|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  44 45 [46] 47 48   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Информации за остварување на правото за И...
20.8.2015 11:54:07   
mimidjon
Не баш со тие зборови дека се на групен одмор туку дека нема луге од комисијата поради годишните одмори и ке почнат со работа од 1 ви,ако сакаш пак јави се ти може нешто друго ке извлечеме.Јас навистина бев за глупост вратена но ете таква ми била среката или таков и бил денот.Можеби така требало да биде за понатаму добро да ни донесе user posted image а за микрогинонот мислам дека ке го испијам ова пакување ,ке почекаме да ни дојде и после циклус пак да почнеме ,но јас денес ке се слушнам со сестрата сепак она што ке каже тоа.Капина јас не ги почнав на своја рака апчињата туку сестрата ми кажа да ги пијам.

< Поракaта ја уредил mimidjon -- 20.8.2015 11:55:10 >

(Одговор на членот evoksi)
Непосредна врска до пораките: 1126
   RE: Информации за остварување на правото за И...
21.8.2015 18:54:04   
gina
LoveableMe so sreka sto pobrzo da ti stigne vaucerot te cekame so novostiuser posted image

(Одговор на членот mimidjon)
Непосредна врска до пораките: 1127
   RE: Информации за остварување на правото за И...
24.8.2015 8:37:20   
virgo
Zdravo devojki,
Ve molam za malku pomosh.
Odkoga matichniot elektronski ke go podnese baranjeto za BPO
SHTO POTOA?
Koga gi dostavuvate dokumentite?
Istiot den ili treba da gi chekam da mi se javat oni da mi kazat koga da imm gi dostavam dokumentite.
Poshto nemozam pochesto da ve sledam ve molam pishete mi vo poraka
Vi blagodaram!!!

_____________________________

Разочарувањето е само трновит пат до успехот и среќата!!!
Верувај во себе ТИ СИ ЕДИНСТВЕНА!!!

(Одговор на членот gina)
Непосредна врска до пораките: 1128
   RE: Информации за остварување на правото за И...
7.9.2015 9:50:34   
LoveableMe RR
"05.09.2015
Бесплатно ин витро и за трето и четврто дете

Во Владата веќе сме во длабоки анализи и мислам дека набргу ќе излеземе со нов предлог, а тоа е да им се помогне и на оние коишто сакаат да одат со ин витро на трето или четврто дете, најави денеска премиерот Никола Груевски.

- Како што знаете, досега беше дозволено поддршка на оние што сакаат второ и трето дете со ин витро. Сега Владата прави поддршка и за трето и четврто дете, се прават анализи да се ослободат од партиципација за сите, и за прво, второ, трето, четврто, таа партиципација изнесува 6.000 денари. Тоа е 20 отсто од вкупниот износ. На наредната владина седница треба да го дискутираме и да донесеме одлука по ова прашање. Но, мислам дека не постојат пречки. Досега инвестиравме околу 1,5 милион евра годишно за ин витро прво и второ дете, изјави Груевски орговорајќи на новинарски прашања при денешната посета на Младо Нагоричане.

Тој смета дека, според разговорите што ги имал со ФЗОМ и со министерот за здравство, постојат услови Владата да донесе одлука да се прошири опфатот и за трето и за четврто дете со ин витро и сите да се ослободат од партиципација."

Извор: Утрински весник

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот virgo)
Непосредна врска до пораките: 1129
   RE: Информации за остварување на правото за И...
7.9.2015 10:54:32   
kapina
A zosto da se dadat tie tri obidi kaj nekoj sto veke imaat deca treba da se dadat kaj nekoj sto se borat da odimat barem edno dete i sto se gi iskoristile tie tri obidi i ne se uspeale lesno e na tie sto veke imaat deca tesko e na nas sto nemame niedno sto vika edna koleska sto ima samo edno dete jas imam doma koj da mi vikne mamo

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 1130
   RE: Информации за остварување на правото за И...
7.9.2015 16:51:43   
kapina
Moze ke bidam oftopik neka mi oprostat moderatorite ama ova e cista glupost za treto i za cetvrto dete realno jas imam pravo na uste eden obid no sto iako ovoj pat ne uspeam zalno e ova za nas do 6 obidi davat vo hrvatska vo slovenija e neogranicen o pravoto na ivf kaj takvite kako mene aj za vtoro dete e vo red i toa i da odimam edno mozda ke odam i na vtoro ama za treto i cetvrto ova e cista glupost

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 1131
   RE: Информации за остварување на правото за И...
7.9.2015 17:20:44   
Hopeful RR
Мислам дека ова е супер иницијатива, затоа што некои едноставно сакаат да имаат повеќе деца и не е фер де се ограничат на две. Од друга страна, мислам дека бројот на ваучери по пар е се уште низок - три обиди се премалку, сите знаеме дека за успешно ивф треба повеќе од тоа. Така што, јас сум и за двете опции - и да се зголеми бројот на обиди, и да се одобрува за трето и четврто дете.

Од друга страна пак, доколку се стимулира трето и четврто дете, треба да се работи и на олеснувања на други нивоа - породилно отсуство, работно време, квалитет на градинки, но, тоа се други теми. Во секој случај, ми се допаѓа предлогот.

< Поракaта ја уредил Hopeful RR -- 7.9.2015 17:21:32 >


_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 1132
   RE: Информации за остварување на правото за И...
7.9.2015 18:04:35   
kapina
Treba da se dozvole prvo poveke obidi na tie sto nemaat voopsto oti tri se malku barem uste eden obid a posle da se razmisluva i za tie za treto i za cetvrto dete jas sega moze pak ke bidam oftopik no imase slucaj kade sto poradi nevnimanie na lekarite lugeto gi iskoristija trite obidi i ne uspeaa ne navleguvam vo toa sto kako bese no sega se prinudeni da odat na privatno avznaeme kolkavi se nasite moznosti so ovie niski plati da odime na privatno ne e losa i taa ideja i za treto i za cetvrto dete no prioritet treba da imaat onie sto nemaat voopsto

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 1133
   RE: Информации за остварување на правото за И...
7.9.2015 18:16:02   
scared RR
Мене воопшто не ми се допаѓа ова за трето и четврто дете, абе ајде, нас ќе не соголат додека стигнеме до ваучер а ќе се расфрлаат пари за нешто што не е воопшто неопходно. Срамота и греота е да бидат само 3 обиди за прво дете, многу парови среќата си ја добиле после 3 тото инвитро, а што е со оние што не се во можност финансиски да го сносат приватното инвитро , зар да останат без деца. Место парите да ги фрлаат за тоа треба да дадат минимум 5-6 бесплатни обиди за прво дете. Гледам и многу други го делат моево мислење. На фан страната на фб на премиерот Груевски има многу вакви коментари.

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 1134
   RE: Информации за остварување на правото за И...
7.9.2015 18:59:44   
Hopeful RR
Сите го делиме истото мислење, дека за прво дете треба да има повеќе обиди, бидејќи три се секако малку. Сите плаќаме придонеси редовно и не треба да има ограничувања за тоа. Колку за споредба, некој што се лечи од дијабет, притисок или срце, нема до три обиди за успешна операција или каква било друга здравствена процедура, и зошто стерилитетот би се третирал поинаку?

Но дека треба да постои бесплатно ин витро и за трето дете, треба. Кога не се ограничува бројот на деца природно донесени на свет и семејства што немаат никакви услови имаат по 5-6 деца, зошто да се ограничува и ин витрото кај парови кои сакаат и можат, тоа се секако деца создадени од и гледани со љубов?

< Поракaта ја уредил Hopeful RR -- 7.9.2015 19:01:21 >


_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот scared RR)
Непосредна врска до пораките: 1135
   RE: Информации за остварување на правото за И...
8.9.2015 22:18:53   
MademoiselleNina
Ja sum za da se zgolemi brojot na obidi, tri se mozebi malku, barem 5-6 da dozvolat...
A toa za 3 i 4 dete e ok, ama ne e isto za 1 dete i za 3 to dete.

Spored mene toa ne moze ni da se sporeduva... Mozebi i ne treba da e za site samo 3 obidi, site sme razlicni, na nekoj par ke mu bide dovolno edno IVF, na nekoj 5... Bi treblao malku da izlezat od ramkite i procedurite, ne sme site isti. Bi trebalo da se dozvolat poveke obidi za prvo dete...

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 1136
   RE: Информации за остварување на правото за И...
8.9.2015 22:24:35   
MademoiselleNina
Jas gi spremiv dokumentite za vo FZO, mi fali samo uste toj so brisevite, neznam kaj mi e, ili sum go izgubila vadejki go nekade, ili sum go ostavila po greska nekade, bev vo Sistina - ne e tamu, bev kaj maticniot ne e ni kaj nego. KE odam vo cetvrotk po novi brisevi. Drugo se imame, spored listata.
Koga se podnesuvaat dokumenti se davaat samo originali? taka? a tie originali kaj niv ostanuvaat? ili gi vrakjaat posle?

(Одговор на членот MademoiselleNina)
Непосредна врска до пораките: 1137
   RE: Информации за остварување на правото за И...
9.9.2015 19:01:22   
SOLE
Se davaat originalite a tamu i ostanuvaat zatoa napravi si kopii ke ti gi baraat posle vo klinikata kaj sto ke pravite ivf a treba da si imas kipija i za tebe. Pozdrav i srekno

(Одговор на членот MademoiselleNina)
Непосредна врска до пораките: 1138
   RE: Информации за остварување на правото за И...
11.9.2015 10:22:33   
LoveableMe RR
"На владина седница поминаа измените за Ин витро оплодување за трето и четврто дете

На денешната седница на Владата на Република Македонија поминаа Предлог измените за Законот за здравствено осигурување, со што на брачните двојки ќе им се овозможи бесплатно Ин витро оплодување за трето и четврто дете.

- Со измените на Законот, се предвидува ослободување од партиципација од плаќање на шест илјади денари. Ова ќе важи за сите оние лица кои што ќе се обидат да добијат дете по пат на Ин-витро за прво, второ, трето и четврто дете до три обиди...., вели Стефановски.

Тој доадава дека со оваа мерка, брачните двојки веќе ќе го немаат финансискиот товар за добивање новороденче. Трошоците кои ќе ги имаат брачните двојки за целокупната постапка и за партиципација ќе бидат комплетно на товар на ФЗО, пренесува МИА."

Извор:zdravstvo24.mk

Значи нема веќе партиципација од 6000 денари, ИВФ ќе биде целосно бесплатно преку ФЗОuser posted image user posted image



_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот SOLE)
Непосредна врска до пораките: 1139
   RE: Информации за остварување на правото за И...
15.9.2015 15:40:32   
LoveableMe RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: Pinky30
I denes sestrata ni kaza deka imame samo trosoci od 6000 den.participacija na denot na transferot pa neli go ukinaa toa deka site sme oslobodeni?.......


ИЗВОРНА ПОРАКА: LoveableMe RR
......За плаќање, сеуште се плаќа зошто законот ќе се изгласа следната недела и сега важи по старо, само ли ги, дали може пошто денот на трансфер ти е покасно, кога законот ќе биде изгласан, да те ослободат од плаќање?


ИЗВОРНА ПОРАКА: Kvisko
......За плаќањето мислам дека сепак ќе мораш да си платиш. На ваучерот ти пишува датум кога си го добила и тебе те фаќа стариот закон што сега е на сила. Значи ваучерот и да го користиш по шест месеци пак за него важат законските правила на денот на изадвање не на денот на користење. Новиот уште не е ни излезен во Службен весник. Така што мислам дека секако ќе си платиш 6000 денари.


Сеуште правам консултации, но сметам бидејќи ваучерот се користи во рок од шест месеци, ослободувањето ќе важи на денот кога ваучерот ќе биде реализиран во некоја клиника. Што значи би требало да не се наплаќа. Дополнително ќе пишам пак на темата.

< Поракaта ја уредил LoveableMe RR -- 15.9.2015 15:41:03 >


_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 1140
   RE: Информации за остварување на правото за И...
15.9.2015 15:47:11   
LoveableMe RR
Од ФЗО ме информираа дека сеуште немаат јасно одлучено како тоа ќе се применува и дека штом добијат насоки, истите ќе бидат објавени на сајтот на ФЗО и таму јасно ќе пишува кој и од кога ќе биде ослободен од плаќање. Па ќе пратиме и ќе пишеме.user posted image

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 1141
   RE: Информации за остварување на правото за И...
17.9.2015 21:15:17   
MademoiselleNina
Jas gi spremiv dokumentite za FZO i planiram utre da gi nosam. Kade tocno treba da se odnesat?

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 1142
   RE: Информации за остварување на правото за И...
18.9.2015 8:16:57   
Bea
Nina, во ФЗО кај Црвен Крст. Кoга одиш од Центар, на раскрсницата на Југодрво лево, првото уличе десно и одма напочетокот од десна страна по едни скалички. Се надевам ти објаснив user posted image

(Одговор на членот MademoiselleNina)
Непосредна врска до пораките: 1143
   RE: Информации за остварување на правото за И...
25.9.2015 18:27:33   
luxDelux
Zdravo na Site !

Nova sum na Forumovov i imam edno prasanje do vas.Na 01.09.2015 gi podnesov Dokumentite za InVitro i seuste nemam nikakov odgovor? user posted image

Dali e toa normalno ili nesto ne e vo red so dokumentite?

< Поракaта ја уредил luxDelux -- 25.9.2015 18:30:15 >

(Одговор на членот Bea)
Непосредна врска до пораките: 1144
   RE: Информации за остварување на правото за И...
26.9.2015 0:35:35   
kapina
vo red e no mozes da se javis i da prasas sto e bidelo

(Одговор на членот luxDelux)
Непосредна врска до пораките: 1145
   RE: Информации за остварување на правото за И...
26.9.2015 22:24:58   
MademoiselleNina
Нè вратија од фондот, да направам ново 2д и 4 д ехо. Малку ме изнервираа, бидејќи не пишува дека не трабда биде постаро од 6 месеци! Е моето беше постаро, и не можело...
Но немам сили и желба да се расправам.
Добив, па да ми помине ќе одам да направам ново. Дали некој знае колку се плаќа за ова? Не се сеќавам колку ми наплатиле минатиот пат

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 1146
   RE: Информации за остварување на правото за И...
28.9.2015 14:02:04   
LoveableMe RR
Nina, на приватно се плаќа, не знам колку беше 1500 ден мислам, а на ГАК е безпари ако сакаат да ти завршат работа.

луксДелукс, добредојде, дали се јави во ФЗО? Кај кој доктор ќе правите?

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот MademoiselleNina)
Непосредна врска до пораките: 1147
   RE: Информации за остварување на правото за И...
28.9.2015 14:18:36   
pepapa
Bidejki seuste sum so moeto prezime i dvete inseminacii mi se toa prezime, iako e rano za ivf me interesira dali bi mi pravele problem od fondot ako go smenam prezimeto, bi mi gi vazele li inseminaciite?

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 1148
   RE: Информации за остварување на правото за И...
28.9.2015 14:27:02   
LoveableMe RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: pepapa

Bidejki seuste sum so moeto prezime i dvete inseminacii mi se toa prezime, iako e rano za ivf me interesira dali bi mi pravele problem od fondot ako go smenam prezimeto, bi mi gi vazele li inseminaciite?


Не, бидејќи бараат извод од книга на венчани - копија и оригинал на увид, така што другото не ги интересира.


_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот pepapa)
Непосредна врска до пораките: 1149
   RE: Информации за остварување на правото за И...
29.9.2015 23:14:18   
luxDelux
ИЗВОРНА ПОРАКА: LoveableMe RR
луксДелукс, добредојде, дали се јави во ФЗО? Кај кој доктор ќе правите?

Dobro ve najdov

Probavme da se javime ali od drugata strana nikoj ne ja krevase slusalkata :( Denes dobivme odgovor od Fondot kaj sti ni baraat da go napravime slednovo: hsg/lpsc so hromopertubacija.Dali na nekoja od vas i go imaat pobarano i kade se pravi? Da naglasam deka 4D Eho im go imame dostaveno!

Nie veke resivme, toa ke bide Dr. Slobodan Lazarevski od Sistina.
Pozdrav,

< Поракaта ја уредил LoveableMe RR -- 30.9.2015 9:20:52 >

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 1150
Страница:   <<   < Претходна страница  44 45 [46] 47 48   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  44 45 [46] 47 48   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?