|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  6 7 [8] 9 10   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Хигиена кај машки деца
5.7.2011 23:00:55   
mama26
lukas gledaj deteto koga go banjas da e poveke vreme vo voda,taka ke mu navleze kolku tolku vodicka vnatre da kolku tolku spreci crvenilo i stavi kamilica vo vodata nisto drugo,[ caj od kamilica ]neka sedi i pola saat vnatre igrajte si,,zemi jonson ulje ili bilo sto nesto mrsno i probaj sama dodeka e vo voda da mu go otvaras kurenceto ama seto ova niz igra. 1 mm da otvoris ti si na dobar cekor.ocigledno e deka ima infekcija no osven ova nisto drugo ne mi teknuva...a otkako ke go izbrises pominigo pak so ulje mrsnicko i probaj okolu pak so kamilica..eve i drugi ako imaat iskustva neka kazat..jas vaka pravev nekolku pati eve sega sam si go otvara

_____________________________

СЕ ШТО Е МОЕ КЕ СИ ДОЈДЕ ,А АКО НЕ СИ ДОЈДЕ КЕ СИ ГО ЗЕМАМ САМА.

(Одговор на членот lukas)
Непосредна врска до пораките: 176
   RE: Хигиена кај машки деца
5.7.2011 23:04:28   
Pepelaska *
Женски јас не му го отварам курето?!? од кога треба како што? еднаш самомалку му го тргнав кожичето ама страв ми еuser posted image има 10 месеца

_____________________________

Жената која мисли дека е интелигентна се бори за еднакви права со мажот. Жената која е интелигентна не го прави тоа !

(Одговор на членот mama26)
Непосредна врска до пораките: 177
   RE: Хигиена кај машки деца
5.7.2011 23:07:06   
mama26
ne mi dadoa nikakva mast nisto,,pocetna faza izgleda bese rozevko na vrvot bese i jas panicarka odma na lekar,znaci samo kamilica i toa sto go iscistija,nemase gnoj ili krv tuku obicna prljavstina koja se sobirala dodeka mockal [ posto zatvoreno neli?] i mozelo do poloso da dojde,,sekako ne odma ali ako se ceka so meseci ili godini nedaj boze

_____________________________

СЕ ШТО Е МОЕ КЕ СИ ДОЈДЕ ,А АКО НЕ СИ ДОЈДЕ КЕ СИ ГО ЗЕМАМ САМА.

(Одговор на членот mama26)
Непосредна врска до пораките: 178
   RE: Хигиена кај машки деца
5.7.2011 23:09:08   
AnnaMolly RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: Pepelaska###

Женски јас не му го отварам курето?!? од кога треба како што? еднаш самомалку му го тргнав кожичето ама страв ми еuser posted image има 10 месеца



И јас не му го отворам. Едно време по малку му го отворав, ама откако ми кажа хирургот да не го чепкам, престанав.


_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот Pepelaska *)
Непосредна врска до пораките: 179
   RE: Хигиена кај машки деца
5.7.2011 23:09:57   
mama26
pisav pogore moe iskustvo i jas kako pravev,toa mene lekar ne mi kaza no mene mi pomogna zasto ako na suvo mu vlecete kozickata togas doaga do zaglavuvanje na glavceto i pritisokot od krvta odi tamu,veruvajte mi se i ova go iskusiv i nikogas poveke na suvo,tolku bese ednasuser posted image

_____________________________

СЕ ШТО Е МОЕ КЕ СИ ДОЈДЕ ,А АКО НЕ СИ ДОЈДЕ КЕ СИ ГО ЗЕМАМ САМА.

(Одговор на членот mama26)
Непосредна врска до пораките: 180
   RE: Хигиена кај машки деца
5.7.2011 23:11:17   
mama26
ИЗВОРНА ПОРАКА: AnnaMolly

ИЗВОРНА ПОРАКА: Pepelaska###

Женски јас не му го отварам курето?!? од кога треба како што? еднаш самомалку му го тргнав кожичето ама страв ми еuser posted image има 10 месеца



И јас не му го отворам. Едно време по малку му го отворав, ама откако ми кажа хирургот да не го чепкам, престанав.

ok nema vrska ,ako ne mu e crveno ne mu otvarajte,,,i jas ne otvarav ama koga imav maka ova napraviv..jas napisav moeto vase e da zapamtite ili ne


_____________________________

СЕ ШТО Е МОЕ КЕ СИ ДОЈДЕ ,А АКО НЕ СИ ДОЈДЕ КЕ СИ ГО ЗЕМАМ САМА.

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 181
   RE: Хигиена кај машки деца
6.7.2011 9:37:28   
lukas
mislam deka mu se podobruva kako sto dzirnav sabajle od baktrimot,edvaj nemozev ne me ostava da go gibnam,a i mama26 go stavam vo kamilica go drzam vo koritce okolu 20tina minuti...pozzz fala..


_____________________________

Неможите да бидите храбри ако не сте повредени.Неможе да научите ако не сте погрешиле.Неможете да бидете успешни ако не сте доживеале неуспех.

(Одговор на членот mama26)
Непосредна врска до пораките: 182
   RE: Хигиена кај машки деца
16.7.2011 0:43:38   
Џесика
Жени, прееска кога го бањав Борјан додека му го вежбав приметив испод кожичката бело топче... значи не му е отворено, секој ден сега дека се бањаме,па поинтензивно го вежбаме, почнав малку и појако да тегнам, и го приметив тоа топчето, и немам појма што е, дали е она прљавштина собрана, ме фати нерв да не стане инфекција од тоа... имала некоја ваква ситуација?


_____________________________

Жената по природа е АНГЕЛ, но ако и ги скршат крилата таа лесно ќе научи да лета на метла!!!

(Одговор на членот lukas)
Непосредна врска до пораките: 183
   RE: Хигиена кај машки деца
20.7.2011 0:09:24   
mila 3
jas na sin mi uste od bebence mu go otvarav kureto, sekoj den se po malku. sega ima 4 godini i sam si go otvara i si se mie. koga go pecka ili ako mu e crveno mu stavam mast Hloranfelikol ( po preporaka na maticnata)


(Одговор на членот Џесика)
Непосредна врска до пораките: 184
   RE: Хигиена кај машки деца
21.7.2011 19:08:24   
ananikol
 

   Nas pedijatarot ne sovetuvase do godinka nikako da ne go otvarame "pisonja" a bidejki veke napravivme godinka jas na prvata kontrola bidejki ne se otvori samo,pobarav(insistirav) da go obrezime za da ne gi pominuvame istite problemi kako so pogolemoto since.Pedijatarot me prasa sto mi vazno;da se seci ili da se otvara?Mu kazav niz se sto pominavme so pogolemoto since i deka i pokraj site napori morase da go secime.Vo petokot mi prepisa krem so koj nekolku dena go mackavme na utro i navecer i sega koga mu menuvav pelena gledam pishonja e otvorenuser posted image  e fala bogu ne ke morame da pominuvame i niz taa trauma zvana secenje

(Одговор на членот mila 3)
Непосредна врска до пораките: 185
   RE: Хигиена кај машки деца
21.7.2011 19:11:37   
ananikol
ИЗВОРНА ПОРАКА: Џесика РР

Жени, прееска кога го бањав Борјан додека му го вежбав приметив испод кожичката бело топче... значи не му е отворено, секој ден сега дека се бањаме,па поинтензивно го вежбаме, почнав малку и појако да тегнам, и го приметив тоа топчето, и немам појма што е, дали е она прљавштина собрана, ме фати нерв да не стане инфекција од тоа... имала некоја ваква ситуација?



  Mozno e da e infekcija.....odi na doktor vednas,ako do sega ne si bila.
   Taka mu bese i na pogolemoto since,gnojni topcinja kako bisercinja ...katastrofa..

(Одговор на членот Џесика)
Непосредна врска до пораките: 186
   RE: Хигиена кај машки деца
29.7.2011 14:35:04   
MERUSHKA
Se porodiv vo Remedika.Imavme kratka obuka za higiena kaj maskite deca.Znaci obavezno da se podotvara i se sto e belko da se brise so vlazno maramce.I tasacinjata da se digaat nagore so pelenkata,nikako smackani i nadole!

_____________________________

B.B.B.

(Одговор на членот ananikol)
Непосредна врска до пораките: 187
   RE: Хигиена кај машки деца
29.7.2011 16:17:10   
mama26
ИЗВОРНА ПОРАКА: MERUSHKA

Se porodiv vo Remedika.Imavme kratka obuka za higiena kaj maskite deca.Znaci obavezno da se podotvara i se sto e belko da se brise so vlazno maramce.I tasacinjata da se digaat nagore so pelenkata,nikako smackani i nadole!
vaka sestrami pravese i nikogas problemi nemaa....se slozuvam so merushka user posted image


_____________________________

СЕ ШТО Е МОЕ КЕ СИ ДОЈДЕ ,А АКО НЕ СИ ДОЈДЕ КЕ СИ ГО ЗЕМАМ САМА.

(Одговор на членот MERUSHKA)
Непосредна врска до пораките: 188
   RE: Хигиена кај машки деца
13.8.2011 2:09:09   
zapce
Мамички помагајте, синоке кога го банјавме Матеј маж ми проба да му го отвори курето и тој силно писна, потоа кога го брисев пробав да отворам да видам и забелезав дека на врвот на козицката му е зацрвенето и има како белко собрано, инаку имаме 1 годинка и 9 месеца и курето сеуште не му е отворено се гледа само врвот од главицката. Еве сега се вртеше сакаше да мочка и го ставив на нокшир и изгледа малку пушти и кога писна, се дрзесе за курето, се тресесе и одвај го смирив и заспа а не моцкасеuser posted image , сигурно го печело од мокрачата, не знам што да правам, до сабајле кога ке му се моча а не смее да моча од болка, ке собира ли во него, да го носам ли на дежурна уште сега , избезумена сум, има ли некој буден да ме посоветува

_____________________________

Ако не сум за себе - кој ќе биде за мене?
Ако сум само за себе - што сум јас?
Ако не сега - кога?

(Одговор на членот danced)
Непосредна врска до пораките: 189
   RE: Хигиена кај машки деца
13.8.2011 14:55:06   
arh_diz
Mozes da mu stavas vazelinovo ili bilo koe maslo koga mu go otvaras , taka nema da ima infekcija.Toa e preporaka na nasiot pedijatar jas mu stavam obavezno posle banjanje

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот zapce)
Непосредна врска до пораките: 190
   RE: Хигиена кај машки деца
29.8.2011 13:16:57   
MERUSHKA
Prethodno vi pisav deka vo Re Medika mi kazaa malku da se otvara kureto i da se brise so vlazno maramce.Od deneska ne sum sigurna za toa,maticniot pedijatar mi rece deka ne e otvoreno ,i deka treba poveke !!!! Me fati panika! Ima li nekoj resenie!?Sto da se pravi!



_____________________________

B.B.B.

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 191
   RE: Хигиена кај машки деца
29.8.2011 13:37:32   
Џесика
Јас го имам истиот проблем, мојот син има 2 год. и 8 месеци, уште не му е отворено, пред некој ден го прашав матичниот, тој повторно ми рече НИКАКО на своја рака да го отварам, тоа да го направам на хирургија, дали рачно или хируршки стручни лица да го отворат. И така правам, во капењето го отварам колку што е отворено (не е повеќе од зрно грашок) и не го притискам повеќе од тоа.

_____________________________

Жената по природа е АНГЕЛ, но ако и ги скршат крилата таа лесно ќе научи да лета на метла!!!

(Одговор на членот MERUSHKA)
Непосредна врска до пораките: 192
   RE: Хигиена кај машки деца
22.9.2011 12:28:00   
Pepelaska *
пред некој ден бевме на контрола систематски на година нели.Матичната ми рече при капење да му го отварам по малку и да го чистам,таа му го отвори и рече супер е,вчера малку го отворивме ко се капевме,ама луѓе мене ми е толку страв леле како е мало и нежно многу се плашам да не го повредам

_____________________________

Жената која мисли дека е интелигентна се бори за еднакви права со мажот. Жената која е интелигентна не го прави тоа !

(Одговор на членот Џесика)
Непосредна врска до пораките: 193
   RE: Хигиена кај машки деца
28.9.2011 23:19:50   
*miki mami*
Јас уште од бебе му го отварам кога го бањам не сме имале проблеми до сега само после антибиотик ни се појави како бело ни реко дека се намалил имунитето болен и од сирупот да го мијам со сода растворена во вода и канестен ни помина тоа беше пред7или8месеци.
Постојано се чепка кога ке го пресоблекувам тоа го праби од многу мал го карам ама џабе затоа се трудам што побрзо да го облечам но вчера кога го бањав приметив внатре курето му беше црвено ама ептен незнам што е ме исплаши му ставав канестен 2пати не му помина има ли некој ваков случајuser posted image user posted image

(Одговор на членот Pepelaska *)
Непосредна врска до пораките: 194
   RE: Хигиена кај машки деца
30.9.2011 13:18:49   
Andriance

ИЗВОРНА ПОРАКА: MERUSHKA

Se porodiv vo Remedika.Imavme kratka obuka za higiena kaj maskite deca.Znaci obavezno da se podotvara i se sto e belko da se brise so vlazno maramce.I tasacinjata da se digaat nagore so pelenkata,nikako smackani i nadole!

I mene mi go kazaa istoto..osven deka kureto treba da bide nagore vo pelena???? zasto nikoj ne mi kaza za ova?? of..

_____________________________

Зборовите и времето користете ги правилно!!! Ни едното ни другото не можете да ги вратите!!!

(Одговор на членот MERUSHKA)
Непосредна врска до пораките: 195
   RE: Хигиена кај машки деца
4.11.2011 12:18:14   
JovanaJ
Citam mnogu sprotivstaveni mislenja za ova. Mene vo porodiliste samo mi rekoa da ja otvaram kozickata do kade sto moze i da go citam nezno. No naglasija "do kade sto moze". So ogled na toa deka ne mi bese naglaseno poinaku jas postapuvav taka. Posle edna godina niz razgovori slusnav deka glavickata trebalo da se odvoi od kozata do prvata godina. Se isplasiv zosto nikoj ne mi go naglasil ova i jas ne sum go napravila. Pa si pominav eden cel den na internet kade sto navistina ima premnogu za ova. Ima najrazlicni mislenja za vozrasta koga kozickata treba celosno da se povlece od glavickata.
Kozickata e zalepena za glavickata od raganjeto pa moze da trae se do period pred pubertet. I ova e sosema normalno. Kozata ima zastitna fukcija i se odlepuva togas koga navistina treba (individualno). Najdobro e otvaranjeto da go napravi samoto dete i toa ke se sluci togas koga kozata ke stane dovolno elasticna za da moze da se povlece. Se sto treba da se parvi do togas e da se otvara kozickata kolku moze i da se cisti delot sto e otkrien. So ova se educira i samoto dete da go pravi toa pri banjanje. Normalno ostanuva i kako navika za higiena i ponatamu. Nikako ne smee da se povlekuva kozickata so sila za da ne dojde do povreda na tkivoto i infekcii. Dokolku otvorot e dovolen deteto da urinira slobodno, nema crvenilo, otok, cesanje se e vo red. Do infekcii moze da dojde ako kozickata go pokriva delot od kade sto izleguva urinata i ako ne se vodi normalna higiena (a ne zatoa sto kozata ne odi preku glavickata). Se ostanato e sosema normalna pojava.
I iskustvoto na mm mi go dokazuva ova. Negovata koza se povlekla preku glavata duri na 10-12 godini, sam dodeka se tusiral. Malku bolelo ama sosema malku..... Svekrva mi prv pat slusna od mene deka trebala taa da ja povlekuva kozata dodeka bil mal.
Sin mi ima skoro 5 godini. Kozickata ne se povlekuva skroz preku glavickata, samo na pocetokot okolu otvorot za uriniranje. Go cistime redovno, si go otvara sam no ne povlekuvame na sila. Do sega ne sme imale nikakvi problemi i ne planiram da go nosam nikade kade bi go istraumatizirale i nasilno bi ja otstranuvale kozata samo zatoa sto nekoj smeta deka treba kozata da se povlekuva od glavickata do 3 ili 5 godini.
Ponatamu zdrajve, ke vi piseme iskustvo posle nekolku godini....user posted image

(Одговор на членот Andriance)
Непосредна врска до пораките: 196
   RE: Хигиена кај машки деца
7.11.2011 14:26:47   
vida
nie bevme pred nekolku dena na pedijatar i doktorkata ne prasa dali sin mi inaku ima 7 i pol meseci ima problemi pri mockanjeto.t.e dali mocka kako kapki ili silno zasto skroz mu bese zatvoreno kureto dupceto se gledase samo malku.Inace nie koga go banjame ja povlekuvame kozickata ama po malku strav ni e.I ona zema i cela kozicka mu ja povlece,mu potece malku krvce,a i placese malku.Rece deka e super mislela deka nema vaka lesno da mu se otvori.

(Одговор на членот JovanaJ)
Непосредна врска до пораките: 197
   RE: Хигиена кај машки деца
30.1.2012 15:57:01   
luckygirl
Zdravo na site mamicki na maski decinja.Gledam deka na sekoja razlicno ikazale.Jas imam dva sina i veruvajte deka MORA da mu gi otvarate kurencata,edniot sin mi ima 4 ipol god i mu go otvaram od bebe i nemame problem,a maloto mi e 2 meseci i nego mu go otvaram uste od prvoto banjanje.Ako ne mu gi otvarate navreme posle e se potesko i normalno pobolno za niv.A na tie sto im rekle do edna godinka da ne mu go cepkaat...nemojte da gi slusate,barem od moe iskustvo vi kazuvam,mnogu se retki tie decinja sto posle edna god im go otvaraat bez problem.Mnogu e polesno ako toa go pravite od bebe zasto nema ni da pocuvstvuvaat,a ako mu se podzatvori ke pocne da sobira belo,a toa gi boli i mora da se cisti sekoe banjanje.Kolku podolgo cekate poveke belo ke ma nasobrano i poveke ke gi boli.Jas sum mn zadovolna sto i na dvajcata im gi otvorivme na vreme kurencata za da si nemame maki i da stasame do bolnica!!!user posted image .

(Одговор на членот vida)
Непосредна врска до пораките: 198
   RE: Хигиена кај машки деца
9.2.2012 0:28:39   
tinadeni
jas imam osum mesecen sin i uste od prviot den mu go trgam koziceto zosto taka mi kazala majkami i mu se otvori celoto uste od 5 meseci i fala bogu nemame problemi a bidejki ziveam nadvor od makedonja ovde mi vikaa da ne go cepkam do godina dena pa posle da pocnam popleka no iskreno majkite sto gi poznavam od ovde so maski deca skoro site da ne kazam i site imale problem so decinjata i zavrsile so hirurski zahvat moe mslenje e deka poubavo e toa da go pravite dodeka deteto e pomalo odnosno bebe bidejki ne custvuvaat bolka i e polesno za niv user posted image

(Одговор на членот luckygirl)
Непосредна врска до пораките: 199
   RE: Хигиена кај машки деца
6.3.2012 23:03:04   
Natuska85
Вчера бевме на контрола кај Смоковска и малку не искара за курето. не сме го отварале доволно досега и малку ни е зацрвенето внатрешно. А досега имавме инструкции од матичната,Маџовска никако да не го фаќаме домаuser posted image .Среќа ние не ја слушавме баш и малку по малку го отваравме,ама ете и тоа не било доволно. Од вечерва почнавме да го измиваме со камилица и сода бикарбона и поинтензивно отварање. Се надевам се ќе биде во ред на наредна контрола.user posted image

_____________________________

"Whoever said that money doesn.t buy happiness didn.t know where to shop."

(Одговор на членот tinadeni)
Непосредна врска до пораките: 200
Страница:   <<   < Претходна страница  6 7 [8] 9 10   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  6 7 [8] 9 10   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Цуцла.
пеперутка16

До кога вашето дете имало цуцла?