|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  2 3 [4] 5 6   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Вештачко оплодување
6.7.2009 19:39:40   
mami
user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image па тоа е супер вест цаци8user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image нека е живо и здраво па колку сака нека се....леле баш ме израдува..уште еднаш енергијата на рр победува....супер за новата user posted image на форумот..ајде сега трк да се запишеш во списокот на трудници, па кога да чекаме user posted image . а па имаш сега еден куп теми каде треба да напишеш по нештоuser posted image user posted image user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот caci8)
Непосредна врска до пораките: 76
   RE: Вештачко оплодување
6.7.2009 20:01:57   
Палешка РР
Јупиииииии, уште една трудницаuser posted image user posted image user posted image user posted image user posted image , се множимеееее...Ај сега некој нека каже дека не шириме позитивна енергија преку етерот user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image .
Цаци, со живот нека е, или нека се, ма колку да се, па ајде, ред е да добиеме и близнаци на рингераја.
Школски девет месециuser posted image , уредна бременостuser posted image и здраво бебче/иња user posted image  user posted image ти посакувам user posted image  user posted image  user posted image

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 77
   RE: Вештачко оплодување
6.7.2009 21:05:26   
Еца
user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image Цаци мила, па толку ме израдуваuser posted image user posted image user posted image user posted image user posted image Толку сум срќна што после 6 години упорност, конечно мир во срцето, а таа радост ете ја делиш со сите нас и затоа е уште поголема.user posted image Те чекам да не дружиш почестоuser posted image

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 78
   RE: Вештачко оплодување
7.7.2009 12:17:28   
caci8
hej decki dave prasam kako se kacuna kolku vreme si trudna znajete kolku mi olkna na dusa sto mozam  da se pisuvam so vas i naci jas nemam mnogu iskustvo za ovije raboti  me interesira zosto na kiki ni vati ivf mnogu mije maka koga procitav i mnogu mije tesko da privatam deka ne i vati svarno ako znaje nekoj stoje problem neka mi kaze  znajete jas pret ivf bev vo veles vo crkva sveti dimitrija tamu ima edno mnogu ubavo mesto koi idat za deca jas bev tamo pret da pravam ivf ima edna golema karpa i golema voda koj tece od karpa pa moras da skrsis kamence od karpa i dago nosis  40dena pa da spletis pletenka ot vuna crven i bela i vo krpce kego sasijes i vo pletenka ke go sasijes i kamenot i kego nosis na polovina  kego vadis samo koga se bajnas posle 40dena kego stavis odozdola na lezaj ispraveno jas mislam deka i ot toa mise vati  mestoto se vika crn kamen  vo veles prvo se ide vo crkva pa na toa mesto se nadevam deka ke pomognam na nekogo so ova mada mislam na mene deka mi pomognauser posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 79
   RE: Вештачко оплодување
7.7.2009 12:38:04   
mami
мила наша новаuser posted image кога имаш закажано преглед на гинеколог? тој најубаво ке ти каже која недела си според тоа колкаво е бебенцето во тебе...
а за ова со каменот и плетенката, можно е, не велам не,, можеби ке помогне некому...

(Одговор на членот caci8)
Непосредна врска до пораките: 80
   RE: Вештачко оплодување
7.7.2009 12:42:43   
mis.
цаци8за оваа веќе има негаде низ форумот пишувано номислам дека некој спомена дека е во свети николе.ке најдам каде е и ќе поставам линк


(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 81
   RE: Вештачко оплодување
7.7.2009 12:46:57   
mis.
еве тука пишува нешто дали е исто не знам
http://www.ringeraja.mk/forum/%D0%93%D0%BE%D0%B2%D0%B5%D0%B4%D0%B0%D1%80%D0%BE%D0%B2_%D0%BA%D0%B0%D0%BC%D0%B5%D0%BD/m_4999/tm.htm

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 82
   RE: Вештачко оплодување
12.7.2009 9:52:51   
Палешка РР
Овде е прикажан и сликовито опишан прогресот на јајце клетката, односно нејзината фоликуларна и лутеална фаза при постапка на ин-витро фертилизација.

http://www.fertilitylifelines.com/fertilitytreatments/assistedreproductivetechnologies.jsp

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 83
   RE: Вештачко оплодување
12.7.2009 14:58:30   
denicka
odlicno klipce Paleska, fala ti! user posted image  user posted image  user posted image  user posted image  user posted image  user posted image

_____________________________

Bless and you will be blessed!

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 84
   RE: Вештачко оплодување
13.7.2009 15:50:20   
mecana
Zdravo na site,
Prvpat sum na ovoj forum i se nadevam deka i mene ke me prifatite za prijatel.
Jas sum 6 godini vo bark i nemam deca, se e vored i sodvajcata i pak nemame,zatoa se resivme za invitro koe go napravivme vo remedikai koe za zal nebese uspesno, sakam na site da vi kazam deka ne treba otkazuvanje , i site da probame da bideme po ispolnete so ljubov i pozitivna energija.
dokolku me prifatite za prijatel mozebi ke mozam nekomu da pomognam okolu nekoe prasanje za invitroto, a i nekoj mozebi da mi pomegne na mene poradi toa sto ke probam pak.user posted image

(Одговор на членот denicka)
Непосредна врска до пораките: 85
   RE: Вештачко оплодување
13.7.2009 15:53:41   
Еца
Мецана па што ти пага напаметuser posted image Па затоа е форумот, сите се добредојдени, секој нов член е радост за насuser posted image user posted image user posted image Тоа значи совет плус, искуство плус, пријател плус.user posted image Овде сме да со помагаме и поттикнуваме да бидеме истрајни и упорни во нашата борба, било тоа бебе, или нешто сосема друго.Така да, те чекаме на почесто дружење на РРuser posted image user posted image user posted image

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот mecana)
Непосредна врска до пораките: 86
   RE: Вештачко оплодување
14.7.2009 18:22:59   
dani85
mnogu se raduvam koga ke slusnam deka nekoja ocekuva bebe. toa sto go pisa caci8 e vistina. inaku jas sum od veles i za crn kamen toa sto go zboruva narodot e vistina. ne samo sto pomaga za neplodnost tuku ubavo e koj moze da otide da go poseti i  zaradi zdravje. se nadevam deka i jas eden den ke ve izraduvam i ke bidam del na klubot mamicki na forumot

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 87
   RE: Вештачко оплодување
14.7.2009 18:32:28   
Еца
user posted image user posted image user posted image нормално дека ќе бидеш, тука фаќа мајата да знеш, бидејќи сета енергија се насочува кон мислата секоја да добие бебе и секоја да се впише во списокот на  трудници, а подоцна и во списокот на мамичкиuser posted image

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот dani85)
Непосредна врска до пораките: 88
   RE: Вештачко оплодување
15.7.2009 12:34:41   
Twins
   Mecana i da probas pak  imaj nadez , nikogas ne znaes koga ke  ti se nasmee srekata. Eve jas posle edna neuspesna inseminacija i  3 neuspesni obidi  cetvrtiot bese uspesen i sega imam dve zlatni devojcinja (twins) od 6,5 meseciuser posted image user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 89
   RE: Вештачко оплодување
15.7.2009 15:55:12   
mecana
znam deka ne treba otkazuvanje, i ne se otkazuvam sega vo septemvri [ak ke probam, blagodaram na site za podrskatauser posted image

(Одговор на членот Twins)
Непосредна врска до пораките: 90
   RE: Вештачко оплодување
15.7.2009 15:56:50   
mecana
ova mnogu znaci, i nema da se otkazuvam sega vo septemvri pak ke probam
nie zenite sme borbeni kako laviciteuser posted image user posted image

(Одговор на членот Twins)
Непосредна врска до пораките: 91
   RE: Вештачко оплодување
15.7.2009 15:58:52   
mami
така е мецана..мора да се бориме..а особено за нешто толку важно како децата, неможам ни да замислам колку ви е тешко на сите вас кои се обидувате да забремените но затоа ви ја испраќам сета моја енергија и желба што побргу да ги здогледате тие толку посакувани user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот mecana)
Непосредна врска до пораките: 92
   RE: Вештачко оплодување
15.7.2009 18:55:15   
stefi
Jas denes zboruvav so mojot ginekolog za vestacko oploduvanje bidejki imav tri neuspesni trudnoki od koi edna bese vanmatericna.Go prasav dali e posigurno sledniot pat toa da bide so vestacko oploduvanje bidejki ke bidam sigurna deka ke e vo matkata no toj mi rece deka i vo toa nema nekoja sigurnost t.e deka pak moze plodot da se otkaci.I sega neznam komu sto da veruvamuser posted image

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 93
   RE: Вештачко оплодување
15.7.2009 18:57:49   
Еца
Стефи а зошто трите бремености беа неуспешни? Ајде таа ванматерично ок, но претходните? Има уште некој проблем или...?user posted image

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот stefi)
Непосредна врска до пораките: 94
   RE: Вештачко оплодување
15.7.2009 19:05:26   
stefi
Nemam poim sto se slucuva.Prvata bremenost bese ok no dobiv infekcuja i mi pukna vodenjakot vo tretiot mesec a mi rekoa deka e nastinka.Vtorata bremenost me fatija bolki i ne ni znaev deka sum trudna otidov vo bolnica i mi rekoa deka nemozat da go najdat plodot i posle toa pocna hormonite da pagaat i toa bese znak deka e neuspesna trudnokata.I sega pred eden mesec bese poslednata koga mi kazaa deka e vanmatericna bremenost.Mu velam na ginekologot da napravam nekoe ekstra ispituvanje za sigurnost deka se e ok so mene a toj mi veli deka sto i da ispituvam nikoj nemoze da mi garantira kakva i kade ke bide slednata trudnoka i aj sega sto ponatakauser posted image

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 95
   RE: Вештачко оплодување
15.7.2009 19:11:02   
Еца
Стефи, тоа значи дека така требало да биде, ти немаш проблеми со стерилитет, неплодност, едноставно работите се случиле онака како што се случиле.Остави се тоа зад себе и препушти се на бракот, мажот, животот. Би можела само да бидеш попретпазлива кога ќе се посомневаш дека имаш симптоми на бременост, повеќе да одмараш, да не креваш тешко, да немаш стресови(барем првите 3 месеци додека плодот убаво се вгнези и почне да расте). Затоа дозволи си некое изненадување само за вас двајцата, уживајте, потсетете се на некои убави работи, и може многу брзо и нас ќе не потсетиш дека ти се случила најубават работа, а тоа дека си веќе нашаuser posted image .Ајде,можеме ние, го знам тоа!user posted image

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот stefi)
Непосредна врска до пораките: 96
   RE: Вештачко оплодување
15.7.2009 19:17:33   
stefi
Fala ti za ubavite zborovi i podrska.Znam jas i imam nadez deka se ke bide vo red no sepak sakav da ja dobijam podrskata i od doktort i se nadevav deka i samiot ke predlozi nekoe ekstra ispituvanje radi sigurnost da ne se sluci toa sto mi se sluci.No toj uporno me ubeduvase deka nikoj ne bi mozel da mi garantira kako ke se odviva mojata sledna bremenost dokolku do nea dojde i kade ke se vgnezdi jajce kletkata dali vo matkata ili nadvor od nea.A jas imam strav i nemam veke nervi i sili da pominuvam niz istite stresovi kako do sega.Mi ostanuva samo da se informiram sto da storam bidejki ovde kaj sto ziveam imam mislenje deka doktorite ne se pritresuvaat da napravat poveke testiranja posle dve tri neuspesni trudnoki.Mora covek sam da im gi postavuva prasanjata i predlozite.

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 97
   RE: Вештачко оплодување
15.7.2009 19:25:38   
Еца
Стефи, во тој случај, најдобро (доколку не си од Ск) да закажеш преглед во некоја од болниците во Ск.Мораш да добиеш и друго мислење.Еве само еден пример, една наша членка, неколку пати се пожали од гин.како и не е толкузадоволна од него, и по наша препорака и убедување, дошла во Ск,била во Ремедика, и направиле основни испитувања и веднаш и биле откриени мн. работи, кои сега ги лечи.Се надевам ќе се препознае самата во постот и ќе ти го напише своето искуство, бидејќи информацијата ми ја даде преку пп. Така да, времето оди, а ние немаме време за чекање, барем ова е во наши раце.Затоа ако нешто треба, ако нешто можеме да помогнеме ние тука од Скопје слободно обрати ни се, тука сме, во секое времеuser posted image

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот stefi)
Непосредна врска до пораките: 98
   RE: Вештачко оплодување
15.7.2009 19:30:04   
stefi
Problemot e sto jas ziveam vo Germanija i nemozam da odpatuvam za Makedonija koga sakam i kolku sakam da sedam.Inaku i jas sum od Skopje pa ne ke bese toa problem kaj da se odi samo da bev tamu sto za zal nesumuser posted image Zatoa i baram nekoi informacii sto ponataka za da znam i jas da gi nametnam na doktorot ovde a koga covek ne e informiran ne ke znae sto e ispravno i dali e se taka kako sto mi kazuva mojot ginekolog.

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 99
   RE: Вештачко оплодување
15.7.2009 19:32:32   
Еца
Тогаш дефинитивно промени го гинекологот, сигурно таму постои и поквалификуван кадар. Оди некаде на друг др.и чекаме да ни пишеш што си направила.user posted image

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот stefi)
Непосредна врска до пораките: 100
Страница:   <<   < Претходна страница  2 3 [4] 5 6   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  2 3 [4] 5 6   Следна страница >   >>
Оди на:


Анкета

Доење.
пеперутка16

Колку долго доеше?