верувај во себе ТИ СИ ЕДИНСТВЕНА!!!

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 282
   RE: Вештачко оплодување VII дел
18.3.2015 9:43:10   
vazna
Da Virgo invitroto ke go pravam preku fond, a jas se prijavuvm vo zavod od avgist mesec, ova so prekinuvanjeto na zdrvstvoto mnogu ne go razbiram ama mislam deka nemam napraveno prekini inace jas se lekuvam preku maz mi.

(Одговор на членот virgo)
Непосредна врска до пораките: 283
   RE: Вештачко оплодување VII дел
18.3.2015 10:29:34   
lukajana RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: vazna

Da Virgo invitroto ke go pravam preku fond, a jas se prijavuvm vo zavod od avgist mesec, ova so prekinuvanjeto na zdrvstvoto mnogu ne go razbiram ama mislam deka nemam napraveno prekini inace jas se lekuvam preku maz mi.

Vazna малку оф топик ама ако си вработена треба да бидеш осигурана преку твојата фирма а ти штом си преку мт значи дека не си пријавена односно се водиш како невработена,ако е така ке биде проблем да земеш боловање.Прашај си убаво дека ако не боловање барем некој слободен ден треба да земеш

_____________________________

Сакам кога ми зборуваат зад грб зашто тогаш знам дека сум еден чекор пред нив

(Одговор на членот vazna)
Непосредна врска до пораките: 284
   RE: Вештачко оплодување VII дел
18.3.2015 10:41:54   
vazna
Da Lukijana i toa mi kazaa sega razmisluvam da se prefrlam na mojata firma za da mozam da zemam boleduvanje fala vi devojki na odgovorite pozdravce.

(Одговор на членот lukajana RR)
Непосредна врска до пораките: 285
   RE: Вештачко оплодување VII дел
18.3.2015 14:31:10   
jana81
Zenski kako toa ne ve razbrav okolu boleduvanjeto, go plakjaat 100% ili? Eve ja sum vrabotena i pravam ivf preku fondot. Planiram da si zemam obicno boleduvanje od maticniot ginekolog. E sea kolku ke mi dade neznam se nadevam 15 dena smee da mi dade kako specijalist ginekolog.

(Одговор на членот vazna)
Непосредна врска до пораките: 286
   RE: Вештачко оплодување VII дел
18.3.2015 14:35:34   
Kvisko
Јас да се пријавам дека денес завршив со пункција. Трансфер за жал месецов нема да имам бидејќи едниот јајник ми бил прилично зголемен. Не знам што да мислам, некако ептен се разочарав што нема сега да завршам со постапката со оглед на тоа што не знам примери на луѓе што успеале со смрзнати ембриони.
Инаку ми извадија 18 зрели јајце клетки. Од нив веројатно 6 ќе смрзнат како јајце клетки а другите ќе одам на оплодување така ми кажа ембриологот.

Јана81 за ИВФ ти цледуваат две недели боледување од матичен гинеколог без никаков проблем.

(Одговор на членот jana81)
Непосредна врска до пораките: 287
   RE: Вештачко оплодување VII дел
18.3.2015 14:39:19   
jana81
I zaboraviv, utre odam na transfer, od 5jk, 2jk se oplodeni i uste edna pokazuva znaci na zivot. Nekako brzo, vcera punkcija utre transfer, ama si znaat tie najdobro. Ohhh aj mek e na arno.

(Одговор на членот Kvisko)
Непосредна врска до пораките: 288
   RE: Вештачко оплодување VII дел
18.3.2015 15:03:27   
gina
jana i kaj mene bese taka transfer na vtoriot den pa bese uspesno sreknouser posted image

(Одговор на членот jana81)
Непосредна врска до пораките: 289
   RE: Вештачко оплодување VII дел
18.3.2015 15:28:14   
Hopeful RR
Kvisko, бројката е супер и немој да се разочаруваш - ова веројатно значи дека има и хиперстимулација, што пак може да направи проблем, така што подобро да паузираш за ЕТ. Има многу случаи во кои ФЕТ се покажал како поуспешен од класичен ЕТ токму заради тоа што телото било помалку под стрес од терапии и стимулации, така што не се секирај. Кога би се правел ЕТ - следниот месец, или треба повеќе да се чека?

jana81, браво за двете јуначиња, ајде со среќа утре враќање кај мама во меше user posted image Инаку таман си за ЕТ, и мене ми дојде исто како тебе, со само еден ден пауза, односно ЕТ на втор ден, технички гледано, и беше успешно.

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот gina)
Непосредна врска до пораките: 290
   RE: Вештачко оплодување VII дел
18.3.2015 15:37:36   
jana81
Eee fala gina, aj da fati majata od tebe. ja do sega sum nemala transfer na vtor den pa zatoa mi stana cudno

(Одговор на членот gina)
Непосредна врска до пораките: 291
   RE: Вештачко оплодување VII дел
18.3.2015 15:39:48   
jana81
Hopeful,user posted image user posted image vekje se osekjam mnogu podobrooo:))

(Одговор на членот jana81)
Непосредна врска до пораките: 292
   RE: Вештачко оплодување VII дел
18.3.2015 17:11:51   
Kvisko
Jana81можеби тоа што овој пат се ти е поинаку од претходно ќе се покаже како рецепт за успех. Стискам палци за тебе.
Hopefull да имам ризик за хиперстимулација па заради безбедност е одложен трансферот. Тоа е што е. Очигледно ми било пишано да се мачам и тагувам уште некое време. Ако се среди состојбата и се поклопат коцките трансферот би бил наредниот циклус.

(Одговор на членот jana81)
Непосредна врска до пораките: 293
   RE: Вештачко оплодување VII дел
18.3.2015 17:21:53   
cika
Devojki so sreka na site ete jas si dojdov od transver ednoi e vrateno i sega odmaram pa so gospod napred ke cekame poz do site i da si gi vidime site user posted image user posted image

(Одговор на членот Kvisko)
Непосредна врска до пораките: 294
   RE: Вештачко оплодување VII дел
18.3.2015 18:39:11   
jana81
Cika sega samo odmaraj i pozitivna misla. Pa cekame da ni se falish so dve crtki

(Одговор на членот cika)
Непосредна врска до пораките: 295
   RE: Вештачко оплодување VII дел
18.3.2015 20:33:30   
chery33
user posted image cika bravo ,,odmaraj uzivaj sega pa za dve nedeli so gospod napred da ni se pofalisuser posted image user posted image

(Одговор на членот jana81)
Непосредна врска до пораките: 296
   RE: Вештачко оплодување VII дел
18.3.2015 20:40:17   
kapina
Jana da 15 dena ti dava maticniot gin posle odes na komisisko boleduvanje e toa neznam kako ode oti jas koristev odmor

(Одговор на членот almushka)
Непосредна врска до пораките: 297
   RE: Вештачко оплодување VII дел
18.3.2015 22:33:41   
LoveableMe RR
Jana81, cika user posted image user posted image среќно. Квиско жал ми е, но штета што докториве не внимаваат на полицистичните јајници, па ова се случува. Се повеќе сум убедена колку помалку фоликули и помалку стрес за организмот и колку побрзо вратени, на помалку дена, толку поуспешни се ИВФ-ата, бар кај нас, а она другото е за во странство очигледно....user posted image

*******2014*******
user posted image user posted image user posted image АКТУЕЛНОuser posted image user posted image user posted image

08.02- virgo - пoчетoк сo терaпијa ( Хaџилегa, Ремедикa)
20.02 - jana81- пoчетoк сo терaпијa (Поповиќ, Систина)
22.02- vazna- пoчетoк сo терaпијa (Адaмoвскa, Систинa)
00.02- cika- пoчетoк сo терaпијa (Димитрoв, Ремедикa)
00.04 -MademoiselleNina - ИВФ на природен циклус (Ивановски, Систина)
00.04- Kvisko- трансфер со смрзнати ембриони(Димитрoв, Ремедикa)

=========================
user posted image ИСЧЕКУВАЛКИuser posted image

04.03- virgo = пункција 09.03 = ЕТ
17.03 - jana81= пункција 20.03 = ЕТ
15.03 - cika= пункција 18.03 = ЕТ

=========================

21.03- virgo = ТЕСТ
10.04 - jana81= ТЕСТ
01.04 -cika= ТЕСТ

2015 година

nadeshuser posted image mery user posted image almushka user posted image

< Поракaта ја уредил LoveableMe RR -- 18.3.2015 22:34:11 >


_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 298
   RE: Вештачко оплодување VII дел
19.3.2015 10:05:11   
virgo
Јana81 i cika лежете одмарајте со позитивни мисли и за две недели да се пофалите со user posted image .
Квиско само уште малку трпение и верувам дека се ќе биде во ред, не тагувај.

Јас утре одам во Ремедика да направам бета. Дај Боже само да биде доволно висока за user posted image ако не е незнам како би им кажала дома.
Ама тоа е што е.

Поздрав девојки

_____________________________

Разочарувањето е само трновит пат до успехот и среќата!!!
Верувај во себе ТИ СИ ЕДИНСТВЕНА!!!

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 299
   RE: Вештачко оплодување VII дел
19.3.2015 11:34:46   
Kvisko
Virgo стискам палци за висока бета.
Јана81 и cika одмарајте сега па да се фалите со високи бети за две недели.

Loveable мене докторот уште пред да почнеме со стимулација ме предупреди дека може да развијам хиперстимулација и дека можеби ќе мора да го одлагаме трансферот зашто исполнував многу од ризичните фактори за таква состојба: полицистични јајници третирани со дрилинг и метформин и плус нормална телесна тежина, возраст под 35 и слично. Тоа е што е. Баш читав на нет и на запад многу често се случува хиперстимулација и нема шанси точно да се предвиди кој ќе ја развие. Имаше и жени што неколку пати без разлика на начин на стимулирање завршувале со хиперстимулација. Едноставно некогаш тоа се случува. Само јас и покрај предупредувањата це надевав дека нема да ми се случи и дека мојата лоша среќа конечно завршила. Не било баш така. Сега само се молам и се надевам дека ќе има што е можно повеќе добри ембриончиња за смрзнување. Не знам кога точно ќе ми јават денес.

< Поракaта ја уредил Kvisko -- 19.3.2015 11:40:18 >

(Одговор на членот virgo)
Непосредна врска до пораките: 300
Страница:   <<   < Претходна страница  10 11 [12] 13 14   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  10 11 [12] 13 14   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Цуцла.
пеперутка16

До кога вашето дете имало цуцла?