|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  3 4 [5] 6 7   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Вештачко оплодување
15.7.2009 19:35:19   
stefi
Vo rok od tri godini smeniv cetvorica ginikolozi koi se germanci i site mi velat so vas e se vo red gospogo i nisto ponataka.I se slucuva se sto se slucuva i samo jas si gi trpam posledicite.

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 101
   RE: Вештачко оплодување
15.7.2009 19:41:45   
Еца
Е Стефи, ќе се потрудам малку повеќе да се информирам околу ова што го имаш напишано, па ке ти јавам што сум дознала.Дали  како што вели твојот гин.дека никој не може да знае каква ќе биде следната бременост или сепак постои и друг начин да се зачува плодот и да не дојде до спонтан.user posted image

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот stefi)
Непосредна врска до пораките: 102
   RE: Вештачко оплодување
16.7.2009 14:41:30   
dani85
mnogu e zalosnio koga odis na doktor zaradi nekoja pricina i doktorot ti vika deka se e vo red. jas pred skoro 5 meseci se prefrliv kaj drug doktor (maz prethodno bev kaj zena neli zensko e poveke ke te razbere no ispadna obratno) koj mi objasni se sto ne mi bese jasno i sega za sega sum zadovolna od nego

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 103
   RE: Вештачко оплодување
21.7.2009 14:22:34   
mer4e
user posted image zdravo na site jas sum nova na forumof citav i mnogu mi pomognavte nova sum i vo Sistina i rezultatite ne se dobri i izgleda ke odime na vestacko oploduvajne .Jas sum od prilep i ako ima nekoj da mi pisi kako ke odi postapkata mislam za patuvajneto za inekciite i dali sigurno uste rabotat so fondot i sto se e potrebno od dokumenti .odnapred da vi se zablagodaram i da ve pozdravam site

(Одговор на членот dani85)
Непосредна врска до пораките: 104
   RE: Вештачко оплодување
21.7.2009 14:26:48   
mami
ИЗВОРНА ПОРАКА: kiki


Се лечам  во Мала Богородица - "Систина" кај Др. Лазаревски веќе подолго време и тоа приватно и имам правено неколку пати IVF. Едно инвитро е околу 120.000 денари а преку фондот за здравство само 6.000 денари. Пред нова година склучија договор со сите приватни гинеколошки ординации кои прават вештачко оплодување и секоја пациентка има право на три вештачки оплодувања.


мерче јас мислам дека не би требала да патуваш барем два дена додека се стабилизираш после оплодувањето, а ова што е цитирано е во истава тема само на првата страница..се надевам ке успееш и ке не израдуваш со малечкоuser posted image во најскоро време

(Одговор на членот kiki)
Непосредна врска до пораките: 105
   RE: Вештачко оплодување
21.7.2009 14:53:30   
Палешка РР
Мерче и јас сум од Прилеп, ти посакувам се најубаво и што поскоро да бидеш наша следна трудница. user posted image  user posted image  user posted image  

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 106
   RE: Вештачко оплодување
21.7.2009 18:42:35   
mer4e
ви благодарам и на двете и баш ми е мило што станав дел од овој форум и од ова семејство ...а за се ново ке ве известувам...поздрав се читаме

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 107
   RE: Вештачко оплодување
22.7.2009 10:27:16   
mecana
zdravo na site!

ovaa poraka e merce i za site koi ke pocnat so ivf, inekciite moze da se primaat sekoj den ili vo 15h ili 20h, moze da gi primate vo klinikata kade ke go pravite ivf ili vo nekoja druga ambulanta koja vi e poblisku,zavisni od terapijata ke vi giu dadat inekciite. ne se bolni kako inekcii no moj sovet za da ne vi se napravat modrinki na racete pobarajte da ve bockaat vo stomakot, tamu ic ne boli, ako nesto drugo ve interesira slobodno pisete jas znam kako e koga nesto neznaes i poveke si isplasen od zenite koi veke pominale niz toa zatoa prasuvajtre za se, jas ne prasuvava i bev mnogu isplasena pa mozebi i zatoa prvoto ivf ne bese uspesno, ama zatoa pravime sega vo septemvri vtoro ivf.

(Одговор на членот mer4e)
Непосредна врска до пораките: 108
   RE: Вештачко оплодување
22.7.2009 11:59:31   
mer4e
zrd mecana procitav deka odis vo remedika i kako e tamu na privatno ili preku fondot ako odis preku fondot pisimi sto dokumenti treba ...i kako me seti deka sum isplasena no zaedno ke pominime niz se i tebe mnogu sreka naredniot pat sega imas podrska plus...pozzuser posted image

(Одговор на членот mecana)
Непосредна врска до пораките: 109
   RE: Вештачко оплодување
22.7.2009 12:41:49   
mecana
jas bev preku fondot , koga ke se javis vo remedika ke te povrzat so dr.ana ona gi sprema site dokumenti sto vi se potrebni, znaci delumno ti ne se zamaras so nisto, nema ziro smetki i takvi slicni maltretiranja( megu drugoto ona gi popolnuva dokumentite) ke ti dadat lista sto treba da ispatas ( krv, hormonski status, spermogram so spermokultura, sedimentacija, krvna grupa fotokopija od dvata partnera i uste nesto, ) seto toa mozes da si go napravis tamu ili kaj  maticniot lekar so kartonce kade tebe ti odgovara. nisto ne plakas se do denot na vadenje na jajce kletkite , jas za inekciite i za ivf se na se plativ vo remedika 18000 denari ili 300 evra, a ispituvanjata si gi napraviv  vo klinika i me cinea okolu 3-4000 denari moze i pomalku. spermogramot so sprermokulturata ja pravese soprugot vo remedika i oni taka nalagaat ama e okolu 2400 denari. na tret den od menstruacija ti vadat tamu krv za hormon i toa se plaka 700 denari, se drugo (pregledite na eho oddeka te sledat koga ke pocnes so inekciite ne se naplaka) se sto te interesira prasaj  i opustise. najdobra preporaka pred invitro e da odis na masazi ili na akupuntura posto toa najmnogu pomaga. timot vo remedika e prekrasen  i jas zatoa pocnuvam so masazi i odam pak tamu.
pozdrav i so srekauser posted image user posted image za seuser posted image

(Одговор на членот mer4e)
Непосредна врска до пораките: 110
   RE: Вештачко оплодување
7.9.2009 15:20:54   
Bogdancanka
zdr sakam da prasam ako moze nekoj da mi odgovori za invitro preku fondot kolku vreme se ceka i dali moze nekoi ispituvajna da se pravat na drugo mesto ili samo vo klinikata kaj ke se pravi invitrotouser posted image

(Одговор на членот mecana)
Непосредна врска до пораките: 111
   RE: Вештачко оплодување
7.9.2009 15:28:08   
Bogdancanka
isto taka baram mislejne koja e podobra bolnica sistina ili remedika odnaped blagodaramuser posted image user posted image

(Одговор на членот Bogdancanka)
Непосредна врска до пораките: 112
   RE: Вештачко оплодување
30.9.2009 14:48:21   
Anonimen
da vi kazam jas od prva i bidna deka mene pa vi posakuvam golem uspeh na site sto mislite da odite na vestacko pozdrav mirinda

(Одговор на членот kiki)
  Непосредна врска до пораките: 113
   RE: Вештачко оплодување
30.9.2009 14:52:59   
миринда
da vi kazam jas vo sistina go pravev kaj dr.lazarevski i se izleze kako sto treba i mnogu sum zadovolna,asite drugi ispituvanja sto se potrebni si gi napraviv kaj mojot maticen

(Одговор на членот stefi)
Непосредна врска до пораките: 114
   RE: Вештачко оплодување
30.9.2009 14:57:54   
Bogdancanka
баш ми е мило се радувам за секое успешно инвитро се надевам и кај нас ке биде,зашто еве веке подолго време размислуваме со мм,а веке имам поминато 3 пати неуспешно инвитро во Белград али сепак позитивно ке се надевам дека и кај мене ке биде.

(Одговор на членот миринда)
Непосредна врска до пораките: 115
   RE: Вештачко оплодување
30.9.2009 15:13:05   
миринда
da vi kazam dr.lazarevski e mnogu temelen i gi bara site ispituvanja i kaj dvajcata,(hormonski genetski,spermogrami kanali,itn) pa posle toa odlucuva dali ste za invitro i do nekoja granica vi garantira za uspesnosta. kaj mene se se iskomplicira i cista se pojavi za vreme na terapijata pa izleze na kraj uspesno

(Одговор на членот Bogdancanka)
Непосредна врска до пораките: 116
   RE: Вештачко оплодување
30.9.2009 15:27:05   
Bogdancanka
user posted image user posted image user posted image user posted image супер уште еднаш да те поз и да ти кажам колку ми е мило за тебе user posted image user posted image user posted image и јас поцнав сега со прегледи повторни подготовки па ке идеме до ск и ке видиме како што,зашто да бидам искрена во 2004 кога бев на инвитро беше големо разочарување за мене зашто и некои ја искористија нашата неинформираност(зборам за првите обиди кога идев на инвитро)сега е подруго имам доста информации благодарение на пп и на многу други

(Одговор на членот миринда)
Непосредна врска до пораките: 117
   RE: Вештачко оплодување
19.11.2009 11:54:53   
mother 29
Основните етапи во лабораториската ИВФ програма можат да се поделат во:
  • вадење на јајце клетките од аспиратот
  • идентификација и класификација на ооцитите
  • анализа на семето и одбирање на методата која е потребна за негова обработка ( “ swim up “ , Перцолл )
  • одбирање на најпогододната метода на асистирана репродукција за секој брачен пар ( ИВФ, ИЦСИ, МИКРОДРОП ) и нивна стручна изведба.
  • утврдување на успешноста на фертилизацијата
  • анализа на зачетокот
  • можност за временско одредување на ембрио - трансферот за време од 48 - 72 часа ( после аспирација ) со помош на хранлив медиум за физиолошко одржување на зачетокот
  • ембрио - трансфер , пренос на зачетокот
  • основа за замрзнување на семето и зачетокт , како и нивна примена
  • лабораториска обработка на семето добина со МЕСА , ТЕСА или ПЕС , како и примена на ИЦСИ методи како единствена метода која одговара.
ВОНТЕЛЕСНО ОПЛОДУВАЊЕ - ИН ВИТРО ФЕРТИЛИЗАЦИЈА (ИВФ)
Тоа е темелна метода на потпомогнато оплодување и репродукција на човекот. Со оваа метода се заобиколуваат јајоводите бидејќи гаметите се спојуваат надвор од телото.
Најчести индикации за ИВФ се :
  • тешко оштетени јајоводи ( или не постојат )
  • суфертилно семе - неплодно семе
  • ендометриоза
  • имунолошка неплодност
  • неуспешна АИД
  • неразрешена неплодност - идиопатска
  • комбинирани причини

Таа метода има неколку етапи. Некои од нив се опишани порано.
  • припрема и обработка на пациентите
  • индукција на овулација
  • контрола на растот на повеќе фоликули
  • аспирација на зрелите јајце клетки
  • припрема на зрелите јајце клетки и семето во лабораторија
  • оплодување и контрола на зачетокот
  • пренос на зачетокот ЕТ
  • контрола на функцијата и помош на жолотото тело

Контраиндикации се возраста на жената , ХИВ позитивни , болести кои ја контраиндицираат бременоста.

(Одговор на членот Bogdancanka)
Непосредна врска до пораките: 118
   RE: Вештачко оплодување
19.11.2009 13:20:09   
mother 29
 Ризици и компликации од IVF постапките
 
Комликациите кај овие постапки се ретки, често незабележителни. Сепак треба да се кажат.
а) Компликации после трансвагиналната УЗВ аспирација на јајце клетките:
  • крварење од вагина
  • интраперитонеално крварење ( во абдоминалната празнина )
  • неуспешна аспирација
  • воспаление на
  • повреда на

б) Несакани дејства на индукторите на овулација и ИВФ постапката:
  • нуспојави од лековите
  • синдром на хиперстимулација на јајници
  • повеќе плодна бременост
  • хетеротопична бременост
  • molla hydaitosa
  • покачени вредности на липопротеини

Во последно време се појавија извештаи за можната поврзаност на тумори ( бенигни и малигни ) на јајници и лечење на неплодност со индукција на овулација. Сите досегашни студии и контролирани истражувања, утврдија дека тој ризик не е покачен.
в) Хиперстимулација:
Тое е комликација на индукција на овулација со ХМГ која може да биде со озбилни последици. Во зависност од степенот на изразеност се јавува кај 2 - 10 %. Се јавува 5 - 10 ден после ХЦГ инекцијата или висока вредност на естрадиол во крвта. Може да е лесна
( јајниците се зголемени до 5 цм во дијаметар ), средно тешка ( 5 - 10 цм ) и тешка ( поголеми од 10 цм во дијаметар ). Неразјаснатиот патофизиолошки механизам доведува до асцит, хидроторакс, хемоконцентрација, дисбаланс на електролитите и намалена функција на виталните органи.
ПОВИСОК РИЗИК ЗА ХИПЕРСТИМУЛАЦИЈА
  • жени со хиперандрогенизам (Sy PCO) - високи андрогени
  • брз пораст на вредноста на Е2 во крвта
  • Е2 во крвта поголем од 5000 пг/мл
  • повеќе од 15 фоликули ( голем број помали од 9мм во дијаметар )
  • хиперстимулација во анамнезата.

ПРЕВЕНЦИЈА ОД ХИПЕРСТИМУЛАЦИЈА:
  • ниски дози на ФСХ во индукција на овулација
  • внимателен тиминг на овулација
  • одложено давање на ХЦГ
  • намалена доза на ХЦГ
  • продолжено давање на аналог Гн - РХ
  • редукција на бројот на фоликули - преовулациска пункција
  • давање на албумини во инфузија после аспирација
  • да не се повторува ХЦГ во фаза на жолто тело

ЛЕЧЕЊЕ - зависно од степенот и лабораториските наоди:
  • мирување
  • давање на плазма експандери ( високо молекуларна течност )
  • давање на албумини
  • пратење на диурезата
  • поретко евакуација на асцитот, хидротораксот
  • балансирање на електролитите и факторите на коагулација.

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 119
   RE: Вештачко оплодување
11.1.2010 0:58:56   
Еца
После ембриотрансферот грицкајте многу суво и коштуњасто овошје (суви сливи, суви кајсии, суви смокви, ореви, лешници, бадеми...), треба да се јаде многу урда, морска храна, пилешка супа и да се пијат многу течности (најмногу вода) до 2 литри на ден.




_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 120
   RE: Вештачко оплодување
11.1.2010 9:55:58   
arh_diz
Treba da se izbegnuva krevanje na tesko , pienje na kafe i pijaloci koi sodrzat kofein , alhohol , pusenje .

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 121
   RE: Вештачко оплодување
17.1.2010 0:25:38   
Vikica 81
Eca nova sum na forumov pa bi sakala da te prasam ako znaes, ili ako znae nekoja druga devojka da mi od govori. Pred edna nedela mi e napraven embriotransferot, denes bev na kontrola dr. ne mi kaza nisto, rece rano e uste, samo primiv inekcija progesteron  i mi zakaza za povtorna kontrola vo cetvrtok. E sega me interesira koga najrano mozam da pravam test doma, zatoa sto neizvesnosta ubiva, i dali moze na eho da se vidi dali ke dobijam m. Malku e nelogicno vtorovo prasanje mislev da prasam ako ehoto pokazuva deka ke dobijam ciklus, togas ne bi ja primila inekcijata??? Itreba li da me plasi sto povremeno imam slabi grcevi vo dolniot del na stomakot iako oficijalno od denes mi kasni? Ve molam ako znaete bilo sto, pisete mi

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 122
   RE: Вештачко оплодување
17.1.2010 10:37:38   
arh_diz
Vikica 81 немам искуство со инвитро. Но доколку ти касни можеш да направиш тест доколку си бремена тестот ке покаже.И на ехо исто можат да видат дали си бремена или не односно дали ке добиеш или не . Или направи си тест преку крв .Ти посакувам многу срека

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот Vikica 81)
Непосредна врска до пораките: 123
   RE: Вештачко оплодување
17.1.2010 12:39:06   
LoliPop^
..zdravo na site chlenovi na ovoj forum... imam 16 godini,i seushte nemam menstruacija... pijam edni apchinja Jasmin,vekje pola godina ... toa mi e nekoja bolest,neznam kako se vikashe,vo makedonija ima nekolku takvi sluchaevi kako mojot... sakav da prasham,dali ima shansi,so veshtachko oploduvanje da stanam majka nekogash?? :) chekam vash odgovor ... a za onie shto znaat podetalno,ve molam pishete mi privatna poraka... tnx narode :*

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 124
   RE: Вештачко оплодување
17.1.2010 12:42:37   
Еца
Лoлипоп ајде те молам провери точно како ти се вика болеста и сите ние ќе се потрудиме да најдеме одговор на твоето прашање. Тоа што во Мак. е ретка болест, можеби некаде на друго место не е. Верувај не си сама, затоа те чекаме со одговорuser posted image

< Поракaта ја уредил Еца -- 17.1.2010 21:17:58 >


_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот LoliPop^)
Непосредна врска до пораките: 125
Страница:   <<   < Претходна страница  3 4 [5] 6 7   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  3 4 [5] 6 7   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Бременост.
пеперутка16

Кој дел од бременоста најмногу ви се допадна или најлесно?