|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Што да се понесе во болница?
14.3.2009 2:19:39   
mamicka
pa eve kako poiskusna da vi pisam na nasite idni mamicki vo bolnica treba da se ponese pribor za licna higena uloski pampers za bebeto i peskiri obavezno
a za hrana ke vi nosat po potreba

< Поракaта ја уредил Elena -- 21.3.2009 17:05:44 >
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Sto da se ponese vo bolnica
17.3.2009 16:58:20   
vesna_kr
MAlo nadopolnuvanje na mamicka, i vlazni maramici za bebetouser posted image

(Одговор на членот mamicka)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Sto da se ponese vo bolnica
20.3.2009 15:19:25   
Natasha5
me interesira osven tie raboti sto gi imte nevedeno sigurno i obleka za deteto ama od obleka sto?  Blagodaram

(Одговор на членот vesna_kr)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Sto da se ponese vo bolnica
20.3.2009 15:25:10   
Julie1
Мислам дека за во болница ти треба само памперс и влажни марамчиња за бебето а за алишта имаат од болницата и ги пресоблакаат секој ден.

_____________________________

And this is my beautiful life ...

(Одговор на членот Natasha5)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Sto da se ponese vo bolnica
20.3.2009 15:27:11   
Natasha5
Da?ama sigurno bi ti dozvolile da si poneses tvoi pa da si go oblekuvas vo svoja obleka?

(Одговор на членот Julie1)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Sto da se ponese vo bolnica
20.3.2009 16:06:03   
vesna_kr
Во државните клиник не ти даваат да со го облекубаш во свои алишта туку во нивни.А тебе ке ти требаат алишта да ти донесат за бебето кога ќе треба да излезете од болница. Тогаш ќе треба да ѓи дадеш твоите да го дотераат. Леле сега ми текнува како беше Мила кога си одевме од болница.Супер е ќе видишuser posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот Natasha5)
Непосредна врска до пораките: 6
   Што да се понесе во болница?
23.3.2009 17:55:44   
mis.
Vo cair na mene ne mi baraa vlazni maramcinja bidejki im gi miea gazencata pri sekoe presoblekuvanje.Za toa se grizea sestri devojcinja i bea super.Ne dozvoluvaat vasi alista bidejki gi prepovivaat vo nivni trajni peleni.A uloskite nikako onie so krilca tuku onie obicnite kako ona I po moznost pominati so pegla niz temperatura.Stavete si i nekoj par gaki za da vi bide pougodno ama toa vtoriot den po poroduvanjeto.Nemojte da go zaboravite mobilniot i polnacot za d imaat lugeto kaj da vi cestitaat a i vie da se pofalite za novorodenoto.
Za onie sto ke se poragaat vo drzavnite porodilista priborot za licna higiena da go stavite vo neseser so patent da ne vi vleze nekoja lebarka. Smesno ama vistinito.user posted image user posted image user posted image

< Поракaта ја уредил Elena -- 24.3.2009 6:19:12 >

(Одговор на членот vesna_kr)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Што да се понесе во болница?
24.3.2009 21:55:05   
Natasha5
Da sum slusnala za lebarkite vo drzavna bolnica.Katastrofa mnogu zalno.Pa neli tamu ima novorodencinja koi mozat lesno da se zarazat.user posted image

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Што да се понесе во болница?
25.3.2009 6:51:17   
Еца
Ех драга Наташа,па и на тоа ли да мислат.Ова е навистина смешно и жално,па потоа новинарите им се криви што ги пишуваат по весници и даваат на тв.Мислам катастрофа.user posted image

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот Natasha5)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Што да се понесе во болница?
25.3.2009 12:50:38   
vesna_kr
Имам слушнато за лебарки,ама јас се породив во Чаир и такво нешто немаше.Незнам како беше во другите соби.

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Што да се понесе во болница?
25.3.2009 14:29:44   
mis.
Vesna cudno sto ne si gividela vo cair.Vrie od lebarki da ti se zgadi.Jas za dvete tamu se porodiv a vrotiot pat smeniv 3 sobi uzas segade gi ima.Poarno sto ne si gi videla.

(Одговор на членот vesna_kr)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Што да се понесе во болница?
24.4.2009 13:34:58   
mami
jas koga se porodiv, vo Cair, nemase ni edna lebarka ili barem jas ne vidov...ona sto mi smetase e deka davaat premalku jadenje za zena koja se porodila i treba da doi..a si nosev samo pampers za bebusot i krema, pribor za licna higiena i hrana mi prakaa sekoj den ;)

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Што да се понесе во болница?
24.4.2009 18:12:57   
mis.
Lele mami i mene toa mi smetase i znaev da prigovaram ama si vikam jas da ne jadam mnogu ili jadenjevo e malku?

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Што да се понесе во болница?
26.4.2009 18:42:35   
mami
abe kakvo jadenje premnogu..pa na sto lici toa vecera vo 18 h a dorucek sledniot den posle vizita-10-11h i posle ke mi dojde doktorkata i ke mi rece - majko dois? kako ide? a plus toa sto nikoj tamu ne ti pokazua kako vsusnost treba pravilno da dois, mene na pr. mi bese strav da go zemam prviot den..ama nasive bolnici ic ne se za tie raboti sredeni, zatoa sakam sledniot pat na privatno

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Што да се понесе во болница?
27.4.2009 12:53:06   
Ivona
мами и мене ми се случи истото иако се породив во Ре-Медика.Мислам на прашањата за доењето. Јас се породив со царски и нмав млеко првата недела а сестрите постојано ме прачуваа како стоиш со млеко.Си викав од каде па јас да знам user posted image дали имам млеко и дали бебето добива колку што треба.па секоја како што ке дојдеше даваше коментари а имаш млеко, другата - не оскудна си со млеко, па ме стискаа па ме пипкаа меки ти се градите, не нема врска-имаш добар венски ситем итн.и никој не ти кажува како треба правило да се позиционира и мајката и детето за доење.

Инаку да се вратиме на темата,покрај мобилниот(ставете си релаксирачка музика) обавезно да си понесете нешто за читање.

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Што да се понесе во болница?
27.4.2009 12:55:31   
mami
да да тоа за читање е задолжително, јас бев во соба сама со една албанка и бидејќии не смеевме да ги напуштаме собите ми беше ужасно досадно, па си побарав од мм да ми купи моја беба и мое дете па се занимавав со нив 4 дена

(Одговор на членот Ivona)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Што да се понесе во болница?
3.7.2009 0:00:04   
haley
Јас имам закажно породување во една странска клиника и сега пред некој ден ми дадоа листа на што се треба да понесеш со себе.
Пишува , околу 7-8 бодија за бебето, 6-7 пиџами, 3 некакви вреќи за бебе а за мајката препорачуваат да носиш со себеси пакетче некакви специјални еднократни гакички од аптека  и др. работи , листата е долга. :)

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Што да се понесе во болница?
3.7.2009 0:02:24   
Еца
Халеу ајде те молам кога ќе можеш пиши ни уште нешто од списокот, јас сум веќе 37 недела, ама уште ништо не сум подготвила, лелеuser posted image а ќе треба нели?user posted image

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот haley)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Што да се понесе во болница?
3.7.2009 15:02:03   
mami
елена, бидејќи одиш во Чаир, за малата ти требаат само пелени и павловиќева или каква и да ке користиш крема, за тебе оние влошките со памук(сега има едни убави како со филм фолија на задната страна за да не протекува одоздола)
јас ти препорачувам Борова вода да си земеш(ако одиш природно) и ставаш на влошката и така ја ставаш на тебе, побргу зараснува раната
другото мислам дека го има горе во списокот...а за излегување, бидејќи е ужасно топло, јас ти советувам само некое тенко боди фустанче и чорапчињаuser posted image

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: Што да се понесе во болница?
13.7.2009 21:35:07   
haley
Леле 10дена  доцнам со одговор, срамотилаци(ама стварно имам оправдување) :)

Елена, гледам mami веќе ти дала информација што да се носи, еве јас сега ќе ти напишам што пишува во ова мојов лист што ми го дадоа од клиниката  па може да ти послужи, даде идеа..

-удобна пиџама, маица-блуза со доста отворен V деколте во колку доите
-пењоар краток или долг + папучи
- долен веш памучен или за еднократна употреба
- по ваш избор хигиенски влошки
- во Летно време , спреј со вода (многу помага за надворешна хидрација на кожата)
- по ваш избор: јастуче за доење + прслуче за доење
- мп3 плејер и сл. , пенкало,тефтер, книга, саат + мини лампичка (во колку ја делите собата)

Листа за бебето

- пешкири за бебето + пакувања со памук (за бебиња што се, оние коцкасти , ко за симнување шминка)
- пењоар за бебе (се мисли на онакво со капуљача што е)
- 5 до 10  памучни бодија
- 5-10  пиџами или сл.
- 6 пара чорапки + 1 пар “кондури“ (за дента кога излегува)
- летно време, доволно е едно вакво  http://boutiquebaby.unblog.fr/files/2008/12/petitgiletenlaine.jpg
-една бебешка покривка
-една капуљача памучна 

Е сега, баш зборував таму со тие акушерките и викаат дека секако не е потребно толку бодија+пиџами , но по правило два пати дневно се менува облеката.. па во зависност колку дена си таму...
Инаку во таа клиника , бебето е во твоја соба од самото раѓање и затоа секој си носи облека за своето бебе, ем нема баш шанси да го заменат со друго ем некако похумано е..
Читам дека во нашите болници го облекуваат со таа нивна облека мене тоа ич не ми се допаѓа ама ако не даваат во свое да го ставиш тогаш ај ,нема везе. не е страшно ионака...:)
(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: Што да се понесе во болница?
13.7.2009 22:24:27   
Еца
Фала Халеу и онака не ми е спакувана торбата па овие работи ќе ми бидат од корист.user posted image user posted image user posted image

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот haley)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: Што да се понесе во болница?
18.8.2009 7:59:03   
Bile
lele jas vo petok odam vo bolnica i sum za ostanuvanje a uste nemam nisto spremnouser posted image za kotek sum a i se mislev sto da ponesam ova ili ona izgleda na kraj bez nisto ke si pojdam user posted image . sepak ubavo ste napisale sto treba da se ponese i ke mora da spremam

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: Што да се понесе во болница?
18.8.2009 8:12:32   
profesorica
Koj ke odi vo drzavna da se poroduva obavezno da si zeme spavaci 2-3 posto tie od bolnicata se ispokinati i mnogu potat nekako i ako im reces da ti donesat drugas k eja cekas 2 saati.obavezno da vi nosat jadenje i pienje obaveznoi mleko po pola litar ili litar za da vi nadojde mleko.peskiri za brisenje i za dole za ranata sekoj den minimum po 5-6 pati se miev dole i mnogu toaletna hartija i salfetki za brisenje.pampers i vlazni maramici za bebeto.
mene dosta mi nadojde mleko 2riot den duri vreli mi stanaa gradite i edna od akuserkite mi demontrirase kako da se molzam za da ne kacam temperatura no lugje toa e bolno osobeno koga gradite ti se kako baloni, pa zatoa mu pobarav na mm da mi donese pupma za izmolzuvanje i da vi kazam toa mi pomogna dosta.

(Одговор на членот Bile)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: Што да се понесе во болница?
26.8.2009 13:47:16   
Sara
Па нели не пуштаат твои спавачи да носиш. а разбрав дека не смееш ни свои папучи да носиш во болница, јас сепак ќе си спакувам едни некако не ми се носат оние кафеавине гумени.
Јас веќе ја спакував торбицата и го ставив следново: пешкир мал и голем, 2 пара улошки ВИР, прибор за лична хигиена - паста,четка,крема,сапун,гел за туширање,2 пара гаќи, 1 прслук за доење, пелени и влажни марамици, јекодерм и павловичева, паломи и 1 тоалет хартија.
Ако ми фали нешто пишете да си знам - инаку планирам во чаир да се пораѓам.

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 24
   RE: Што да се понесе во болница?
26.8.2009 13:50:44   
nutelizza
гаќи тешко дека ке носишuser posted image

земи си обавезно пумпица за измолзување

< Поракaта ја уредил nutelizza -- 26.8.2009 13:54:43 >

(Одговор на членот Sara)
Непосредна врска до пораките: 25
Страница:   [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Страница: [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Оди на:


Анкета

Фудбал.
пеперутка16

Кој ќе го освои ЕУРО 2024?