Прилагодување кон новата средина (градинка/јасли) (Целосна верзија)

Форум >> [Дете] >> Забавиште и чување на дететоПорака


Felly RR -> Прилагодување кон новата средина (градинка/јасли) (1.9.2011 12:57:05)

Бев инспирира да ја отворам темава бидејќи гледам дека има повеќе мајки кои сега почнуваат да ги носат своите дечиња во јасли/градинка. Па ајде овде да пишуваме како нашите дечиња ја прифаќаат новата средина, па може ќе најдеме и некој совет како да им помогнеме полесно да го поминат тој период на прилагодување.
Felly RR -> RE: Прилагодување кон новата средина (градинка/јасли) (1.9.2011 13:13:06)

Обично препорачуваат првите денови, детето да останува пократко, а еве мене денес воспитачката ми рече тоа да не биде долго, зошто па ќе се навикне така, дека во 12 е време за дома, а исто така мислам дека е добро уште дома да се привикнува на слична дневна рутина како во градинката; ние за тоа имаме малку проблем со спиењето, треба да се научиме порано да си легнуваме, за да може да станува порано наутро.[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley1.gif[/image]
Позитивниот став исто помага детето полесно да ја засака  градинката, значи да се нагласи дека таму детето ќе стекнува нови другарчиња и дека ќе си игра. ЈАс имам сретнато неколку примери, кога детето е немирно го заплашуваат со тетките во градинка, и после тоа нормално нема да сака да оди[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/zmeden.gif[/image]
Ајде, ги чекам и вашите совети, ние ќе се спремаме дома уште 10тина дена, па после ќе пишам како ни оди прилагодувањето[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley1.gif[/image]

Џесика -> RE: Прилагодување кон новата средина (градинка/јасли) (1.9.2011 14:36:17)

Обично секој ден се наголемува по пола саат отприлика, лани кога го носев така беше, ама очекувам оваа година да седи повеќе и бргу да се навикне, сега ќе биде во мала втора група, и ако ништо друго бар песнички ќе им пуштаат, лани со бебиња само пискотници се слушаа [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley36.gif[/image] Баш и денеска кога бевме да земеме уплатница, во моментот излезе една група надвор да играат,и како што одат две по две дечиња, си тргна и Борјан по нив како зајче скокаше [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley1.gif[/image]   Најмногу ми е битно да се прилагоди заради напредување во говорот, и заради тоа неџвакањето... Со спиењето и ние си имаме мака, иако не ни очекувам дека во брзо време ќе останува и да спие, се си мислам дека он дежурен ќе им биде на децата дур спијат[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley36.gif[/image]  Со Господ напомош, да не не повтори ланското отпишување!!!  Од понеделник повеќе детали од местото [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley1.gif[/image]
AnnaMolly RR -> RE: Прилагодување кон новата средина (градинка/јасли) (1.9.2011 14:50:31)

Прв пат го однесов во градинка на 9,5 месеци. Пред тоа дома беше ужас, не се заигруваше сам ни една секунда, заспиваше исклучиво со едночасовно нишкање во раце и гласно пеење... Многу ми беше страв како ќе се навикне во градинка.
Првиот ден го однесов во 9, го зедов во 10:30. Вториот ден до однесов порано, пред јадење, околу 8:20. Го зедов во 11. Следниот ден го зедов во 12. И така 3-4 дена во 12 го земав.
Кога го оставав плачеше, ама кога го земав не. Се гледаше дека не плачел, не му беа ни црвени очите ни ништо. После неколку дена остануваше и за спиење, го земав околу 14-14:30, ама ми велеа дека ич не спиел, дури и плачел, не ги оставал другите деца да спијат. Нормално дека нема да спие, кога беше научен само со нишкање и пеење да заспие. Ама немав друг избор, немам кој друг да го чува и го оставав до 14:30.
После 2-3 недели ми рекоа дека заспал и дека спиел 2 часа! Па секој ден си спиеше после тоа, некогаш помалку, некогаш повеќе.
Мислам дека поминаа 2-2,5 месеци додека се навикна сосема на одењето во градинка. Сега не плаче кога го оставам, јаде, спие таму, кога го земам е весел и насмеан... Многу е сменет. Сам си игра дома, не е скржав, дава играчки ако некој му побара. А што е најважно, од 11 месеци спие легнат на спална, јас лежам до него и мижам, па и тој заспива без плачки и нишкање. Само тивко си пееме [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley36.gif[/image]
Мислам дека релативно брзо и лесно се навикна да оди во градинка.

НАЈНАЈНАЈВАЖНО е да не се откажувате. Нормално дека ми беше жал кога плачеше кога го оставав на почетокот, ама тоа се неколку недели коишто мора да ги издржите.
dostickage -> RE: Прилагодување кон новата средина (градинка/јасли) (1.9.2011 15:00:09)

Se soglasuvam,klucno e da ne se otkazuvame.
Nie voopsto nemavme problem so priviknuvanje.Viktor i onaka sam si zaspivase vo krevetce pa ne se smeni nisto.Se obidov prethodno da mu vnesam postepeno nekoi namirnici st znam deka gi davaat vo gradinka za da ne bide tamu prav pat da probuva nesto.
Nemase placki za srekja.Viktor e tezok za jadenje ama oni si go naucija podobro i od nas da go hranat.

E ucitelkite imaat edna zamerka  a toa e deka mnogu ubavo oblecen sum im go nosela.Trebalo vo postaro za da si lazi na zemja .Mislam ne deka on ne lazi ama...
vesna1 -> RE: Прилагодување кон новата средина (градинка/јасли) (1.9.2011 15:37:57)

Najvazno e nie roditelite da bideme odlucni vo odlukata da odat vo gradinka. Ke se prilagodat,nekoe pobrzo nekoe posporo no ke si fatat red. Marta sega ke polni 2 god. i sto ke pravi so nekoja zena doma da ja cuva. Vo gradinka ke crtaat,peat, ke si igraat. Bev mnogu prijatno iznenadena od gradinkata Korcagin(do socijalno), prekrasna zanimalna, polna so novi igracki, kola na akumulator, i sto li uste ne. Pred toa idevme dva meseca vo Lisice vo Pcelka 2 ama vrska nemase. Mala prostorija, 3 fjoki so igracki koi ne im gi davaa, rasturale a ovdeka koga otidov da ja zemam denes vo 9 casot ja gledam si redi kocki so edno dete. Posle toa ja ostaviv uste nekoe vreme pa si ja zemav, negovatelkata mi rece malce placela ama ne kako nekoj deca. Ovaa god. ke bidam uporna mada bila pola vreme na boleduvanje.[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley1.gif[/image]
miana -> RE: Прилагодување кон новата средина (градинка/јасли) (2.9.2011 12:50:07)

Denes ni bese vtor den.Pominavme za nijansa podobro od vcera..Vcera vristese od placenje a denes placese ama ne taka histericno..I pak moeto dete prvo izleze- nemozele da ja smirat [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley19.gif[/image] Ne sakala da doruckuva [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley13.gif[/image] Od ponedelnik pak jovo na novo [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley13.gif[/image]Ne se otkazuvame..Poleka,poleka ke se navikneme
dambo -> RE: Прилагодување кон новата средина (градинка/јасли) (2.9.2011 14:35:01)

Sin mi ima 7 i pol meseci i za 2 nedeli sakam da go pratam vo jasli ama mnogu mi e strav kako ke se adaptira. Najmnogu se plasam deka nema da spie zatoa sto uste neznae da zapiva sam, zaspiva ili vozejki se vo kolicka ili vo race ili so cicanje. Kako gi uspivaat bebinjata vo jasli? Samo gi ostavaat vo krevetce i cekaat da zaspijat? Aj pa mozda tamu ke go naucat da se uspiva sam, samo mislam deka ke place mnoooogu dodeka nauci.
vesna1 -> RE: Прилагодување кон новата средина (градинка/јасли) (2.9.2011 14:52:12)

I nie deneska vtor den pomalce placevme. Samo ododeka vleze, mi rekoa ne placela mnogu. Koga ja zemav vo 10.30 vlegov gledam si igraat ama koga me vide odma pocna da place. Ja gusnav i rekov si odime i prestana. Mislam deka lesno ke se prilagodi, samo me sekira nejadenjeto. Kako ke sedi gladna do 16 casot, ajde belki ke pocne i da jade.
Felly RR -> RE: Прилагодување кон новата средина (градинка/јасли) (2.9.2011 22:17:00)

Мислам дека ќе се навикнат и за јадење и за спиење. За спиење дамбо, сигурно не ги нишкаат, па не може сите едно по едно в раце да ги заспиваат, може ќе се му биде потешко на почеток, ама затоа гледај и ти дома оставај го само да се привикнува да си заспива.
А за јадење весна1, ако си ја зела во 10:30 сигурно не била многу огладнета, па затоа не сакала да јаде. Ако ја оставиш подолго, мислам кога ќе огладни, ќе си јаде, да не се секираш.
Snowhite RR -> RE: Прилагодување кон новата средина (градинка/јасли) (3.9.2011 8:34:30)

И ние понеделник или вторник почнуваме во градинка. Најверојатно нема да го носам во градинката кај што работи свекрва ми, затоа што го забележувам последниве 2-3 месеци ептен е немирен, особено ако има некој познат во близина.
Најмногу ми е страв за спиењето, затоа што многу тешко заспива преку ден и не знам како ќе заспива таму и исто се плашам за тоа дека цело време в креветче ќе седи, дома пробувам, ама само 5 минути се заигрува и после не сака, плачи, бара да го извадам од креветчето. Исто ми е страв затоа што последно време ги корни за коса децата или ги турка, му зема играчки, не дава, па се инати, плачи...леле... мислам дека јас потешко ќе се навикнам од него[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley13.gif[/image]
vesna1 -> RE: Прилагодување кон новата средина (градинка/јасли) (5.9.2011 14:17:35)

Nie deneska tret den vo gradinka, sabajle pravese cirkuz uste koga ja vide gradinkata placese, se vlecese po zemja edvaj ja donesov vo gradinka. Vo 12 casot sestra mi otisla da ja zeme i mi vika vesela, nejke da si odi i vikala begaj, ostaj me. Kao demek i bilo ubavo i kobajagi jadela, ama idam na toa ako ne doruckuva, barem ke ruca.
Se nadevam brzo ke se sredime.
Ajde mamicki, ic ne e aktivna ovaa tema, ima li drugi decinja i kako se prilagoduvate.[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley1.gif[/image]
zapce -> RE: Прилагодување кон новата средина (градинка/јасли) (5.9.2011 14:27:00)

Ние сабајлево страшно поминавме, уште од дома почна да вика не динка, кога стасавме пред градинката почна да кенка а внатре кога ме фати со раце со нозе како да се залепи за мене и многу плачеше, порано си одеше супер во градинка а сега дали седеше дома со мене и се приврза со мене не знам дај боже да се навикнеме again.
AnnaMolly RR -> RE: Прилагодување кон новата средина (градинка/јасли) (5.9.2011 14:30:40)

ИЗВОРНА ПОРАКА: vesna1

uste koga ja vide gradinkata placese, se vlecese po zemja edvaj ja donesov vo gradinka.


Леле и мене вака ми правеше Филип. Штом ќе свртевме со колата во уличката каде што е градинката, почнуваше да вреска, да плаче, се закачуваше за мене и едвај го давав на воспитувачките. Ама ова траеше 2-3 недели. После кенкаше, ама дааалеку беше помирен од почетокот. Кога ќе стигневме, го давав на воспитувачката, тој и подаваше раце и плачејќи ми мавташе со рачето за чао. Е, ова ми беше како нож некој да ми забодуваше во срцето. Ама и тоа поминува. Еве сега скоро шест месеци како оди во градинка, оди без плачење, го земам среќен, наспан и најаден.
Се поминува, само пак ќе повторам, мора упорност.
miana -> RE: Прилагодување кон новата средина (градинка/јасли) (5.9.2011 16:22:17)

Denes da se pofalam...Kerkami placese dodeka vleze i posle toa prestanala da place,pocnala da jade i da si igra ..Toa e golem napredok.Mislam deka sum najsreknata majka denes,..stom moeto dete poleka se privinkuva ( sto ne smeevme ni da spomene zbor GRADINKA i bby the way doma ja plasele so gradinka) site deca ke se naviknat..Samo bidete uporni [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley1.gif[/image]
Lokica1 -> RE: Прилагодување кон новата средина (градинка/јасли) (6.9.2011 9:00:53)

Sabajle ne placese voopsto si vleze bez problem, ke ostane denes so spienje, pa ke vidime kako ke bide, vo sustina ne se ni plasev od naviknuvanjeto vo gradinka znaev deka nema da pravi problemi, se plasam od ne jadenjeto, usta ne otvora tamu, ili sam suvo lepce jade..i za spienje ke i dadat mleko, kako ke izdrzi cel den neznam. 
Pregnant -> RE: Прилагодување кон новата средина (градинка/јасли) (6.9.2011 10:52:45)

Denes i nie bi trebalo da ostaneme do kraj, pa ke videme. Tri dena bese po 3 casa i bila super, za razlika od drugite, koi se i pomali, taa e 16 meseci. Se nadevam deka nema da dobijam povik pred vreme [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley1.gif[/image]
miana -> RE: Прилагодување кон новата средина (градинка/јасли) (6.9.2011 11:14:09)

Moevo dete,sekoe utro doma pravi cirkuzi.Place ja "boli" stomak,i od mazenje pocnuvam da urlam po nea ( da ja karam) i prestanuva da place..denes sedese do 10 ipol,svekrvami ja zema i mi rece deka voopsto ne placela,jadela i super bila..Trebase denes do 11 ama svekrvami otisla porano i za da ne ceka i ja dale i i rekla utre do 11 h...Kolku tolku -zadovolna sum poznavajki kakva odbivnost imase kerkami prema gradinka..Samo go molam Gospod zlaten da ne se razboli odma,pa taman sto pojdovme da morame da ja lecima doma pa posle pak jovo na novo ..Inaku vcera i kupiv ribino maslo so vkus na cokolado i acerola i ke ja klukam so vitamini ..Denes na telefon mi kazuva deka jadela KURUSKI [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley36.gif[/image][image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley36.gif[/image][image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley36.gif[/image][image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley36.gif[/image]  ( КРУШИ ) и така [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley1.gif[/image]
Џесика -> RE: Прилагодување кон новата средина (градинка/јасли) (6.9.2011 11:33:13)

Ние вчера бевме само пола саат и цело време вриштеше, мјаукаше... Денес, познавајќи си го детето, отидовме со количка, и само што влеговме се фрли на земја и пискаше колку го држи глас. Наставничката го зема, проба да го носи, ама не успеа да го мрдне од место, малку насилно сакаше да го однесе, па фино го земав во раце и го внесов во занималната... првиот пола саат исто ко вчера, колективно тренирање на глас, и после тоа наеднаш штама, слушам музика, зборување... се заиграа [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley1.gif[/image]  Дури и ми се здосади да чекам, остана 2 саати и кога почна да роси го земав... Излезе цел насмеан со две петки на рачињата... мислам ко за втор ден доволно беше, а и сакав да го земам кога е расположен и дур не почнал да плаче, да не стекне навика дека кога ќе заплаче го земам, да си знае и побргу да се одвикне...
Felly RR -> RE: Прилагодување кон новата средина (градинка/јасли) (6.9.2011 11:37:03)

Леле, и мене страв ме фаќа како ќе биде. Изгледа од другата недела ќе ја носиме, сега уште прима капки во носето. Попладнево ќе ја носам во дворот на градинката, малку да се запознае со местото и да си поигра[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley1.gif[/image]
Lokica1 -> RE: Прилагодување кон новата средина (градинка/јасли) (7.9.2011 11:38:09)

Denes placese malku...samo sto vlegovme 3 decinja sto placea mnogu trgnaa nakaj nas i zastanaa do Jana...i taa se uplasi i pocna da place..ama brzo se smiri...sabajle na eden komsija se falese deka ke odi vo gradinka...ja prifati novata sredina samo seuste slabo jade duri i ic....no ovie denovi i doma sme mnogu slabi so jadenjeto....se nadevam brzo ke se sredi i toa
Felly RR -> RE: Прилагодување кон новата средина (градинка/јасли) (7.9.2011 13:58:00)

А каков распоред на јадење имаат во градинкиве, или секаде е различно? Што и кога им даваат да јадат? Да знам како да ја пуштам насабајле, [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley1.gif[/image] оти насабајле Матеа пие млеко, па дури потоа појадува (сега би требало појадокот да и биде во градинка) ама кога им го даваат? Мене воспитачката ми рече дека можам да и носам од дома млеко/чај/сок..... ама па зарем таму не им даваат, па јас да носам од дома?

miana -> RE: Прилагодување кон новата средина (градинка/јасли) (7.9.2011 14:00:06)

 si go urociv deteto
cel den mi placelo
gi iznele nadvor i videla deka ne nema ( a mislese deka ja cekame na klupa) i koga videla deka ne nema pocnale dramite
ceo vreme placela,im begala od zanimalna
otklucuvala
svasta 
Џесика -> RE: Прилагодување кон новата средина (градинка/јасли) (7.9.2011 14:54:00)

ИЗВОРНА ПОРАКА: Felly RR

А каков распоред на јадење имаат во градинкиве, или секаде е различно? Што и кога им даваат да јадат? Да знам како да ја пуштам насабајле, [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley1.gif[/image] оти насабајле Матеа пие млеко, па дури потоа појадува (сега би требало појадокот да и биде во градинка) ама кога им го даваат? Мене воспитачката ми рече дека можам да и носам од дома млеко/чај/сок..... ама па зарем таму не им даваат, па јас да носам од дома?


Сите градинки се различни ко два света [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley1.gif[/image] јас првиот ден го однесов појадуван и од плачење повратил. Вториот ден гладен го однесов, нешто пробале да му дадат, не се најал, ама и онака повеќе од пола саат-саат не седат на почеток, па не смета да ја однесеш гладна. Е сеа зависи кога појадуваат, некои уште од 7 и пол почнуваат, некои од 8... па се тоа зависи дали ќе ти речат одма да почне со појадок или не.
За пиење обично не примаат од надвор, сокче, вода им следува во градинка нормално.

AnnaMolly RR -> RE: Прилагодување кон новата средина (градинка/јасли) (7.9.2011 15:24:35)

Кај Филип во градинка вака имаат јадење односно ужинка. Во 8:30 појадок, околу 10 ужина (најчесто сок или чај), 12 ручек и околу 14 ужинка (овошје, нешто благо и слично).

Мене ми рекоа дека смеам сок да му ставам во шишенцето, па јас секое сабајле му го полнам шишенцето со сок.
А млеко не им даваат ни нивно, ни па од дома да си носиме.
Страница: [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>