|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  49 50 [51] 52 53   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост
8.1.2016 15:01:28   
Rakce 1
i ako moze da mi kazete nekoj privaten endokrinolog

(Одговор на членот Rakce 1)
Непосредна врска до пораките: 1251
   RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост
8.1.2016 15:17:16   
scared RR
Бранкица Крстевска порано работеше на клиника но откако е во пензија работи во центарот за внатрешни болести Срце , но консултација е 2000 денари. Додека на клиника ти е 40 денари , а и таму има добри ендокринолози.

(Одговор на членот Rakce 1)
Непосредна врска до пораките: 1252
   RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост
8.1.2016 15:43:40   
LoveableMe RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: Rakce 1

LoveableMe RR Eve gi rezultati te ako moze pisete mi dali se vo red
FSH - 6,8
LH - 10,9
PROLACTIN - 27,3
ESTRADIOL - 56,4
DHEA-S - 2,3


Rakce 1, според резултатите, бидејќи немаш друго напишано, сигурно дека ќе ти дадат нешто за пролактинот, висок ти е, затоа ти препорачале ендокринолог. За другите вредности се ок, не знам само ДХЕА кои беа референтните вредности. Пиши ни што ќе направиш кај ендокринологот.

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот Rakce 1)
Непосредна врска до пораките: 1253
   RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост
10.1.2016 13:03:24   
Rakce 1
REZ REF.VREDNOST

FSH 6,8 1,98-11,6
LH 10,9 1,98-11
PROLACTIN 27,3 3,2-24,3
ESTRADIOL 56,4 26,5-161
DHEA-S 2,3 0,8-3,9
INSULIN 2,0 6 - 27
ЕВЕ ГИ РЕЗ. СО РЕФ.ВРЕД. И ЗАРАДИ ПРОЛАКТИНОТ И ИНСУЛИНОТ МАТ.ГИНЕКОЛОГ(Д-р. Надица Ѓероска) МЕ ПРАКА НА ЕНДОКРИНОЛОГ

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 1254
   RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост
10.1.2016 13:26:38   
Rakce 1
и извинете ако може да ми кажете дали можам да си отидам во е-медикал кај д-р габриела кајнејзе си одам за тироидната си ја следам она исто мислам дека е специјалист интернист-ендокринолог наместо на клиника да чекам со упат со приоритет сум којзнае дали ке завршам и работа во пон, може совет?

(Одговор на членот Rakce 1)
Непосредна врска до пораките: 1255
   RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост
10.1.2016 14:14:09   
kapina
Jas bi te sovetuvala da odes kaj dr iskra bitoska na endokrinologija jas sum prezadovolna od nea priemen den i e vtornik treba siofor ili metformin da ti dadat za pcos

(Одговор на членот Rakce 1)
Непосредна врска до пораките: 1256
   RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост
11.1.2016 10:17:09   
LoveableMe RR
Rakce.1, може да ја консултираш твојата докторка ако и веруваш дека е стручна, но можеш и на Ендокринологија со упат кај д-р Исрка Битоска, бидејќи Бранкица Крстевска се пензионира и веќе не е на Ендокринологија, работи приватно.

Пиши ни што ќе ти кажат, позз

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 1257
   RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост
11.1.2016 11:26:06   
Rakce 1
Бев на ендокринологија кај д-р Гордана Пемовска ме испрати само на дополнителни испитувања на натриум,калиум,јонизиран калциум,глукоза во серум , АНД, DHEA, TST, CORT, TSH, FT4, INSULIN, SHBG I TIROIDNI ANTITELA (a-TPO, aTg) па за една недела по резултатите

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 1258
   RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост
11.1.2016 15:34:21   
LoveableMe RR
Rakce1, според она што го читам, гледам дека жената ти се посветила и дека после испитувањата ќе имаш појасна слика за што понатаму и за земање на евентуална терапија доколку смета за потребно докторката. Па пиши ни кога ќе имаш резултати.



_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот Rakce 1)
Непосредна врска до пораките: 1259
   RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост
13.1.2016 10:54:31   
MademoiselleNina
Треба да проверувам хормони на 3 ден, бидејќи тие резултати што ги имам се од Мај. Е сега во истиов циклус треба да ги почнам Микрогинон да ги пијам од 2 ден на циклус, а хормони на 3 ден. Дали имам врска тоа? Што да правам, да пијам да не пијам ?

(Одговор на членот Bogdancanka)
Непосредна врска до пораките: 1260
   RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост
13.1.2016 11:30:06   
LoveableMe RR
Nina, најубаво да одиш на ГАК на 3-ти ден од циклус и да кажеш дека ќе тестираш хормони и да нагласиш дека си почнала со микрогинон и што друго земаш од апчиња, ќе запишат и врз основа на тоа, прават тестирања на хормони.

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот MademoiselleNina)
Непосредна врска до пораките: 1261
   RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост
14.1.2016 13:16:31   
MademoiselleNina
Да, земав упат од матичниот за ГАК и тој ми рече да кажам дека ги пијам микрогинон и тие ќе знаат што треба да се прави.
Рече дека е подобро да испитам отколку да не испитам.

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 1262
   RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост
14.1.2016 18:17:07   
ooooo
Zdravo imam edno prasanje za vas koi imate iskustvo so hormoni i invitro. Imam pokacen testosteron a planirame vo mart da pocnemw so invitro dali pokaceniot testosteron ke e precka za invitro, dali prvo nego ke treba da go leguriram pa togas invitro ili nema veze. Vi blagodaram

(Одговор на членот MademoiselleNina)
Непосредна врска до пораките: 1263
   RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост
14.1.2016 18:56:04   
kapina
Testosteronot brzo se sreduva so spirinolakton za meeec vreme probaj da go sredis

(Одговор на членот ooooo)
Непосредна врска до пораките: 1264
   RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост
14.1.2016 22:36:09   
ooooo
Vi blagodaram . Mojot ginekolog mi dade antibebi piluli da gi pijam 6m i togas kaza bi trebalo da se sredi. A nie planirame za invitro vo mart da vidime kakosoprugot e prosol so operacijata varikocela i azospermija imase. Sega koga vidov i ova kaj mene deka e pokacen uste toa mi trebase. Zasto site razlino ni kazuvaat nemas sani za initro, nekoi imas mali sansi site razlicnk mnogu ti blagodaram kalina me raspolozi iako su malku razocarana.

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 1265
   RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост
14.1.2016 23:31:40   
kapina
Ne se sekiraj dusicke moj sovet ti e zakazi si na endokrinolog za testosteronot ako mozes tie denovi pojdi i so prioriteten upat da ti dadat spirinolakton ke ti gi ispitaat i drugite androgeni hormoni mojata sestra piese spirinolakton za testosteronot nejziniot bese dvojno pokacen pa rodi dve zivi i zdravi decinja ona imase i pokacen insulin i tsh i rodi deca

(Одговор на членот Rakce 1)
Непосредна врска до пораките: 1266
   RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост
15.1.2016 9:42:11   
ooooo
Ti blagodaram mnogu pokraj site problemi sto gi imam mi dade malku nadez. Pa i moj e duplo kacen proveriv mnogu kosata mi opagja i ne mi e ista bez sjaj ma katastorfa.i na soprugot pa fsh mu e pokacen epten ako veruvas od mart ne mi se odi od pocetok koga ke pravime analizi dali ima sansi za invitro. Sto se ne preziveav pa sga povtorno. Sigurno operacijata mozebi ke ja podobri sostojbata ufff. Ti blagodaram mnogu mi olesna , a imam zakaZano sega na 29 na endik.vo drzavna pa ke vidam sto ke mi kazat

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 1267
   RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост
25.1.2016 22:24:50   
kapina
na mene tsh i t 4 izlegoa vo red megutoa prolaktinot mi e na nula ostanav ocudena zasto so edno apce dnevno bromergon prolaktinot obicno bese vo granici na normala sega e na nula seto toa im go dolzam na kurkumata i kelp algite po preporaka na nutricionist i sega denes bev na klinika za endokrinologija i mi zemaa krv za vit d i insulin za magnetna rezonansa na hipofiza mi rece dr iskra da cekam da si dojde prolaktinot vo normala togas ke me snimat zatoa vreme ke ja napravam histeroskopijata i dr lazarevski rece oti ke mi pravat grebenje na matkata pred ivf pocnav p[oleka so sobiranje i na dokumentite za ivf no duri ne napravam mr na hipofizata i histeroskopija i 16 genetski mutacii na imunologija nema ivf

(Одговор на членот ooooo)
Непосредна врска до пораките: 1268
   RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост
25.1.2016 22:44:24   
MademoiselleNina
Kapina, a kade ke pravis histeroskopja? I dobro e sto si odlucila sve da napravis, pa posle ivf, inaku vakako ko ja ke ti snema vreme. Ja podnesov dokumenti, pa pravev histeroskopja, pa pominaa skoro 4 meseci, a vaucerot vazi 6 meseci. Pa sega pravev hormoni i pokraj toa sto pijam mikroginon, hormonite pak mi izlegoa isti :) Dali nekj ima iskustvo so nivoata na hormoni dodeka se pie mikroginon. Maticniot gi vide rece deka se OK. A vo sistina se uste ne sum bila. Veke gi sobrav site dokumenti sto mi gi pobaraa i treba da odam. hormoni, brisevi, ne postari od 6 i 3 meseci.

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 1269
   RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост
26.1.2016 9:48:09   
LoveableMe RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: MademoiselleNina

.........sega pravev hormoni i pokraj toa sto pijam mikroginon, hormonite pak mi izlegoa isti :) Dali nekj ima iskustvo so nivoata na hormoni dodeka se pie mikroginon. Maticniot gi vide rece deka se OK. A vo sistina se uste ne sum bila....


Nina, мене ми е чудно како може исти да бидат хормоните, бар естрогенот треба да е понизок.. ај баш прашај во Систина па кажи ни.



ИЗВОРНА ПОРАКА: kapina

.....prolaktinot mi e na nula ostanav ocudena zasto so edno apce dnevno bromergon prolaktinot obicno bese vo granici na normala sega e na nula set_o toa im go dolzam na kurkumata i kelp algite po preporaka na nutricionist...


Kapina, ај пиши кои се тие алги, каде ги набавуваш?


< Поракaта ја уредил LoveableMe RR -- 26.1.2016 9:52:57 >


_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот MademoiselleNina)
Непосредна врска до пораките: 1270
   RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост
1.2.2016 21:22:22   
kapina
Ovde vo strumica gi kupiv za 440den i si pise na opakovkata kolku moze grama dnevno dase konsumira sega plan mi e spirulina da zemam no seto ova e so znaenje na endokrinologot ne na svoja raka oti kelpot imat najvisoka doza na jod od site algi

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 1271
   RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост
24.2.2016 16:59:24   
sanjce1991
Zdravo na site ringerajki :)
Jas sum nova vo forumov pa sakam da go spodelam i mojot problem.
Skoro cel zivot imam neredovna menstruacija a hormonite mi bea ludnica i celo vreme imav policisticni jajnici. Piev sekakvi hormonalni terapii Diane 35, Primolut Nor, Jasmin, Dabroston i sto uste ne i samo si napraviv pogolemi problemi. Pocnaa da mi rastat vlakna na vratot, i od premnogu hormoni mi ispadna tumor na jajnikot koj bese uspesno otstranet so laparoskopija. Po operacijata tri meseci imav redovna menstruacija a potoa se po staro. Pak cisti i pak hormonalen disbalans. Procitav po forumive za Femisan A kapkite i gi zemav. Mozam da kazam deka sum prezadovolna zatoa sto samo posle tri dena od pocnuvanjeto so kapkite dobiv menstruacija i hormonite mi se vratija vo normala. Prodolzuvam so kapkive i se nadevam i se molam na Gospod deka vo skoro vreme i jas ke vidam user posted image . So neplodnosta se boram skoro dve godini pa se nadevam deka deka Femisan A ke mi pomognat.
Pozdrav do site :* :* :* :*

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 1272
   RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост
24.2.2016 17:10:59   
kapina
A insulin i testosteron imas li ispitano za femisan ima i.pozitivni.i negativni iskustva

(Одговор на членот sanjce1991)
Непосредна врска до пораките: 1273
   RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост
24.2.2016 17:15:53   
sanjce1991
Insulin sega ne ispitav, a testosteron da i vo red mi e. Jas mozam da kazam samo pozitivni raboti za ovie kapki no sepak moze ne e kaj site isto. Jas menstruacija dobivav ednas vo godinata i toa so pomos na nekoi hormonalni tabletki. A sega samo za tri dena so Femisan A dobiv menstruacija, toa za mene e cudo

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 1274
   RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост
24.2.2016 17:39:50   
kapina
A tiroidata kako ti e vo red li e ili ne

(Одговор на членот sanjce1991)
Непосредна врска до пораките: 1275
Страница:   <<   < Претходна страница  49 50 [51] 52 53   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  49 50 [51] 52 53   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?