|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Секундарен стерилитет
13.4.2009 22:56:45   
Еца
Ако жената по една претходна бременост не може да остане повторно трудна, тоа се нарекува секундарен стерилитет. Знам многу  жени,а еве и тука на форумот веќе две Палешка и Марта (поздрав за нив) кои не можат да останат трудни и покрај тоа што веќе имаат родено.
Ме интересира дали имате превземено нешто околу тоа, испитувања,итн...или едноставно мислите дека е нешто моментално и дека бременоста ќе си дојде сама по себе...


_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Секундарен стерилитет
14.4.2009 8:08:49   
mila
Ne znam dali pripagam vo ovaa grupa, bidejki jas nemam rodeno, mislam na poragaj mi umre bebetouser posted image user posted image user posted image i od togas veke 4 godini nie se trudime no nikako povtorno da zabremenam.Pravevme ispituvanja i se e vo red so mene i mazot mi, samo sto jas imam polipi na jajnicite, no ginekologot mi kazuva deka tie ne se nikakov problem za da zabremenam,ednas gi imam otstrnuvano, no ete pak mi se pojavija, pa ke moram pak na otstranuvanjeuser posted image

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Секундарен стерилитет
14.4.2009 14:09:30   
Палешка РР
Браво Елена за дијагнозата, не знаев ни сама...а тоа не ми го спомнал ниту доктор.


_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот mila)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Секундарен стерилитет
15.4.2009 10:40:02   
Marta
Pa jas i maz mi gi napravivme site neophodni ispituvanja za pocetok i se e vo red i so dvajcata,ke porabotime uste malku pa ako ne odime pak da vidime vo sto e problemot.Inaku i jas znam dosta zeni koi veke rodile a sega ne mozat da ostanat trudni povtorno, kojznae vo sto e problemot?user posted image

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Секундарен стерилитет
12.5.2009 20:41:03   
Marta
Eve me pak tuka,na istata tema,i po tri godini upornost,nie ne mozeme da dobieme vtoro detenceuser posted image ama ne se otkazuvameuser posted image

(Одговор на членот Marta)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Секундарен стерилитет
12.5.2009 21:04:56   
Еца
Марта нема откажување,и Палешка се вбројуваше тука, па сега е наша слатка user posted image
user posted image user posted image user posted image


_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот Marta)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Секундарен стерилитет
2.6.2009 11:58:26   
none
zdr na site eve veke pijam komifen i da vidime sto ke se sluci user posted image pozdrav so nades deka przo ke dojde do bremenost

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Секундарен стерилитет
13.8.2011 13:55:05   
Olivia
ИЗВОРНА ПОРАКА: galea

Здраво на сите .Јас сум нова и би сакалла најпрво да ве поздравам сите и да ви посакам пријатни мигови.Би сакала да разговараме на темата Секундарна неплодност односно ги поканувам сите оние кои имаат поблеми со зачнување на дете по втор пат да ги споделат своите искуства(проблеми,причини,успешни третмани итн)за да можеме сите заедно да си помогнеме едни на други!

Секоја седма двојка во земјава не може да има деца, а веќе од следната деценија проблем со стерилитетот ќе има секоја трета. Загрижувачката брачна неплодност, според гинеколозите, е последица на стресниот и нередовен живот на младите, на цигарите и на алкохолот. Медицинските причини, пак, за неплодност се инфекциите што многу лесно се пренесуваат, како и анатомските промени на гениталиите и хормонските нарушувања. - Ваквата појава во последниве неколку години има загрижувачка тенденција на пораст. Речиси секоја трета брачна двојка што доаѓа на преглед кај мене се обидува да добие деца - вели Гордана Марковска, гинеколог. На жените што мајчинството го одолжувале поради економски причини и кариера, а се во поодминати години, во голем процент им е намалена можноста да станат мајки. Со 27 години се намалува моќта на жената да забремени, по 35 година можноста да се зачне плод е речиси преполовена, а на 40 години шансите се намалуваат уште за дваесет проценти.
Во последно време, според лекарите, е зголемен и машкиот стерилитет. Дури кај 45 проценти од двојките што не можат да добијат деца причината е машката неплодност.
Гинеколозите објаснуваат дека постојат женски, машки и мешовит тип неплодност. Доколку жената никогаш не забременила се работи за првичен стерилитет, но доколку во минатото била трудна, без разлика кој бил резултатот тогаш станува збор за второстепен стерилитет.


_____________________________

"Trust takes years to build , only seconds to break , and forever to repair"

(Одговор на членот none)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Секундарен стерилитет
15.8.2011 13:37:23   
galea
Уште еднаш здраво на сите!Би сакала да ве прашам дали некој до сега одел на инсеминација за второ дете и дали било успешно?Какво искуство сте имале во Плодност-др.Таше?

(Одговор на членот Olivia)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Секундарен стерилитет
15.8.2011 20:34:21   
sladjana ms
ИЗВОРНА ПОРАКА: galea

Уште еднаш здраво на сите!Би сакала да ве прашам дали некој до сега одел на инсеминација за второ дете и дали било успешно?Какво искуство сте имале во Плодност-др.Таше?


Galea na moja preporaka moja prijatelka otide na inseminacija za vtoro dete bidejki eve veke 8 godini nemoze da ostane bremena.Dr. i konstatira deka matkata ne i bila spustena  posle prvata bremenost i pravese prva inseminacija na priroden ciklus i ne bese uspesna.Sega ke pravi i laparaskopija za da se vidi dali ima i drugi problemi pa se nadeva na uspeh.E sega neznam dali kaj tebe se e vo red i pokraj toa sto imas veke edno dete,a za iskustvata kaj dr.Tase ke ti kaze nekoja od rr-akive.Pozz

(Одговор на членот galea)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Секундарен стерилитет
16.8.2011 12:31:41   
Anonimen
zdravo kaj nas i so prvata bremenost beshe teshko zachnuvanjeto ostanav bremena vednash posle HSG .sega veke 4 godini se obiduvame ama amauser posted image nema .ispiv mnogu klomifen napraviv pak hsg gi minavme site testov za sterilitet osven izvijugani kanali nema druga losha dijagnoza .i jas se otkazuvam jas sum veke majka i neka dava bog tamu kaj shto nema ni edno detence a od lechenje babi chekalni i privatni ordinacii mi e dosta.nie si go imae nasheto soncence neka ni e ziva i zdrava .pozdrav

(Одговор на членот sladjana ms)
  Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Секундарен стерилитет
16.9.2011 15:45:11   
milasteve
zdravo devojki.vo brak sum 4 god i nemozam da zabremenam.pred 3 godini imav spontan abortusi ottogas nemozam da zabremenam.Posle spontaniot pravev hsg,brisevi se e i sesto,se e ok.Pred pola godina pravev i laparaskopija i toa  e vo red,maz mi pravi veke nekolku pati spermogram i toa  e super.Sega ovoj mesec cekam da dobijam pa ke is[pituvam hormoni uste toa ostana.Dr vikaat deka se  e vo red nema nikakov problem,pa zs togas nemozam da zabremenam nikako da vidam user posted image crti aman veke,dajte mi srcki nekoj sovet ....kiss do siteuser posted image

< Поракaта ја уредил milasteve -- 16.9.2011 15:48:06 >

(Одговор на членот Anonimen)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Секундарен стерилитет
17.9.2011 12:50:23   
pozitive
zdravo devojki.vo brak sum 4 god i nemozam da zabremenam.pred 3 godini imav spontan abortusi ottogas nemozam da zabremenam.Posle spontaniot pravev hsg,brisevi se e i sesto,se e ok.Pred pola godina pravev i laparaskopija i toa  e vo red,maz mi pravi veke nekolku pati spermogram i toa  e super.Sega ovoj mesec cekam da dobijam pa ke is[pituvam hormoni uste toa ostana.Dr vikaat deka se  e vo red nema nikakov problem,pa zs togas nemozam da zabremenam nikako da vidam crti aman veke,dajte mi srcki nekoj sovet ....kiss do site

< Поракaта ја уредил milasteve -- 16.9.2011 15:48:06 >
milasteve i jas sum kako tebe sao sto mojata prikazna e vakva:
bo brak sum 5 g na pocetokot ne bev spremna odma da zabremenam posto imav 23 i sakav da odmoram od tie obrski sepak mi se setkase uste lani vo septemvri ostanav i toa na prv pat otkako merev t no nesrekno se pustiv i ottogas pijav pregnaker i pravev pauza od 6 meseci na istava tema da se nadovrzam imam drugarka koja isto taka ostana i se pusti i drugiot mesec pak ostana i toa narocno pravela na plodni denovi i ene sega ima since zivo i zdravo zatoa ne se optovaruvam so lekari i trista gluposti ednostavno meram t pijam folna i b6 i c vitamin i ako se fati arno ako ne si velam drugiot mesec user posted image i tebe i na site ostanati na forumov im drzam srekas se ke si dojdi i ne gubete nadez site zaedno da si gi docekame user posted image sto e mozno pobrzo.jas uste ovaa god ke odam na priroden pat pa ke vidime sto ke bidi poz do site sto cekaat ovoj mesec da ne im dojdi...user posted image user posted image

_____________________________

veruvaj i samo veruvaj vo cuda

(Одговор на членот milasteve)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Секундарен стерилитет
17.9.2011 16:50:49   
milasteve
se nadevam mila i jas na cudouser posted image

(Одговор на членот pozitive)
Непосредна врска до пораките: 14
Страница:   [1]
Страница: [1]
Оди на:


Анкета

Dali?
Jana9

Dali salatata e sostaven del od vasiot obrok?

Da (80%)

Ne (0%)

Ponekogas (20%)


Број на сите гласови: 5

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!