|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  19 20 21 22 [23]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Прилагодување кон новата средина (градинк...
8.10.2015 18:24:50   
tincule
Дали знете кога се следните уписи за во градинка зашто ние ги пропуштивме овие во Септември пошто моментално татко ми ја чува па имаше натегања да оди да не оди ама како поминува време изгледа ќе мора да ја давам во градинка. И не знам кога имаат уписи кои периоди зашто сега кога бев пред Септември таа директорката една арогантна едвај влегов не сакаше првин апликација да ми даде а не па да ми објасни нешто ама тоа ти е.
Гледав и по приватниве ама некако многу ми се скапи бре ќе треба да се стискам за леб при крај на месецuser posted image .

(Одговор на членот Gardenia)
Непосредна врска до пораките: 551
   RE: Прилагодување кон новата средина (градинк...
8.10.2015 18:33:26   
lukajana RR
Мислам дека нема уписи во градинките ,само одиш и поднесуваш апликација и после чекаш една година да те викнат user posted image ,барем во нашата општина така е .
Ако планираш да носиш бебе од девет месеци во градинка кога ке останеш бремена прво одиш да го запишеш во градинка па одиш на гинеколог да потврдиш бременост user posted image

< Поракaта ја уредил lukajana RR -- 8.10.2015 18:34:10 >


_____________________________

Сакам кога ми зборуваат зад грб зашто тогаш знам дека сум еден чекор пред нив

(Одговор на членот tincule)
Непосредна врска до пораките: 552
   RE: Прилагодување кон новата средина (градинк...
8.10.2015 18:43:24   
tincule
Ахахаха ме изнасмеа бре. Значи аплицирам и да чекам ако се ослободи место, или Септември или врски user posted image четврто нема. Инаку сме 15 месеци веќе user posted image и почнавме и да одиме е не јадеме сами уште. Ама јас не ги сваќам ако аплицирам сега со овие информации а детето ми го запишат за од Септември и ете пишам дека му треба помош при јадење и други такви информации или ете сега нема на ништо алергии а ми реагира после на нешто нели е малку безвезе. Пошто за една година таа апликација не вреди ништо, ако ја дадам сега. Не ми е логично ама ај. Фала ти слатко ме насмеа да ми разбиеш монотија на работа пукнав user posted image

(Одговор на членот lukajana RR)
Непосредна врска до пораките: 553
   RE: Прилагодување кон новата средина (градинк...
8.10.2015 22:53:37   
Melanija RR
tincule апликација ко апликацијаuser posted image ич не се мисли мислиш прв ден кога ја носиш треба дете само да јаде.Тоа тогаш си кажуваш на воспитувачката и дали на нешто има алергија.И на пролет се почнува па ти однеси ја сега апликација и ако сакаш нагласи дека сакаш од таму мислам март беше да почне и да те известат и кажи им дека ти редовно е им се јавувашuser posted image инаку сешто е можно

Гардениа како е сега малата?

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот tincule)
Непосредна врска до пораките: 554
   RE: Прилагодување кон новата средина (градинк...
9.10.2015 9:30:39   
Gardenia
tincule нема врска кога ке ја поднесеш апликацијата,а ако имаш па и врска ќе ти ја примат и за 24 часа,така да поднеси си и сега
Меланија,добра е таман се навикна,па сега дома седи со мајка ми,дека некој вирус ли фати или заби незнам,па не спие и кога ноќе ми качува температура,па некој ден ја носам некој не,ама воглавно викаат дека била супер,си јадела,си спиела,не плаче нешто ,само кога ја оставамеuser posted image

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 555
   RE: Прилагодување кон новата средина (градинк...
9.10.2015 9:45:27   
tincule
Епа ништо ако не идам да земам апликација па ќе видиме, јас и не би ја давала сега ама немам ни нерви веќе да се расправам кој кога треба да доаѓа и да ја чува и такви мити некои работи user posted image
Фала ви во секој случај па ќе видиме како и што ќе биде.

(Одговор на членот Gardenia)
Непосредна врска до пораките: 556
   RE: Прилагодување кон новата средина (градинк...
10.10.2015 9:07:03   
Snowhite RR
tincule запиши ја и фаќај врски ако можеш побрзо да ја примат, подобро и за детето, ќе си има ред, дисциплина, ќе си игра со други дечиња, а и за вас, мирна глава, нема да секој ден да се нервираш, да се организираш кој да ја чува, па како ја чувале, па утре да ти прекаруваат како тие ти го пораснале дететоuser posted image
Инаку посекако кога ќе почне да оди во градинка детето се пополнува нова апликација и тогаш ќе си ги напишеш реалните податоци за детето

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот tincule)
Непосредна врска до пораките: 557
   RE: Прилагодување кон новата средина (градинк...
27.10.2015 18:23:51   
marchi
И јас би го поставила прашањето кога има уписи во градинките, веќе подолго време се убедувам да го запишам но секогаш се плашам од тоа како ќе ја прифати новата средина а и мене ми е малку потешко да го оставам, цело време сме заедно вистина знае да ми го крене притисокот ама не ми се остава user posted image

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 558
   RE: Прилагодување кон новата средина (градинк...
28.10.2015 11:29:31   
sandriana RR
Конкретно време за упис нема - поднесуваш молба, па потоа одговорните те контактираат кога ќе има место да почне во градинка.
И обично се проблем јаслените групи, таму има најмногу гужва. Веќе во групите над 3 години не е многу проблем да се вметне 1-2 дечиња.

Инаку, со малово уште имам проблем наутро кога ја оставам во градинка. Оди веќе 4 полни месеци, и упорно секое утро плаче. Велат дека бргу се смирува, но мене маката ми останува дека сум ја оставиле уплакана.

_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот marchi)
Непосредна врска до пораките: 559
   RE: Прилагодување кон новата средина (градинк...
28.10.2015 17:58:28   
marchi

ИЗВОРНА ПОРАКА: sandriana RR.


Инаку, со малово уште имам проблем наутро кога ја оставам во градинка. Оди веќе 4 полни месеци, и упорно секое утро плаче. Велат дека бргу се смирува, но мене маката ми останува дека сум ја оставиле уплакана.

И јас баш за тоа се мислам. Знаеш неубаво е тоа чувство да си го оставиш детето уплакано. Обично поголемите дечиња побрзо и полесно ја прифаќаат новата средина

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 560
   RE: Прилагодување кон новата средина (градинк...
29.10.2015 12:47:47   
lukajana RR
Па јас би рекла дека малите полесно се привикнуваат ,кога ке почнат да разбираат почнуваат и по малку глума да вклучуваат user posted image

_____________________________

Сакам кога ми зборуваат зад грб зашто тогаш знам дека сум еден чекор пред нив

(Одговор на членот marchi)
Непосредна врска до пораките: 561
   RE: Прилагодување кон новата средина (градинк...
9.11.2015 12:29:48   
Gardenia
Еве да кажам дека Б многу брзо се прилагоди во градинка,не плаче веќе ни кога ја оставаме,одма ги подава рацете кај негователката,си јадела се,дури кога имало отсутни и го давале и нивниот дел од оброкотuser posted image ,спиела и негователките велат дека е многу умна, си играла цело време.Чудно е плаче само кога ќе ме виде кога ја земам,дали од радост или страв да не ја оставам тамуuser posted image ,ама одма е радосна кога се спремаме за одење,вика,цика,смешки е.

(Одговор на членот lukajana RR)
Непосредна врска до пораките: 562
Страница:   <<   < Претходна страница  19 20 21 22 [23]
Страница: <<   < Претходна страница  19 20 21 22 [23]
Оди на:


Анкета

Градинка vs Баба :D
mila28

Со 20 месеци дали сметате дека е подобро да тргне во градинка или сепак да го оставам уште малку дома со баба му до 3 години?

Градинка (74%)

Со баба (26%)


Број на сите гласови: 175

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!