|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  3 4 [5] 6 7   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Кариера vs мајчинство
22.3.2013 16:10:04   
vezilka RR
Некако отиде муабетов у погрешен правец. Јас не се сеќавам дека реков дека жениве треба секој ден да си носат децата на работа или состанок! Ама некогаш од еден состанок, интервју или службено патување ти зависи напредокот во кариерата, ако го испуштиш, ти отиде возот, а ти имаш мало дете дома и немаш кому да го оставиш во тој момент. Прашањето е зошто да не можеш да го поведеш со себе, зошто сите ќе те гледаат попреку во стилот на оваа жена местото не и тука, туку дома со детето, па уште и гилти трип оти си несовесна мајка оти го влечеш со тебе. А за на службен пат цврсто стојам на тоа дека до 3 години треба да се овозможи да патуваш со дете и +1.

(Одговор на членот anaana)
Непосредна врска до пораките: 101
   RE: Кариера vs мајчинство
22.3.2013 16:24:18   
anaana
jas pak sum na mislenje deka ne bi go zela deteto ni vo toj slucaj.
znaci se nadevam deka ne zboruvame za nekoja krajnost kade majkata nema maz nema rodnina nema nikoj koj bi mozel da i pomogne i da i go pricuva deteto nekoe vreme
znaci zboruvame za normalna situacija kade deteto ima roditeli baba i sl..
zosto ako jas treba da odam na sostanok koj e tolku biten vo mojava kariera, mazot moj da ne go pricuva deteto, zosto ne go zeme on na rabota
kako mislite jas da se pokazam ubavo na toa intervju ili na toj sostanok so dete (citaj bebe)
ne kako drugite ke me gledaat
nie ne mozeme da pretpostavime kako deteto ke reagira na sredinata kade ke go odnesam
sto ako pocke da place
sto ako dojde i na sekoja sekunda vika mamo sakam doma, mamo sakam doma
ako e vo druga drzava moze da mu e loso od patot. znaci ima milon situacii kade jas kako majka zaradi nekoj si sostanok mu go rasipuvam redot na moeto dete... jas ne bi go napravila toa
ako ima koj da mi go cuva deteto ke odam, znaci ako imam maz koj ke moze da izleze od rabota i sl..
ako nema apsolutno nikoj togas nema da odam i kraj. ama dete so mene da tegnam nekade na nekoj sostanok nema sansi
zatoa pogore napisav treba da se raboti na pokacuvanje na svesta na rabotiodavacite koga stanuva zbor za familija so mali decinja, da imaat pogolemo razbiranje i kon mazot i kon zenata.
kaj mene na rabota vazi edno... nemojte da mi se vadite na mali deca
ama toa vazi i za mazot i za zenata. i masko ako pobara den zaradi bolno dete ne mu davaat
mora da si zeme boleduvanje
znaci tuka e borbata.. da se sproveduva zakonot.
zosto deteto ne e samo na majkata
jas sum inace vo drzavno vrabotena,
a kaj mm koj raboti vo privatno
polesno moze da izleze od rabota za bilo sto, a ako se raboti za dete voopsto problem ne se pravi


< Поракaта ја уредил anaana -- 22.3.2013 16:28:40 >

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 102
   RE: Кариера vs мајчинство
22.3.2013 18:58:02   
niki
mene mi e fascinantno sto nekoi od vas roditelstvoto go svakaat i razbiraat i povrzuvaat samo so prvite meseci na zivotot eventualno do 1 godina, no toa voopsto ne e taka
na decata im treba nadzor bar vo prvite 10 godini zivot, a griza i ponatamu
sto znaci deka edna majka na koja i pominalo porodilnoto otsustvo problemot so zgrizuvanje na deteto avtomatski ne se resil
spomenuvate babi da go cuvale deteto, no dali ste svesni deka so novite zakoni za odenje vo penzija babite ne se slobodni da gi cuvaat decata, babite i dedovcite se ocekuva da rabotat do 60+ godini zavisno od drzavata
i sto da pravi nekoj cii roditeli seuste rabotat a nemu mu e vreme da sozdava semejstvo, da ceka starite da se penzioniraat pa na vozrast od 70+ godini da im tupne vnuce koe ke go rasnat i vospituvaat, skoluvaat

verojatno postojat profesii kade ednostavno za decata ne e prikladno i pozelno da se nosat pred se od bezbednosni i zdravstveni pricni no postojat profesii kade nema da ima nikakva steta deteto da bide porkraj roditelite, pa posebno od nekoi vozrasti kade so deteto mozes da se razberes i da mu dades zanimacii da si go popolni vremeto

i ne zboruvam na pamet, tuku od iskustvo, kaj nas na pr sekogas koga imame potreba kerkata mm ja zema so sebe na rabota vo kancelarija, ova go praktikuvame od 2 godisna vozrast
jas dosega sum bila na dva intervjua za rabota so deteto, na vozrast od 2-3 godini, na ednoto me primija na rabota, na drugoto ne no pricina ne bese sto deteto bese so mene tuku sto nemav vozacka dozvola
sekako za sekojdnevno zgrizuvanje sme naogale drugi resenija
taka da, da jas smetam deka majcinstvoto ne e precka ni zenata da raboti nitu da brka kariera, treba balans, dobra organizacija, posvetenost, mnogu rabota no isto taka i pred se smelost i svesnost deka od momentot koga doslo deteto na svet toa ke ostane tuka i nie morame so nego da si gi planirame site nasi obvrski

normalno deka privatnikot koj plaka ne go interesira dali imas ili ne dete, no so uporen i siguren nastap i posvetenost vo rabotata moze da bide razuveren vo negovite predubeduvanja

a koj ke gi rusi stereotipite koi vladeat ako ne nie samite koi se naogame pred preckite koi se postaveni pred nas

inaku vo prilog na temava mozam dadodadam deka ovde kade jas ziveam sopstvenicite na hoteli, prodavnici, restorani, svoite deca gi nosat so sebe na rabota im obezbeduvaat mesto kade ke si igraat a tie si brkaat rabota, nitu rabotata im strada nitu biznisite im propagaat da ne zboruvame deka decata od mali se upateni vo biznisot i spremni da pomognat koga za toa ke stanat sposobni
pa ako mozat gazdinskite deca da bidat na rabota so roditelite ne znam zosto na rabotnicite toa treba da im se zabranuva i zosto rabotnicite ne treba da se borat za takvi prava


_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот anaana)
Непосредна врска до пораките: 103
   RE: Кариера vs мајчинство
24.3.2013 23:37:27   
Snowhite RR
Еве јас моментално го жртвувам моето породилно отсуство од работа и нејзиното време кое може да го помине со мамичка за да напредувам во кариерата, сепак имаме среќа што имам флексибилно работно време и можност за работа од дома

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 104
   RE: Кариера vs мајчинство
25.3.2013 8:43:21   
Bilence2
Moze ednoto so drugoto, no zavisi i od profesijata i od rabotnoto vreme i od karakterot na licnosta. Moeto rab.vreme e od 8-16h a decata vo toa vreme se zgrizeni, ednoto vo skolo, drugoto ke bide.doma so nekoj koj ke go cuva. Posle toa sme site.zaedno doma i pominuvame kvalitetno vreme. Za vikendi skoro sekogas sme isto taka na kupce site i imame vreme i da se galime, i da se iskarame i da se smeeme i obvrskite da.si gi zavrsime i toa funkcionira bez nekoj da trpi. No bi ja spomnala kako primer edna moja prijatelka, koja bese direktorka vo edna marketing agencija, deteto go ostavase od sabajle so zena, mazot i se vrakase vo 17 i ja cuvase do zaspivanje, deteto ke zaspie i posle majkata okolu 20 casot se vrwkase doma. Cesto i pokasno, pa so kerkata ne se ni gledase vo oderedeni denovi. Za vikend, bese druga priiaznata taa na shoping po prodavnici, sakase da go ima sekoe mozno novo parce obleka, da.se vidi so drugarki na kafe, i da obavi uste nekoj deloven sostanok. Deteto bukvalno izrasna so zenata koja ja cuvase, so ogromna praznina na mestoto na nejzinata majka. Takva karieristka go osakati senejstvoto, se razvedoa i deteto uste poveke pocna da.trpi so ogled.deka.tatkoto ne uspea.da.ja.zeme kaj.sebe bidejki taa bese majka, a tatkoto pokalku zatabotuvase. Denes ne znam kako funkcionira taa zena bidejki jas kako zena i majka odstrana gledav kwko karierata (mozebi e do karakterot na.zenata poveke) unisti edno.semejstvo, osakati edno prekrasno devojce i napravi eden nemoken maz da go zastiti barem.devojceto. Mi tekuva deka koga beg na povojnica kaj niv, uste bebe bese devojceto, go otvori plakwrceto vo kujna i tamu, teglicka do teglicka gotova hrana za bebuskata, i se pofali deka nikogas ni supa ne napravila, a kamoli da gotvela mandzicki koga nekoj se setil.da napravi gotova hrana i da ja prodava.user posted image No comment!!!
Sepak semejstvoto e na prvo mesto a.karierata treba da se obavuva vo 8 casa na den za da bide ovozmozeno majcinstvoto. Drugoto, ke go donese karakterot na zenata majka. Toa e moeto glediste.

_____________________________

A baby makes love stronger, the days shorter, the nights longer, savings smaller and a home happier.

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 105
   RE: Кариера vs мајчинство
25.3.2013 8:55:51   
Bilence2
Morwm da posocam i eden svetol primer, koj za zal ne se realizirase. Imeno, zenata na sopstvenikot na firmata kade rabotev, imase prekrasna zamisla, da vo sklop.na firmata napravi gradinka za decata na vrabotenite. Ne samo sto imase napraveno plan kako ke se finansirase gradinkata imase duri i odbrano ucitelki i negovatelki za da ja realizira taa ideja, no za zal kratko potoa ja prodadoa firmata i taa ideja ne vide bel den. Site vraboteni bevme iznenadeni i presrekni za gestot nejzin i ocrkuvavme da se realizira idejata. Ja prodadoa firmata i se otselija vo stranstvo, no vo denesno vreme i vo MK ne znam dali ims vakov slucaj dosega i dali voopsto ke ima. A koj ne bi sakal vakvo nesto?

_____________________________

A baby makes love stronger, the days shorter, the nights longer, savings smaller and a home happier.

(Одговор на членот Bilence2)
Непосредна врска до пораките: 106
   RE: Кариера vs мајчинство
25.3.2013 21:44:05   
niki

ИЗВОРНА ПОРАКА: Bilence2

Moze ednoto so drugoto, no zavisi i od profesijata i od rabotnoto vreme i od karakterot na licnosta. Moeto rab.vreme e od 8-16h a decata vo toa vreme se zgrizeni, ednoto vo skolo, drugoto ke bide.doma so nekoj koj ke go cuva. Posle toa sme site.zaedno doma i pominuvame kvalitetno vreme. Za vikendi skoro sekogas sme isto taka na kupce site i imame vreme i da se galime, i da se iskarame i da se smeeme i obvrskite da.si gi zavrsime i toa funkcionira bez nekoj da trpi. No bi ja spomnala kako primer edna moja prijatelka, koja bese direktorka vo edna marketing agencija, deteto go ostavase od sabajle so zena, mazot i se vrakase vo 17 i ja cuvase do zaspivanje, deteto ke zaspie i posle majkata okolu 20 casot se vrwkase doma. Cesto i pokasno, pa so kerkata ne se ni gledase vo oderedeni denovi. Za vikend, bese druga priiaznata taa na shoping po prodavnici, sakase da go ima sekoe mozno novo parce obleka, da.se vidi so drugarki na kafe, i da obavi uste nekoj deloven sostanok. Deteto bukvalno izrasna so zenata koja ja cuvase, so ogromna praznina na mestoto na nejzinata majka. Takva karieristka go osakati senejstvoto, se razvedoa i deteto uste poveke pocna da.trpi so ogled.deka.tatkoto ne uspea.da.ja.zeme kaj.sebe bidejki taa bese majka, a tatkoto pokalku zatabotuvase. Denes ne znam kako funkcionira taa zena bidejki jas kako zena i majka odstrana gledav kwko karierata (mozebi e do karakterot na.zenata poveke) unisti edno.semejstvo, osakati edno prekrasno devojce i napravi eden nemoken maz da go zastiti barem.devojceto. Mi tekuva deka koga beg na povojnica kaj niv, uste bebe bese devojceto, go otvori plakwrceto vo kujna i tamu, teglicka do teglicka gotova hrana za bebuskata, i se pofali deka nikogas ni supa ne napravila, a kamoli da gotvela mandzicki koga nekoj se setil.da napravi gotova hrana i da ja prodava.user posted image No comment!!!
Sepak semejstvoto e na prvo mesto a.karierata treba da se obavuva vo 8 casa na den za da bide ovozmozeno majcinstvoto. Drugoto, ke go donese karakterot na zenata majka. Toa e moeto glediste.


jas bi rekla deka semejstvoto go rasturila pogresna kombinacija sopruznici, a ne karierata na zenata
a doprinel i mentalitetot koj ne prostuva uspeh na zena osven ako ne e paralelno ili prvo i pred se dobra majka i domakinka
eden kup mazi ne gi gledaat decata isto kako i zenava, ne supa tuku ni jajce nemaat sprzeno, pa ne se soocuvaat so razvodi zaradi toa i nikoj ne im zameruva, ama ako si zena ili si pozrtvuvana majka ili si nisto rabotavauser posted image

_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот Bilence2)
Непосредна врска до пораките: 107
   RE: Кариера vs мајчинство
26.3.2013 18:43:05   
mmbucko
Чисто да Ве инфомирам, после многу мислења, премислувања вагања и премерувања, распрашувања по паталци се одлучив да неодам на тренингот сега во април. Им пратив мејл, културно ги одбив ииииииии стига повратен мејл, де не се грижам, во ноември пак ке организираат таков тренинг и за тогаш исто ќе ми важи покривање на трошоци за пат и предстој.
user posted image user posted image user posted image user posted image


(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 108
   RE: Кариера vs мајчинство
27.3.2013 11:39:45   
Bilence2
Ники, не се сложувам со тебе, бидејќи да се биде отсутен поголемото време од животот на сопствените деца ги прави жртва децата и семејството, без разлика дали е таткото или мајката во прашње. Кариерата не може и не треба да го окупира семејството, во тој случај не може да ги имаш двете. Не е работата само роди ги децата и препушти ги на други луѓе да се грижат за нив. Еве спротивен пример, мојот сопруг доби понуда од странска компанија да биде регионален менаџер на балканот, што подразбираше патување за Албанија, Косово, Бугарија и тоа барем 3 недели во месецот, па мм ја одби таа понуда баш заради нас, не можеше да свати да биде толку отсутен од семејството. Не се само мајките кои треба да го направат изборот .Човек треба да оцени колкави му се можностите и да посвети внимание и кон семејството и кон кариерата. Во секој случај, никој не тера некого сосила да има деца и семејство, ако тоа не го сака и не се посвети на нив. Има многу успешни жени кои имаат просперитетни кариери а и се добри мајки, само треба да се има добра организација на времето и времето кое се поминува со децата да биде квалитетно.

_____________________________

A baby makes love stronger, the days shorter, the nights longer, savings smaller and a home happier.

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 109
   RE: Кариера vs мајчинство
27.3.2013 13:41:01   
niki
no isto taka nikoj nikomu ne moze da nametne kako ke si gi organizira obvrskite okolu semejstvoto decata i karierata
toa e prasanje koe bi trebalo da si go resavaat sopruznicite
vo konkretniot slucaj tie ne mozele da se dogovorat okolu toa sto e dovolno posveteno vreme i sto e kvalitetno vreme, mazot ne sakal da i bide poddrska na zenata, pa ja sabotiral zosto ocekuval nejzin pogolem angazman no ne sakal da prifati deka taa ne moze i ne saka da go dade toa sto toj go ocekuval
i vo krajna linija dali e navistina do taa mera potrebno dvajcata roditeli da bidat doma i da se ispolnuva nekakva si kvota casovi so semejstvoto i decata, na smetka na kariera
decata stradaat zatoa sto vozrasnite im nabivaat predrasudi, i vozrasnite ne im dozvoluvaat nekoi raboti da gi prifatat onakvi kakvi se tuku nasproti toa se odi vo preterano dramenje
eve primer mm raboti mnogu casovi i se slucuva da ne bide vo sostojba da go vidi deteto nekoi denovi nitu da pomine kvalitetno vreme so nea od premor i premnogu napnatost i sega bi mozela jas da kukam cel den pred deteto kako tatko i ne ja saka ne ja gleda, ne se interesira za nea, zosto ja pravel koga go nema i sl
da sigurno koga bi go pravela toa deteto bi patelo i stradalo, no stradanjeto ne bi bilo zatoa sto i nedostiga tatko i tuku zatoa sto jas namesto da i gi ispolnam potrebite koi gi ima i ja polnam glavata so idei za nekoj zamislen idealen zivot koj verojatno nikogas nema da go ima i krivicata normalno ke ja prefrlam na onoj koj go nema da se brani
taka i mazot od tvojot primer ako se ozenil za zena koja saka da brka kariera, zaradi koja ke otsustvuva od doma i ke nema vreme za mnogu sto trebalo da ja poddrzi i pred deteto da se zaangazira poveke i da go popolni onoj prazen del koj nedostiga za deteto da ne strada i brakot da ne se raspadne, no ko po obicaj se ocekuva zenata da bide nasekade pa i onamu kade ne moze a nemu ako ne mu se dopaga najlesno e da si zamine, i posle mu e kriva pak zenata sto poveke zarabotuvala i sto bila majka i toj jaden ne uspeal da go spasi deteto
no od kogo da go spasi deteto, od majkata koja go rodila
pa mi nema smisla, majkata na negovoto dete ne mu e neprijatel, sam si ja biral i zaradi nesto ja zasakal, nekoi kvaliteti taa sigurno poseduvala stom odlucil da bide majka na negovoto dete, seedno sto ne bila dovolno prisutna
ako si los roditel zatoa sto rabotis i si otsuten sto da kazeme za site onie koi pravat mnogu polosi raboti i cii deca osven za prisustvoto na roditelite se stradni za mnogu sto drugo

_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот Bilence2)
Непосредна врска до пораките: 110
   RE: Кариера vs мајчинство
27.3.2013 14:29:38   
dostickage
Se ubiv od citanje na temava i iskreno ne mi e jasno sto e tolku fraerski da ides na rabota i da imas dete. Rabota od 8 casa so ili bez smeni i imanje dete voopsto ne e odlika na kariera. Rabotam, imam dete , imam plata , OK nisto strasno.
Kariera ne podrazbira zaglavuvanje na rabota i dobivanje na pogolema plata i za smetka na toa parite odat na zena za cuvanje dete i na poskapi alista.
Brkanje kariera podrazbira koga vo slucajov majkata , se steknuva so obrazovanie, tituli i nov status kako vo ramki na kompanijata taka vo ramki na opstestvoto. Vistinski brkac na kariera e togas koga vo ime na karierata roditelot go napusta semejstvoto na odreden period so cel da napreduva vo obrazovaieto i da stekne nekoja nova titula sto kje mu donese privilegii.
Znam licno nekolku slucai kade majkata ostava dve deca i odi da sprema  doktorat na Univerzitet vo Michigen.
Decata bea sami so tatkoto nekolku meseci. Toa e vekje zrtva vo ime na karierata. Ne gledam nikakva zrtva  a nitu kariera vo slucaj koga majkata stanuva i legnuva zaedno so decata i  ako podostanuva na rabota i dobiva novi rabotni zadaci za stotina evra povekje. Prosiruvanjeto na rabotnite obvrski sto podrazbira i soodvetna finansiska nadoknada e sosem razlicno od brkanjeto kariera. Karierata kako sto pisav pogore e rezultat na napredok vo obrazovanieto, dousovrsuvanje , steknuvanje na novi tituli i dobivanje na nov status.

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 111
   RE: Кариера vs мајчинство
27.3.2013 14:42:25   
anaana
i jas ne znam zosto tolku se favorizira odenjeto na majkata na rabota. ako ima dete ne gledam nisto strasno ako taa odi na rabota?
taa vo tie 8h ne go napusta deteto?
za mene kariera e bas nesto kako sto kaza dostickage, ako roditelot (eve vo slucajov majkata bidejki takva e temata) ednostavne saka da se posveti na napredok, dousovrsuvanje, povisoko obrazovanie, tituli, na smetka na semejstvoto.
znaci kako sto kaza odenje vo stranstvo na doobrazovanie. prifakanje na rabotni pozicii koi nosat pari ama nosat i otsustva podolgo vreme. znaci se ona koe roditelot na nekoj nacin go ottrgnuva od semejstvoto.
eve jas imam drugarka koja e mazena nekolku godini. tie se dogovorija da prvo dostignat odreden stepen na kariera, znaci da si najdat rab. mesta koi si gi sakaat pa posle da imaat deca. ne navleguvam vo toa kolku e toa dobar dogovor i sl. tuku ednostavno svatija deka potragata za kariera vo zivotov ke im odzema mnogu vreme pa ke nemaat vreme za dete. nivni izbor.

jas odam na rabota 8h, eve neka se i 9h
nisto strasno, nisto loso nisto sto ne moze da se izvede. deteto zgrizeno vo toj period i tolku
primer imav edna drugarka koja samo sto se porodi i odobrija specijalizacija. toa bese poslednite specijalizacii koi gi davaa bez pari. i taa ja prifati bidejki znaese deka nema sansi drug pat da dobie bez pari spec (ova bese pred 7-8 godini). a 8000e za specijalizacija nemase.
i ednostavno samo taa si znae kako si go pomina toj period od zivotot.
nekogas zrtvi se potrebni.


(Одговор на членот dostickage)
Непосредна врска до пораките: 112
   RE: Кариера vs мајчинство
27.3.2013 15:58:21   
vezilka RR
Епа dostickage, ова
ИЗВОРНА ПОРАКА: dostickage

Brkanje kariera podrazbira koga vo slucajov majkata , se steknuva so obrazovanie, tituli i nov status kako vo ramki na kompanijata taka vo ramki na opstestvoto.


во контекстот на нашето општество обично значи „од јутра до сутра“ затоа околу тоа се врти муабетот. Инаку јас не се согласувам дека некој треба да замине од дома за да се стеркне со нова титула, или статус..ама тоа е и сосема неважно. Важен е контекстот, опишан погоре, кој вели дека мајката може да гради кариера само ако тоа и зафаќа 8 часа во денот, за да не трпи семејството и домот. Тоа досега никој не рекол за градењето кариера на таткото. Затоа и секогаш жените со кариера ги прашуваат како успевате да се снајдете со обврските околу домот и професионалните, оти општествено прифатливо е жена да има кариера само доклку се справува со обврските околу домот и професионалните истовремено и одлично. Ако потфрли со професионалните обврски, никому ништо, ако потфрли со домашните, тогаш ќе летаат изјави дека го растурила семејството и слично.

(Одговор на членот anaana)
Непосредна врска до пораките: 113
   RE: Кариера vs мајчинство
27.3.2013 23:25:28   
amateuress
Има еден прекрасен текст на Ан-мари Слотер, се вика Why women still can't have it all, беше објавен минатата година и предизвика големо внимание, како и многу напади врз авторката, што е случај секогаш кога некој ги потегнува тие прашања во јавност. еве како завршува:
“... is to close the leadership gap: to elect a woman president and 50 women senators; to ensure that women are equally represented in the ranks of corporate executives and judicial leaders. Only when women wield power in sufficient numbers will we create a society that genuinely works for all women. That will be a society that works for everyone."

За да можат жените непречено да се остваруваат во кариерите треба да ги има повеќе во законодавните структури за да можат да изгласаат подобри услови при бременост, работење од дома, подолго породилно отстуство и задолжително породилно отсуство и за татковците, поголема вклученост на татковците во грижата за децата, поголема институционална и корпоративна поддршка за родителите во смисла на добри градинки и слично. Интернетот денес дава неверојатни можности за работа од дома и со флексибилни саати.
Ама од тоа се' уште сме далеку.

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 114
   RE: Кариера vs мајчинство
28.3.2013 9:04:05   
vezilka RR
Не да сме далеку, туку сме светлосни години. Овде кај нас, во нашиов контекст, дури и да ги има не сум сигурна дека тоа ќе заврши работа. Ете на пример, ги има во Парламент, има Клуб на пратенички, има Комисисија за еднакви можности на жените и мажите а им пројде закон кој е крајно рестрективен по жените..за оној за стечајот зборувам, каде губат право на породилно ако фирмата отиде под стечај. Овде прво и основно треба да се смени политичкиот контекст..а богами какао гледам се уште треба да работиме и на подигање на свеста (иако јас мислев дека тоа е завршено скалило).

(Одговор на членот amateuress)
Непосредна врска до пораките: 115
   RE: Кариера vs мајчинство
28.3.2013 10:34:49   
niki

ИЗВОРНА ПОРАКА: amateuress

Има еден прекрасен текст на Ан-мари Слотер, се вика Why women still can't have it all, беше објавен минатата година и предизвика големо внимание, како и многу напади врз авторката, што е случај секогаш кога некој ги потегнува тие прашања во јавност. еве како завршува:
“... is to close the leadership gap: to elect a woman president and 50 women senators; to ensure that women are equally represented in the ranks of corporate executives and judicial leaders. Only when women wield power in sufficient numbers will we create a society that genuinely works for all women. That will be a society that works for everyone."

За да можат жените непречено да се остваруваат во кариерите треба да ги има повеќе во законодавните структури за да можат да изгласаат подобри услови при бременост, работење од дома, подолго породилно отстуство и задолжително породилно отсуство и за татковците, поголема вклученост на татковците во грижата за децата, поголема институционална и корпоративна поддршка за родителите во смисла на добри градинки и слично. Интернетот денес дава неверојатни можности за работа од дома и со флексибилни саати.
Ама од тоа се' уште сме далеку.


blagodaram sto posoci na tekstot, bar da citame za pozitivni idei i da se nadevame deka ke se ostvarat za idnite generacii ako za nas ne postojat kako opcija vo momentot

_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот amateuress)
Непосредна врска до пораките: 116
   RE: Кариера vs мајчинство
13.4.2013 18:22:47   
anaana
Жените да пријавуваат дискриминација по основ бременост, раѓање и родителство

13.04.2013 | 17:11

Тлее проблемот со дискриминацијата на жената при барање работа. Податоците направени минатата година покажуваат дека дури на 21 процент од 1.000 испитанички при интервју за барање работа им било поставено прашањето дали се во брачна состојба и дали планираат да имаат деца.
Иако законот кој ги заштитува жените стапи во сила од февруари годинава, сепак до сега до Државниот инспекторат за труд нема ниту една пријава по тој основ.
Министерот Ристовски ги охрабрува жените кои се соочуваат со овој проблем на интервјуата при барање работа да го пријават работодавецот во министрството или во Државниот инспекторат за труд.
Законските измени забрануваат секаков вид на дискриминација поврзана со пристапот до вработување, условите и правата за работен однос вклучувајќи го и договорот за отказ на жени кои се наоѓаат восостојба на бременост или користат права по основ на родителство.

За работодавците кои нема да го почитуваат законот следуваат казни од 2.000 до 3.000 евра.

ajde da vidime kako ke se odviva ova i dali nekoj rabotodavec ke bide kaznet :)))

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 117
   RE: Кариера vs мајчинство
15.4.2013 8:13:51   
vezilka RR
Па прво треба некоја од нас да пријави. Иначе забрана за дискриминација по основ на пол постоеше и до сега во Законот за работни одниси и во Закнот за вработување и не знам веќе каде. Проблемот не лежи во законската регулатива, туку во нејзиното спроведување како за се кај нас. Тука немаат мерки, систем за следење на имплементацијата на законот. Немаат механизми за спроведување. Немаат начин да ги тргнат оние неправилности како потпишување бланко договори без дати, потпишување бланко решенија за отказ и слично. Не можат да гп контролираат приватниот сектор.

(Одговор на членот anaana)
Непосредна врска до пораките: 118
   RE: Кариера vs мајчинство
15.4.2013 8:55:17   
anaana
toa bi odelo nekako vaka. ako jas imam rabota se prijavam na nekoe drugo rabotno mesto (vo druga firma) i ako tamu me prasaat toa sto najcesto prasuvaat togas jas bi gi prijavila. ne mi treba nova rabota, bidejki imam veke :))
inace ako jas sum nevrabotena, mi zavisi dali ke dobijam rabota nekako tesko deka bi prijavila

ama ne se znae. mozebi ke pocnat prijavi kaj i da e
da se nadevame

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 119
   RE: Кариера vs мајчинство
15.4.2013 9:28:50   
niki
sto zanci nema da odi nikako
zenite da prijavuvale i kako ke dokazat deka bile prasani, verojatno na razgovor za rabota ke odat so diktafon vo djeb
od zakoni koi postojat samo da ti zamackaat oci mi se gadi
sestra mi ja otpustija od rabota den po zavrsuvanje na porodilno so falsifikuvan nejzin potpis, koga otidovme da prijavime inspektorot ne preprati na vestacenje na potpisot na nejzin trosok i sto ti vredi prijavata koga si bez prihodi i nemas sredstva da gi sledis procedurite



_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот anaana)
Непосредна врска до пораките: 120
   RE: Кариера vs мајчинство
15.4.2013 9:38:07   
Палешка РР
Мене темава малце ми е утописка.
Ако имаме доволно финансиски средства за нормален, пристоен живот што вклучува удобно место за живеење (наше), одмор од 10 дена секоја година и доволно пари за храна, облека и други потребштини и да не се тресам дали ќе ми стигнат пари до крајот на месецот, тогаш ќе изберам мајчинство.

Мајките се приморани да работат за да ги прехранат децата, во Македонија нема многу мајки кариеристки.

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 121
   RE: Кариера vs мајчинство
15.4.2013 9:38:21   
rina13
Da ne e smeshno kje e tragichno taa shto nema da ja dobie rabotata,sigurno kje prodolzi da bara na drugo mesto,nema da se potegne vo eden sudski proces so neizvesen kraj poshto novopechenive gazdi gi vadat vrskite od rakav,pa najverojatno dzabe kje bide mrcvarenjeto po sud. Taka da novive kvazi zakoni za zashtita na nekoi prava se mizi asan da ti baam.

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 122
   RE: Кариера vs мајчинство
15.4.2013 10:07:03   
Cipi Ripi
ЈАс мислам дека ова многу добро си го одигра владава ни наша, да излезе дека ги заштитуваат бремените а пак не го решава проблемот.
Кај нас 90% се на договор кој го препотпишуваат на 2,3,5 месеци, и ако му кажеш дека си трудна може да ни ти го продолжи со изговор дека не му требаш веќе, си била на определено време.

(Одговор на членот rina13)
Непосредна врска до пораките: 123
   RE: Кариера vs мајчинство
15.4.2013 10:36:19   
niki

ИЗВОРНА ПОРАКА: Палешка РР

Мене темава малце ми е утописка.
Ако имаме доволно финансиски средства за нормален, пристоен живот што вклучува удобно место за живеење (наше), одмор од 10 дена секоја година и доволно пари за храна, облека и други потребштини и да не се тресам дали ќе ми стигнат пари до крајот на месецот, тогаш ќе изберам мајчинство.

Мајките се приморани да работат за да ги прехранат децата, во Македонија нема многу мајки кариеристки.



pa i vo svetot majki karieristki se malcinstvo naspram brojot na majki koi moraat da rabotat, mene ne mi e bitno koja zena zosto raboti, seedno treba da postojat pohumani uslovi i resenija ostvarlivi vo realnosta za site problemi so koi se soocuvaat zenite koi rabotat ili bi rabotele seedno dali ke si obezbedat so toa egzistencija ili bleskava kariera, kako i za zenite koi ke mu dadat prednost na majcinstvoto
ne mora da se pravdame za sekoja nasa odluka ili zivotna situacija

_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 124
   RE: Кариера vs мајчинство
15.4.2013 10:49:53   
anaana
mozebi treba vo temava da definirame sto e kariera. odenjeto na rabota, ili nekoja funkcija koja bara golemo otsustvo i angazmani
bidejki vo makedonija i toa kako ima mnoguuu zeni koi se vraboteni. eve posebno vo drzavno gi ima kolku da sakas.
znaci mislam deka temava ne e za obicno vrabotuvanje i odenje na rabota.

ovde jas mislam deka e poveke za toa ako majkata se najde na krstopat megju rabota koja nudi povisoka plata i pogolem angazman (mozebi golemi otsustva, ili ne znam), i gledanje dete, kolku mjakata vo denesno vreme moze da go odbere toa prvoto, ili zaradi sredinata vo koja ziveeme majkata e taa koja treba da zrtvuva kariera zaradi da go cuva deteto
toa e verojatno delot kade drzavata treba da obezbedi poveke zgrizuvacni mesta (gradinki, jasli i sl) za da im ovozmozi na roditelite nepreceno da gi izvrsuvaat rabotnite obvrski. da nema kje go prijavam deteto vo gradinka od sega za posle dve godini bidejki ne znam dali ke ima mesto. :)))))

a za obicno odenje na rabota jas mislam deka vo makedonija nemame slucaj kaj sto golem broj zeni se nevraboteni. problemot so nevrabotenost gi opfaka podednakvo i mazite i zenite

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 125
Страница:   <<   < Претходна страница  3 4 [5] 6 7   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  3 4 [5] 6 7   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?