|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  11 12 [13] 14 15   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Прилагодување кон новата средина (градинк...
21.8.2012 11:27:44   
babyIskra
Fila moze ke bidat vo istata grupa, nie sme kaj Slavica Smilkovska, a vie?

(Одговор на членот fila)
Непосредна врска до пораките: 301
   RE: Прилагодување кон новата средина (градинк...
21.8.2012 12:25:00   
riba79
nie ke odime vo gradinkata cekorce-srnicka vo aerodrom..mojot ima18 meseci i najverovatno ke bide vo jasli...jas da prasam ima li veke spisoci na deca,koj ,kade e?

(Одговор на членот babyIskra)
Непосредна врска до пораките: 302
   RE: Прилагодување кон новата средина (градинк...
21.8.2012 13:19:11   
babyIskra
Ima vo glavnata gradinka i veke ima i uplatnici koi treba da se uplatat i prilozat kako garancija deka deteto ke posetuva gradinka od 1-vi. Srekjen pocetok :)

(Одговор на членот riba79)
Непосредна врска до пораките: 303
   RE: Прилагодување кон новата средина (градинк...
24.8.2012 14:44:14   
fila
babyiskra i moeto bebe e kaj slavica vo grupa denes plativ i odnesov rezultati od brisevi pa zdravje od 3-ti jke vidime kako ke bide a kako se vika tvoeto detence da znaeme kako se vika drugarceto na Lina

(Одговор на членот babyIskra)
Непосредна врска до пораките: 304
   RE: Прилагодување кон новата средина (градинк...
27.8.2012 15:40:08   
Ljubovce
I nie od septemvri ke odime vo pestaloci,ima 10 meseci mngou e mal i makata me faka epten,ke bidat teski tie prvi denovi :((( imame li tamu nekoe ringerajce?

(Одговор на членот fila)
Непосредна врска до пораките: 305
   RE: Прилагодување кон новата средина (градинк...
28.8.2012 19:22:56   
Maca25
ќерка ми е во песталоци, ама веќе е врота мала група - голема е она.
љубовче. ќе се гледаме на лулашки позади градинка...ние сме зимо лето таму, нема да не утнеш.user posted image user posted image

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот Ljubovce)
Непосредна врска до пораките: 306
   RE: Прилагодување кон новата средина (градинк...
30.8.2012 14:46:14   
babyIskra
Fila super, ke se druzime i tamu :) Moeto sonce se vika Iskra i se nadevam deka ke se druzat so Lina, mojava e epten druzeljubiva ama sepak me fakja strav. I jas denes planirav da odnesam uplatnica i brisevi i konecno da sredime se. Mi kazaa deka negovatelkata e prekrasna pa se nadevam deka i nie ke go imame toa iskustvo. Koe vreme planiras da ja nosi Lina vo ponedelnik?

(Одговор на членот fila)
Непосредна врска до пораките: 307
   RE: Прилагодување кон новата средина (градинк...
30.8.2012 15:05:57   
fila
nie posto imame i pogolem batko sto e vtoro odd vo stiv naumov prvo nego da go ostavime vo skolo pa potoa lina ke ja doneseme vo gradinka najverrojatnoi nekade okolu 8 i 30

(Одговор на членот babyIskra)
Непосредна врска до пораките: 308
   RE: Прилагодување кон новата средина (градинк...
30.8.2012 20:58:56   
Ljubovce
Maca RR kolku vreme e adaptacija vo pestaloci? a za druzba na luljaskite obavezno ke pravime :)

(Одговор на членот fila)
Непосредна врска до пораките: 309
   RE: Прилагодување кон новата средина (градинк...
31.8.2012 9:01:00   
vezilka RR
Дечки едно питање user posted image Дали првите денови за време на адаптацијата им даваат доручек?

(Одговор на членот Ljubovce)
Непосредна врска до пораките: 310
   RE: Прилагодување кон новата средина (градинк...
31.8.2012 9:02:45   
majmunce
da da mu davaat

_____________________________

И кога ти е најтешко не покажувај слабост. Има лоши луѓе кои од рушевините на твојата среќа ќе изградат споменик на нивната победа!

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 311
   RE: Прилагодување кон новата средина (градинк...
31.8.2012 9:31:51   
AnnaMolly RR
Да, Везилка, им даваат. Само има огромни шанси да не јаде зашто ќе му биде се ново и чудно.

Јас тргнував од дома во 7 часот. Околу 6:40 му давав овошна кашичка (тогаш имаше 9 месеци), па му беше тамам до 8:30 да биде полугладен и да јаде и во градинка. А Филип како Филип, и лута пиперка да му ставиш пред уста ќе си зине да јаде, па и во градинка го таманеше појадокот.

Ти си знаеш какво ти е детето, дали има проблем со јадење. Ако мислиш дека нема да има, носи го гладен, што е уште поубаво. И веднаш да си се научи дека таму се јаде.

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот majmunce)
Непосредна врска до пораките: 312
   RE: Прилагодување кон новата средина (градинк...
31.8.2012 11:25:21   
Cher
Help!Од понеделник стартуваме во градинка (кај универзална сала), а на 9.9 полниме 9 месеци. Што да му ставам во ранчето? Треба ли да оставам подолго или само половина час? Со кои бактерии ќе се запознаеме?

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 313
   RE: Прилагодување кон новата средина (градинк...
31.8.2012 12:54:03   
Felly RR
Cher, со среќа нека ви е почетокот!
Обично сите на почеток пократко ги оставаат, ама па ако си е мирно детето можеш и повеќе од половина час да го оставиш. Во ранчето ќе му ставиш облека за преслекување, комплет, пелени, марамчиња, павловичева, крпа за раце/лице, шишенце за млеко/вода, мислам тоа е се. Па и да заборавиш нешто, секако првите денови ќе останува пократко, ќе се снајдат воспитачките нешто ако не си пратила. Некаде дозволуваат и играчка некоја да му носиш, за да си има таму нешто познато, и полесно да се привикне.
Ние и кебенцето го носевме цел месец.user posted image

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Cher)
Непосредна врска до пораките: 314
   RE: Прилагодување кон новата средина (градинк...
31.8.2012 22:52:40   
Cher
Благодарам на советот. Мајка ми му купила топленки, малку топло е за нив, ама не знам дали ги држат по чорапчиња, или како? Во креветче или на земја? А за јадење... го видов менито,ние не сме пробале грав, боранија, пудинг,денес за прв пат палента, ама не сакаше ни да ја види...

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 315
   RE: Прилагодување кон новата средина (градинк...
31.8.2012 23:17:44   
parel
Fila i baby iskra i moeto since odi vo istata gradinka. Imame 15,5 meseci i odime od nepolni 9 meseci vo gradinka. Do sega bevme vo grupata na Zore i Vale a od ponedelnik sme kaj Caci i Vale. Za zal dosega nemame bas pozitivno iskustvo no se nadevame deka vo novata grupa kaj Caci za koja imam slusano samo prekrasni zborovi ke ni bide podobro. Pozdrav do vas dve!

(Одговор на членот fila)
Непосредна врска до пораките: 316
   RE: Прилагодување кон новата средина (градинк...
1.9.2012 15:59:31   
mamymamy
Zdravo,

ima li nekoj sto go nosi deteto vo 8 mi Mart, vo K.Voda?
DAli imate iskustva so ucitelkite Keti i Aleksandra?

(Одговор на членот parel)
Непосредна врска до пораките: 317
   RE: Прилагодување кон новата средина (градинк...
1.9.2012 16:43:11   
Maca25

ИЗВОРНА ПОРАКА: Ljubovce

Maca RR kolku vreme e adaptacija vo pestaloci? a za druzba na luljaskite obavezno ke pravime :)

Кај нас адаптацијата траеше една недела, втората недела веќе остануваше на спиење. ама кај секое дете различно. Имаше мајки кои со недели остануваа и ги чекаа децата, гледаа да не плачат, некои дури и седеа внатре со децата. ние немавме таков проблем.

ние на лулашките сме секој ден од 16:30 додека не затворат, освен кога врне и има многу снег user posted image

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот Ljubovce)
Непосредна врска до пораките: 318
   RE: Прилагодување кон новата средина (градинк...
3.9.2012 11:44:11   
vezilka RR
Прв ден во градинка, уф...стресно изгледа повеќе за мамаuser posted image .Денес супер поминавме, без ниту една солзичка. Не трчал и лудувал, како што си знае тој, туку бил мирен. Седевме 45 миинути. И кога дојдов да го земам не се приклешти за мене туку нормално си тргнавме, за раче се водевме. Учителките ни се викаат Ане и Цаци (мислам беше втората, не ја запамтив баш). Не јадел многу, само неколку залчиња каснал, ама јас знаев дека нема да јаде, не е баш јадлив во нова средина. Се на се, задоволна сум од првиот ден, само малку ме насекира учителката, ми вика тие што не плачат првиот ден, имаат закаснета реакција и прават проблеми подоцна..некао добив впечаток дека тоа им е проблем, демек тамам ќе ги смират тие што плачат сега, и овие „закаснетиве“ ќе ги изреметат сите. Ај сега да видиме утре што не чека user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 319
   RE: Прилагодување кон новата средина (градинк...
3.9.2012 12:16:50   
mama toci
Vezilka,ne te pratam bas,ne znam vo koja gradinka ti e deteto? Ucitelka Ane mlada li e,so satirana kosa?Ja premestija od buba mara,ako e taa -prekrasna ucitelka mu se padnala user posted image

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 320
   RE: Прилагодување кон новата средина (градинк...
3.9.2012 12:31:59   
sandriana RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: vezilka RR

Прв ден во градинка, уф...стресно изгледа повеќе за мамаuser posted image .Денес супер поминавме, без ниту една солзичка. Не трчал и лудувал, како што си знае тој, туку бил мирен. Седевме 45 миинути. И кога дојдов да го земам не се приклешти за мене туку нормално си тргнавме, за раче се водевме. Учителките ни се викаат Ане и Цаци (мислам беше втората, не ја запамтив баш). Не јадел многу, само неколку залчиња каснал, ама јас знаев дека нема да јаде, не е баш јадлив во нова средина. Се на се, задоволна сум од првиот ден, само малку ме насекира учителката, ми вика тие што не плачат првиот ден, имаат закаснета реакција и прават проблеми подоцна..некао добив впечаток дека тоа им е проблем, демек тамам ќе ги смират тие што плачат сега, и овие „закаснетиве“ ќе ги изреметат сите. Ај сега да видиме утре што не чека user posted image user posted image user posted image

И Анита(младата) и Цаци (таа е медицинската сестра) се супер, немој да се грижиш Везилка. Значи Никола и Тина си имаат исти учителки user posted image . Ајде, само со позитивна мисла-се' ќе си биде во ред. user posted image
Среќен почеток на сите нови дечиња во јасли и градинкаuser posted image

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 321
   RE: Прилагодување кон новата средина (градинк...
3.9.2012 12:38:10   
AnnaMolly RR
Ај нека им е среќен почетотко во градинка на сите дечиња! Нека не те секира тоа што ти го рекле учителките, Везилка. Никола е срце, ќе си се адаптира и не мора да значи дека подоцна ќе плаче!

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 322
   RE: Прилагодување кон новата средина (градинк...
3.9.2012 12:48:39   
Cher
Денес прв ден во градинка на неполни 9 месеци! Останавме 1 час, мешани беа групите поради отсуство на две учителки. Се надеваме на наајдобро, среќно на сите!

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 323
   RE: Прилагодување кон новата средина (градинк...
3.9.2012 12:54:45   
fila
denes i nie prv den vo gradinka na 8 meseci i 4 dena koga ja ostaviv ne zaplaka i sedese 40 minuti i koga dojdov da ja zemam site deca placea vo hor a mislam deka moevo najveke ako vaka prodolzime ntesko deka ke se navikne brzo

(Одговор на членот Cher)
Непосредна врска до пораките: 324
   RE: Прилагодување кон новата средина (градинк...
3.9.2012 12:58:20   
Cher
Koга почнаа да плачат, одма ми го дадоа, рекоа утре пак, еден час. Мора да бидеме поупорни. Фила, а твоето касна нешто таму? Јас на Т му дадов ад млеко, дома, ама помалку, околу 150мл, а пие 220 најчесто, а во градинка изеде 5 лажици палента, прв пат некој друг го храни.

(Одговор на членот fila)
Непосредна врска до пораките: 325
Страница:   <<   < Претходна страница  11 12 [13] 14 15   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  11 12 [13] 14 15   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Цуцла.
пеперутка16

До кога вашето дете имало цуцла?