|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  8 9 [10] 11 12   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Хигиена кај машки деца
26.8.2012 8:23:25   
Maca25
ИЗВОРНА ПОРАКА: Filip.f10

дали е ро добро кожичката на пенисот да биде повлечена да си диши главчето или да не се трга
ако може ваше мислење
поздравuser posted image



_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот Ananija)
Непосредна врска до пораките: 226
   RE: Хигиена кај машки деца
30.8.2012 19:23:06   
Bilence2
Glavickata treba da bide vnatre, znaci zatvoreno da bide kureto. Treba da se otvora za da se pravi rutinska toaleta, da se iscisti beloto sto se sobira vnatre za daane se sozdadat infekcii i posle toa da se povlece t .e. da se zatvori. Moeto bebe sega ima eden mesec i mu go cistam so vlazna maramica, no uste malku i ke prodolzam pri banjanje da mu go cistam. Inaku za onie koi se plasat da im gi pravat vezbite na svoite sincinja, prepustete im go toj del na tatkovcite, tie najdobro znaat do kade moze da odat. Mm ja imase taa zadaca za mojot postar sin i bez placenje, infekcii, intervencii pomina se najdobro. Ne mora da se zapnuva silno dovolno e malku da.se povlekuva, bidejki maskite deca po 2 godini pocnuvaat samite da si igraat so kureto, pa neretko i samite si gi otvaraat .

_____________________________

A baby makes love stronger, the days shorter, the nights longer, savings smaller and a home happier.

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 227
   RE: Хигиена кај машки деца
31.8.2012 22:53:32   
ostoun
Spored najnovite stavovi ne trba da se otvara , zatoa sto kozata go stiti od stetnoto dejstvo na amonijakot od mokracata, no sekoj si ima pravo da odluci kako sto misli deka e pravilno.

(Одговор на членот Bilence2)
Непосредна врска до пораките: 228
   RE: Хигиена кај машки деца
4.9.2012 18:04:14   
Filip.f10

ИЗВОРНА ПОРАКА: suzeto

za kureto da bide nagore mene dr.ne mi ima receno nisto, no taka sum slusnala od starite,a imam i slusnato deka moze da mu bide krivo kureto koga ce porasne ako ne e nagore taka muskulot ke zarasnel.....drugo jas mu go krevam na gore no toa e pak stalno na dolu samo si se spusta na dolu,i vo pampersite isto i sega vo gakicki isto e.

i mene ne mi go stavale nagore i sega mi e krivo od pola nagore ama ne mi pretstavuva problem

(Одговор на членот suzeto)
Непосредна врска до пораките: 229
   RE: Хигиена кај машки деца
18.10.2012 11:17:00   
*Elena*
Nie na pocetok dodeka bese mal M, neznaevme sto da pravime, dali kako sto se praktikuva na zapad t.e da ne mu go otvarame nasilno kureto, da go ostavime samo da se otvori ili da go otvarame kako sto se pravi tuka kaj nas. I resivme da gi poslusame zapadnjacite. Se iznasusavme od muabeti, deka ako ne mu go otvarame nema da mu se otvori samo i ke treba da ide na hirurski zafat. Iskreno po nekogas me fakase strav od toa, i probuvav da mu go povlecam kureto, i normalno neuspesno, stalno mi se trgase ili mi mrdase ili mi kenkase. Se na se na raka mozat da se izbrojat obidite user posted image I taka na 10 meseci kureto samo si se otvori iznenadno user posted image .
E sega imam edna dilema so edna bela tocka, kako mala grutka sto mu se pojavi na kureto, pod kozickata i ne se cisti. Citav na net po forumi deka toa bilo normalno kaj deca na koi kozickata sama im se otvorila, i deka toa e del od procesot na samootvaranjeto. Me interesira dali nekoj ima slicno iskustvo?

(Одговор на членот ostoun)
Непосредна врска до пораките: 230
   RE: Хигиена кај машки деца
18.10.2012 11:29:20   
Bethany
Елена, ние му ја тргавме кожичката од раѓањето и пак не можеше да му се отвори. Кај секого различно. На крајот приметив така бело под кожичката, ама та кожичка што треба да се свлече ама не можеше до крај, го однесов на педијатар, таа ми даде упат за уролог со објаснување дека ќе стане полошо. Отидовме таму и уролог насилно му го отвори кожичето, излезе тона гној, му испиравме со камилица, мачкавме белогент крема неколку дена, и отваравме додека да зарасне убаво. Сега е веќе отворена , ама на секое бањање му повлекуваме (те. мм) кожичката и переме со вода.
Не знам каде ви е белата точка, процени сама да ли е загрижувачки, ако е испод кожичката што треба да се свлече, тогаш би требало да излезе, да се очисти. Ако е на самиот врв на главчето, тогаш мислам не е ништо страшно, ќе помине само од себе.

(Одговор на членот *Elena*)
Непосредна врска до пораките: 231
   RE: Хигиена кај машки деца
18.10.2012 11:43:55   
*Elena*

ИЗВОРНА ПОРАКА: Bethany

Елена, ние му ја тргавме кожичката од раѓањето и пак не можеше да му се отвори. Кај секого различно. На крајот приметив така бело под кожичката, ама та кожичка што треба да се свлече ама не можеше до крај, го однесов на педијатар, таа ми даде упат за уролог со објаснување дека ќе стане полошо. Отидовме таму и уролог насилно му го отвори кожичето, излезе тона гној, му испиравме со камилица, мачкавме белогент крема неколку дена, и отваравме додека да зарасне убаво. Сега е веќе отворена , ама на секое бањање му повлекуваме (те. мм) кожичката и переме со вода.
Не знам каде ви е белата точка, процени сама да ли е загрижувачки, ако е испод кожичката што треба да се свлече, тогаш би требало да излезе, да се очисти. Ако е на самиот врв на главчето, тогаш мислам не е ништо страшно, ќе помине само од себе.


Na vrvot na glavceto e, planiram da go odnesam kaj maticnata, ama mislam deka ke nema poima i ke treba da go nosam na urolog user posted image

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 232
   RE: Хигиена кај машки деца
18.10.2012 15:04:45   
Natuska85
Елена и нашата матична не е за насилно отварање на кожичката и така кај нас полека полека ја отвараме.Пред некое време исто такво како топче,гнојче му се појави на врвчето и јас многу се уплашив.Го однесовме нареден ден,го прегледа матичната и ни кажаа дека не е ништо страшно,ама да пукнам сега не ми текнува објаснувањето што беше,како насобрани леикоцити или грешамuser posted image стварно не ми текнува.По недела дена само си се повлече.

_____________________________

"Whoever said that money doesn.t buy happiness didn.t know where to shop."

(Одговор на членот *Elena*)
Непосредна врска до пораките: 233
   RE: Хигиена кај машки деца
18.10.2012 15:24:44   
*Elena*

ИЗВОРНА ПОРАКА: Natuska85 RR

Елена и нашата матична не е за насилно отварање на кожичката и така кај нас полека полека ја отвараме.Пред некое време исто такво како топче,гнојче му се појави на врвчето и јас многу се уплашив.Го однесовме нареден ден,го прегледа матичната и ни кажаа дека не е ништо страшно,ама да пукнам сега не ми текнува објаснувањето што беше,како насобрани леикоцити или грешамuser posted image стварно не ми текнува.По недела дена само си се повлече.


Fala Natuska85, lici taka kako malo balonce, gnojce, i koga ke go dopram mi reagira, znaci moze i da go boli. Se nadevam deka ke znae mojava maticna sto e, i deka samo ke si se povlece...

(Одговор на членот Natuska85)
Непосредна врска до пораките: 234
   RE: Хигиена кај машки деца
29.11.2012 10:12:33   
Natuska85
Нас пак ни е активирано тоа топчето на курето очигледно не се повлекло цело.Сакам да го носам кај специјалист,уролог би требало мисламuser posted image . Имате да ми препорачате некој ?

_____________________________

"Whoever said that money doesn.t buy happiness didn.t know where to shop."

(Одговор на членот *Elena*)
Непосредна врска до пораките: 235
   RE: Хигиена кај машки деца
29.11.2012 10:30:34   
mila28
I nie go otvarame i cictime kureto..poleka..megutoa ne e otvoreno celosno, a takvo topce kako sto go opisuvate imase i sin mi bas kaj kozickata kako izmegu kozata i glavceto neznam kako da objasnam..maticnata mi kaza ne e strasno isto mi objasni deka sama ke se iscisti odnosnoi ke izleze a..toa bilo sto ja znam izumreni kletki od kozata i e normalna rabota...i tocno za 1-2 nedeli go snema i od togas ne s epojavilo povtorno.

_____________________________

Your children will become what you are; so be what you want them to be

(Одговор на членот Natuska85)
Непосредна врска до пораките: 236
   RE: Хигиена кај машки деца
29.11.2012 10:57:04   
vezilka RR
Ние имавме такво белко, ама нас не ни фаќаше на врвчето туку каде се спојува кожичката со главчето оти на Никола скроз му излегува главчето после операцијата, нели обрежан е. Баш тогаш идевме на контроли кај хирургот на детска хирургија и ни рече дека од соли во мокрача, да го чистиме со вода. И исто така ни кажа да му даваме повеќе вода да пие. Ама Никола во тоа време не пиеше ич вода, и случајно или не се додека не пропи вода од време навреме му се појавуваше. Сега ете пола година му се нема појавено.

(Одговор на членот mila28)
Непосредна врска до пораките: 237
   RE: Хигиена кај машки деца
1.12.2012 14:15:34   
deluxe
MOjot bebus e mal za takvo otvoranje mene licno mi e strav,iako me sovetuvase doktorkata toa da go pravam ima samo 3 meseci,mozebi treba da pocnam nzuser posted image no i rugo me interesira sto koristite user posted image user posted image pavloviceva mast ili pudra?? mislam deka pudrata mnogu ja susi kozata no e poefikasna,kazete mi??

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 238
   RE: Хигиена кај машки деца
1.12.2012 14:40:14   
Cipi Ripi

ИЗВОРНА ПОРАКА: deluxe

MOjot bebus e mal za takvo otvoranje mene licno mi e strav,iako me sovetuvase doktorkata toa da go pravam ima samo 3 meseci,mozebi treba da pocnam nzuser posted image no i rugo me interesira sto koristite user posted image user posted image pavloviceva mast ili pudra?? mislam deka pudrata mnogu ja susi kozata no e poefikasna,kazete mi??


Deluxe мила, јас не се согласувам со тебе дека е мал за отварање. Еве ќе ти кажам кај нас како беше, на Гак кога се породив никој ништо не ми кажа како треба за машко дете, кога дојдов дома свекрва ми ми рече јас не знам да бањам бебиња, мене свекрва ми ми ги бањаше. Моите памтам кога беше мал брат ми го носеа на мала интеревенција поради неотворање на кожичката, значи ништо и од нив. И така јас си останав неука во тој поглед. На 2 месеци кога отидовме на контрола кај педијатарот, таа му го тргна кожичето и кога виде внатре бело почна да ме кара, ми рече мајко ова не смееш да дозволиш вака бидејќи понатаму ќе биде поболно. И така јас си го сфатив тоа многу сериозно, како да ми е секојдневна работа курето на син ми, и секоја вечер на бањање полека полека му го чистев, да сега на неполни 7 ние имаме веќе спремно куре.


(Одговор на членот deluxe)
Непосредна врска до пораките: 239
   RE: Хигиена кај машки деца
13.12.2012 23:36:19   
srculko
zdravo na site imam since 15 meseci pred dve nedeni pri slucajna kontrola kaj pedijatar ni kazaa deka testisite mu se krevale nagore i pak se spustale nadole ne ispratija na urolog za da kaze dali sami ke se spustele nadolu ili ke mora so operacia no ne sme bile uste na urolog ve molam ako imal nekoj sl problem da mi kaze nesto bidejki mnogu mi e strav poz do site

(Одговор на членот Cipi Ripi)
Непосредна врска до пораките: 240
   RE: Хигиена кај машки деца
14.12.2012 9:15:38   
Natuska85
Срцулко еве тука имаме тема за неспуштени тестиси,ќе го префрлам и твојот пост таму па ќе се најде и некоја мамичка да ти одговори плус сигурно.

_____________________________

"Whoever said that money doesn.t buy happiness didn.t know where to shop."

(Одговор на членот srculko)
Непосредна врска до пораките: 241
   RE: Хигиена кај машки деца
14.12.2012 9:26:37   
eli07
Ufff bolna tema.Lugje nie po preporaka na pedijatar mu go otvarame kureto uste od pocetok megjutoa stignavme do nekoj stepen i tolku veke nekoe vreme ne mu se otvara poveke.Na sekoe banjanje se trudam da mu go otvoram ali nemozam kako zarasnato da mu e...... ne znam.Imame 5 meseci :( Znam deka e rano ali veke nekoe vreme nemame rezultati :(

(Одговор на членот Natuska85)
Непосредна врска до пораките: 242
   RE: Хигиена кај машки деца
14.12.2012 11:41:26   
Bethany
Ели, имате уште време, ако се е во ред, полека, не брзај, многи и не препорачуваат воопшто ни да се фаќа ништо, дека само ќе му се отвори со тек на времето. Кај нас беше како кај вас, мнооогу малку одеше, само кај нас се створи некое гнојно топче, па мораше уролог да ни средува работата, па е сега скроз отворено.

(Одговор на членот eli07)
Непосредна врска до пораките: 243
   RE: Хигиена кај машки деца
14.12.2012 14:03:42   
eli07
Znam deka e rano....ali nekako mi se gleda bajagi zarasnato kako da ne ke se otvori i ponataka.Ke si pocekame, a za pedijatrive bog da cuva eden ti vika da mu go otvaras obavezno, drug da ne go pipkas voopsto da ne znaes kogo da poslusas user posted image

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 244
   RE: Хигиена кај машки деца
16.1.2013 13:17:10   
Happy mummy
Dragi mamicki,eve i jas da go spodelam moeto bolno iskustvo vo vrska so temata.
Uste od samiot pocetok koga go banjav mu pravev masaza za da go otvorime i nekade na 6-7 meseci uspeav da mu ja trgnam kozickata i da izleze glavceto.Mislejki deka rabotata e zavrsena i deka nego kureto mu e otvoreno,prodolziv od vreme na vreme da mu go otvaram.Sega sin mi ima 11 meseci i vcera koga bevme na kontrola kaj maticnata,mi vika dali mu e otvoreno-a jas vikam da.Koga go vide vika,a ne,ova ne e dovolno,dali da mu go otvarame sega.I jas dozvoliv.....koga mu go otvori imase kako urda vnatre i deteto se iznaplaka.Mi rece da mu dadam sirup EFERALGAN za da mu ja ublazi bolkata i da go mackam so kantarion.No nokta bese teska,se otepa od placenje i grcenje,se pokajav sto dozvoliv da mu go otvorat i se prasuvam dali ne pogresiv?! Deneska treba pak da odime za da mu go otvorat,a nego kozickata mu e pocrveneta i otecena....neznam kako ke podnesam da go gledam kako se maci user posted image Ako nekoj ima ideja kako da mu pomognam pomalku da go boli,kazete.....
Pozdrav

(Одговор на членот eli07)
Непосредна врска до пораките: 245
   RE: Хигиена кај машки деца
16.1.2013 14:39:38   
miana
Lele dusicka happy mummy - bas mi e zal,mozam da razberam kako ti e... Stavajte kantarion toj e najpriroden i pomaga.
A da ve prasam jas ne sum mnogu upatena bidejki imam dvekerki..Zosto im se otvaraat kurinjata? Koja e pricinata i sto im pravite za da im gi otvorite? Jas se sekavam deka bratmi koga bese bebe majkami mu go pravela toa ama nemam poima zosto ???

(Одговор на членот Happy mummy)
Непосредна врска до пораките: 246
   RE: Хигиена кај машки деца
16.1.2013 14:42:57   
*Elena*
Znaci otvarale, neotvarale nas isto ni se fakja, nekoe vreme ke se podotvori, nekoe vreme samo si se zatvara skros, toa ni se slucuva 3-4 pati do sega, imame 13 meseci, i ne mi dava ga go pipnam na suvo, a vo kadicka edvaj nekako probuvam za da mu go izmijam ne za drugo...

(Одговор на членот Happy mummy)
Непосредна врска до пораките: 247
   RE: Хигиена кај машки деца
16.1.2013 15:00:49   
@Mila@
Od nashe iskustvo potocno kaj nas mm e pouporen i mu najde finta skoro sekoj den posle banjanje mu go otvara i ako ima malce prljavko mu go cisti.Treba vreme i zavisi od deteto te od kozata koga ke bide celosno otvoreno no ne e na odmet radi higiena i cisto za prvoreka cesto da se otvara.Koga bevme na klinka poradi kaskaderskite zelbi na sin mi pred nas imashe edno dete od 19 meseci sto mu se zatvorilo skroz kureto i ne mozele od mocka,lele luge kakvo vikanje mene solzi mi potekoa sto samo go slushav.I mm mi se vrti i mi vika gledash zs tolku zamaram za da mu se otvori kureto za da ne dojde do ova :)Moj sovet e da probate nezno postepeno sekojdenvno zs odednsh ne biva koga ke go vidite kenkav preskoknete no sepak da imate kontrola za da ne dojde do potreba doktor da mu go otvara.

(Одговор на членот *Elena*)
Непосредна врска до пораките: 248
   RE: Хигиена кај машки деца
16.1.2013 16:07:29   
Pepelaska *

ИЗВОРНА ПОРАКА: miana

Lele dusicka happy mummy - bas mi e zal,mozam da razberam kako ti e... Stavajte kantarion toj e najpriroden i pomaga.
A da ve prasam jas ne sum mnogu upatena bidejki imam dvekerki..Zosto im se otvaraat kurinjata? Koja e pricinata i sto im pravite za da im gi otvorite? Jas se sekavam deka bratmi koga bese bebe majkami mu go pravela toa ama nemam poima zosto ???


Ако сум добро информирана , за да не дојде со слепување на кожичката, заради инфекции и слично.
Искрено јас многу ретко му го отварам, а матичната ми рече понекогаш само, оти писка многу а богами и мене ми е многу страв.
А колку што читам на некои странски сајтови ова се прави за џабе.Ај ке преведам некој текст па ке постирам ако успеам.

_____________________________

Жената која мисли дека е интелигентна се бори за еднакви права со мажот. Жената која е интелигентна не го прави тоа !

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 249
   RE: Хигиена кај машки деца
17.1.2013 9:06:14   
Happy mummy
Miana,nemozam ni da ti opisam sto doziveav ovie dva dena koga go gledav kako place i zatoa vtoroto definitivno sakam da mi e kerka!!! A i seuste ne e zavrsena makata,deneska ne odime pak na doktor,ama utre pak ke odime.Mora taka da bide dodeka ne se otvori ubavo.Inaku otvaranjeto e kako sto kaza i Pepelaske PR zaradi da ne dojde do infekcija bidejki vnatre se zbira dosta necistotija,jas se zacudiv kolku necistotija imase,a istotaka kaj nekoi slucai doaga i do slepuvanje,pa nemoze ni da mocka i se pravat mnogu poserizni problemi.Znam deka ima razlicni mislenja okolu toa dali treba ili ne da se otvara,ama eve nie se resivme da go prevzememe toj cekor.Kaj mene bese i polesen slucaj bidejki jas od malo mu go otvaram i pola glavicka bese veke izlezena,no kako sto mi kazaa imalo mnogu poteski slucai kade sto i do hirurg se stiga.Inaku go premivam so kamilica i go mackam so kantarion i krem od neven.Se nadevam deka veke sme pri kraj so makite......nemozam poveke user posted image

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 250
Страница:   <<   < Претходна страница  8 9 [10] 11 12   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  8 9 [10] 11 12   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Пелени.
пеперутка16

Кога почнавте да го одвикнувате вашето бебе?