|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  13 14 [15] 16 17   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Прилагодување кон новата средина (градинк...
11.9.2012 23:32:02   
petra27

ИЗВОРНА ПОРАКА: mami2


ИЗВОРНА ПОРАКА: mamymamy
Od ova namnogu se plasam zasto moevo dete ne sednuva, pa vo zatvoren prostor nikako. Nonstop e vo dvizenej (a sam bas i ne e samostoen).
Nie trgnuvame vo 8 mi Mart.
Ve molam dajte nekoie iskustvo so ovaa gradinka - jasli.

двете деца одат во оваа градинка. Тука има две групи јасли за родени 2011 и за 2010 година. Мојата ќерка е родена 2010 и оди една година во градинка, сега е втора јасли. Задоволна сум, посебно оваа година ги префрлија во нова занимална со обновени играчки, им посветуваат внимание, воспитувачките ме поттикнаа да почнеме со одвикнување од пелени, денес однесовеме чаши за пиење, да не пијат веќе од шише. Во поглед на програмата лани научи песничка, која мораше да ја барам на гугл и имаше пет строфи, играат друштвени игри, така што имаат и структурирано време, не се оставени сами на себе. Мана е што не ги носат надвор.
Инаку вчера ја видов занималната за прва јасли, обновиле инвентар, поставиле ограда внатре полна со топчиња, како во игротеките што има, има и нови играчки. Ќе ја видите другата недела на родителска средба, па и ќе си прашате многу работи.
Така што не секирајте, мислам дека оваа градинка функционира добро, не најидеално, ама глобално земено има доста позитивни работи.

I nie trgnuvame od 17 septemvri vo 8mi mart.Stefan mi e 2010 i se nadevam dobro ke se prilagodi.mnogu mi bese vazno da ima igracki i da ne se 30 deca vo grupa.Pa ajde od ponedelnik ke vidime kako ke bide....vaka e dosta samostoen,saka sam da jade,ne me bara koga go ostavam nekade,pa se nadevam deka tuka nema da ima problem:)...nego kazete vie sto im davaat za jadenje bidejki mnogu e tezok za jadenje....

(Одговор на членот mami2)
Непосредна врска до пораките: 351
   RE: Прилагодување кон новата средина (градинк...
12.9.2012 8:40:14   
bisence
Zdravo na site!!! Moeto since Tomi vo oktomvri polni 2 god, ovoj mesec pocnavme da odime na gradinka prvite nekolku dena bese super, od petokot i ove dva dena e grozno placenje, go nosi tatko mu i mi vika "jas ne mozam da go slusam i da go ostavam taka da place". Nasiot problem se sostoi vo toa sto sme operirani na dva meseci od kila na levata strana i na cetiri meseci od kila na desnata strana i slepocrevo, do dve godini treba da se cuvame od placenje, skokanje, zapek i sekakvo napinenje. Dali nekoj ima vakvo iskustvo pogore procitav nekoj spomna operacija, Ve molam ako nekoj ima da pise. Kako da mu pomognam da ne place da se socojalizira i da saka da ode. Po priroda e mnogu mnogu drustven saka mnogu deca i luge ne znam zosto se slucuva toa. Odnapred Blagodaram

(Одговор на членот petra27)
Непосредна врска до пораките: 352
   RE: Прилагодување кон новата средина (градинк...
13.9.2012 9:52:47   
mimi*
И ние одиме во градинка веќе втора недела. Син ми има 12 месеци меѓутоа сеуште не оди и не стои. Најплачлив бил во групата. За јадење јаде ама плаче цело време и тоа со тресење и стискање на рацете. Така плаче и дома кога е лут. Едната учителка вика дека бил најголем лигуш user posted image . Прошлата недела го носев јас, бев на одмор, сега го носи мм и ми се жали дека неможел да го носи зашто му било жал кога плаче, а да го носам јас ќе треба саат време порано да е таму. Сега за сега го земаме во 12 ама од наредната недела ќе треба да седи до 17 user posted image . Незнам кога ќе почне да се навикнува да не плаче толку, плачел по цело време. Еднаш ѕиркам од прозор учителката го држи во скут а тој плаче. За јадење си јаде ама не престанува да плаче. Мм нешто ми се двоуми вика „незнам што да правиме ова она“ а некој избор немаме двајцата работиме, освен ако не дојдат неговите да го чуваат. И сега јас испаѓам лошата и безчуствителна па го убедувам ќе се смири сите деца се такви на почетокот, ко на мене да не ми е тешко.

(Одговор на членот bisence)
Непосредна врска до пораките: 353
   RE: Прилагодување кон новата средина (градинк...
13.9.2012 10:38:16   
vezilka RR
Денес ни е девети ден во градинка и се разделивме без плачки user posted image user posted image Беше намуртен малку, уште од дома викаше „не гадинка, не одиме“, ама кога дојде учителката си тргна со неа и за прв пат не заплака воопшто. user posted image

(Одговор на членот mimi*)
Непосредна врска до пораките: 354
   RE: Прилагодување кон новата средина (градинк...
13.9.2012 11:17:00   
*Elena*
user posted image Vezilka user posted image
Nie sme so placki za spinje vo gradinka, spie po 15 min do pola saat, i nemozeme da go ostavime pokasno od 14:30huser posted image Znaev deka ke bide problem spienjeto, sega samo se nadevam deka pobrzo ke se navikne, sea spie posle gradinka, otkako ke dojde doma...user posted image .

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 355
   RE: Прилагодување кон новата средина (градинк...
13.9.2012 11:20:40   
vezilka RR
Не сме почнале ние уште со спиење, ќе почекаме малку со тоа, ќе се помачи уште малку мајка ми user posted image Уште не ни спомнале дека е спремен за спиење, можеби од другата недела, ќе видиме.

(Одговор на членот *Elena*)
Непосредна врска до пораките: 356
   RE: Прилагодување кон новата средина (градинк...
13.9.2012 11:21:36   
vezilka RR
И што се случува ако не сакаат да спијат, ги носат во друга просторија или?

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 357
   RE: Прилагодување кон новата средина (градинк...
13.9.2012 11:34:09   
*Elena*

ИЗВОРНА ПОРАКА: vezilka RR

И што се случува ако не сакаат да спијат, ги носат во друга просторија или?


Moevo e vo mali jasli, vo istata prostorija i spijat i jadat i igraat, taa so krevetcinjata...i ne spijat site vo isto vreme, koga nakoe ke mu se prispie, togas...moze zatoa i moevo ne spie, ako ima nesto da go zanimava tezok e za sklopuvanje oci user posted image

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 358
   RE: Прилагодување кон новата средина (градинк...
13.9.2012 11:35:24   
mamymamy
Se nadevam deka ke bide se vo red.
Jas sum sekako za gradinka. Moze da gi organiziram babite ama mislam deka e na negova steta.
Sega samo ucitelkite da se pogodat user posted image

(Одговор на членот mami2)
Непосредна врска до пораките: 359
   RE: Прилагодување кон новата средина (градинк...
13.9.2012 12:44:25   
@Mila@
Eve da se prijavam i jas nie utre petocki malce krsh ama nema veze da ne mu dojde mng odednash trgame vo jasi...ne znam sto da ocekuvam zosto nekako ocekuvanjeta moi ne se ispolnija do sega. Od pocetokot na nedelava jas sum na rabota i on e doma so tetka mu se cuvaat i super funkcionira nit place koga odam ni primetuva deka me nema a i neshto mng ne mi se raduva koga ke se vratam (sto jas ocekuvav deka ke skoka od radost koga ke me vidi :)) Inaku imame 9 meseci i sme mng aktivni i se grizam mng ako po cel den ne go pushtaat od krevetce,on ne znae da odi no lazi ko bubashvaba i pokraj krevet ili ako ima neshto da se fati si odi stabilno,i samo molam boga da go izvadat od krevetceto da setka i vajda nema da ima problemi,ako planiraat po cel den vo krevetce da sedi ke ja digne gradinkata i ucitelkite vo vis od vrishtenje i ke mora da barame drugo care.
Ke vi pisham kako sme pominale utre.

(Одговор на членот mamymamy)
Непосредна врска до пораките: 360
   RE: Прилагодување кон новата средина (градинк...
13.9.2012 23:35:22   
Natuska85

ИЗВОРНА ПОРАКА: petra27


ИЗВОРНА ПОРАКА: mami2


ИЗВОРНА ПОРАКА: mamymamy
Od ova namnogu se plasam zasto moevo dete ne sednuva, pa vo zatvoren prostor nikako. Nonstop e vo dvizenej (a sam bas i ne e samostoen).
Nie trgnuvame vo 8 mi Mart.
Ve molam dajte nekoie iskustvo so ovaa gradinka - jasli.

двете деца одат во оваа градинка. Тука има две групи јасли за родени 2011 и за 2010 година. Мојата ќерка е родена 2010 и оди една година во градинка, сега е втора јасли. Задоволна сум, посебно оваа година ги префрлија во нова занимална со обновени играчки, им посветуваат внимание, воспитувачките ме поттикнаа да почнеме со одвикнување од пелени, денес однесовеме чаши за пиење, да не пијат веќе од шише. Во поглед на програмата лани научи песничка, која мораше да ја барам на гугл и имаше пет строфи, играат друштвени игри, така што имаат и структурирано време, не се оставени сами на себе. Мана е што не ги носат надвор.
Инаку вчера ја видов занималната за прва јасли, обновиле инвентар, поставиле ограда внатре полна со топчиња, како во игротеките што има, има и нови играчки. Ќе ја видите другата недела на родителска средба, па и ќе си прашате многу работи.
Така што не секирајте, мислам дека оваа градинка функционира добро, не најидеално, ама глобално земено има доста позитивни работи.

I nie trgnuvame od 17 septemvri vo 8mi mart.Stefan mi e 2010 i se nadevam dobro ke se prilagodi.mnogu mi bese vazno da ima igracki i da ne se 30 deca vo grupa.Pa ajde od ponedelnik ke vidime kako ke bide....vaka e dosta samostoen,saka sam da jade,ne me bara koga go ostavam nekade,pa se nadevam deka tuka nema da ima problem:)...nego kazete vie sto im davaat za jadenje bidejki mnogu e tezok za jadenje....




петра еве тука имаме тема за мени во детските градинки

_____________________________

"Whoever said that money doesn.t buy happiness didn.t know where to shop."

(Одговор на членот petra27)
Непосредна врска до пораките: 361
   RE: Прилагодување кон новата средина (градинк...
14.9.2012 8:56:11   
@Mila@
Deneska prv den vo jasni go odnesovme,beshe oki imashe edno devojce sto placeshe pred da ne zeme nas i onaka ja gledashe cudno i si vikam lele ako se rasplace ke bide i mama place i D place,ama ne izreagira.Beshe onaka cool interesno shareno mu beshe se otide oma kaj ucitelkata bez da se vlece po nas ili da ne bara,pa ke vidime kako ke bide deneska vo 10 h ni rekoa da go zememe.Se nadevam deka oki ke bide.Jas malce se rastaziv po pat nakaj rabota kako ke mu  bide lele sam e so mng nepoznati deca lele ova lele ona ama se pribrav malce si vikam drushtveno e deteto ke mu bide super...ako ne mu e super ke barame druga opcija.Odvaj cekam da go zemat moite da slushnam kako pominalo.

(Одговор на членот Natuska85)
Непосредна врска до пораките: 362
   RE: Прилагодување кон новата средина (градинк...
14.9.2012 10:26:51   
milo20052011
eve veke 8 dena odime vo jasli i tesko se prilagoduvame strav me faka od ponedelnik odam na rabota ako place ili odbiva da jade lele lele ako bide taka mi rekoa ke te barame da go zemes a kako ke izlezam od rabota neznam toa ne e vozmozno....sto da pravam nznam

(Одговор на членот @Mila@)
Непосредна врска до пораките: 363
   RE: Прилагодување кон новата средина (градинк...
15.9.2012 18:40:20   
Maca25

ИЗВОРНА ПОРАКА: milo20052011

eve veke 8 dena odime vo jasli i tesko se prilagoduvame strav me faka od ponedelnik odam na rabota ako place ili odbiva da jade lele lele ako bide taka mi rekoa ke te barame da go zemes a kako ke izlezam od rabota neznam toa ne e vozmozno....sto da pravam nznam



ќе им кажеш дека ти не можеш да излегуваш од работа. ако на почеток ги научиш учителките дека ти си секогаш слободна и дека можеш да искачаш, е тогаш мисли му ја. ако 5 мин. поише поплаче одма ќе ти ѕвркаат да го земеш. или пак ако не можат да го успијат - одма да го земеш ќе бараат.
искрено, посебно во јасли, каде што има многу нови дечиња (најчесто сите) и сите плачат во исто време и ништо не разбираат, некако негователките како да не сакаат децата да се адаптираат, одма мајка земи си го детето, ти плаче. Ова го гледам по внук ми, првите 5-6 одења во градинка му беа со плачење и одма учителкиве као да си го земат, само по саат два да седел. ама снаа ми го оставаше и подолго, па еве го се навикна, дури и спиеше вчера во градинка.

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот milo20052011)
Непосредна врска до пораките: 364
   RE: Прилагодување кон новата средина (градинк...
17.9.2012 14:37:50   
Mihaela 2010
Eve me i mene na ovaa tema...bolna tema bi reklauser posted image
Trgnavme pred dve nedeli,i sto da vi kazam ,placenje derenje...ucitelkata i negovatelkata se mladi,pa me tesese toa deka ajde po lesno so niv ke se adaptira..Prvata nedela ja nosev po saat ipol,prvo ke ja naranev doma,zosto znam deka tamo nema da saka da jade iako poslednive dve nedeli apetitot i e nula,duri i oslabe i onaka bese slaba..uzas mi e periodov...
Posle tolku zboruvanje deka gradinkata e ubava,pocna da ne place posle tretiot den,super na cel komsiluk kazuvase deka ide u gradinka,deka i e ubavo,mm pretezno ja nosese jas ja zimav,ke ja ostavi ke mu mafta backa ke mu dade,arno ama tamo place....navodno celo vreme placela,ne samo ona tuku hor neviden...
prviot vikend mi kaci temperatura,ama ne povekje od 37.8,i tecese i noseto,ama lesno projdovme pa gi vadi petkite i toa dve ili tri odednas pa me tesi deka e toa...Vtorata nedela imase periodi na placi non stop,kao placela pa se smiruvala,e sega od denes trgam na rab od utre mm,taka da sakala nejkela ke si sedi
majka mi ke ja zima nakaj 11.30 posle rucek,pa se nadevam ke se priviknuva pa da ostanuva i na spienje...

Mnogu sum napnata i nervozna,od utre pak ke ide tka da so lesno ..i so srekja na site decinja sto trgnaa vo gradinka

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 365
   RE: Прилагодување кон новата средина (градинк...
17.9.2012 17:19:21   
*Elena*
Denes mnogu se iznerviras so gradinkava, dve nedeli odime veke i se e ok (barem taka kazuvaat), osven spienjeto, nemoze sam da zaspie, i toa go znaat uste od prv den...arno ama taa glupacata denes sto go cuvala, ne se ni potrudila da go uspie, se dodeka ne dosla medicinskata sestra da i zameri zasto bebeto cel den ne go legnala...a stanato e od 6;30h sabajle, tek vo 14h go zemala vo race da go poniska, i zaspal, spiel 10tina min dodeka dosol mm da go zemeuser posted image ...i koga i kazal deka prethodnite denovi go pravel muabetot veke nekolku pati, deka treba ili da mu dadat sise da pie nesto ili da go poniskaat 5 min za da zaspie, taa mu rekla deka ne smeela taka...epa kako ne i e grev i kako i se rasprava so kenkavo , nespieno bebe za 5 min rabota, pa ke bila raat od barem edno bebe pomlaku da go zaspiela!!!user posted image I eve go kutroto, jas dojdov od rabota toa uste spie seauser posted image ...Pa da bese sposoben sam da se rani i da spie, doma ke go ostavev da se cuva sam, a ne vo gradinka da go prakjam ebate, 9 meseci bebe cel den nezaspano ej...ccccccccc!!!

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 366
   RE: Прилагодување кон новата средина (градинк...
18.9.2012 9:40:42   
@Mila@
Mora da bidesh kulturno drzok i da im kazesh dur se prilagoduva da povnimavaat okolu spienjeto, a oni pak ke ti kazat ako nie sekoj pat go nishkame kako ke se navikne sam da zaspiva.Nie eve i doma probuvame bidejki porano go zemame popladnevnata dremka sam da se uspie vo krevetce go stavame i trae podugacko no posle 20-25 min ke se umori vistinski i ke klapne i ke se zaspie.Tie se metodite zamisli oni vo jasli 15 novi deca site da gi uspivaat ne e mozno.Probaj na fin nacin da se razberesh bidejki so karanje i lutrenj nishto nema da postignete.

(Одговор на членот *Elena*)
Непосредна врска до пораките: 367
   RE: Прилагодување кон новата средина (градинк...
18.9.2012 10:00:56   
vezilka RR
Ете ние после две недели во градинка, од вчера сме болни и сме домче..така ќе биде цела недела. Од понеделник ќе биде стара песна, навикнување јово-наново, мајко мори мила..а тамам во петокот си се одвоивме без плачки. Уф..

(Одговор на членот @Mila@)
Непосредна врска до пораките: 368
   RE: Прилагодување кон новата средина (градинк...
18.9.2012 10:11:53   
Mihaela 2010
Uff i nie denes pocnavme,vcera ne bese...so zadovolstvo stana,mm ja odnel gi pruzila racinjata kon ucitelkata i bez placki vlegla,amaaaa koj znae sega sto se slucuva tamo...epten imam rabota pa mislite ne mi se tamo ama za greota se,vrtam na mob na taa negovatelkata ama ne mi kreva,cisto da prasam kakva e situacija...majka mi ke ja zima nakaj 11.30 da ruca pa ke vidime kako sme prosle..leleee ne sakam ni da mislam ama ke se naviknat,mora...

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 369
   RE: Прилагодување кон новата средина (градинк...
18.9.2012 11:30:54   
*Elena*

ИЗВОРНА ПОРАКА: @Mila@

Mora da bidesh kulturno drzok i da im kazesh dur se prilagoduva da povnimavaat okolu spienjeto, a oni pak ke ti kazat ako nie sekoj pat go nishkame kako ke se navikne sam da zaspiva.Nie eve i doma probuvame bidejki porano go zemame popladnevnata dremka sam da se uspie vo krevetce go stavame i trae podugacko no posle 20-25 min ke se umori vistinski i ke klapne i ke se zaspie.Tie se metodite zamisli oni vo jasli 15 novi deca site da gi uspivaat ne e mozno.Probaj na fin nacin da se razberesh bidejki so karanje i lutrenj nishto nema da postignete.



Na kulturen nacin im e kazano sve, nikoj ne se karal, samite kazuvaat deka mu davaat sokce i demek niskaat po malce...ama ocigledno deka lazat, zatoa sto ke se pojavi nekoja poglupava ili nova pa ke i se ispusti, ke si kaze se sto nesmee user posted image Inaku deteto celo leto e uceno da zaspiva vo 12h na pladne i doma zaspiva za 5 min, so siseto piejki...neznam za drugi deca, ama moevo ako go ostavis samo vo krevetce si igra, za ziva glava ne zaspiva, istoto se slucuva i vo gradinka...inaku ne se 15 novi deca, od sabajle se 7, do 14h ostanuvaat 3, nema da se prekrsat od rabota ako go zaspijat...A Vezilka nie sme 3ta nedela vo gradinka i pominavme stomacen virus i 2 nedeli sme zatnati so nosot i kaslame slaem, i normalno na kontrola pedijatorot vika se e vo red, nema potreba od antibiotici, ke cekame da digne temperaturi i da pozelenat mrsulite pa da se lecime user posted image ...a ostaj toa, site po doma ne isporazbole, prvo stomacniot virus, sea nastinkata...mm vika 2 god ne sum bil bolen, ama otkako pocna M da odi vo gradinka, ne se oporaviv...

(Одговор на членот @Mila@)
Непосредна врска до пораките: 370
   RE: Прилагодување кон новата средина (градинк...
18.9.2012 23:48:55   
milo20052011
lele strasna rabota e ova so prilagoduvanjevo edvaj cekam da se privekne da dojde toj moment da ne place tolku mnogu .... denes na mm mu rekle place ne se zaigruva ne saka da jade slabo e jaden da go naranite spien e 30 minuti i toa vo posebna soba zosto ne sakal da spie pa da ne gi razbudi i drugite... aj da vidime utre kako ke bide pa ke ve izvestam

(Одговор на членот *Elena*)
Непосредна врска до пораките: 371
   RE: Прилагодување кон новата средина (градинк...
19.9.2012 7:53:03   
Snowhite RR
Не знам зошто ти рекле дека не смеат да ги нишкаат, свекрва ми баш ми кажува дека ако некое не спие го земаат во раце, зашто па ако не го заспијат ќе ги разбуди и другите деца

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот *Elena*)
Непосредна врска до пораките: 372
   RE: Прилагодување кон новата средина (градинк...
19.9.2012 9:00:24   
@Mila@
Nas denes 4 den ni e i deneska placel koga go ostavil mm,koga mi kaza se nataziv epten i go mislam kako e sega.Inaku do sega super bevme si jadeshe igrashe kenkal po malce ama ocekuvano e denes vo 12 ke go zemat pa da vidime kako ke bide se nadevam go smirile malce.

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 373
   RE: Прилагодување кон новата средина (градинк...
19.9.2012 10:57:21   
*Elena*
ИЗВОРНА ПОРАКА: Snowhite RR

Не знам зошто ти рекле дека не смеат да ги нишкаат, свекрва ми баш ми кажува дека ако некое не спие го земаат во раце, зашто па ако не го заспијат ќе ги разбуди и другите деца


Epa mojov placel i gi budel drugite, a zasto ne gi niskale, za da se naucele sami da zaspivaat...toa e ok, mi odgovaa i na mene, ama koga ne ide, podobro e da zaspie, pa bilo kako, nego cel den nespieno i nervozno...Inace nie ke pauzirame sea edna nedela od gradinka, krenavme termperatura nokeska i od denes sme na antibiotici...2 nedeli vo gradinka, 1 nedela doma rabotava...jas 1 mesec kako sum vratena na rabota, od denes na bolovanje...kakov start user posted image

< Поракaта ја уредил *Elena* -- 19.9.2012 10:58:55 >

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 374
   RE: Прилагодување кон новата средина (градинк...
19.9.2012 13:57:29   
majmunce
M posle pauza od 5 dena poradi kaslanje deneska pak v gradinka i pak loso placel celo vreme moeto dete e najtesko za prilagoduvanje vo cela grupa go ostavam pak od 8.30 do 12h samo place neznam so da pravam mora da sedi smao so prekini eprvo stomacen virus proliv pa edna nedela odese pa se razbole kaslanje i sea ne jade nisto placel celo vreme i gi rasplakuval i drugite inaku il miren ne se zadeva so decata ne turka ne zali po nekogo pa da placi so solzi tuku bez solzi i revolt stvara se buni i od inaet placi user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image sea doma ke bidam postroga so nego ajde bolen denovive i da ne placi grloto go boli ama poveke nema ima da go postroam, doma se navikna so dedomu mu odi po kef i go seta i toj ne e ucen da sedi vo zatvoreno i zatoa placi izgleda............. a odime mesec i pol ama so mnogu prekini i ne mozime da se naviknime krivo mi e da ne odi i nemam namera da se otkazam tolku se macev da go zapisam i sakam da se nauci za negovo dobro e najdobro da odi inaku ucitelkite samo vikat neznam so ke bese ova dete ne e prestanato da place


_____________________________

И кога ти е најтешко не покажувај слабост. Има лоши луѓе кои од рушевините на твојата среќа ќе изградат споменик на нивната победа!

(Одговор на членот *Elena*)
Непосредна врска до пораките: 375
Страница:   <<   < Претходна страница  13 14 [15] 16 17   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  13 14 [15] 16 17   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Пелени.
пеперутка16

Кога почнавте да го одвикнувате вашето бебе?