|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  12 13 [14] 15 16   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Прилагодување кон новата средина (градинк...
3.9.2012 13:25:06   
vezilka RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: sandriana


ИЗВОРНА ПОРАКА: vezilka RR

Прв ден во градинка, уф...стресно изгледа повеќе за мамаuser posted image .Денес супер поминавме, без ниту една солзичка. Не трчал и лудувал, како што си знае тој, туку бил мирен. Седевме 45 миинути. И кога дојдов да го земам не се приклешти за мене туку нормално си тргнавме, за раче се водевме. Учителките ни се викаат Ане и Цаци (мислам беше втората, не ја запамтив баш). Не јадел многу, само неколку залчиња каснал, ама јас знаев дека нема да јаде, не е баш јадлив во нова средина. Се на се, задоволна сум од првиот ден, само малку ме насекира учителката, ми вика тие што не плачат првиот ден, имаат закаснета реакција и прават проблеми подоцна..некао добив впечаток дека тоа им е проблем, демек тамам ќе ги смират тие што плачат сега, и овие „закаснетиве“ ќе ги изреметат сите. Ај сега да видиме утре што не чека user posted image user posted image user posted image

И Анита(младата) и Цаци (таа е медицинската сестра) се супер, немој да се грижиш Везилка. Значи Никола и Тина си имаат исти учителки user posted image . Ајде, само со позитивна мисла-се' ќе си биде во ред. user posted image
Среќен почеток на сите нови дечиња во јасли и градинкаuser posted image



user posted image user posted image user posted image Па во иста група ли се? Јас пак мислев дека сте помали, или ме излажаа дека во групата има само деца од 2010 родени user posted image Нејсе, ќе си играат, ќе ја чува user posted image

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 326
   RE: Прилагодување кон новата средина (градинк...
3.9.2012 13:42:14   
sandriana RR
user posted image 2011 сме, ама тие се учителки за мала и голема група јасли-а тоа се 2 простории една до другаuser posted image . Како и да е, сите тетки и дадички од јаслите до сега што сум ги видела (воспитувачки и негувателки) се ок.

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 327
   RE: Прилагодување кон новата средина (градинк...
3.9.2012 22:43:54   
*Elena*
I M denes prv den, si sedel 1h vo gradinka, tolku mu rekle na mm, utre pak user posted image Miren bil i duri jadel malku palenta...koga dosol mm da go zeme zaplakal malku, inaku sme 9 meseci bez 1 nedela user posted image

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 328
   RE: Прилагодување кон новата средина (градинк...
4.9.2012 8:41:08   
AnnaMolly RR
Супер сте, Елена! И мојот толкав беше кога тргна, се навикна за неполни две недели и после со спиење остануваше, јадеше, немаше проблеми. Додека се помали полесно се навикнуваат на нова средина.

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот *Elena*)
Непосредна врска до пораките: 329
   RE: Прилагодување кон новата средина (градинк...
4.9.2012 10:15:24   
majmunce
M odi v gradinka veke eden mesec i tesko bese navistina no da recam se prilagodi sedi do 14h skoro sekoj en ama od vcera deka prv den so mnogu novi deca site placat i toj cel den bez prestan placel i nisto ne jadel i drugi te gi razbuduval so placenjeto strasno veke taman ke se podnavikne se nesto ke izleze samo MOEVO DETE NEMA DA SE NAVIKNE sabajle koga go odnesov so trcanje vleze ama placi pak i ke odam da go zemam kaj dva pa ke vidime kako ke bide....... kolku se nerviram pak preku glava mi e nikako da se opusti neznam dali ne mu e interesno ili so e rabota=va 18 meseci ima i doma go prasuvam te kara ucitelkata vika ne a doma kako nov e koga si idi i car e diooma seta igra sam sam jadi si zema lepce sokce sam legnuva na krevet

edinstveno odnesuvanjeto od koga pocna v gradinka mu e na nivo ako malo vrla gubre v kanta ako se izvalka se brisi sam smireno jadi so ogled na toa doma se brckase v mandja, ne praj beli ne rastura doma se gali so nas mu nedostasuvame tamu smenet e skros e sea ova plackive
user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image

_____________________________

И кога ти е најтешко не покажувај слабост. Има лоши луѓе кои од рушевините на твојата среќа ќе изградат споменик на нивната победа!

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 330
   RE: Прилагодување кон новата средина (градинк...
4.9.2012 11:29:20   
vezilka RR
Уф, денес имало малку плачки и не сакал да јаде, изгледа баш тогаш го фатиле плачките user posted image Денес потешко поминавме од вчера..

(Одговор на членот majmunce)
Непосредна врска до пораките: 331
   RE: Прилагодување кон новата средина (градинк...
4.9.2012 13:23:08   
*Elena*
Moevo denes na 2h bese, mm koga go zemal bil miren, ama mu rekle deka placel, pa go zemale vo race za da se smiri, inace i si jadel biskviti so mleko (doma nejke da jade)...predhodno sabajle mm im najavil deka ako bide ok tie 2h ke go ostavi uste 2h, pa vajda ne im bilo finta toa so placenjto user posted image

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 332
   RE: Прилагодување кон новата средина (градинк...
4.9.2012 14:19:49   
AnnaMolly RR
Елена има шанси и финта да им било. Од искуство знам дека гледаат што повеќе да си ја олеснат работата.

Мене така еднаш ми направија, ми се јавија на работа (еден месец откако го оперираа) и ми вика Филип не може да се смири, многу плаче, дојдете земете го, сигурно нешто го боли. Излегов од работа, брзав да стигнам, душата ми излезе од секирации. Доаѓам, го гледам тој насмеан, си игра, никаков знак немаше на него дека плачел. И викам Нели плачеше Филип? Еве супер си изгледа. И воспитувачката ми вика Па не плачеше многу, ама денес ептен е немирен, напорен е за чување. ?????????

Партал ја направив! Како може да ме викне да го земам зашто бил напорен за чување??? Па тоа им е работа, бре!

Не им дозволувајте така да прават. Еднаш ако им успее, цело време ќе наоѓаат причини да им се олесни нив работата.

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот *Elena*)
Непосредна врска до пораките: 333
   RE: Прилагодување кон новата средина (градинк...
4.9.2012 18:45:24   
*Elena*
Epa nema vise kazuvanje...od sega ke go ostavame nenajaveno pa da vidime so ke kazat, vaka po saat-dva, 1 mesec ke se priviknuvame na gradinka. So mislat oni kolkav odmor imame user posted image

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 334
   RE: Прилагодување кон новата средина (градинк...
5.9.2012 9:44:43   
babyIskra
I nie denes tret den vo gradinka :) prviot den ostana 40 minuti bez problem ama vcera mi se javija posle dva saati, placela mnogu. Denes seuste gi nema da se javat....se nadevam kje izdrzi barem do pred spienje.

(Одговор на членот *Elena*)
Непосредна врска до пораките: 335
   RE: Прилагодување кон новата средина (градинк...
5.9.2012 10:03:59   
Lara2224
Nie denes prv den, vo sreda demek, za srekno... Nema vrska, ne mozevme porano.. duri planirav i pokasno da posneme, okolu 15 koga site ke se manje vise smireni, ama ne uspea planot :) Kako i da e denes bil demek miren i demek jadel, ama koga otide majka mi da go zeme samo toj bil vo krevetce staven, se borel da izleze i placel a site drugi si bile dole na pod... Gi prasala majka mi zaso taka i kazale deka se "scapal" so nekoe detence za nekoja igracka.... i normalno samo moevo pod kazna... hahahahhahaaa srce ke mi pukne moram da odam doma da go vidam.

A sabajle bese mnogu jak... odam da go ostavam i da gi dadam dokumentite, i dodeka se svrtiv da ja prasam vospitackata, on se zalepi na vrata i pocna da tropa na stakloto.... edno devojce mu otvori vrata i toj si vleze i zaedno so smeskanje ja zatvorija vratata.... :D

_____________________________

* you are my hearthbeat *

(Одговор на членот babyIskra)
Непосредна врска до пораките: 336
   RE: Прилагодување кон новата средина (градинк...
5.9.2012 16:53:15   
Sandric
I nie denes sme tret den vo gradinka , sabajle sme so placki ama koga ke go zemam mi lici deka e ok i so e najvazno vika deka utre pak ke odi :)))
Inaku denes pr pat go ostaviv 2 saat i taa mi vika , aaa denes zakasnivte nekako mnogu ...
Pa vikam mora da se naviknuva na podolgo ( si vika so misli ovaa jas po pola saat li ke go nosam dve nedeli)
aaaa mi vika prvite dve nedeli adaptacija po pokratko
Ic ne me bendisuva ucitelkata.... ama ke vidime ponatamu , aj ke dadam vreme za adaptacija na site ... :)))

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 337
   RE: Прилагодување кон новата средина (градинк...
6.9.2012 18:16:57   
Ljubovce
I nie denes prv den user posted image kako za prv den bese ok,go ostaviv okolu saat i pol,koga od odnesov go zema ucitelkata go stavi kaj decata vo sredina na soba i toj trgna po igrackite da gi brka :)) za toa vreme jas izlegov i normalno mama placka a A ni glas ne mu slusnav,koga se vrativ ja otvaram varatata a toj samo sto zaspal na lulaskata vo zanimalna,malku poplacel ama ucitelkata mi vika deka kako za prv den bil super.
Epten mi se dopadna zenata mnogu bese fina i ljubezna i epten ni obrna vnimanie,za utre se dogovorivme da go odnesam na kaj 9 saat ako ima potreba ke mi se javi da dojdam da go zemam ako ne da posedi do kaj 12h.
Se nadevam deka dobro ke se prilagodime i so sreka na site jaslicinja :))nie sme vo gradinkata na pestaloci...

(Одговор на членот Sandric)
Непосредна врска до пораките: 338
   RE: Прилагодување кон новата средина (градинк...
6.9.2012 19:41:00   
Maca25
Внук ми тргна во понеделникот во градинка, и првиот ден било ок, малце плачел ама ништо страшно. Ама следниот ден веќе сфатил каде го носат, па уште од врата плачел и не можеле да го смират. Мислам дека ќе му треба малце повеќе време да се навикне без мама user posted image

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот Ljubovce)
Непосредна врска до пораките: 339
   RE: Прилагодување кон новата средина (градинк...
7.9.2012 10:10:23   
Lara2224
lugje dali nekoj nosi dete vo jasli vo Pcelka 1?
Toa tamu e ludnica! Decava po cel den se vo krevetcinjata i ni igracka nemaat ni nisto... baska site se zaedno vo edna soba. Ima samo uste edna zanimalna i tamu pogolemkite si igraat si peat, a ovie gi zatvorile vamu i samo edna vospitacka sedi so niv i uste im se dere "dosta places veke!!!" ne znam sto da pravam. Sin mi e 13 meseci ama odi, kazuva po nesto, si igra so sto ke mu dades, posle si gi sobira igrackite prakrasen e... A vamu zatvoren vo krevetce i po cel den place.....

_____________________________

* you are my hearthbeat *

(Одговор на членот Lara2224)
Непосредна врска до пораките: 340
   RE: Прилагодување кон новата средина (градинк...
7.9.2012 10:13:56   
Lara2224
Gi zamolivme da go pustat da si igra kaj pogolemkite (nekoi se i kolku nego ama podolgo odat vo gradinka) vika ne moze dodeka da se navikne mora vaka.... A kako da se navikne koga nikogas prethodno ne bil zatvoren vo krevetce?!?!?!?!?

_____________________________

* you are my hearthbeat *

(Одговор на членот Lara2224)
Непосредна врска до пораките: 341
   RE: Прилагодување кон новата средина (градинк...
7.9.2012 11:39:22   
*Elena*
Lara, isto e i vo Buba Mara, gi stavaat vo krevetce da sedat i nema igracki, ako se rasplace nekoe togas go zimaat malce vo race, inace sami si se zanimavaat user posted image Neka si zeme nekoja igracka od doma ako dozvoluvaat, najubavo...

(Одговор на членот Lara2224)
Непосредна врска до пораките: 342
   RE: Прилагодување кон новата средина (градинк...
7.9.2012 11:42:55   
Annet
citam i se cudam,kako be nema igracki za decinjata,pa kakva gradinka e taa.Eh kaj nas Vo Veles gradinkite se mnogu ubavo opremeni,znaci taka se crtani,so se i sesto,da ti e merak da ostavis detence.Mora da se napravi nesto,da se organizira nesto da se opremat gradinkite,tuka izrabotuvaat razni raboti pa prodavaat pa ,opstinata pomaga.....Se nadevam deka ke se upravi,zalosno e deteto da sedi vo krevetce cel den,nema nisto da nauci,ni da igra ,ni da dava,ni da daeli so decata......zal mi e stvarnouser posted image

(Одговор на членот *Elena*)
Непосредна врска до пораките: 343
   RE: Прилагодување кон новата средина (градинк...
7.9.2012 11:56:06   
*Elena*
Se nadevam deka e taka dodeka se na priviknuvanje i deka podocna ke bide poinaku, nemoze da nemaat igracki, moze samo da ne im gi davaat...

(Одговор на членот Annet)
Непосредна врска до пораките: 344
   RE: Прилагодување кон новата средина (градинк...
7.9.2012 12:19:03   
mamymamy
Od ova namnogu se plasam zasto moevo dete ne sednuva, pa vo zatvoren prostor nikako. Nonstop e vo dvizenej (a sam bas i ne e samostoen).
Nie trgnuvame vo 8 mi Mart.
Ve molam dajte nekoie iskustvo so ovaa gradinka - jasli.

(Одговор на членот *Elena*)
Непосредна врска до пораките: 345
   RE: Прилагодување кон новата средина (градинк...
7.9.2012 12:50:19   
Lara2224
Taka i rekle na majka mi, mora vaka dodeka da se priviknat pa od 18 doagja nova grupa pa tie ke se priviknuvaat... a kakva nova grupa koga nni za ovie sega nema mesto?
Jaslite se samo krevet do krevet od kraj do kraj i vo sredina edna pateka samo ostavena... kaj ke gi pustat da si igraat? ke mora vo zanimalnata kaj golemite kade i vaka nema mesto a ne pa od 18 uste tolku koga ke dojdat. 2 vospitacki se im tutnale 30 deca vo grupa i normalno deka taka ke gi cuvaat! Kaj moze da postignat se? eve denes i vo vesnik ima. rabotata im se sveduva da gledaat nekoe da ne se povredi i da ne se istepaat, a koe imalo igracka, koe nemalo, koe jadelo a koe ne ne ni znaat.....

_____________________________

* you are my hearthbeat *

(Одговор на членот *Elena*)
Непосредна врска до пораките: 346
   RE: Прилагодување кон новата средина (градинк...
7.9.2012 15:04:12   
bebe82
Lara moram da ti kazam deka i kerka mi trgna malecka vo gradinka (na 11 meseci), taa ne odese tuku lazese, ama kaj nas vo gradinka site decinja bea na zemja, si lazea, imaa polno igracki.

E sega imase i tamu edno vo kolicka sto bese celo vreme, i jas se plasev za kerka mi, ama toa devjce sakalo vo kolicka i plus gi skubelo i tepalo drugite.

Imase i decinja vo krevetcinja, ama tie bea onie na koi im se spie. Vo jasli spiea koga sakaat.

E sega vo krevetcinja bea samo dodeka se ranea, i ucitelkite mi kazaa, bidejki moraat edno po edno da gi naranat (a drugive da ne smetaat, bidejki se tepaa okolu masiceto so hranata gi stavaa vo krevetce da si go ceka svojot red.)

Tie sto mnogu vristea gi dumkaa vo race, ili gi nosea kaj pogolemkite da im bide poinetesno, pa gi vrakaa nazat vo jaslite.


Koga citam sto se slucuva vo aerodrom ne mozam da veruvam zasto nisto ne se prevzeme po toa prasanje???

(Одговор на членот Lara2224)
Непосредна врска до пораките: 347
   RE: Прилагодување кон новата средина (градинк...
10.9.2012 22:52:18   
*Elena*
Nie denes prv pat ostanavme na sienje, spiel pomalku od 1h, ne bil tezok za zaspivanje, jadel dva pati po malku (duri i grav jadel malku, prv pat), kakal dva pati user posted image ...barem taka kazuvaat, sega vajda ne lazat...utre zdravje do 14:30h treba da ostaneme. Nego nesto mi e cuden posle gradinka, koga ke si dojdam od rabota, ne me recka mnogu, mi se pravi vazen, kako lut da mi e...kolku razbira 9 mesecno bebe, pa da se ljuti user posted image ...ili si zamisluvam, griza na sovest sto go ostavam vo gradinka i moram da idam na rabota user posted image

(Одговор на членот bebe82)
Непосредна врска до пораките: 348
   RE: Прилагодување кон новата средина (градинк...
11.9.2012 9:23:38   
vezilka RR
Еве веќе втора недела како идеме во градинка. Сеуште плаче кога го оставам, многу ми е жално кога го гледам. До сега го остававме по саат, саат и половина, и го земав јас. Денес прв пат ќе остане и на ручек, па ќе го земе мајка ми. Сигурно кога ќе види дека не го зимам јас, ќе плаче повеќе..што да правам не можев уште да каснам со саати на работа, јест да се толерантни за такви работи, ама да не злоупотребувам, хе,хе.. Викаат додека е таму не плаче, си игра..Проблемот ни е само што не јаде, не сака да јаде ништо во градинка. ЈАс знаев дека тоа ќе не здеси, секогаш кога менува средина одбива да јаде. И дома сега послабо јаде. Ќе видиме што ќе каже мајка ми кога ќе го земе..

(Одговор на членот *Elena*)
Непосредна врска до пораките: 349
   RE: Прилагодување кон новата средина (градинк...
11.9.2012 11:59:00   
mami2

ИЗВОРНА ПОРАКА: mamymamy
Od ova namnogu se plasam zasto moevo dete ne sednuva, pa vo zatvoren prostor nikako. Nonstop e vo dvizenej (a sam bas i ne e samostoen).
Nie trgnuvame vo 8 mi Mart.
Ve molam dajte nekoie iskustvo so ovaa gradinka - jasli.

двете деца одат во оваа градинка. Тука има две групи јасли за родени 2011 и за 2010 година. Мојата ќерка е родена 2010 и оди една година во градинка, сега е втора јасли. Задоволна сум, посебно оваа година ги префрлија во нова занимална со обновени играчки, им посветуваат внимание, воспитувачките ме поттикнаа да почнеме со одвикнување од пелени, денес однесовеме чаши за пиење, да не пијат веќе од шише. Во поглед на програмата лани научи песничка, која мораше да ја барам на гугл и имаше пет строфи, играат друштвени игри, така што имаат и структурирано време, не се оставени сами на себе. Мана е што не ги носат надвор.
Инаку вчера ја видов занималната за прва јасли, обновиле инвентар, поставиле ограда внатре полна со топчиња, како во игротеките што има, има и нови играчки. Ќе ја видите другата недела на родителска средба, па и ќе си прашате многу работи.
Така што не секирајте, мислам дека оваа градинка функционира добро, не најидеално, ама глобално земено има доста позитивни работи.

(Одговор на членот mamymamy)
Непосредна врска до пораките: 350
Страница:   <<   < Претходна страница  12 13 [14] 15 16   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  12 13 [14] 15 16   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Цуцла.
пеперутка16

До кога вашето дете имало цуцла?