|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  22 23 [24] 25 26   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Најубави имиња
21.11.2012 19:26:12   
Bethany
Mihaela user posted image

(Одговор на членот Ring)
Непосредна врска до пораките: 576
   RE: Најубави имиња
24.11.2012 8:47:48   
Zoja
Мешиња и мамички како сте ми? user posted image
Мене ММ штотуку ми го предложи именцето Кирана за нашиот бебуш- го има во православен календар (Sv.m~-ca Kirana Solunska ) и првпат го слушам искрено и многу ме заинтригира пошто не сум го чула некој да го има тоа име до сега ми легна некако пошто и сакам стари древни православни имиња иако сакав пред тоа да се вика Дарија - ама Дарии и Дариј и Даријан е нешто доста хит во последно меѓу бебињата, па да не се повторувам и викам ова ми е моќно некако а православно сепак (што ми е многу важно)
Вие што мислите?

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 577
   RE: Најубави имиња
24.11.2012 10:39:23   
Maca25
Мене ми се свиѓа. Несекојдневно, а лесно за памтење user posted image

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот Zoja)
Непосредна врска до пораките: 578
   RE: Најубави имиња
24.11.2012 12:30:33   
*Elena*

ИЗВОРНА ПОРАКА: Zoja

Мешиња и мамички како сте ми? user posted image
Мене ММ штотуку ми го предложи именцето Кирана за нашиот бебуш- го има во православен календар (Sv.m~-ca Kirana Solunska ) и првпат го слушам искрено и многу ме заинтригира пошто не сум го чула некој да го има тоа име до сега ми легна некако пошто и сакам стари древни православни имиња иако сакав пред тоа да се вика Дарија - ама Дарии и Дариј и Даријан е нешто доста хит во последно меѓу бебињата, па да не се повторувам и викам ова ми е моќно некако а православно сепак (што ми е многу важно)
Вие што мислите?



LIKE user posted image Mi se sviga, prv pat go slusam kako Kirana, megutoa postoi slicno kako Keira(citaj "Kira") kaj stranskite iminja user posted image

(Одговор на членот Zoja)
Непосредна врска до пораките: 579
   RE: Најубави имиња
24.11.2012 19:46:22   
Zoja
user posted image fala na ohrabruvanjeto user posted image
Kira nagaleno sekako bi bila user posted image
Mnogu mi znachat i vashite mislenja sepak user posted image


< Поракaта ја уредил Zoja -- 24.11.2012 19:47:15 >

(Одговор на членот *Elena*)
Непосредна врска до пораките: 580
   RE: Најубави имиња
24.11.2012 20:41:30   
Snowhite RR
Како Кирана првпат го слушам, ама Кирјана го знам и мене ми е убаво и размислувам и јас за тоа име за моето момичеuser posted image

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот Zoja)
Непосредна врска до пораките: 581
   RE: Најубави имиња
24.11.2012 23:13:28   
Фиданче
Eve da vidis za znachenjeto na imeto pobarav, me zainteresira, jas znam za imeto - Kirjana, po pesnata :) Pozdrav

imas i na Wikipedia(- Kira (given name) - prochitaj poveke)

KIR – KIRA – KIRILO – ĆIRILA – ĆIRILO
Tumačenje imena | Početno slovo K
Srpsko, hrišćansko nasleđe. Kir izvodi poreklo iz grčkog “kyros” u značenju “gospodin, gazda”.Upotrebljava se kao sastavni deo ličnih imena npr. Kir-Janja.

< Поракaта ја уредил Фиданче -- 24.11.2012 23:16:22 >

(Одговор на членот Zoja)
Непосредна врска до пораките: 582
   RE: Најубави имиња
24.11.2012 23:40:08   
Zoja
Фала ви дечки - да ви се враќа поубаво
ММ го предложи како Кирјана- ама не е правилно така според нашето календарче - маченицата е Кирана - и се консултирав со еден отец од Бигорски ми кажа дека Кирана е правилно и дека со Ј е модификација на народот и не е правилно православно како светицата што е вистински... a башка Кирана ми е секако поубаво каде каде user posted image

(Одговор на членот Фиданче)
Непосредна врска до пораките: 583
   RE: Најубави имиња
24.11.2012 23:43:38   
Zoja
ВЕРСКИ КАЛЕНДАР
православен календар
Св. новомаченица Кирана Солунска

Света Кирана потекнуваше од селото Ависока до Солун, од побожни родители. Беше многу убава и чесна. Во селото имаше еден јаничар што го собираше државниот данок, во кого се распали силна страст за Кирана. Тој се обидуваше на секој начин да и се доближи, но Кирана не го ни погледнуваше. Тогаш тој со некои свои пријатели ја грабна и ја одведе во Солун и лажно сведочеше дека ветила да му стане жена и да прејде во исламот. Кога ја запрашаа за тоа, света Кирана го исповеди Христа, ги разобличи лагите и не сакаше ништо повеќе да каже. Проследија повеќедневни мачења, од кои света Кирана го испушти духот. Нејзините мошти христијаните ги зедоа од затворот и чесно ги погребаа. Света Кирана пострада во 1751 година. (МИА)

(Одговор на членот Zoja)
Непосредна врска до пораките: 584
   RE: Најубави имиња
27.11.2012 13:03:25   
nadbet
Zoja navistina ste odbrale prekrasno ime za vasheto user posted image . Mnogu sakam retki iminja i sekoja cest za izborot.
Kaj nas seuste se mislime za ime na user posted image user posted image i zasega nekako ni e vo preden plan imeto Dorijan. Dali Vi se dopaga? Samo toa sto ima grcko poteklo me koci malku ama imeto mi e ubavo.
Pozdrav

(Одговор на членот Zoja)
Непосредна врска до пораките: 585
   RE: Најубави имиња
28.11.2012 7:32:02   
Zoja
fala natbet user posted image
inaku Dorijan e isto retko=top izbor , mnogu mi se dopagja user posted image user posted image user posted image
a za potekloto ich da ne te odvrakja, poshto ako prochepkash poubavo kje vidish deka 80% od nashite iminja vlechat grchko poteklo user posted image shto da pravime sea koa bile podominantni - jbga user posted image uzivaj i plivaj- top imenceuser posted image user posted image

(Одговор на членот nadbet)
Непосредна врска до пораките: 586
   RE: Најубави имиња
28.11.2012 11:30:15   
Kori
Zoja suser posted image uper imence ste i izbrale na bebuska, bas mi e nekako razlicno. Nie seuste ne sme 100% sigurni ama Ilina, se smeni so Irina i sega toa ni e favorit, ama ke vidime sega sum 34 gn, ima vreme da se predomislime pak

(Одговор на членот Zoja)
Непосредна врска до пораките: 587
   RE: Најубави имиња
28.11.2012 12:02:51   
nadbet
Fala ti Zoja.
Inaku Kori Ilina e ubavo ime ama mislam deka poslednive godini e epten cesto, sekoe 3to dete e Ilina taka da mislam deka Irina e podobar izbor. POzdrav!

(Одговор на членот Kori)
Непосредна врска до пораките: 588
   RE: Најубави имиња
28.11.2012 12:36:06   
Zoja
Kori i mene Irina mi se svigja mnogu
duri i jas edno vreme go mislev toa vo opcija user posted image
go for it user posted image

(Одговор на членот nadbet)
Непосредна врска до пораките: 589
   RE: Најубави имиња
28.11.2012 13:23:12   
AnnaMolly RR
И мене Ирина многу ми се допаѓа :))) Ама пристрасна сум, зашто така се викам јас user posted image

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот Zoja)
Непосредна врска до пораките: 590
   RE: Најубави имиња
29.11.2012 21:44:01   
Simona_k
MASKO: VALENTINO- I TAKA BIDNA user posted image
ZA ZENSKO-JANA...AMA POSTO PAK E user posted image OVOJ PAT OSTAVAM NA TATE TOJ DA ODLUCI PA KE VI NAPISAM user posted image

(Одговор на членот Iva)
Непосредна врска до пораките: 591
   RE: Најубави имиња
30.11.2012 12:17:44   
Kori
Fala zenski izgleda taka ke bide, a so toa sto prvata mi e Andrea i Irina si odgovaraat neli????user posted image

(Одговор на членот Simona_k)
Непосредна врска до пораките: 592
   RE: Најубави имиња
30.11.2012 13:43:47   
zzaa
zensko EVA-i taka bidna,taka se vika kerka mi a masko LEO ILI LEON

(Одговор на членот Kori)
Непосредна врска до пораките: 593
   RE: Најубави имиња
30.11.2012 20:43:51   
KALA84
Koga bev bremena samo edno ime mi se vrteshe vo glava, znaev shto sakam, bez dvoumenje, normalno ja imav podrshkata od mm i kumovite, taka sega nasheto sinche se vika Markijanuser posted image

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 594
   RE: Најубави имиња
1.12.2012 16:54:13   
padme
Eve i jas da vi se priklucam i ovde nie imame dve iminja mm saka Anika a jas Sofia ama bez j sakam pa ke vidime cie ime ke pobedi user posted image user posted image

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 595
   RE: Најубави имиња
1.12.2012 17:01:19   
Mihaela 2010
mene mn mi se dopaga Melek,vo prevod angel,mislam deka e muslimansko ne sum sigurna

(Одговор на членот padme)
Непосредна врска до пораките: 596
   RE: Најубави имиња
1.12.2012 22:40:07   
Нивеа
Ах колку ми се свиѓа името Лана за женско, а за машко најмногу ми се свиѓа Андреј

_____________________________

Do not go where the path may lead; go instead where there is no path and leave a trail.

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 597
   RE: Најубави имиња
1.12.2012 23:29:11   
Maria
Моето помало синче се вика Андреј и мене многу ми се допагаше, а на мм,не баш,тој сакаше Филип,но на крај попушти и излезе по мое.user posted image user posted image user posted image
А ако еден ден имам ќерка незнам за кое име би се одлучила има еден куп што ми се допаѓаат :Михаела,Ива,Јана,Лина,да и Аника е многу убаво именце,а за машки и не размислувам user posted image редно е после две машки да имам девојче,нели?user posted image Ах фантазии...што би се рекло : Нероден Петко капа му кројам user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот Нивеа)
Непосредна врска до пораките: 598
   RE: Најубави имиња
2.12.2012 3:38:31   
Ummu_Ajna
da imeto melek e muslimansko. sto vo prevod znaci Angel. isto taka i sara e muslimansko ime
taa biila zenata na abraham ili kaj nas ibrahim. i melek i sara kaj nas vo kuranot se spomnuvaat ima ime i marija isto muslimansko e. moze ke vi bide malce cudno taa bila zena na prorokot muhammed. isto taka i daniel e muslimansko ime i toj bil nas prorok.

(Одговор на членот Нивеа)
Непосредна врска до пораките: 599
   RE: Најубави имиња
3.12.2012 15:49:12   
Фиданче
I jas mislam deka Sofia e poubavo :) i mene mi e na spisokot. Jas i mm pak nemame favorit ni dvajcata, napravivme eden spisok , jas skrtni, toj skrtni user posted image i sega mi vika nov spisok ke pravime . Kojznae koga ke odbereme, koga ke se rodi user posted image . Pozdrav !!!

(Одговор на членот padme)
Непосредна врска до пораките: 600
Страница:   <<   < Претходна страница  22 23 [24] 25 26   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  22 23 [24] 25 26   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Цуцла.
пеперутка16

До кога вашето дете имало цуцла?