|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  19 20 21 [22] 23   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Прилагодување кон новата средина (градинк...
23.9.2014 14:09:49   
Felly RR
Меланија вториот ден секогаш е потешко, ама штом си играл, има напредок. user posted image

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 526
   RE: Прилагодување кон новата средина (градинк...
23.9.2014 14:15:31   
LoveableMe RR
Меланија многу е малечок да те разбере, но да се посоветуваш со некого како да му објасниш на мало дете дека не го напушташ, туку дека таму ќе си игра некое време со други дечиња, а мама ќе го земе потоа....сигурна сум има некој детски бебешки начин, само некој стручен да ти каже како тоа да го направиш.

Кога ќе знае дека не е напуштен, дека е таму привремено и си игра, учи, мислам полесно ќе му биде за одење и ќе сака да оди

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 527
   RE: Прилагодување кон новата средина (градинк...
23.9.2014 14:26:20   
Felly RR
Има тука во темава многу совети и од нашите мамички.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 528
   RE: Прилагодување кон новата средина (градинк...
23.9.2014 15:03:50   
miana
Ние една недела дома болувавме и од вчера почна да оди пак... Сега од дома почнува да плаче, да кенка, вика дека и се спие, и едвај ја носи мм. Таму не прави драми, се смирува и после тоа со насмеано лице си ја зимаме, па вчера и ја бакнала учителката user posted image
Утре ке седи до ручек, па ке видиме како ке тера

_____________________________

Животот е краток. Крши ги правилата, простувај брзо, бакнувај бавно, сакај вистински, смеј се неконтролирано и никогаш не жали за нешто што те насмеало.

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 529
   RE: Прилагодување кон новата средина (градинк...
7.10.2014 9:17:42   
Melanija RR
Тераме трета недела user posted image
Веќе 3 дена беше со ручек еве од денес и со доручек.И трите дена ми кажува дека се или 2 лажилки само оставилuser posted image верувам ако не јадел баш би ми кажале не сигурно дека изел се ќе кажат.
Здравје и овој предизвик да го помине.Инаку секое оставање е и плачење ама знам дека е ,,нормално,, сепак е мал(13м)

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 530
   RE: Прилагодување кон новата средина (градинк...
3.12.2014 13:35:51   
Malecka23
I tuka moram da se zalam i navistina imam ogromen problem.M e veke treta nedela vo gradinka no ne poveke od 2.3h.Taman malku se privikna da recam 2-3 dena ne placese ete ja denes se odrala od placenje i za 1h mi se javija da ja zemam.Od razgovorot so neguvatelkata mi kaza deka dr deca skoro nikoj ne zborele i bile onaka seuste kao bebinja za razlika od nejze sto znae pesnici,crtani,azbukka mak-ang,brojki i da prepoznava itn..INaku e vo jasli2 so nejzinata generqacija.Od tolku falenje kako ona se znae i ne znam ti sto detevo ne saka da odi koga ke vidi deca bega a ne bila takva.Iako nejzinite drugarcinja generalno od maalo s epogolemi i ucena e so takvi ama nikogas sme nemalle problem i so pomali ili vrsnici.I navistina ne znam veke sto da napravam.Skoro cel mesec preplakav so nea.se sto mi tekna probav no zaludno.Dali da probuvam da ja premestuvam vo golema gr ama pa decata tamu se bas pogolemi dali samo taka se zalazuvam ne znam veke...Od edna strana ona e kade kade naprednata za nejzinite vrsnici od dr strana pa da ne ja isforsiram ili uff..I eve ja i doma ne mozeme da ja smirime derenje ko nekoj d aja kole 3 nedeli grlo ne mozam da i sredam od derenje i vcera na seto vikanje ispovrati posteno.Ve molam mamicki kazete nekoj sovet navistina ne znam veke i jas psihicki popustamuser posted image

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 531
   RE: Прилагодување кон новата средина (градинк...
3.12.2014 19:00:12   
Felly RR
Малечка според ова што го кажуваш, јас мислам може да пробате и во поголема група да ја преместите. Има веќе над 2 години, така? Мислам дека не би ја форсирала, зошто и онака другата група би биле деца 2-3 години, па нема пак којзнае што да работат/учат и сл. Ако си е научена да се дружи со поголеми деца, нема да и биде проблем и во градинка да се снајде. СИгурно ќе и биде поинтересно и ќе имаат повеќе занимации. Види разговарај и со учителката, па може да пробате и со таа варијанта.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Malecka23)
Непосредна врска до пораките: 532
   RE: Прилагодување кон новата средина (градинк...
4.12.2014 8:56:44   
caciana

ИЗВОРНА ПОРАКА: Malecka23

I tuka moram da se zalam i navistina imam ogromen problem.M e veke treta nedela vo gradinka no ne poveke od 2.3h.Taman malku se privikna da recam 2-3 dena ne placese ete ja denes se odrala od placenje i za 1h mi se javija da ja zemam.Od razgovorot so neguvatelkata mi kaza deka dr deca skoro nikoj ne zborele i bile onaka seuste kao bebinja za razlika od nejze sto znae pesnici,crtani,azbukka mak-ang,brojki i da prepoznava itn..INaku e vo jasli2 so nejzinata generqacija.Od tolku falenje kako ona se znae i ne znam ti sto detevo ne saka da odi koga ke vidi deca bega a ne bila takva.Iako nejzinite drugarcinja generalno od maalo s epogolemi i ucena e so takvi ama nikogas sme nemalle problem i so pomali ili vrsnici.I navistina ne znam veke sto da napravam.Skoro cel mesec preplakav so nea.se sto mi tekna probav no zaludno.Dali da probuvam da ja premestuvam vo golema gr ama pa decata tamu se bas pogolemi dali samo taka se zalazuvam ne znam veke...Od edna strana ona e kade kade naprednata za nejzinite vrsnici od dr strana pa da ne ja isforsiram ili uff..I eve ja i doma ne mozeme da ja smirime derenje ko nekoj d aja kole 3 nedeli grlo ne mozam da i sredam od derenje i vcera na seto vikanje ispovrati posteno.Ve molam mamicki kazete nekoj sovet navistina ne znam veke i jas psihicki popustamuser posted imageMalecka23 ne se otkazuvajte,nikako.Normalno e da se pojavi nezadovolstvo ,placenje,samo bidi jaka da izdrzis ti!Inaku probaj da pobaras premestuvanje vo pogolema grupa,mozebi tamu ke bide posmirena I vo nikoj slucaj toa Ne e forsiranje,deteto toa go bara,ne mama...Vazno e da prodolzite po patot kade sto ste trgnale,Ke gi prebrodite ovie teski denovi za dvete.Sestra mi napravi greska ,koga vnuka mi pocna da dava otpor kon novata sredina,taa ne izdrza Na solzite ,popusti I si ja vrati doma.

(Одговор на членот Malecka23)
Непосредна врска до пораките: 533
   RE: Прилагодување кон новата средина (градинк...
4.12.2014 9:31:13   
Malecka23
I jas sum za toa da deka nema otkazuvanje no od vcera ni se javi nov moment sto me izvadi od pamet.Prvo bevme na gosti kaj edni nasi prijateli sto imaat vnuce kolku M.Koga i da swe videvme so niv decava epten si igraa i bea komedii.No vcera M koga go vide pocna da se treska od zemja da vristi i pola saat ne mozevme da ja smirime i normalno se vrativme doma.Nokta koga zaspa pocna premnogu silno vo son da vristi nejkes ide gadinka,ideme domce itn.So mm pola saat ne mozevme da ja razbudime od buniloto i pokraj zboruvanjeto d avidi deka ona e doma.I nekolku pati taka vo tekot na vecerta no posledniot pat bese horor pocna i oci d ami prevtuva strasna slika.Ja stipkav i zborevme i crtani vo sred nok i pustav i igracki i davav detevo bese kako vo komauser posted image .Denes e doma posto od tolku vristenje se utepa od kaslanje i ne ja odnesov a sabajle koga stana so mm ubavo ja prasavme dali ke odime vo gradinka vo sek pocna da vristi histericno i da se trese.Navistina me faka strav moze od tolku stres da pocne da pelteci da se zatvori vo sebe itn.Stanata bese vo 7 od togas do sega samo lezi na krevet i e tivka sto voopsto ne e svojstveno za nea do sega trebase cela soba da e vo haos a ne sredena.Znam deka e da normalno da place da dava otpor ama do tolkav stepen ne znam kolkue normalno.Vo sabota sekako ke se vidam i so psiholog da se konsultiram da vidam sto ke mi kaze.Ne znam veke dali da probuvam vo pogolema grupa prasanje e kolku ke uspeam dali ke sakaat d aja premestat,dali da ja prefrlam vo druga gradinka ili na kraj kraeva da prestane da odi pa da pocne od septemvri.Uff ne znam veke moram nekako da go resam problemov a celo vreme se vrtkam vo grup i navistina ne sum pametna da kazam,napravam sto e ispravnouser posted image user posted image

(Одговор на членот caciana)
Непосредна врска до пораките: 534
   RE: Прилагодување кон новата средина (градинк...
4.12.2014 10:47:35   
Melanija RR
И мое мислење е дека треба квалитетен разговор со воспитувачки и педагог.Самото детенце на некој начин сигурно е каже и покаже зошто не сака да оди и да си игра со дечињата.Сигурно е многу тешко но знаеме дека градинбката освен болети е дружба со деца.И дома ќе учи нови работи но сепак.
Сигурно има некој момент или нешто што ќе ја предомисли.Многу улога има воспитувачката таа треба да го прекине тој јазол на не дружба со други деца.

Инаку по 3 недели пауза М оди го градинка и за чудо насабајле без нималку плачење user posted image но тој нема другарчиња па веројатно едвај чека да оди во градинка.Од пријатели се подалеку во зграда нема врсници па е некако изолиран.Се надевам ќе продолжи вака ,само малку е мака кога се буди ме бара.Па еве денес ќе одам подоцна да го знимават кога ќе стане за да не напнува по мене па ќе видимеuser posted image

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Malecka23)
Непосредна врска до пораките: 535
   RE: Прилагодување кон новата средина (градинк...
4.12.2014 11:12:19   
niki
malecka mislam deka prezivuva i nokni terori bas na taa vozrast ste koga se javuvaat, zatoa ne mozete da ja razbudite noke koga tolku vristi
i verojatno i niv gi ima predizvikano nesto tamu vo gradinkata sto ja ima uplaseno dali decata ili vospituvackite ili nesto sosem nepovrzano so gradinkata tuku vo okolinata nekoj zvuk, senka sto videla, moze da bide bilo sto
razgovarajte so vospituvackite, rasprasaj dali ima nekoe agresivno dete so koe mozebi imala interakcija, kakvi aktivnosti imale da ne ja forsirale nesto da pravi sto ne i se dopaga
mozes li od deteto da izvleces nesto so prasanja
tesko deka taa so 2 godini ke moze da izrazi i da kaze sto ja plasi, tuku ti preku nekoja igra so pogoduvanje da i postavuvas prasanja na koi moze da odgovara so da i ne da vidis dali bi mozela da izvleces nekoj zaklucok
ovaa e najteska vozrast da se razberes so dete, ti dava znaci deka nesto ne e vo red no ne znae toa da go iskaze so zborovi i moze da e nesto banalno no dur da otkries sto e ke se raspametis
trpelivo bez mnogu pritiskanje, zboruvajte i i davajte mnogu ljubov i poddrska doma, uveruvajte ja deka sto i da e ke ja zastitite
i pred da ja premestuvas vo druga grupa so pogolemi decinja prasaj ja nea kako toa i izgleda dali bi i se dopadnalo da bide so decinja koi zboruvaat so druga ucitelka moze tamu da lezi problemot da i e dosadno so ovie koi ne zboruvaat uste i vospituvackata ako e nekoja drvena neverbalna i nema pristap so nea koj i prija ete ti problem

_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 536
   RE: Прилагодување кон новата средина (градинк...
4.12.2014 11:21:05   
miana

ИЗВОРНА ПОРАКА: Malecka23

I jas sum za toa da deka nema otkazuvanje no od vcera ni se javi nov moment sto me izvadi od pamet.Prvo bevme na gosti kaj edni nasi prijateli sto imaat vnuce kolku M.Koga i da swe videvme so niv decava epten si igraa i bea komedii.No vcera M koga go vide pocna da se treska od zemja da vristi i pola saat ne mozevme da ja smirime i normalno se vrativme doma.Nokta koga zaspa pocna premnogu silno vo son da vristi nejkes ide gadinka,ideme domce itn.So mm pola saat ne mozevme da ja razbudime od buniloto i pokraj zboruvanjeto d avidi deka ona e doma.I nekolku pati taka vo tekot na vecerta no posledniot pat bese horor pocna i oci d ami prevtuva strasna slika.Ja stipkav i zborevme i crtani vo sred nok i pustav i igracki i davav detevo bese kako vo komauser posted image .Denes e doma posto od tolku vristenje se utepa od kaslanje i ne ja odnesov a sabajle koga stana so mm ubavo ja prasavme dali ke odime vo gradinka vo sek pocna da vristi histericno i da se trese.Navistina me faka strav moze od tolku stres da pocne da pelteci da se zatvori vo sebe itn.Stanata bese vo 7 od togas do sega samo lezi na krevet i e tivka sto voopsto ne e svojstveno za nea do sega trebase cela soba da e vo haos a ne sredena.Znam deka e da normalno da place da dava otpor ama do tolkav stepen ne znam kolkue normalno.Vo sabota sekako ke se vidam i so psiholog da se konsultiram da vidam sto ke mi kaze.Ne znam veke dali da probuvam vo pogolema grupa prasanje e kolku ke uspeam dali ke sakaat d aja premestat,dali da ja prefrlam vo druga gradinka ili na kraj kraeva da prestane da odi pa da pocne od septemvri.Uff ne znam veke moram nekako da go resam problemov a celo vreme se vrtkam vo grup i navistina ne sum pametna da kazam,napravam sto e ispravnouser posted image user posted image


Малечка, моето дете кога имаше година ипол, ова го доживеавме на одмор- класични тантруми..Ние со мм се спакувавме во 02часот ноке за да си појдеме дома. детето ни се губеше, неможевме да ја освестиме..
Отвори ја темата за напади на бес- тантруми и ке го прочиташ моето искуство...Јас после одмор ја однесов на бајачка и ми се врати детето во нормала, и секое повторување ние одевме на бајачка ( верувале или не мене тоа ми помогна, ога имаш мака, се ке пробаш)

_____________________________

Животот е краток. Крши ги правилата, простувај брзо, бакнувај бавно, сакај вистински, смеј се неконтролирано и никогаш не жали за нешто што те насмеало.

(Одговор на членот Malecka23)
Непосредна врска до пораките: 537
   RE: Прилагодување кон новата средина (градинк...
4.12.2014 11:23:05   
Malecka23
Celo vreme probuvam da izvlecam od nea barem nesto.No sto i da pravam ona na taa tema kuti se povlekuva i ti zbori nesto drugo.Od ona sto mi go prezentiraa neguvatelkite M ne ni sakala da druzi so decata i kolku sum info nemala nikakov kontak sto ne lici na nejzi ama ajde da recam normalno e nova sredina.Od aktivnosti sto gi imaat slusanje psnicki i skokanje sto go pravela ama sepak placela.Ednata od enguvatelkite e mlada dr e bas so staz i taa e nekako znae da podvikne da skara ama ete od toa sto ja gledam M ona ne se plasi od niv gi guska im vika cao.
Od doma ja ima najgolemata podrska znaci bukvalno tresenje za se i mislam deka i toa ne i e problem.
Mi ostanuva mislata da probam vo pogolema grupa da ja stavam dokolku uspeam pa i toa da vidam dr ne znam.Ama sto vikas vakvi nokni terori bas me plasat

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 538
   RE: Прилагодување кон новата средина (градинк...
4.12.2014 11:26:42   
Bethany
Малечка23, консултирај се и ти првин со психологот, чисто да ти даде некоја насока. Ама и со воспитувачките.
Она што јас би направила во случајов, кога веќе станува збор за толкав степен на вознемиреност, би и дадела време да се смири, да подзаборави.
Не би ја терала со сила да оди, во оваква состојба никако. Првин мора да разрешите што е тоа што ја толку вознемирило и патем едно време нон стоп би и зборувала за градинка, ама без прашања дали сакаш да одиш или не. Едноставно секојдневно би и набројувала предностите на градинка.
Штом викаш дека се исплашила од другарчето од кого не плачела, највероватно имала некој близок контакт со друго дете, можеби и не е ништо страшно, ама она така го перцепцирала бидејќи не го познава. Значи многу зборување. Не верувам дека ќе смени нешто ако ја префрлиш во друга група, таа нема тоа ни да го примети се доколку не го отклони тој страв и траума од градинката.

Мојот син е секогаш бил само со нас и јас мислев дека прилагодување ќе биде многу тешко. Со месеци унапред секојденвно му зборев за градинка, што се прави таму, дека таму има деца, дека се играт итн. и плус она што јас инсистирав првиот ден кога го однесов е да бидам со него во занимална.
Бевме заедно еден саат-два, тој си стекна сигурност дека и јас ја видов просторија, дека бев таму, највероватно и тоа имаше удел побрзо да ја прифати нова средина, ама и воспитувачките навистина беа отворени и го прифатија убаво. Никогаш не плачел потоа кога го оставав.
Кај нас во градинка групите се со најмногу 15 деца и на секое ново дете можат да се посветат, затоа највероватно и нема толку плачки тука, барем јас немам слушнато.

_____________________________

" Maturity is knowing more and more what is worth fighting for, and what is not worth fighting for."

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 539
   RE: Прилагодување кон новата средина (градинк...
4.12.2014 11:42:50   
niki

ИЗВОРНА ПОРАКА: Malecka23

Celo vreme probuvam da izvlecam od nea barem nesto.No sto i da pravam ona na taa tema kuti se povlekuva i ti zbori nesto drugo.Od ona sto mi go prezentiraa neguvatelkite M ne ni sakala da druzi so decata i kolku sum info nemala nikakov kontak sto ne lici na nejzi ama ajde da recam normalno e nova sredina.Od aktivnosti sto gi imaat slusanje psnicki i skokanje sto go pravela ama sepak placela.Ednata od enguvatelkite e mlada dr e bas so staz i taa e nekako znae da podvikne da skara ama ete od toa sto ja gledam M ona ne se plasi od niv gi guska im vika cao.
Od doma ja ima najgolemata podrska znaci bukvalno tresenje za se i mislam deka i toa ne i e problem.
Mi ostanuva mislata da probam vo pogolema grupa da ja stavam dokolku uspeam pa i toa da vidam dr ne znam.Ama sto vikas vakvi nokni terori bas me plasat


simptomaticno e sto vikaat deka ne sakala da gi druzi decata koga so deca raste i velis deka vo drugi priliki ubavo si igra so niv (osven posledniot incident so deteto koj sto e predizvikan od traumata sto ja prezivuva)
mozebi da pobaras tokmu toa sto bethany go napravila da ostanes so nea saat dva vo zanimalna za da ti pokaze sto tamu ima i sto pravat
i isto da ja uveris deka koga ke zamines deka ucitelkata go ima tvojot telefon i ako ima potreba ke ti se javi vednas da dojdes da ja zemes sekako vo dogovor so vospituvackata da ne bide posle deteto da te bara a taa da ja otkaci i da ne ti se javi pa da ispadne deka mama laze


_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот Malecka23)
Непосредна врска до пораките: 540
   RE: Прилагодување кон новата средина (градинк...
19.12.2014 10:28:24   
Malecka23
ogromniot post.Aj sega na kratko.
SO mm resivme da ja otpiseme M od segasnata gradinka i da ja zapiseme vo druga kade ide i naseto kumasince i grupata e 14deca so se M.BEvme na razgovor i site se zapoznaeni so nejzinata situacija duri i direktorkata ni izleze vo presret za da se obrne poveke vnimanie na nea za polesno da se adaptira.Vo pogled na nezjinoto odnesuvanje mislam deka veke poleka se vrakame vo normala uste ima ostatoci od ispadite ama gi kontrolirame.Uste ima rab ama dobro e sto veke se opusti i so dr deca i dr luge.I so psihologot koga se konsultirav istoto ne sovetuvase da ja ostavime doma malku da porabotime so nea pa pak da probuvame.Vo novata gradinka ke pocne od 12.01 taman da zavrsat praznicite.Iskreno mnogu s eplasam no od dr strana veruvam vo nea i znam deka moze.ONa sto me tesi e isto sto vo grapata kaj sto ke bide imaat temacki casovi.crtanje.boenje,muzicko fizicko znaci imaat aktivnosti i ke znam deka ke i bide interesno.Ama so Gospod napred ke vidime kako ke bide

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 541
   RE: Прилагодување кон новата средина (градинк...
24.5.2015 21:21:31   
mica1
Devojki, vo edna privatna gradinka vidov edna odlicna sansa deteto da se prilagodi na sredinata pred da go pustite samo.. Plus super moznost za prijatelska druzba na majkite :)

Eve videte, Gradinkata se vika Britanska detska akademija..

Модеρатоρ: надвоρешни линκови не се дозволени

< Поракaта ја уредил Snowhite RR -- 25.5.2015 0:05:19 >

(Одговор на членот Malecka23)
Непосредна врска до пораките: 542
   RE: Прилагодување кон новата средина (градинк...
7.8.2015 12:50:33   
sandriana RR
Да си покукам некаде user posted image
Значи, колку верба имав дека бебево лесно ќе ми се адаптира во градинка, тоа чудо некое, за на крај да се испоразочарам. Бебе испадна дивјаче мало, луто бебе го викаат во јасли. Ем е најмала таму, ем најтешка за чување.
Секое утро без промашај си плаче уште од дворот на градинката. Редовно секој ден го повраќа или ручекот или ужината, најверојатно од плачење и нервоза, бидејки дома никогаш нема повратено.
Два пати се има случено да ме викнат да ја земам бидејки повратила 3-4 пати, а кога ќе ја земам дете е весело, пие течности, јаде колку и се јаде.
Воспитувачките одоколу ми навестуваат да ја одбијам од цицање - демек затоа е нервозна, плачлива, ама јас искрено немам таква намера.
Се уште не оди (уште малку ќе има 11 месеци), сака да ја вода да патка, па може и тука е проблемот, што таму и е досадно да седи во креветче.
Тоа е сума сумарум за 2 месеци одење во градинка-јасли.


_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот mica1)
Непосредна врска до пораките: 543
   RE: Прилагодување кон новата средина (градинк...
7.8.2015 14:02:12   
Hopeful RR
Луто бебе, бе user posted image Очигледно ги мрзи да ги анимираат па бебињата им се криви! Имаат ли воопшто програма за јасли, што прават бебињата? Не е ваљда дека дремат во кревет цело време?! Ако така, нормално што им се буни и им повраќа...

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 544
   RE: Прилагодување кон новата средина (градинк...
7.8.2015 22:32:01   
Melanija RR
Оф многу зависи од воспитувачките .И М небеше стабилизиран па де во кревет,малку на раце,на душек ги седнуват ама тоа е тоа.Од септември ќе биде поголема и ред некој ќе има и персонал.

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 545
   RE: Прилагодување кон новата средина (градинк...
24.8.2015 13:15:05   
Gardenia
Ох Сандриана кога те читам тебе,ми се ежи коса како се ближи времето да ја пуштам Б во градинка,поготово како што викате дека ги мрзи да ги анимираат,а мојата е многу темпераментна,не седи на едно место и се ја интересира.Туку ај да прашам успат тука,има ли на врата во градинките списоци истакнато и дали може да почнеме од кај 15 септември дека сега планираме на одмор да идеме,јас секако ќе отидам до градинката ама сакам и ваше мислењеuser posted image

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 546
   RE: Прилагодување кон новата средина (градинк...
24.8.2015 14:18:44   
sandriana RR
Gardenia, најубаво да прашаш директно во градинка, бар во нашата нема списоци, туку кај одговорната се обрааќавме за информација во врска со прием и документи.
Инаку, не е проблем за почнување подоцна, и И почна една недела подоцна, иако беше запишна од 01.06, а почна следната недела.
Инаку, апдејт од четвртокот и петокот - бебе се оправило, станало умно и послушно user posted image , така се пофалија тетките од градинкаuser posted image .
Денес ќе видиме као поминала.

_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот Gardenia)
Непосредна врска до пораките: 547
   RE: Прилагодување кон новата средина (градинк...
25.8.2015 0:42:44   
Melanija RR
Gardenia nema spisok,prviot den koga ke odite nosis popolneti dokumenti,brisevi cisti ne postari mislam od 5-7 dena no ne sum sigurna.Ubavo e da otides nekoj den pred planiraniot cisto za najava i da vidis sto drugo bi te interesiralo

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 548
   RE: Прилагодување кон новата средина (градинк...
23.9.2015 8:55:30   
Gardenia
Ај да си ја кажам и јас маката,Б почна во градинка ,денес веќе петти ден,плаче многу изгледа таму оти кога ја зимам цела е разлипана и очите црвени и отечени од плачење.Плаче она,плачам и јас user posted image ,тоа таму лудница сите дечиња рикаат,плачат и едно од друго се гледаат,па хор.Првите денови беше по еден саат,а вчера ја оставив повеќе,ја однесов за доручек и ја земав после ручекот кај 12,негователката рече дека не плачела многу,си играла па и заспала малку и ручекот си го изела.Оф многу било тешко ова user posted image ,сега веќе знае изгледа каде оди па кога ја оставам плаче по мене,а претходно не плачеше,исто и некако незнам почна слабо да ми јаде,се нервира не сака ја врти главата ,се лути не сака да јади,само фрлам јадење,незнам дали е до адаптацијава или некој период и е,стварно немам поима,а јас од другата недела тргнувам на работа и цела сум под стрес со цела оваа ситуација

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 549
   RE: Прилагодување кон новата средина (градинк...
29.9.2015 8:49:14   
Gardenia
Еве ме со понови информации,малку ми се прилагоди детето,не плачела веќе,само кога ја оставам плаче по мене ,ама после се смирувала.Си играла и на земја ја оставале да си лази,дека е во таа фаза и се исправа па си оди по креветче и си јадела,а вчера прв пат ја оставив на спиење и преспала малку,добра била

(Одговор на членот Gardenia)
Непосредна врска до пораките: 550
Страница:   <<   < Претходна страница  19 20 21 [22] 23   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  19 20 21 [22] 23   Следна страница >   >>
Оди на:


Анкета

Kolku?
Jana9

Kolku vi trebase posle poroduvanjeto da dojdete vo forma?

1 nedela (0%)

1 mesec (20%)

5 meseci (40%)

1 godina (40%)

Poveke (0%)


Број на сите гласови: 5

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!