|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Кариера vs мајчинство
21.3.2013 23:47:28   
deluxe
Би започнала со еддна кратка приказна на една моја познаничка. Таа е мајка на 2 големки момчиња (10-11 год.) типката остана бремена за 3то дете поради субвенциите кои ги ддава владата,и што е најтрагично тоа јавно го изјавуваше дека раѓа поради парите(дури и јавно си калкулираше,од мт платата-толку-од бебето-толку=на толку доста е за месецот ?? замислете)user posted image и што и се лутите на авторката на текстот или на Ники??Точно е ,тоа е наменето за овој тип на мајки,токму овие мајки се кријат позади децата,само за да не работат,верувале или не ,аама еве јас сум сведок на тој тип на мајки,не бара работа-раѓа деца.Муабетот ми беше не се препукувајте ,мене ништо од сето ова не ме навреди,што го каза Ники,бидејќи не сум таква мајка,си имам 2 деца нека пркниuser posted image и стартувам со работа,не е кариера бидејќи не работам по струката,работам за да си го изддрзувам семејството,и горда сум на тоа, а децата што си ги имам се од љубов не се за пари хехехехееехехuser posted image user posted image

Модератор:
Сите постови кои се офтопик или дел од нив, се уредени со цел да се задржи нивото и насоката на дискусијата. Се додека некој оди офтопик, модераторите ќе го бришат. Правилата важат за сите членови подеднакво.



< Поракaта ја уредил Ikana RR -- 22.3.2013 9:46:49 >


_____________________________

„ Можеш да го извадиш човек од кал,но калта од човекот не!! “

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 51
   RE: Кариера vs мајчинство
21.3.2013 23:51:48   
mmbucko
Uh mamicki, ako mi veruvate ljubomorna sum na zenata shto go cuva i si igra celo vreme so nego. Aj drugive decinja se togash na ucilishte......more shto nebiva nekako da se natokmi mesecno da imame po 3000 eur po doma a da ne rabotime....ama ic ne bi mi doshlo do kariera ni do gluposti......Dosega celo vreme imam raboteno po privatni kompanii zatoa shto za vo drzavni firmi nemav vrski i se na krajot se sveduva "brkam kariera"=rabotam ko konj za da imam pristoen zivot i za da nekoj drug moze da odi na Sejsheli, Bahami Rogoshka zlatina i .......

Niki fala na sovetot so molzenjeto, ama ic ne mi tekna=plavusha u dusha

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 52
   RE: Кариера vs мајчинство
22.3.2013 8:05:58   
Pepelaska *

ИЗВОРНА ПОРАКА: vezilka RR

Eve jas vo sto go gledam problemot kariera vs majcinstvo. Vo normalni uslovi i vo zemja kade se poddrzuvaat zenite vo nivnite kaafieri vo slucajot kako na mmambucko ke i ponudea da odi na pat so se dete +1 za ne se najde vo dilemata kariera vs majcinstvo!!! I toa treba da vazi do 3 godini.


user posted image
Ете, кога ја отворив темава , мислев точно на ова.Значи да беше се ок тука ммбуцко немаше воопшто да се стресува за патувањево кое ќе и помогне во кариера, а поради кое треба да го одбие детето.Сигурно дека секако ќе го одбива,ама барем да биде покрај него а не да му замине , сепак е малечко.А во некои земји го има ова.

А инаку конкретно за мене, понекогаш имам чувство така на пониска вредност и затоа така пишав, веројатно тоа ми е од некои луѓе околу мене кои како да не гледаат дека и дома имам работа , кои сакаат да направат дека некој кој не е ни во брак ни има дете е многу поспособен од мене.Јас немам време да трчам за други, да молам,ама тоа е друга тема.Ќе дојдат се надевам и моите 5 минути.

_____________________________

Жената која мисли дека е интелигентна се бори за еднакви права со мажот. Жената која е интелигентна не го прави тоа !

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 53
   RE: Кариера vs мајчинство
22.3.2013 8:20:33   
arh_diz
Edno e da brkas kariera a drugo e da si vo raboten odnos , gledam nekoi gi pomesale ovie raboti. Zena koja saka da si gi izrasne decata i posle da odi na rabota , i ima uslovi da ne odi na rabota negledam nisto loso sto se odlucila na toj cekor. Neznam zosto tolki burno se reagira na nekoja koja saka da raga deca i da sedi doma , toa e nejzino pravo. Nemozat site da se so kariera mora da ima i prosti rabotnici

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот Pepelaska *)
Непосредна врска до пораките: 54
   RE: Кариера vs мајчинство
22.3.2013 8:59:10   
rina13
ИЗВОРНА ПОРАКА: arh_diz RR

Edno e da brkas kariera a drugo e da si vo raboten odnos , gledam nekoi gi pomesale ovie raboti. Zena koja saka da si gi izrasne decata i posle da odi na rabota , i ima uslovi da ne odi na rabota negledam nisto loso sto se odlucila na toj cekor. Neznam zosto tolki burno se reagira na nekoja koja saka da raga deca i da sedi doma , toa e nejzino pravo. Nemozat site da se so kariera mora da ima i prosti rabotnici

Не постојат прости работници туку луѓе кои чесно си го заработуваат денарот за парче леб и да прехранат фамилија. Ако некој е лимар, фарбач, бравар, шнајдер не значи дека е прост .
Јас се осврнав на еден сегмент од проблемот кој верувам дека многу жени го имаат меѓу кои и јас. А тоа е неможноста да се најде работа без разлика на квалификацијата која ја поседуваат. Како дојде работава за да чистиш некаде повторно ти требаат пријатели. Па побогу сите околу мене кој ги знам се имаат запослено преку пријатели или партија. Јас мислев дека ќе најдам регуларно работа преку огласи но згрешив. Како што рече Пепелашка ги чекам моите 5 мин односно кога ќе ми помогне некој пријател(во дегенерирано општество за да опстанеш мора да се однесуваш како мнозинството инаку ќе си седиш дома и ќе ти викаат а ти си мрзливка нејќеш да работиш се криеш позади детето). Не бе девојки јас не сакам да седам дома(не сум дома поради моја желба) имам завршено за 2 различни професии, наскоро ќе магистрирам за едната имам 24 години и 2 годишно дете но едноставно немам искуство и никој не сака да ме вработи да ми даде можност како и на повеќето млади кои се во потрага по работа, туку згора кога ќе кажам дека имам мало дете се превртуваат очи на интервју. Нели по автоматизам жена со мало дете често ќе бара изговор за отсуства.
И најискрено ми се гади кога некој/ја се бори за правата на жените од една страна а од друга вели дека некои жени се криеле зад мајчинството удобно им било нејќеле да работат. Пак ќе речам не постои жена на светот што не сака да работи и заработува НЕ ПОСТОИ. Жално е што многумина остареле чекајќи ги тие свои пет минути.
Затоа велам државата треба да направи некои чекори да им помогне на младите, да ги заштити жените, а не да ми мафтаат пред нос со статистички податоци за падот на наталитетот и сосила да ме става на место каде што жените биле пред 200години. Како тргнале со форсирање на жена домаќинка профилот уште правото на глас да ни го ускратат.user posted image user posted image user posted image
Извинете на подолгиот пост ама морав да си олеснам да се искажам.

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 55
   RE: Кариера vs мајчинство
22.3.2013 9:11:33   
vezilka RR
За мене да бркаш кариера значи да напредуваш во работата, занчи да целиш на повисока позиција. А тоа може да се прави било која да ти е работата. Значи секој вработен кој сака да напредува брка кариера. Незначи дека треба да станеш претседател за да се каже дека си бркал кариера. Дури и не мора да си врабортен за да бркаш кариера, магистерски, докторски студии, обуки и надоградувања сето тоа се прави за да ни се зголемат шансите да напредуваме..и тоа е бркање кариера. И прашањето јас го сваќам така, колкави и се шансите на една мајка да напредува. Јас воопшто не знам откаде испадна муабетот за некаква си мрзеливост и некој што не сака да работи или одлучил дека во моментот нема да работи..тоа е легитимно право. Тука да праиме муабет за шансите на мајките со мали дечиња да напредуваат. Како да се надминат ситуациите како на ммбуцко на пример. Колку фирми има во Мк. кои овозможуваат на пример, службено патување сосе дете, колку фирми има што дозволуваат да дојдеш на состанок со доенчето, детето бидејќи си му потребна. Тоа е кариера вс мајчинство.

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 56
   RE: Кариера vs мајчинство
22.3.2013 9:16:29   
vezilka RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: rina13

И најискрено ми се гади кога некој/ја се бори за правата на жените од една страна а од друга вели дека некои жени се криеле зад мајчинството удобно им било нејќеле да работат.


А од каде констатацијата дека ние кои се бориме за правата на жените велиме дека жените се криеле зад мајчинството и нејќеле да работат. Еве сега јас пак ќе кажам дека ниту една жена која се бори за правата на жените нема да го стави мајчнството во таа позиција туку напротив се бори мајчинствотот да не и биде прачка при градењето на кариерата!

(Одговор на членот rina13)
Непосредна врска до пораките: 57
   RE: Кариера vs мајчинство
22.3.2013 9:19:54   
vezilka RR
Како тргнале со форсирање на жена домаќинка профилот уште правото на глас да ни го ускратат.


И уште нешто во однос на ова што го форсираат. На универзитетот Кирил и методиј се планира да се отвори институт за Семејни студии на кој ќе се профилираат професионални домаќинки, односно ќе има предмети како плетење, готвење и сл. На ДРЖАВЕН Универзитет! Првиот состанок по ова прашање веќе е одржан.

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 58
   RE: Кариера vs мајчинство
22.3.2013 9:28:28   
sandriana RR
mmbucko, поддршка за напредокот во кариера, дефинитивно. На малото можеш да му оставиш измолзено млеко, или и да го одбиеш, не е грев. Како што рече и vezilka, одбивањето е неминовно, а 9,5 месеци не е спорен период. Јас дури некогаш се премислувам зошто не ја одбив мојата на таа возраст, сега на 18,5 месеци ми е уште поголем проблем. Нејсе, со напредокот во кариерата ем ти ќе си имаш лична сатисфакција, ем ќе биде влог и за уште подобар живот на децата. Од мене уште еднаш поддршка.user posted image

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 59
   RE: Кариера vs мајчинство
22.3.2013 9:28:36   
rina13
ИЗВОРНА ПОРАКА: vezilka RR


ИЗВОРНА ПОРАКА: rina13

И најискрено ми се гади кога некој/ја се бори за правата на жените од една страна а од друга вели дека некои жени се криеле зад мајчинството удобно им било нејќеле да работат.


А од каде констатацијата дека ние кои се бориме за правата на жените велиме дека жените се криеле зад мајчинството и нејќеле да работат. Еве сега јас пак ќе кажам дека ниту една жена која се бори за правата на жените нема да го стави мајчнството во таа позиција туку напротив се бори мајчинствотот да не и биде прачка при градењето на кариерата!
Секако не мислев на жените активистки. Туку на најобичните жени ,кои се образоваат, вложуваат во себе, работат, градат кариера паралелно посветуваат време на своите деца и кои се горди се што го надминале стереотипот домаќинка а ги осудуваат оние кои тоа го неможат поради X околности.
Јас знам дека секоја жена кон зборот домаќинка има аверзија но тоа не е причина да се осудат оние кои седат дома.

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 60
   RE: Кариера vs мајчинство
22.3.2013 9:39:44   
Winit
Drzavata moze da gi zastiti pravata na zenite samo vo drzavniot sektor no za zal, toa ne moze da go stori vo privatniot.
Na nitu edna privatna firma nemoze so zakon da i se nalozi dali na pr. da primi maz ili zena na rabota.
I sega ako barem malku realno gi gledame rabotite ke priznaeme deka sekoja firma saka da skusi i zastedi, da ne se izlozuva na dopolnitelni trosoci.
Zosto bi plakala dopolnitelno na edna majka da odi na patuvanje so bebe plus pridruznik koga moze ednostavno da odbere maz i da gi nema tie doplnitelni trosoci. Zosto da vraboti zena koja sto seuste nema deca za da ostane dva pati na porodilno po 9 meseci (mozebi i poveke) a za toa vreme da ima plus trosoci za obuka na drug covek i sl. Znaci zosto komplicirano koga moze po ednostavno da tecat rabotite. A kvalifikaciite se na isto nivo....znaci pravo na izbor.
Dali ste si go postavile prasanjeto , ako ste vo pozicija da birate rabotnik dali bi odbrale maz ili zena, gledajki od aspekt na toa da si gi poednostavite rabotite. Znam deka mozebi ke recete deka ne bi pravele diskriminacija i bla bla bla no vsusnost realno i dlaboko vo sebe znaete deka toa ne e vistina. Sekoj se stiti sebe si, pa taka i privatnite firmi , mnogu prosto i logicno. I tuka nikogas ne bi mozele da bideme isti so mazite na pazarot na trud. Ne deka ne sme sposobni nego deka vednas se nametnuvaat "poinakvi" uslovi ako zenata e vo raboten odnos. Poveke komplikacii i poveke trosoci.
Bolno no mnogu vistinito.

(Одговор на членот rina13)
Непосредна врска до пораките: 61
   RE: Кариера vs мајчинство
22.3.2013 9:47:32   
vezilka RR
Drzavata moze da gi zastiti pravata na zenite samo vo drzavniot sektor no za zal, toa ne moze da go stori vo privatniot.


И те како може, треба и тоа и е ДОЛЖНОСТ. Ако не може значи не ја бива државата. Во законот за работни односи убаво си стои дека се забранува дискримиација по однос на пол. ДРЖАВАТА само треба да овозможи тој закон да функционира!

(Одговор на членот Winit)
Непосредна врска до пораките: 62
   RE: Кариера vs мајчинство
22.3.2013 9:52:29   
sandriana RR
А како би се извело тоа? Да се наложи процентуален сооднос на вработени мажи и жени, со исти квалификации? Ќе се бунат работодавците дека им се скратува правото на избор тогаш..

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 63
   RE: Кариера vs мајчинство
22.3.2013 9:52:48   
vezilka RR
Епа и мене не ме интересираат трошоците на фирмата. Јас одам на интѕервју за работа и доклоку имам подобри кфалификации сакан јас да бидам примена, а доколку тоа не се случи, да можам да го тужам работодавачот за тоа. А издатокот плус за бебето и придрушникот, тоа и не е токлав издаток. Ние тоа гоправиме и знам колку кошта.

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 64
   RE: Кариера vs мајчинство
22.3.2013 9:55:50   
vezilka RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: sandriana

А како би се извело тоа? Да се наложи процентуален сооднос на вработени мажи и жени, со исти квалификации? Ќе се бунат работодавците дека им се скратува правото на избор тогаш..


Треба да биде примен тој што имал подобри кфалификации. Тоа треба да го гарантираат.

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 65
   RE: Кариера vs мајчинство
22.3.2013 10:00:06   
rina13

Dali ste si go postavile prasanjeto , ako ste vo pozicija da birate rabotnik dali bi odbrale maz ili zena, gledajki od aspekt na toa da si gi poednostavite rabotite. Znam deka mozebi ke recete deka ne bi pravele diskriminacija i bla bla bla no vsusnost realno i dlaboko vo sebe znaete deka toa ne e vistina. Sekoj se stiti sebe si, pa taka i privatnite firmi , mnogu prosto i logicno. I tuka nikogas ne bi mozele da bideme isti so mazite na pazarot na trud. Ne deka ne sme sposobni nego deka vednas se nametnuvaat "poinakvi" uslovi ako zenata e vo raboten odnos. Poveke komplikacii i poveke trosoci.
Bolno no mnogu vistinito.

Таквите шконтари(газди) кои тесноградо размислуваат не верувам дека им цветаат рози во бизнисот. Ситна душа си е ситна душа. Јас знам неколку фирми каде жените се мнозинство и каде некои од нив после неколку месеци работа останале бремени па газдата тоа го прифатил без никаков проблем.Зашто истите тие жени благодарение на нивната посветеност, интуиција, снаодливост им донеле на тие газди милиони и милиони.
Мајчинството не е хендикеп и не треба да биде пречка при вработувањето.Зашто во нормални земји никој не размислува вака????Зашто мораме некои работи да ги осетиме на своја кожа за да се  освестиме за проблемот????, Во тие нормални земји татковците идат на породилно кај нас тоа е на ниво на срамота, бебето се носи секаде не ми е јасно зашто сметате дека стратегија наведната глава сабја не ја сече е одржлива долгорочно.

(Одговор на членот Winit)
Непосредна врска до пораките: 66
   RE: Кариера vs мајчинство
22.3.2013 10:55:57   
anaana
Колку фирми има во Мк. кои овозможуваат на пример, службено патување сосе дете, колку фирми има што дозволуваат да дојдеш на состанок со доенчето, детето бидејќи си му потребна.


jas ne smetam deka majkata na sostanok treba da dojde so bebeto.. isto ne smetam deka treba na sluzbeno patuvanje da se nosi deteto. ova ne e odmor???
jas koga odam od rabota na sluzben pat tamu odam da rabotam ne da gledam dete. moze ke zvuci surovo ili deka jas ne si go sakam dovolno deteto. ama rabota e rabota.
vo slucaj jas da go zemam so mene deteto, znaci toa e bebe, otprilika 9-10 meseci eve neka e i 1 godina.
koj ke mi go cuva tamu? treba li firmata da mi plati i dadilka da dojde so mene? ili organizatorite da mi ovozmozat nekoj da igra so nego?
ne znam vo koj zemji go ima, i iskreno mene ne mi se svigja toj nacin.
zatoa ima porodilno, kade majkata sedi so deteto, ne treba prisilno da se vikaat majkite na rabota pred da im zavrsi porodilnoto. isto ne treba da bidat usloveni deka mora da se vratat porano, toj del e losito, a ako taa smeta deka e dobra sansa da iskoristi nekoja ponuda za rabota ili za napredok dodeka e na porodilno toa e nejzin izbor. bebeto moze da izdrzi 5 dena bez majkata..
zanci toa e izbor vo zivotot. loso e sto prirodava rekla deka samo zenskoto moze da ragja. i tuka e fakt deka sme eden cekor ponazad od maskite
isto e i za fakultet. potesko e za majkata da zavrsi fakultet taze porodena otkolku za tatkoto. i toa si e priroda.
ama odenje vo krajnosti deka vo drzavava na majkata i se uskrateni poveketo prava mene ne mi se svigja.
pa vo golem del od instituciite rabotat zeni i toa mazeni so deca, i se na funkcii znaci se moze. sega sekoj kako ke se snajde

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 67
   RE: Кариера vs мајчинство
22.3.2013 11:36:24   
vezilka RR
user posted image

user posted image

user posted image


Оваа жена не ми личи дека е на одмор!!!!

< Поракaта ја уредил vezilka RR -- 22.3.2013 11:40:04 >

(Одговор на членот anaana)
Непосредна врска до пораките: 68
   RE: Кариера vs мајчинство
22.3.2013 11:43:42   
sandriana RR
е до сега се мачев да ја постирам преку линк ситуацијава user posted image
Некоја страна погоре зборував за ова, а и сега сакав да искоментирам - еве, ова е можно и дозволено во Европскиот парламент во Стразбур, женава таму го израсна детето. Ако мајката сака, смета дека може, зошто не би било дозволено и кај нас. Едноставно, да биде право на избор на секоја мајка

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 69
   RE: Кариера vs мајчинство
22.3.2013 11:43:45   
anaana
a be toa so slikite e se vo red
ama neli poentata e da mu se posvetis na deteto
ne samo fizicki da bide toa do tebe???
sega ne moze nekoj da mi kaze deka isto ke bides efikasna na rabota so bebeto do tebe??
mislam toa si ima potrebi, rabotata si e rabota.. sostanoci se sostanoci kade ima mnogu lugje kade e glasno kade majkata prvo treba profesionalno da se postavi. a ne na sredina na sostanokot da kaze ej cekajte na deteto treba pelena da mu smenam, ili cekajte 10 minuti prekin deteto da cica...
sto znam mene ne mi odi
ovie sliki se od nekoj visoki drzavni funkcii
sto ako majkata e programer kade celo vreme e pred kompjuter kade ima golemo zracenje?
sto ako e doktor?? kade ke go nosi deteto? mislam dali tuka ke imame diskriminacija vo odnos na profesii?? ako majkata raboti kako prodavacka? mislam stvarno ne odi
dete za dete, ama ne moze celo vreme da go vrzime za nas i da go nosi majkata kaj i da odi.
toa nema vrska ni so kariera ni so ljubov kon deteto

i eve sto ako sostanokot e eden den i e vo druga drzava?
vredi li da se odnese deteto za eden den nekade da mu se narusi mirot samo da e blisku do mama.
zatoa deteto ima i tatko. i toj ke si se grizi za nego koga mama ke treba da otpatuva nekade

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 70
   RE: Кариера vs мајчинство
22.3.2013 11:47:47   
anaana

ИЗВОРНА ПОРАКА: vezilka RR

Оваа жена не ми личи дека е на одмор!!!!


a da se vratime na postovite kade majkite kazuvaat kolku decata ne sedat na edno mesto?
mislite li vie deka deteto ke sedi 8h vaka kako na slikava?
nema sansi

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 71
   RE: Кариера vs мајчинство
22.3.2013 11:52:06   
anaana
vie gledate edna slika... so edna majka i edno dete.
ajde da zamislime situacija kade na toj sostanok od 50 lugje ima 30 zeni so 30 deca
pa toa nema da e sostanok. toa ke bide roditelska sredba
ne znam ova si e moe mislenje. ne mora da e ispravno ne mora da go poddrzuvate...

(Одговор на членот anaana)
Непосредна врска до пораките: 72
   RE: Кариера vs мајчинство
22.3.2013 11:54:42   
Mihaela 2010




a da se vratime na postovite kade majkite kazuvaat kolku decata ne sedat na edno mesto?
mislite li vie deka deteto ke sedi 8h vaka kako na slikava?
nema sansi
[/quote]

Taka de....sto ako bebevo vrekne ??sto ke mu pravi...
ma moja Mihaela ic ne bese mirno bebe,bese takvo placlivo uste da sum na zenava mesto...cel parlament ke se krene vo vozduhuser posted image

(Одговор на членот anaana)
Непосредна врска до пораките: 73
   RE: Кариера vs мајчинство
22.3.2013 11:54:51   
vezilka RR
jas ne smetam deka majkata na sostanok treba da dojde so bebeto.. isto ne smetam deka treba na sluzbeno patuvanje da se nosi deteto. ova ne e odmor???


Пред некое време бев на една обука, обучувачката беше од Британија, експерт во областа. Обуката ја држеше со нејзиното две годишно девојче. ТАа си предаваше, детето си се врткаше у салта, си црташе си боеше и си трчкаше во салта и околу во дворот. Од организаторот побара салата да биде со тераса каде ќе си игра девојчето. Со неа имаше и дадилка која утрчуваше ако притреба. 4 дена поминаа во совршен ред, нам не ни сметаше, ниту добивме понеквалитетна обука заради повремените прекини од девојчето, а мајката-обучувач си ја заврши обуката. Згора на се беше и забавно. Кога разбра дека и јас имам дете кое е на иста возраст, а не сум го повела, се зачуди зошто. Веднаш ги праша организаторите зошто во поканата не навеле стриктно дка тоа за децата важи не само за неа, туку за сите учесници.

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 74
   RE: Кариера vs мајчинство
22.3.2013 11:55:56   
rina13
Bravo,na vakvi zeni covek moze da se voshituva.Nego kaj kaj nas kade kje go odnesesh deteto vo sobranie kako shto znat da se zatepaat deteto kje se istraumatizirauser posted image mala shala.Mnogu treba da raboti kaj nas na poleto na pravata,dobro e se povekje zeni se svesni deka treba da se borati shto neshtata trgnuvaat od mrtva tochka.Treba vlasta da reshi deka vreme e da pomogne a ne da odmogne. Nekako i zenive vo ploitikava se apatichni im teknuva na velosipedi,trevi,parkovi a za pravava i zakonive molchat ko da im se zasieni ustite

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 75
Страница:   <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4 5   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4 5   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Што да дознаете.
пеперутка16

Кога би носеле тројки, што би направиле?