|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  15 16 [17] 18 19   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Прилагодување кон новата средина (градинк...
9.2.2013 14:14:24   
Felly RR
Делфина, добредојде на Рингераја! Баш убаво што имате такво позитивно искуство со градинката. На другите теми може да продискутираме овде - Во која градинка?
и овде - Колку сте задоволни од условите во градинките.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот dellfina)
Непосредна врска до пораките: 401
   RE: Прилагодување кон новата средина (градинк...
21.3.2013 16:07:29   
Annet
Jas se dvoumam,dali da ja zapisam od septemvri na 2 polni godinki,ili da cekam do 3 godinki???
neznam sto da pravam... ako ja zapisam sega od septemvri,cela zima bolna ke bide i pak doma ke sedi,ama mozebi polesno ke se prilagodina pomala vozrast..
ako ja zapisam od 3,vikaat ke imala pogolem imunitet? Uf koj da go polsusam????? dilema golema imam....


(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 402
   RE: Прилагодување кон новата средина (градинк...
21.3.2013 16:13:01   
Mihaela 2010
Kerka mi trgna na 2 god i 4 meseci i super pominavme za razlika od minatat godina na 1 god i 4 mes pa koga zavrsivme vo kozle...ne sakam ni da se prisekjam..
Jas mislam koga i da trgne eden period so nastinki i virusi ke go terate od pricina sto ke bideso drugi deca,koe potkasluva koe so zatnato nose i slicno,taka da i jas kako vozrasna koja raboti so stranki pa od niv znae da me prifati a ne pa malo dete...
Se razboluvase prviot mesec,ama sto od placenje od napinjanje sto od prefakjanje od drugi deca....ama povekje od zatnat nos ne bevme...cesto i se zatnuvase pa so mrsulcinja,pa po preporaka na pedijatarot si kupivme inhalator i carska rabota...dva tri dena inhalacija i novo dete...
Isto cela zima i davav sirupi za imunitet i fala bogu od oktomrvi pa do sega postojano si ide ,so isklucok od nekoj den koga ke se zatne pa sedi doma...
mislam deka ti e ok vozrasta,probajte pa ke vidis kako ke bide...a i ne vo jasli,tuku si imaat programa ke i bide veselo

(Одговор на членот Annet)
Непосредна врска до пораките: 403
   RE: Прилагодување кон новата средина (градинк...
21.3.2013 16:16:56   
Annet
mihalela neli vo jasli se do 2 god,ona sega ako trgne na 2 godinki polni,treba da e prva mala grupa? ili ne?

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 404
   RE: Прилагодување кон новата средина (градинк...
21.3.2013 16:20:16   
Mihaela 2010
Pa neznam da ti kazam kako e mislam deka segde e razlicno...kerka mi e april 2010 ama imadecinja koi se pokasno rodeni 20109mislam na mesec) pa se vo ista grupa sto zanci deka ne se vodat vo jasli...ke si prasas

(Одговор на членот Annet)
Непосредна врска до пораките: 405
   RE: Прилагодување кон новата средина (градинк...
21.3.2013 16:20:56   
dostickage
ИЗВОРНА ПОРАКА: Annet

Jas se dvoumam,dali da ja zapisam od septemvri na 2 polni godinki,ili da cekam do 3 godinki???
neznam sto da pravam... ako ja zapisam sega od septemvri,cela zima bolna ke bide i pak doma ke sedi,ama mozebi polesno ke se prilagodina pomala vozrast..
ako ja zapisam od 3,vikaat ke imala pogolem imunitet? Uf koj da go polsusam????? dilema golema imam....




Probaj, ne moras da ja forsiras. Kolku sto znam ne rabotis pa mozes da si ja nosis vo 8 a da si ja zenas vo 12. Klolku da si poigra so decinjata i da stekne nekoi naviki.
Deka kje nastinuva kje nastinuva, samo ne daj Boze ako e strasno togas begaj so vreme. Gradinkite ne begat, iako mojot stav e deka dokolku ima uslovi dete bi bilo najdobro da se prati vo gradinka posle tri godini koga e posamostalno i pred se ne e zavisno od peleni.

(Одговор на членот Annet)
Непосредна врска до пораките: 406
   RE: Прилагодување кон новата средина (градинк...
21.3.2013 16:25:09   
Annet
E taka,mislam i jas dostickage.
Ne rabotam ,doma sedam so nea......sakam da ja nosam od 8 do 12 da ne spie tamu od pocetok....
mnogu panika me faka,ona e druzeljubiva ne e zalepena po mene,mislam lesno deka ke se navikne.....
ama pusti bolesti....uste ke mislam izgleda hahaha user posted image

(Одговор на членот dostickage)
Непосредна врска до пораките: 407
   RE: Прилагодување кон новата средина (градинк...
21.3.2013 17:26:07   
kikicka
Анет мила, незнам колку знаеш ама јас Л ја пратив. И е до 12 а од наредната недела планирам да ја оставам и да спие. Првата недела не плачеше ама втората леле мајко се откорна на почетокот едно 15 мин додека не се смири. Јас ја оставав не ја зимав и не и се јавуваа, и им кажам ке ми звоните ако детето нормално нели неможе подолго од саат време да се смире мислам се знае како дете плаче. И еве ја од ден на ден демек не сака кенка и пробува кај мене дали ке попуштам а сепак оди и сама влегува не дава отпорuser posted image Детето е сменето кон подобро нормално, а за болести е сега тоа е тоа ние настинавме уште првата недела ама ништо страшно носот само крчеше и ја оставив 4 дена дома сега пак продолжи, има деца што кашлаат и киваат и со мрсолки ама ете нема разбирачка останува дома јас да ја тинтрам со секакви витамини, за заштита.

_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот Annet)
Непосредна врска до пораките: 408
   RE: Прилагодување кон новата средина (градинк...
21.3.2013 21:52:41   
Annet
Znam Kikicka,bas mi e milo Za L:))
Za naviknuvanje,ke se naviknat,znam,temperamentni se,sakaat deca.....a za nastinkite ako se so rasteceno nose,nauceni sme :)))

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 409
   RE: Прилагодување кон новата средина (градинк...
21.3.2013 23:01:51   
Ring
Najubavo e ako ima koj da gi cuva doma barem do 2 - 2.5 godini...Poveke razbiraat ... a plackite ke gi ima bilo koga i da trgnat vo gradinka.
Jas planiram sega od april da ja zapisam vo gradinka, ke ima 1 godinka , ama toa e ...mora taka.
Mislam deka jas potesko ke go podnesam toa , otkolku kerka mi....od sega sme dogovoreni mazot mi ja da nosi dodeka se navikne....jas ne mozam...mislam deka poveke od nea ke placam user posted image user posted image , a plus i rano izleguvam za rabota.
Ke spodelam iskustvo , se nadevam za nekoja nedela ....uf , ke ima placki


< Поракaта ја уредил Ring -- 21.3.2013 23:02:47 >


_____________________________

Your children will become who you are...so be who you want them to be !

(Одговор на членот Annet)
Непосредна врска до пораките: 410
   RE: Прилагодување кон новата средина (градинк...
22.3.2013 9:50:27   
Annet
Ringe mila,ja kako tebe sum ,placki i panicarki sme si.prvo ni e,za vtoroto podugo ke bilo vikaat :))))

(Одговор на членот Ring)
Непосредна врска до пораките: 411
   RE: Прилагодување кон новата средина (градинк...
12.4.2013 14:46:42   
Ring
Veke 2 nedeli ( so 3 dena pauza poradi rasteceno nose ) odime vo gradinka i mozam da kazam deka dobro se prilagoduvame...place koga ja ostava mm, ama posle bila dobra , se zaigruvala, pocnala da jade i dva dena po red ja uspivaat...spiela po 30 minuti .
spored mene e odlicno....iskreno ne ocekuvav uste vtorata nedela da spie tamu, ama bas koga ja nosime vo 9 nea i e vreme za vtoro spienje i okolu 10 ja uspivale.
E sega doma ne saka da jade kako porano, jade pola od kolicinata sto ja jadese i ima noki koga e mnogu nervozna vo son, place , vriska, cela se vitka kako koga se luti i za 2-3 minuti ke zaspie pak....ne znam dali e od gradinkata ili nesto ja maci, nekoe zabce ...user posted image user posted image
Za nekoe vreme ke pisam pak kako sme user posted image


_____________________________

Your children will become who you are...so be who you want them to be !

(Одговор на членот Annet)
Непосредна врска до пораките: 412
   RE: Прилагодување кон новата средина (градинк...
15.4.2013 11:30:20   
Annet
И денес ја однесовме во градинка.Ја оставувме и поминаа 2 часа.сега одам да ја земам,но си играла,ми јави негователката.Се надевам дека утре ќе сака без проблем да оди.Плачеше.кога влезе во занималната,ама потоа се смири и ние заминавме,леле многу било тешко ова......Ама мора да се помине....

(Одговор на членот Ring)
Непосредна врска до пораките: 413
   RE: Прилагодување кон новата средина (градинк...
15.4.2013 12:45:55   
jana81
lele mamicki jas cekam da stane maliot pa da odime da se zapisuvame vo gradinka. Ima 19 m. ne planirav da go nosam pred vtorata godina ama baba mu se razbole i nemam drug izbor. Mm e vo stranstvo si doaga po 3 meseci nemam koj da mi pomogne a zgora na toa rabotam vo drug grad. Od utre ke go nosam ovie 4 dena da se prilagodi (epten ni e kratko vremeto) i od ponedelnik sum na rabota. Planiram dva dena da sedi do kaj 11 a posle da go ostavam na spanje. A edna panika me faka mi se user posted image neznam kako ke bide. B mi e nezen od doma go fakaat virusi znae da bide pribirliv za jadenje a plus i stanuvanje vo 6h lele lele. Of Gospodi daj mi sila..

(Одговор на членот Annet)
Непосредна врска до пораките: 414
   RE: Прилагодување кон новата средина (градинк...
15.4.2013 22:25:36   
Annet
Убаво било,вика..Утре пак,ќе видиме,денеска добро поминавме,ама утре незнам,сега веќе знае каде одиме,несмеам да попуштам,ама и мене некако нозеве назад ми се враќаат,можеби оти сум дома,и немам обрски други,па мислам,што ќе правам без неа,уффф.Супер се негователките,се е ок,детево повеќе од мене ќе навикне на градинкава изгледа,јас бев иницијатор,ама денес некако,ми се измеша во главава...
ИЗВОРНА ПОРАКА: Annet

И денес ја однесовме во градинка.Ја оставувме и поминаа 2 часа.сега одам да ја земам,но си играла,ми јави негователката.Се надевам дека утре ќе сака без проблем да оди.Плачеше.кога влезе во занималната,ама потоа се смири и ние заминавме,леле многу било тешко ова......Ама мора да се помине....


(Одговор на членот Annet)
Непосредна врска до пораките: 415
   RE: Прилагодување кон новата средина (градинк...
23.8.2013 18:45:20   
Bilence2
Lelee, me faka strav, od 1vi odime vo gradinka...se otkazav od bebisiterki zaradi x gluposti sto se slucija vo periodov pa go zapisavme vo gradinka. 13 meseci ke ima sto ke bide kojznae. Samo da se pogodi negovatelkata, mislam deka taa najgolemo vlijanie ima vo priviknuvanjeto.

_____________________________

A baby makes love stronger, the days shorter, the nights longer, savings smaller and a home happier.

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 416
   RE: Прилагодување кон новата средина (градинк...
23.8.2013 18:50:46   
vezilka RR
Ајде ќе биде, сега почетокот е тежок, ама се привикнуваат. Некои побрзо, некои поспоро, ама се навикнуваат.

(Одговор на членот Bilence2)
Непосредна врска до пораките: 417
   RE: Прилагодување кон новата средина (градинк...
23.8.2013 19:19:15   
Felly RR
Што е помало, побрзо ќе се навикне. Битно е и тоа, што викаш да се погоди негователката, ама и вие спремете го малце, кажувајте му што се случува таму, што ќе прават со другите дечиња, дека е мнооогу убаво и интересно,и ...... се надевам дека со лесно ќе се навикнете!!! user posted image

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 418
   RE: Прилагодување кон новата средина (градинк...
23.8.2013 19:40:12   
mommy_angels RR
ние тој период го поминавме пролетта и не беше нешто страшно,важно ми е дека некои 5 месеци кога ја земав од таму таа ми беше среќна
е сега соочени со нов предизвик и мислам малку полош од првата адаптација...нели се селиме од еден крај на Ск на друг и мора да сменеме градинка user posted image ....
се плашам дека ова ќе биде многу потешко user posted image

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 419
   RE: Прилагодување кон новата средина (градинк...
23.8.2013 19:56:12   
Felly RR
И мене ми беше малку мисла тоа што од септември ќе ја преместуваат во нова група, со нови воспитачки, дечињата барем си велам половината ќе ги знае. Кај вас е сосема нова средина, и затоа е малку потешко, ама ќе се навикнат. Штом се мора....user posted image за вас, за полесно привикнување.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот mommy_angels RR)
Непосредна врска до пораките: 420
   RE: Прилагодување кон новата средина (градинк...
25.8.2013 23:35:26   
ivoni4ka
lele mori majko za 1 nedela trgame vo gradnka na skoro 20 mesec stvarno neznam kako ke bide, taa e ok saka decnja i s gra so niv tuku problem i se vozrasnite NE saka da ja pipkaat, fakaat dopraat nepoznati, malku poznati i taka natamu se korne od placenje vednas kasnuva, se plasam deka prviot den nekoja od vospitackite ke zaraboti apka, drugo sakam da ve prasam prvoto vodenje vo zanimalna kako vie, ali gi pustate sami da vlezat pa vieda si izlezete l vospitackte gi zemaat vo race gi nosat?

_____________________________



(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 421
   RE: Прилагодување кон новата средина (градинк...
26.8.2013 0:56:10   
vezilka RR
Кај нас во градинка, воспитачките ги земаа в раце и ги носеа. И ние лани тргнавме на таа возраст. И на почетокот.е тешко ама потоа се привикнуваат. Секое дете различно реагира и различно ги изразувљ чувствата што му се собираат заради разделбата. Ние на пример, првите денови немацме никаков проблем, абе со трчање влегуваше. Е после неколку дена му светна што се случува, па кога другите се поднавикнаа, тој тогаш почна со врескање. Ама еве кога сега ќе се присетам, колку јас бев припотресена како ќе биде, и добро поминавме. Ајде со среќа нека ви е тргнувањето, и ќе биде се во ред.

(Одговор на членот ivoni4ka)
Непосредна врска до пораките: 422
   RE: Прилагодување кон новата средина (градинк...
3.9.2013 23:19:54   
Maria
Мамички,ве молам за совет.user posted image
Ние тргнавме од вчера во градинка и не плачеше ни вчера,ни денес.Е сега ме мачи тоа што тој по природа е доста темпераментно дете,а таму се повлекувал,не зборувал ништо,не си играл со децата,ама ајде си велам додека да се адаптира.
Замислете денес воспитувачката ми рече дека пелтечел додека зборувал,user posted image кога таа го прашувала нешто.user posted image Тој проблем го имавме пред една година,но го надминаuser posted image (сега има 3 години и 9 месеци).
Кога го зедов од градинка не забележав ништо,што би ме загрижило,беше весел и се сакаше да ми каже одеднаш и беше возбуден,па незнае што попрво да каже,па почна да ги повторува слоговите: ма-ма-мамо,па ке ја изговори течно реченицата,мислата,исто и на мм: та-та-тато...user posted image
Незнам што да мислам умирам од страв да не почне пак да пелтечи.user posted image
Што мислите,дали му се јавува ова од страв,срам од непознато?
Дали имал некој вакво или слично искуство?

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 423
   RE: Прилагодување кон новата средина (градинк...
4.9.2013 13:16:59   
masa
Секако дека тргнувањето во градинка е стресно за децата и тоа што бил таму мирен,па и тоа што плачел,донекаде е нормално.Мора да најдете начин да го смирите и кога зборувате за градинка секогаш да биде позитивно.Знам дека се случува од стрес да почнат децата да пелтечат затоа намалете му го стресот колку што можете.И кога ќе почне така да повторува смирете го и почнете полека да разговарате,но со цело ваше внимание насочено кон него,значи во тој момент се друго оставете на страна.Ви посакувам среќен почеток и брзо прилагодување на новата средина.

(Одговор на членот Maria)
Непосредна врска до пораките: 424
   RE: Прилагодување кон новата средина (градинк...
4.9.2013 20:12:21   
Maria
Ти благодарам, masa.Се обидувам колку што можам повеќе да го опуштам,денес ми рекоа од градинка дека е многу подобар,полека почнал да си игра и со децата,но сеуште му треба време.А пелтечел само на почетокот,потоа се ослободил.Ми е страв да не почне пак,затоа и побарав совет,ваше мислење.user posted image

(Одговор на членот masa)
Непосредна врска до пораките: 425
Страница:   <<   < Претходна страница  15 16 [17] 18 19   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  15 16 [17] 18 19   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?