|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  2 3 [4] 5 6   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Кога да се почне со дохрана
10.8.2010 13:47:27   
Тања РР
Emma и ќерка ми понекогаш после кашичка се доцицува, не и е доволно. Некогаш пак и останува кашата бидејки и здодева да јаде со лажиче и бара да цица. Нема правило колку количински да му дадеш и онака тоа е само овошје кое не го држи сито повеќе од еден час. 

_____________________________

There are two ways to live your life. One is as though nothing is a miracle. The other is as if everything is."......А.А

(Одговор на членот emma1)
Непосредна врска до пораките: 76
   RE: Кога да се почне со дохрана
10.8.2010 15:21:06   
emma1
tnx Tanja :)

(Одговор на членот Тања РР)
Непосредна врска до пораките: 77
   RE: Кога да се почне со дохрана
22.8.2010 14:04:51   
*miki mami*
мене бебушот ми е 6 полни месеци  пред некое време почнавме со дохрана,а вода му немам дадено уште user posted image
Од кога почнавте да им давате водаuser posted image user posted image  

(Одговор на членот emma1)
Непосредна врска до пораките: 78
   RE: Кога да се почне со дохрана
23.8.2010 21:50:40   
lukas
jas  uste vo 40 dena mu davav glikoza posle pocnav da mu davam voda so lazicka ama mi ja nekese,i pocnav da mu davam bekutan cajce uste od togas ,mozis da mu davas prevriena voda posebno ako imas pocnato so zelencukovi kasicki ke mu bara dusickata,ama nezz kolku ke ti ja pie..probaj nema gajle vodicka sega vo zestinite obavezno davaj mu sega sme nie cisto samo na sokce posto drugo ne pie,ponecini ama so da pram,,,pozz

(Одговор на членот *miki mami*)
Непосредна врска до пораките: 79
   RE: Кога да се почне со дохрана
23.8.2010 21:52:46   
lukas
nekni probav da mu dadam na sin mi koj ima 6 meseci komprice vareno so malku vegeticka i voda,mi ja nekese i ne probav uste ednas,nezz sakav da mu davam ednas na den za rucek ama mi ja neki...pozz..da prodolzam da probvam?

(Одговор на членот lukas)
Непосредна врска до пораките: 80
   RE: Кога да се почне со дохрана
23.8.2010 22:10:55   
lukas
Ve molam pomagajte moeto bebuvce e 3 meseci od koe rodeno e so vestacko mleko kako rasti se poke i poke bara da jadi koga bevme na zdravo srcenceto moe imase 6.600 klava po 1.200 od prilika ama sega gledma deka mlekto poe ne mu drzi na sekoi 2casa bara da jadi .Dali da pocnam so nesto kasicki sokcinja itn.user posted imagejas mislam deka treba da mu davas prema kako so pisi vo vestackoto mnogu nabrzo davanje od vestackoto moze da mu stvori gasovi i bolki vo stomaceto...ako ti pisi na 3 saati davaj mu na tri saati ako placi davaj mu izmegu obrok cajce bekutan i barem toj e ubav za varenje na hranata,i moeto mn brzo pklacese za vestacko no go podlazuvav so cajce koe ne e opasno,ova e sepak moe mislenje,davanjeto neorganizirano na vestacko mozi mnogu da mu go optereti stomaceto,zatoa e tamu napisano vo 24 casa primer tolku i tolku da se dade...pozz..se nadevam pomognav a za prihranvanje so kasicki ovosni jas pocnav so jabolko sokce i kasicka od 3 i pol meseci...mozis i ti kako sto rekoja i clenovite pred mene tie se samo da navikni nov vkus,mozis i niv da mu gi dades..pozz

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 81
   RE: Кога да се почне со дохрана
23.8.2010 22:42:09   
Тања РР
ИЗВОРНА ПОРАКА: lukas

nekni probav da mu dadam na sin mi koj ima 6 meseci komprice vareno so malku vegeticka i voda,mi ja nekese i ne probav uste ednas,nezz sakav da mu davam ednas na den za rucek ama mi ja neki...pozz..da prodolzam da probvam?


Лукас јас не би ти препорачала да ставаш вегета уште сега. Во вегетата има повеќе зеленчуци кои најверојатно не ги пробало детето а што е уште полошо има многу сол. На децата на оваа возраст не им треба сол. И мојата ќеркичка не сака компир ама јас и го мешам со морков и во последно време со јогурт. Пробајте така, без сол.

_____________________________

There are two ways to live your life. One is as though nothing is a miracle. The other is as if everything is."......А.А

(Одговор на членот lukas)
Непосредна врска до пораките: 82
   RE: Кога да се почне со дохрана
23.8.2010 23:11:00   
lukas
Лукас јас не би ти препорачала да ставаш вегета уште сега. Во вегетата има повеќе зеленчуци кои најверојатно не ги пробало детето а што е уште полошо има многу сол. На децата на оваа возраст не им треба сол. И мојата ќеркичка не сака компир ама јас и го мешам со морков и во последно време со јогурт. Пробајте така, без сол.a be probav taka i da mu dadam bez vegeta ama blantav uste tolku e i zatoa resiv malkucka da mu dadam a so morkov ne saka da go smisli morkovot,vegeticka kolku taka tri zrna mu frliv da recam tro...ama ni taka ne mi jadi go vraka,si vikam mnogu da ne go naviknav na ovosnite pa ovie sega da mi gi neki utre ke probam pak ama ne vervam deka ke jadi od zelencukot najubav e kompirot  zato pocnav so nego ama ne ete ne mi go jadi...pozz fala za odgovorot..aj ke vidam ke pisam utre so ke napravam..

(Одговор на членот Тања РР)
Непосредна врска до пораките: 83
   RE: Кога да се почне со дохрана
24.8.2010 0:49:35   
Палешка РР
Знаете кога ќе јадат зеленчук? Кога ќе почнат да јадат месо.
Паметни се тие user posted image


_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот lukas)
Непосредна врска до пораките: 84
   RE: Кога да се почне со дохрана
24.8.2010 9:18:10   
blue_blue
пробај да му дадеш морков со јаболко. Свари ги двете (повеќе јаболко, помалку морков) и дај му така...После можеш да пробаш морков со компир со малку ладно цедено маслиново масло. Вегетата (особено оние што не се оригинал, т.е. се некои копии со сомнителен квалитет) не се дава на деца до 3 години. Има конзерванси, сол и уште куп други хемии кои немаат ништо хранливо за децата.

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 85
   RE: Кога да се почне со дохрана
24.8.2010 13:27:35   
Snowhite RR
Михаил повеќе сака зеленчук од овошје, па дури и од месо, особено компирче мх, мх, мислам дека јас не можам да изедам толку колку што ќе изеде тој

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот blue_blue)
Непосредна врска до пораките: 86
   RE: Кога да се почне со дохрана
31.8.2010 12:19:10   
emma1
fala bogu sega za sega se sto probavme saka da jade. ima 5.5m i mu davam 2 pati dnevno kasicki, od sabajle ovosje (do sega ima probano jabolko, praska i kruska) i na rucek zelencuk kompir, morkov i tikvicka so malku adaptirano mleko. nikakov zacin nemam staveno i ne se buni si jade :). vo poslednive 2 nedeli na 4-5 dena mu voveduvam po nesto novo, i do sega nisto ne odbil

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 87
   RE: Кога да се почне со дохрана
31.8.2010 13:32:50   
lukas
emma1 kako mu go kavas adaptiranoto aj napisi mi go receptot sto go pravis so kompir morkov i tikvicka...pozz..i napisi mi kako mu go klavas obavezno adaptiranoto..utre pa ke mu napravam taka zedov vcera tikvicka..

_____________________________

Неможите да бидите храбри ако не сте повредени.Неможе да научите ако не сте погрешиле.Неможете да бидете успешни ако не сте доживеале неуспех.

(Одговор на членот emma1)
Непосредна врска до пораките: 88
   RE: Кога да се почне со дохрана
31.8.2010 13:49:59   
emma1
lukas nisto posebno, svareni morkovot, tikvickata i kompirot (nekogas site 3, nekogas po 2 vo kombinacija) 60ml prevriena voda i dve dozerki adap. mleko. sve vo blender izmuckano i tolku

(Одговор на членот lukas)
Непосредна врска до пораките: 89
   RE: Кога да се почне со дохрана
31.8.2010 13:51:38   
lukas
фала емма1...позз

_____________________________

Неможите да бидите храбри ако не сте повредени.Неможе да научите ако не сте погрешиле.Неможете да бидете успешни ако не сте доживеале неуспех.

(Одговор на членот emma1)
Непосредна врска до пораките: 90
   RE: Кога да се почне со дохрана
14.9.2010 11:52:13   
*miki mami*
Од кога почнавте со палентан и гриз???
јас имам купено уште пред некое време гризолино на лино,али му немам дадено уште пишува се подготвува со млеко,а млеко му немам дадено уште ама безвезе ми е да му го правам со водаuser posted image

(Одговор на членот lukas)
Непосредна врска до пораките: 91
   RE: Кога да се почне со дохрана
14.9.2010 11:59:55   
Палешка РР
Со палента почнав по шест месеци, откако и дадов јогурт па беше убава комбинација user posted image
Со гриз почнав исто по шест месеци, откако и дадов производ од глутен. Гризот обично и го правев со круша (многу е убаво). Крушата ја варев и во водата го варев гризот. Понекогаш сеуште и правам така.


_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот *miki mami*)
Непосредна врска до пораките: 92
   RE: Кога да се почне со дохрана
14.9.2010 13:54:11   
lukas
denes mu dadov na sin mi sok od nektar 100% od jabolko so poveke voda izmesan?sto mislite? toj e uste malku 7 meseci...pozz

_____________________________

Неможите да бидите храбри ако не сте повредени.Неможе да научите ако не сте погрешиле.Неможете да бидете успешни ако не сте доживеале неуспех.

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 93
   RE: Кога да се почне со дохрана
14.9.2010 14:07:03   
ananikol
 
Vcera za prv pat vo mlekoto stavivme orizovo brasno.Vo obrokot za spienje.
Denes ke probame sok od jabolko.
Popladne sme na kontrola-utre pravime 4 meseci-pa ke vidam i tamu so ke recat.

(Одговор на членот lukas)
Непосредна врска до пораките: 94
   RE: Кога да се почне со дохрана
14.9.2010 15:16:35   
Палешка РР
ИЗВОРНА ПОРАКА: lukas

denes mu dadov na sin mi sok od nektar 100% od jabolko so poveke voda izmesan?sto mislite? toj e uste malku 7 meseci...pozz


Мислам дека прерано си почнала со адитиви и конзерванси, тој сок не е ништо друго...


_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот lukas)
Непосредна врска до пораките: 95
   RE: Кога да се почне со дохрана
14.9.2010 16:59:20   
gvenda
imam prasanje dokolku bebeto si cica koga ke pocnete so dohrana dali mu davate drugo mleko ili samo so cicanje a gledam nekoi im gi pravat obrocite so adaptirano mora taka 

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 96
   RE: Кога да се почне со дохрана
14.9.2010 19:39:47   
lukas
Мислам дека прерано си почнала со адитиви и конзерванси, тој сок не е ништо друго...


i jas taka mislev ama aj rekov,ke prekinam ako ne ke go pijat mama i tato,pozz fala,mu davav od kupeckite bebeskite ,aman kolku mi e krivo deka voda ne mi pie,nitu so lajce mi ja vraka,site mi veleja koke pocni so zelencuk ke bara voda mojot uste ne bara,user posted image


_____________________________

Неможите да бидите храбри ако не сте повредени.Неможе да научите ако не сте погрешиле.Неможете да бидете успешни ако не сте доживеале неуспех.

(Одговор на членот gvenda)
Непосредна врска до пораките: 97
   RE: Кога да се почне со дохрана
20.10.2010 23:21:42   
mili4kask
Mamicki edno prasanje...Me interesira postoi li nekoja sema pri voveduvanje na cvrsta hrana kako se kombiniraat so podoite, kako se isklucuvaat ili se namaluvaat i po kolku pati se pie mlekce na den koga pocnuva da se jade?

(Одговор на членот lukas)
Непосредна врска до пораките: 98
   RE: Кога да се почне со дохрана
20.10.2010 23:48:50   
nadica
па за шеми постојат милион и една ама најдобро е да го следиш детето тоа само ќе ти покаже кога е гладно
на почеток нова храна се дава наутро за недајбоже ако јави реакција да можеш да реагираш веднаш
потоа како ќе додадеш оброк така скратуваш доење
е сега воведувањето на нова храна е со ред прво само еден по еден продукт 3-4 дена па потоа комбинации од веќе пробаното
кај мене лично иако додавав храна цицањето и беше задоволство и бидејќи не пиеше од шише си цицаше кога сака user posted image  дури по навршени 18 месеци почнавме само наутро пред спиење попладне и навечер да цица колку сака
ама сепак секое дете си е приказна сама за себе
се надевам дека сум јасна и дека не те збунив непотребноuser posted image

_____________________________

Завидливите луѓе се хранат со твојата несреќа...
Биди Среќен!...
Нека умрат од глад!!!

(Одговор на членот mili4kask)
Непосредна врска до пораките: 99
   RE: Кога да се почне со дохрана
22.10.2010 23:18:49   
marina82
Kolkava treba da bide kolicinata na kasiskite ili sokcinjata na pocetok, odnosno na 4 meseci?

(Одговор на членот nadica)
Непосредна врска до пораките: 100
Страница:   <<   < Претходна страница  2 3 [4] 5 6   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  2 3 [4] 5 6   Следна страница >   >>
Оди на:


Анкета

razlika
alfa

koja e najdobrata razlika vo godinite izmedzu prvoto i vtoroto dete

1godina (6%)

2 godini (24%)

3 godini (37%)

4 godini (17%)

5 godini (5%)

ili nad 6 god (11%)


Број на сите гласови: 113

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!