|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  46 47 [48] 49 50   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Информации за остварување на правото за И...
4.11.2015 9:43:45   
pepapa
Dali moze da mi kazete koi dukumenti gi baraat od fondot za in vitro, i dali da pocnam uste od sega so sobiranje na dokumenti bidejki najverojatno ke go pravam vo januari ili fevruari

(Одговор на членот kik@)
Непосредна врска до пораките: 1176
   RE: Информации за остварување на правото за И...
4.11.2015 10:49:06   
kiki83
Здраво, ми стигна ваучерот од фондот за ин витро и ситиот треба кај матичниот гинеколог да се оденсе има ли рок до кога треба да оденсе ваучерот ако знае некој нека пише во известуванјето не пишува поззз

(Одговор на членот pepapa)
Непосредна врска до пораките: 1177
   RE: Информации за остварување на правото за И...
4.11.2015 11:19:11   
Kvisko
Kiki83 ваучерот си го носиш на клиниката каде што правиш ИВФ. Мислам дека се предаваше на денот на пункција. Матичниот веќе нема врска со тоа. Ти посакувам успешно ин-витро.

Pepapa можеш да почнеш да собирап документи од сега ама ти требаат 4 инсеминации или многу лоши спермограми за да поминеш со две инсеминации. Види со Трајанова како ќе терате односно дали ќе може да ти даде мислење со две/три инсеминации дека може да одите на ИВФ:

(Одговор на членот kiki83)
Непосредна врска до пораките: 1178
   RE: Информации за остварување на правото за И...
4.11.2015 11:37:37   
kiki83
Квиско јас мислев прво кај матичниот се оде и од таму упат даваат за клиниката во која ке се прави ин витрото

(Одговор на членот Kvisko)
Непосредна врска до пораките: 1179
   RE: Информации за остварување на правото за И...
4.11.2015 12:25:01   
pepapa
Kvisko mi rece Trajanova deka ne e tolku strasen spermogramot ama ke moze i so tri inseminacii da mi odobrat

(Одговор на членот kiki83)
Непосредна врска до пораките: 1180
   RE: Информации за остварување на правото за И...
4.11.2015 12:41:51   
LoveableMe RR
kiki83, со ваучерот оди кај матичниот да ти даде упат за болницата во која сакаш да правиш ИВФ, мислам дека тоа не е сменето, останато е по старо. Каде ќе правите иВФ, кај кој доктор?

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот pepapa)
Непосредна врска до пораките: 1181
   RE: Информации за остварување на правото за И...
4.11.2015 13:36:28   
kiki83
LoveableMe, бевме на консултации во Њуборн и ни предложија Co culture метода зашто имам 3 неуспешни ИВФ.
Не прашав која е цената за таа метода тоа сигурно не оди преку ФЗО

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 1182
   RE: Информации за остварување на правото за И...
4.11.2015 13:39:30   
LoveableMe RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: kiki83

LoveableMe, бевме на консултации во Њуборн и ни предложија Co culture метода зашто имам 3 неуспешни ИВФ.
Не прашав која е цената за таа метода тоа сигурно не оди преку ФЗО


kik83, ТУКА можеш да прочиташ повеќе, имам и јас пишувано за тоа. user posted image

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот kiki83)
Непосредна врска до пораките: 1183
   RE: Информации за остварување на правото за И...
11.12.2015 14:29:43   
kik@
Devojki jas vcera gi podadov dokumentite vo fondot za invitro za vtoro dete i se nadevam deka za brzo ke mi vratat odgovor,ili mozebi po nova godina hehehe.Ne mi se brza koga i da dobijam odgovor zdravje boze planiram od mart-april da pocnam so postapkata zasto sega moze i da zavrne sneg a kaj ke odam po snegot daleku mi e od Ohrid.Pozdrav do site i so najubavi vesti da se raduvame user posted image

_____________________________

Ne pravi im go na drugite ona sto ne sakas tie da ti go napravat na tebe.

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 1184
   RE: Информации за остварување на правото за И...
11.12.2015 15:48:00   
LoveableMe RR
kik@, секако што поскоро да ни се придружиш, честитки и со лесноuser posted image

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот kik@)
Непосредна врска до пораките: 1185
   RE: Информации за остварување на правото за И...
26.12.2015 14:20:47   
kik@
Devojki denes mi stigna vaucerot od fzom i mi dadoa pozitiven odgovor.Vi posakuvam na site samo uspesi vo novata godina.pozdrav do site user posted image

_____________________________

Ne pravi im go na drugite ona sto ne sakas tie da ti go napravat na tebe.

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 1186
   RE: Информации за остварување на правото за И...
26.12.2015 21:49:12   
jana81
Prvo kik@ so srekja I da vrodi so uspeh dobieniot vaucer.
E Sega imam prasamje do vas devojki. Jas Edna's podnesuvav dokumenti za vtoro dete mi odobrija no bese neuspesmo. Sega sakam pak da podnesuvav. GI imam site ostanati dokumenti osven inseminaciite I 4d. I am koii of dvete inseminacii koi GI pravev za prosliot vaucer I kopija of 4d izvestajot. Prasanjeto mi e, dali bi mi odobrile so kopii of inseminaciite I 4d izvestajot? Ajde kik@ I ostanatite devojki koi dobile vaucer help

(Одговор на членот kik@)
Непосредна врска до пораките: 1187
   RE: Информации за остварување на правото за И...
26.12.2015 21:50:43   
jana81
Kik@ to prv pat podnesuvav za vtoro dete?

(Одговор на членот jana81)
Непосредна врска до пораките: 1188
   RE: Информации за остварување на правото за И...
27.12.2015 13:29:39   
kik@
fala jana81 da po prv pat podnesuvam dokumenti za vtoro dete i ne bi znaela da ti odgovoram na prasanjeto.javi se direktno vo fondot i tie ke ti kazat dali moze ili ne.pozdrav i ajde so sreka i na tebe.pozdrav.

_____________________________

Ne pravi im go na drugite ona sto ne sakas tie da ti go napravat na tebe.

(Одговор на членот jana81)
Непосредна врска до пораките: 1189
   RE: Информации за остварување на правото за И...
28.12.2015 9:22:02   
LoveableMe RR
jana81, не треба да носиш копии од документи што веќе си ги доставила за првото иВФ затоа што тие чуваат досие за секој пациент во ФЗО и кога разгледуваат документација, имаат во предвид дека веќе имаш ИВФ правено и дека документацијата ти е чиста. Но овој пат, мора пак многу работи да ги правиш по втор пат бидејќи не треба да се постари од шест месеци.

Треба да направиш ново 4Д ехо, нов хормонски статус, нов спермограм, нови брисеви, ПАП не постар од 1 година, треба исто така за двајцата со сопругот нови потврди од направени маркери за ХИВ, хепатит Б и Ц. Позз, со лесно

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот kik@)
Непосредна врска до пораките: 1190
   RE: Информации за остварување на правото за И...
13.1.2016 23:41:52   
ooooo
Zdravo dali bi sakale da mi odgovorite koj znae poveke za hormoni.Imam pokacen testosteron dali toa ke e problem za invitro.

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 1191
   RE: Информации за остварување на правото за И...
14.1.2016 11:56:07   
LoveableMe RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: ooooo

Zdravo dali bi sakale da mi odgovorite koj znae poveke za hormoni.Imam pokacen testosteron dali toa ke e problem za invitro.


Ооооо, ТУКА можеш да пишеш и да добиеш совет од рингерајките за покачен тестостерон, заради твое добро и заради успех при ИВФ. Инаку, во Фондот не мораш да приложуваш документ од тестостеронот, затоа што тоа не се бара како хормон за добивање ваучер за ИВФ. Каде планираш да правиш ИВФ?


_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот ooooo)
Непосредна врска до пораките: 1192
   RE: Информации за остварување на правото за И...
14.1.2016 18:11:56   
ooooo
Vi blagodaram za informacijata. Pa nz seuste kade se da odime planirame sega od mart se da pocneme zosto pominaa 5m od operacjja na soprugot i vo bunilo sme sega. Lekarot sto pravese na soprugot operacija ni kaza ne e mozno da ima azoospermjja ako ima varikocela. Vo mart ke pravime pak spermogram pa ke vidime vie sto mi preporacuvate. Ako veruvate veke nz sto da pravam prvo vo bunilo sum. Od lekari i lekari odenje sekoj razlicnk kazuva edni davat nadez za invitro dr. Ti kazuvaat nemas sansi :( vi blagodaram na odgovotor i izvite za mojot post.

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 1193
   RE: Информации за остварување на правото за И...
15.1.2016 12:16:03   
LoveableMe RR
ooooo, така е те разбираме но ти продолжи да веруваш и да одиш кај тие доктори што ти даваат надеж. Поразговарајте и со билкари за машкиот фактор. Тука сме и се читкаме.

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот ooooo)
Непосредна врска до пораките: 1194
   RE: Информации за остварување на правото за И...
15.1.2016 14:29:55   
ooooo
Ako veruvate kaj 8lekari bev ednen ginekolog, endikrinolog i dr se urlorozi site razlicno da kazat ne mi se veruva. Taman ti dadat nadez odis kaj dr. Drugo ti kaze . Samo vie tuka mi koi imate iskustvo mi davate nadez deka posle varikocela i azoospermija mozno e za invitro. Kaj koj lekar bi mi preporacale vie. I kolku trae se podgotovkite za invitro sto se me ocekuva. Vi blagodaram

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 1195
   RE: Информации за остварување на правото за И...
15.1.2016 14:59:37   
LoveableMe RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: ooooo

Ako veruvate kaj 8lekari bev ednen ginekolog, endikrinolog i dr se urlorozi site razlicno da kazat ne mi se veruva. Taman ti dadat nadez odis kaj dr. Drugo ti kaze . Samo vie tuka mi koi imate iskustvo mi davate nadez deka posle varikocela i azoospermija mozno e za invitro. Kaj koj lekar bi mi preporacale vie. I kolku trae se podgotovkite za invitro sto se me ocekuva. Vi blagodaram


Имаме тема, Кој доктор за ИВФ, прочитај наназад на странците за искуства на рингерајките. Среќно!user posted image За подготовка за ИВФ, ќе ти пишам ОВДЕ.

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот ooooo)
Непосредна врска до пораките: 1196
   RE: Информации за остварување на правото за И...
2.2.2016 9:35:15   
LoveableMe RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: pepapa
Jas deneska gi zemav rezultatite od krvnata slika i za prv pat mi e pokacen holesterolot 7 mi e, i vo urina pisuva deka ima prisustvo na bakterii, moze li da mi pravat problem od fondot i da me odbijat?


ИЗВОРНА ПОРАКА: Среќичка
Тоа не мора да значи. Мене ми се случило така, а па на уринокултура да нема ништо. За да си мирна, направи си и уринокултура.


ИЗВОРНА ПОРАКА: pepapa
Jas sekako ke si napravam urinokultura, tuku bitno mi e dali so pokacen holesterol i prisustvo na bakterii vo urina bi me odbile od fondot?


ИЗВОРНА ПОРАКА: Среќичка
Јас имав на резултатите од урина бактерии ++ и немав проблем.


pepapa, урина не бараат како документ во ФЗО, само крвна слика со седиментација и гликемија, така што не е важен тестот за урината, само направи уринокултура да видиш дали е чиста.

ИЗВОРНА ПОРАКА: Magdalenka

Zdravo moze da mi pomognete okolu dokumenti - znam deka ima posebna tema ama ovaa e najposetuvana.
Dosega ima sobrano:
- laparo i histero kade sto pisuva deka mi se izvadeni tubite i deka matkata i jajnicite se ok
- krvna slika so sedimentacija
- izvestaj za 2d eho od maticen
- spermogram x 2 ama od ista institucija
- hormoni 3 den
- pap
- mikrobiologija brisevi
- hiv, hep b i c za dvajcata.

Tuka
citam deka vrkajaat za 4d eho iako imam laparo.
Dali da im gi davam starite dokumenti koi sega ne se validni zosto vekje nemam tubi - izvestai za vonmatericni, 2 inseminacii, prvata laparoskopija i hsg snimka?


Magdalenka, не знам твојот случај е специфичен мислам дека не треба, а гледам сега на сајтот на ФЗO пишува "Ехографски преглед со морфологија на матка и јајници", нема нагласено 4Д, а погоре пишува да се достави ХСГ, хистеро-лапараскопија ако има и 4Д само кај тежок машки фактор.

Мислам нешто како да е променето во ФЗО, сепак мораш до таму да отидеш и да се потврдиш, секогаш им текнува по нешто и не знам дали со ова што го имаш ќе поминеш. Јас мислам дека не ти треба ништо друго, имаш се, но сепак... ако знае некоја скоро што била нека пише.


_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 1197
   RE: Информации за остварување на правото за И...
2.2.2016 10:10:55   
kapina
I jas isto nemav eho pa ne me vratija nema da te vratat zato a sto ti imas laparoihisteroskopija i jas isto imav

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 1198
   RE: Информации за остварување на правото за И...
2.2.2016 21:39:16   
Hopeful RR
Магдаленка, јас на времето се јавив во ФЗО и ми рекоа дека штом имам ХСГ и ХСЦ, не ми треба 4Д, туку само обични 2Д ехо, и така поминав. Јави се и прашај, најдобро, па пиши ни што ќе ти кажат.

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 1199
   RE: Информации за остварување на правото за И...
2.2.2016 22:05:18   
kapina
Jas pak nemav nikakvo eho prviot pat vtoriot imav izvestaj od specijalistot

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 1200
Страница:   <<   < Претходна страница  46 47 [48] 49 50   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  46 47 [48] 49 50   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Бременост.
пеперутка16

Кој дел од бременоста најмногу ви се допадна или најлесно?