|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Кога да се почне со дохрана
4.2.2010 9:13:02   
Cacko
user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image
izgleda,daj boze da e na mama mesarce.
Ima edna anegdota za jas koga sum bila bebe,nesto pogolema od Elena,faza lazam i se drzam za masa ama ne odamuser posted image
majka mi obarila pile za da pravi rucek i ja ostavila na masa vo kujana,mu rekla na tatko mi da me gleda a taa otisla da skine magdonos od dvor.Tatko mi se zanel u tv i ne videl,a ja leka poleka sum dosla do masata,sum se kacila na stol pa na masa, i sum si sednala na masa do pileto i sum pocnala da go stipkamuser posted image koga dosla majka mi so da vidi,se izvadila od pamet posto edno batace na pileto mu otislouser posted image a tatko mi se puknal od smeenje i sakl da me ostavat da vidat kolku mozam da izedamuser posted image normalno mama ne mu dala i mu bila luta so ne me pazel

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 26
   RE: Кога да се почне со дохрана
4.2.2010 9:13:47   
melody
Spored nasiot pedijatar tuka so meso se pocnuva od 7 mesec megutoa ti probaj i porano i vidi ako ti povraka ili se iskakuva vednas posle toa prekini i povtorno daj za nekoi 15 dena.Nie imavme problem so kiseloto mleko. Na nas pedijatarot ni rece od 4 i pol meseci megutoa kerka mi ne bese spremna i morav da se obidam posle 15 dena od prviot pat od koga i dadov.Taka bese se do 5 i pol meseci posle normalno si prifati i mozebi zavisi od dete do dete no sepak koga pocnuvate so novata hrana nemojte da se ogranicuvate samo na sokovi i ovosni kasicki nego sto poskoro zapocnete i so zelencukovite kasicki mislam deka na toj nacin bebeto ne se uci samo na slatkiot vkus i posle ponormalno go prifaka ovoj drugiot barem taka bese so kerka mi i taa i sega koga ke vidi zelencukova kasa so zadovolstvo ja jade i pravi mmmmmmm.Inaku ne pie sokuser posted image

(Одговор на членот Cacko)
Непосредна врска до пораките: 27
   RE: Кога да се почне со дохрана
4.2.2010 9:28:27   
BEBICA
Od 5 mesec
Ovosje:jabolko, kajsija, praska.
Zelencuk:morkov, kompir, tikva.
Zitarici:oriz

Od 6 mesec
Ovosje:kruska, banana.
Zelencuk:spanak, tivicka, zelje.
Meso:Pilesko junesko.
U sestiot mesec moze da se dodade i malku puter vo solenite jadenja ne margarin.
I isto taka moze poleka da se dodava kiselo mleko i pavlaka.

7 mesec
Ovosje:Visni cresi.
Zelencuk:Brokoli, karfiol.
Meso:isto kako i vo 6 mesec.
Zitarici:Ovesni pahuljici, pcenkarno brasno.
I od 7 mesec se voveduva zolcka od jajce prvo se pocnuva so cetvrtina pa sekoja vtora nedela se zgolemuva za cetvrtina se dodeka ne se dojde do cela zocka.So Zolckata pretpazlivo poradi toa sto reakciite od nea moze da se pojavat i posle 2 nedeli.

8 mesec
Ovosje:Slivi
Zelencuk:Boranija, krastavica,piperka(crvena)
Meso:misirkino meso i riba.

9 mesec
Ovosje:Dinja lubenica
Zelencuk: domat, grasok.
Meso:dzigerce(pilesko ili telesko)
Zitarici:griz(pcenicni)

10, 11 i 12 mesec
Ovosje:dunja
Zelencuk:grav i cveklo.
meso:telesko i svinsko meso
zitarici:jacmeni, r'zeni pahuljici.
_____________________________

Дајте и на жена десет добри совети, таа ќе го следи само еднинаесеттиот - својот.

(Одговор на членот melody)
Непосредна врска до пораките: 28
   RE: Кога да се почне со дохрана
3.3.2010 1:02:16   
vale*
za zolckata treba da se dava po sema 1/8,  P (toa znaci pauza)1/8P ,1/4 P,1/4 P,1/2 P 1/2 P,I NAKRAJ CELO JAJCE.DA POJASNAM EDEN DEN DAVAS JAJCE EDEN PAUZIRAS.TAKA MI KAZAA VO SISTINA GO NOSEVME M. DO 1G.TAMU NA PEDIJATAR.A OTKAKO KE JA POMINETE SEMATA SE DAVA ZOLCKA 2 PATI NEDELNO.SE NADEVAM DEKA MU POMOGNAV NA NEKOGO.POZDR

(Одговор на членот BEBICA)
Непосредна врска до пораките: 29
   RE: Кога да се почне со дохрана
11.4.2010 11:12:19   
Палешка РР
Кога е најдобро да се почне со немлечна дохрана на бебето? Докторката ме советуваше да почнам со наполнети 4 месеци, прво со бистар сок од јаболко, а потоа и со јаболко, морков и банана, постепено и секоја намирница посебно. Што мислите? Да не е малку рано user posted image

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 30
   RE: Кога да се почне со дохрана
11.4.2010 11:19:04   
Матеа
Палешка јас мислам дека најдобро е некаде после 5 месец, ама по малку и тоа со зеленчук прво. По малку компирче, морковче, ориз за да ја научи техниката на хранење со лажичка. А потоа ќе му ја зголемуваш количината се разбира, ќе видиш колку си сака. Инаку не се сложувам со давање на брокула, карфиол, грав, леќа спанаќ, цвекло, џигери се до 2 година и ова што го кажувам е научно испитано и докажано затоа што ги преоптоварува бубрезите на user posted image а и самиот организам на user posted image не е доволно подготвен да ги обработи поради тоа што содржат многу нитрати.


< Поракaта ја уредил Матеа -- 11.4.2010 11:21:06 >

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 31
   RE: Кога да се почне со дохрана
11.4.2010 11:37:06   
ripce

ИЗВОРНА ПОРАКА: Палешка

Кога е најдобро да се почне со немлечна дохрана на бебето? Докторката ме советуваше да почнам со наполнети 4 месеци, прво со бистар сок од јаболко, а потоа и со јаболко, морков и банана, постепено и секоја намирница посебно. Што мислите? Да не е малку рано user posted imageИ ние почнавме на 4-5 месеци, инаку се препорачува нели до 6 месеци доење, но ние пошто се родивме со 3850 гр. и во првите месеци напредуваше 1200-1400 гр. сакавме многу да јадеме, често бараше па порано воведовме немлечна исхрана. Почнавме со сок од јаболко, печена јаболка, па потоа банана, морков, компир, тиквичка, круша, слива итн.
Мислам дека најмногу зависи од родилната тежина, а поготово од тоа како напредувало детето во првите три месеци, ако ја има тежината и нормално ако општата здравствена состојба му е одлична, не е склоно кон алергии, мислам дека не би претставувало проблем да се почне со немлечна исхрана и на 4-5 месеци.

_____________________________

"Кога сте мајка никогаш не сте сами во своите мисли. Мајката секогаш мора да мисли два пати, еднаш за себе и еднаш за своите деца."

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 32
   RE: Кога да се почне со дохрана
11.4.2010 11:43:13   
topce
пред да почнеме со внесување на друга храна освен млеко педијатарот ме праша кога се враќам на работа и дали детето ќе оди во градинка или ќе го чуваат дома.така да кај нас беше тоа правило за почеток.ние почнавме со сокчиња од 4 месец, јаболко и морков ама јас и давав и банана и печено јаболко. после полека полека се почнавме да и даваме.

(Одговор на членот ripce)
Непосредна врска до пораките: 33
   RE: Кога да се почне со дохрана
12.4.2010 8:45:35   
Палешка РР
Миа напредува стандардно, по 800-900 гр. на месец. Ама јас мислам дека сеуште има грчеви во стомачето, во поблага форма и нон-стоп блуцка. Се надевам дека ова ќе се промени со воведувањето на поцврста храна.

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот topce)
Непосредна врска до пораките: 34
   RE: Кога да се почне со дохрана
12.4.2010 9:47:58   
Leonida
Мојата докторка ми кажа да почнеме сега од 4-ти месец со цврста храна. За неколку дена ќе одиме на контрола и ќе ми објасни поточно. user posted image

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 35
   RE: Кога да се почне со дохрана
12.4.2010 13:03:50   
ikipp
jas idavam sega vo 5ti mesec e,i davam od hip kasickite sto se so adaptirano mleko,i nesto jabolko,banana,i biskviti vo niv,a sega ke pocnam i zolcka vo bananata da i davam

(Одговор на членот Leonida)
Непосредна врска до пораките: 36
   RE: Кога да се почне со дохрана
12.4.2010 13:08:07   
mis.
внимателно со бисквитите содржат глутен,почекар до 7 месеци до храна која содржи глутен.

(Одговор на членот ikipp)
Непосредна врска до пораките: 37
   RE: Кога да се почне со дохрана
5.6.2010 16:55:45   
Rossana
Malku pogore e opisano prihranuvanjeto po meseci, no ovaa e malku porazlicno od drugoto...

Препорачливи производи за прихранување по месеци 0-4 месец се препорачува исклучиво млеко, мајчино или адаптирано.

5-от месец се препорачува воведување на овошје: јаболко, банана, круша и житарки: оризови и пченкарни снегулки.
6-от месец се воведуваат нови видови овошје: кајсија, праска, цреши, вишни, сливи. Во овој месец можете да започнете со воведување на зеленчукови каши подготвени од морков, спанаќ, тиквици. При нивното приготвување можете да употребите и малку маслиново масло или маргарин, за да го подобрите вкусот.
7-от месец  при приготвувањето на овошните оброци може да воведете и диња, боровинки, јагоди, малини, капини, ананас, рибизли, киви. Внимавајте на можни алергиски реакции особено при конзумирање на јагодата. Воведете нови зеленчукови вкусови како: брокула, компир, грашок, боранија, карфиол. Настојувајте грашокот и боранијата да бидат млади. Во овој месец се препорачува внесување на оброк од месо и тоа пилешко (бело месо, не копан) и јагнешко.
8-от месец  се воведува рибата. Приготвувајте бела риба како ослич, пастрмка и тоа само варена. Воведете млечни производи :кравјо сирење, путер. Од житарките воведете леб и двопек. Овошните вкусови збогатете ги со лимон, портокал, грејпфрут, мандарина, грозје, лубеница, а од зеленчукот дадете домат.
9-от месец како нов вкус воведете го јајцето, но само жолчката и за почеток не повеќе од ¼, тврдо варена. Од млечните производи воведете го јогуртот и киселото млеко, со кои може да го подобрите вкусот на зеленчуковите каши, затоа што сеуште не се препорачува засолување на храната, и приготвување на житните каши. Воведете бисквити како сладок оброк, тестенини и тоа: макарони, шпагети, јувки.
10-от месец од зеленчук можете да приготвите зелка, праз, ќељ, да користите пилешко темно месо и мисиркино, воведете павлака, а може и малку мед. Внимавајте со употребата на медот, може да предизвика алергија. Мелени ореви, бадеми, лешници, костени давајте ги во 11-от месец.
Внесетего и лукот при приготвување на зеленчуковите каши, кој е познат  како природен антибиотик.
12-от месец воведете ја белката и тоа тврдо варена, леќата и гравот.
po 12-от месец можете постепено да воведувате  сол и зачини но во мали количини, слатки, свинско, тврди и топени сирења.
За цело време во исхраната на вашето дете треба да е застапено млекото мајчино или индустриски адаптирано.

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 38
   RE: Кога да се почне со дохрана
5.6.2010 16:56:26   
Rossana
Редослед на воведување на дополнителна храна? Воведувањето на нови намирници треба да биде постепено. Препорачливо е внесување на 1 до 2 намирници неделно. Внимавајте секоја намирница на почетокот се дава во мали количини, затоа што се можни алергиски реакции. Кога ке утврдите дека нема никаква реакција на новата намирница постепено ја зголемувате количината до полн оброк. Поради функционална незрелост на цревата, не е пожелно да се мешаат две намирници  одеднаш. Затоа првите кашички се подготвуваат од еден вид овошје или зеленчук, а потоа можат да се мешаат веќе воведените продукти.

(Одговор на членот Rossana)
Непосредна врска до пораките: 39
   RE: Кога да се почне со дохрана
5.6.2010 16:57:57   
Rossana
Кога е најдобро време да почнете со воведување на немлечна храна? Најдобар период  за  воведување на немлечна храна е периодот помеѓу 4-6месец. Давањето на немлечна храна пред 4-от месец не се препорачува бидејќи организмот на доенчето не е физиолошки доволно созреан за да прими таков тип на храна. Додека пак по шестиот месец, потребите на доенчето неможат да се задоволат само со млеча храна.
Од 4-6 месец е период кога доенчето полесно ја прифаќа новата техника на исхрана со лажичка  како и навикнување на новите вкусови.

(Одговор на членот Rossana)
Непосредна врска до пораките: 40
   RE: Кога да се почне со дохрана
5.6.2010 17:12:05   
Палешка РР
ИЗВОРНА ПОРАКА: Rossana7-от месец  при приготвувањето на овошните оброци може да воведете и диња, боровинки, јагоди, малини, капини, ананас, рибизли, киви. Внимавајте на можни алергиски реакции особено при конзумирање на јагодата. Воведете нови зеленчукови вкусови како: брокула, компир, грашок, боранија, карфиол. Настојувајте грашокот и боранијата да бидат млади. Во овој месец се препорачува внесување на оброк од месо и тоа пилешко (бело месо, не копан) и јагнешко.Не знам кој го пишувал ова user posted image но потемнетите овошја не се даваат до година, а за јагодата се препорачува да се даде после две години старост.

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот Rossana)
Непосредна врска до пораките: 41
   RE: Кога да се почне со дохрана
5.6.2010 17:13:11   
Палешка РР
И воопшто, внимавајте со овошјето што не е од наше поднебје.

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 42
   RE: Кога да се почне со дохрана
5.6.2010 17:20:02   
Rossana
ИЗВОРНА ПОРАКА: Палешка

ИЗВОРНА ПОРАКА: Rossana7-от месец  при приготвувањето на овошните оброци може да воведете и диња, боровинки, јагоди, малини, капини, ананас, рибизли, киви. Внимавајте на можни алергиски реакции особено при конзумирање на јагодата. Воведете нови зеленчукови вкусови како: брокула, компир, грашок, боранија, карфиол. Настојувајте грашокот и боранијата да бидат млади. Во овој месец се препорачува внесување на оброк од месо и тоа пилешко (бело месо, не копан) и јагнешко.Не знам кој го пишувал ова user posted image но потемнетите овошја не се даваат до година, а за јагодата се препорачува да се даде после две години старост.


Samo citirav  user posted image user posted image user posted image Sepak ke go zemam vo predvid ova sto ti go napisa, i ke go izbrisam ova ovosje od spisokot sto go podgotvuvam za ishrana na Sara koga ke potporasne. Blagodaram user posted image user posted image user posted image

< Поракaта ја уредил Тања -- 6.6.2010 22:46:18 >

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 43
   RE: Кога да се почне со дохрана
6.6.2010 15:39:43   
aneta1980
a koga pocnavte da im davate kravjo mleko zatoa sto mojata devojka ima 3 meseci i edna kutija hipp ne i stasuva za dva dena  

(Одговор на членот Rossana)
Непосредна врска до пораките: 44
   RE: Кога да се почне со дохрана
6.6.2010 16:22:03   
Палешка РР
КЛИКНИ ТУКА сме разговарале за воведување на кравјото млеко. Јас не би го вовела пред година, евентуално 10-11 месеци, најрано.

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот aneta1980)
Непосредна врска до пораките: 45
   RE: Кога да се почне со дохрана
19.6.2010 10:57:21   
mama26
od 4 meseci kasicki odnosno mojot sin banani jadese od 4 ipol meseci. So corbi pocnavme od 6 meseci vnimavajki da e poveke na sokot od corbata a pomalku mirudii,nikako kravjo mleko ili obicno[isto e toa.posle 10 meseci razredeno mleko so voda.posle godina cisto mleko.

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 46
   RE: Кога да се почне со дохрана
26.6.2010 10:31:07   
MIAA
user posted image MOJATA MALECKA IMA 4MESECI,NEZNAM DALI MOZAM DA I DAVAM NEKOI KASICKI I SOKCINJA I KOI???user posted image

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 47
   RE: Кога да се почне со дохрана
26.6.2010 11:09:23   
Палешка РР
Консултирај се со педијатар MIAA, ние овде сите почнавме на четири месеци со сокче, па по неколку дена со кашичка. Единствено што би можела да ти препорачам е да бидат домашно подготвени. Поздрав и добредојде!user posted image

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот MIAA)
Непосредна врска до пораките: 48
   RE: Кога да се почне со дохрана
26.6.2010 18:12:51   
Палешка РР
Нека не се зема во предвид мојот пост кога и како да се почне со дохрана! Сакам овде да ја изразам својата запрепастеност колку многу се промениле нештата од 1995 година user posted image
Кога се роди Марио ни дадоа торбица со пелени, некое боди и мелни, во која беше и книгата "Мајко - прочитај научи и одгледувај ме правилно" која ја најдов денес (нешто друго барав) Значи по оваа книга сме ги хранеле нашите најмили, бидејќи сите ја добивме.

Прв месец - Доење
Втор месец - Доење и сок од лимон и портокал
Трет месец - Доење, овошна каша, овошен сок, јогурт
Четврт месец - кравјо млеко, каша од брашно, бисквит со овошје, зеленчук, супа
Петти месец - месо, жолчка
Шести месец - Риба, џигер

Кога прочитав се стаписав. Книгата е издадена 1987 година, јас ова неможам да го замислам, а знам дека вака го хранев Марио, по оваа книга user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image


_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 49
   RE: Кога да се почне со дохрана
26.6.2010 18:55:16   
Martins mom
ИЗВОРНА ПОРАКА: Палешка

Нека не се зема во предвид мојот пост кога и како да се почне со дохрана! Сакам овде да ја изразам својата запрепастеност колку многу се промениле нештата од 1995 година user posted image
Кога се роди Марио ни дадоа торбица со пелени, некое боди и мелни, во која беше и книгата "Мајко - прочитај научи и одгледувај ме правилно" која ја најдов денес (нешто друго барав) Значи по оваа книга сме ги хранеле нашите најмили, бидејќи сите ја добивме.

Прв месец - Доење
Втор месец - Доење и сок од лимон и портокал
Трет месец - Доење, овошна каша, овошен сок, јогурт
Четврт месец - кравјо млеко, каша од брашно, бисквит со овошје, зеленчук, супа
Петти месец - месо, жолчка
Шести месец - Риба, џигер

Кога прочитав се стаписав. Книгата е издадена 1987 година, јас ова неможам да го замислам, а знам дека вака го хранев Марио, по оваа книга user posted image user posted image user posted image user posted image user posted imageИ јас од мајка ми зедов една книга во која го прочитав истото и мајка ми рече дека и јас сум хранета по овој принцип...
Кога ја прашав докторката за ова ми рече дека на тоа време други биле продуктите, сега ништо не било исто, се било вештачко...
јас сепак мислам дека нашиот принцип е подобар


_____________________________

Никој не може да го осуди мојот избор, ниту моето мислење. Затоа што никој не ги пробал моите чувства, ниту моите болки.

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 50
Страница:   <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4 5   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4 5   Следна страница >   >>
Оди на:


Анкета

Работа.
пеперутка16

Кога почнавте да работите по породувањето?