|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Афти, во устата на детето
17.11.2011 9:37:40   
Sandric
Ne vo vid na tecnost e i vnimatelno zosto fleka

(Одговор на членот Sandric)
Непосредна врска до пораките: 26
   RE: Афти, во устата на детето
17.11.2011 9:48:08   
JovanaJ

ИЗВОРНА ПОРАКА: Maca RR

метиленско плаво се купува во аптека? во вид на спреј е или?!?

Da go ima vo apteka. Vo malo sisence , tecnost e ne e sprej.
Jas mu stavam so cepkalka za usi, ke ja naokram so plavoto i ke go premackam...

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 27
   RE: Афти, во устата на детето
17.11.2011 18:29:31   
anedespo
ИЗВОРНА ПОРАКА: miana

ИЗВОРНА ПОРАКА: anedespo

Miana, po stoti pat, AFTITE NEEEE predizvikuvaat temperatura. Ne siri dezinformacii. Pricinitel im e virus koj ednas se vkorenuva vo nervnite ganglii isto kako i herpesot, i izleguvaat sekogas na povrsina koga pagja imunitetot. Obicno koga na moeto dete mu se pojavuvaat vo usta znam deka za den dva ke se razboli. Mu prskam Proangi sprej koj najdobro mu deluva.

TOGAS mene doktorkata me lazela????

Pa isto kako sto tvrdese i so VIKSOT. Pa ispadna deka doktorkata pogresila. Aman bre procitaj na internet.


(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 28
   RE: Афти, во устата на детето
17.11.2011 18:32:13   
anedespo
ИЗВОРНА ПОРАКА: Maca RR

метиленско плаво се купува во аптека? во вид на спреј е или?!?

Da go ima vo apteka, vo malo kafeavo sisence. i se macka so stapcinja so pamuk. Ne e otrovno.

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 29
   RE: Афти, во устата на детето
17.11.2011 18:51:35   
klum
За афти само мед,за ден два ги снемува,малку нека се задрзи медот во уста еднас до два пати на ден 

(Одговор на членот anedespo)
Непосредна врска до пораките: 30
   RE: Афти, во устата на детето
17.11.2011 20:04:56   
Maca25
а на мало дете да му кажеш: не го голтај медов што ти е во уста, малце потешко.
ама во секој случај фала за советот.


_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот klum)
Непосредна врска до пораките: 31
   RE: Афти, во устата на детето
18.11.2011 12:10:31   
taci83
kerka mi koga imase afti kako mala 5-6 meseci mi dadoa kapki nustantin mislam deka bea, a poslem koga bese pogolema mislam deka imase 2-3 god edna komsika mi kaza da izmesam med i soda bikarbona i da ja premackam 2-3 na deni probav od toa i pobrze i pomina odkolku od kapkite

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 32
   RE: Афти, во устата на детето
25.6.2014 16:46:20   
Mila mamicka
Мајки помош. Син ми има афти во устата неколку дена, и денеска е многу раздразлив. Цело време плаче без некоја посебна причина, кенкав е, не сака ништо да праве, никаде да оди и сл. Мислите ли дека ова има некава врска со афтите? Инаку е многу весело дете.

_____________________________

Најдобрата работа што еден татко може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка.

(Одговор на членот taci83)
Непосредна врска до пораките: 33
   RE: Афти, во устата на детето
25.6.2014 16:56:46   
Defne90 RR
Па можно е мила мамичка да е кенкав од афтите.И моите се такви кога имаат афти.Ниту јадат,ниту пак се весели.Ги боли и затоа се такви.Инаку ние секогаш за афти си земаме од она метиленското плаво и од оние капките што се на база на прополис.И навистина помагаат.Ставам на прст и после мачкам на афти и за кратко време поминуваат.

_____________________________

Motherhood is a forever love story...Enjoy every minute and treasure it!

(Одговор на членот Mila mamicka)
Непосредна врска до пораките: 34
   RE: Афти, во устата на детето
25.6.2014 18:05:37   
Mila mamicka
Го мачкам со метиленско плаво и му прскам спрејче од прополис, ама сеуште не се поминати. Ама за расположението ептен ми е чудно, многу е раздразлив и кенкав без причина. Се надевам дека тоа е од афтите, дека не е нешто друго во прашање.

_____________________________

Најдобрата работа што еден татко може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка.

(Одговор на членот Defne90 RR)
Непосредна врска до пораките: 35
   RE: Афти, во устата на детето
25.6.2014 22:33:50   
Felly RR
Мила мамичке, сигурно е од афтите, не грижи се. Штом се мачкате, за два три дена ќе му помине. Давај му и вит Ц или некое витаминско сирупче, зошто афтите се јавуваат најчесто при пад на имунитетот, па малку да го зајакнете.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Mila mamicka)
Непосредна врска до пораките: 36
   RE: Афти, во устата на детето
2.2.2016 22:34:26   
lukas
kako sto procitav vo temata aftite prema site vas mamicki se javuvaat od padnat imunitet?
a dali se javuvaat i od necistotija?
lukas ima afta vo ustat deteto e super,ne bil ni bolen a rezultatite od krvna slika mu se petka
klavam med ,utre propoliske pocnime i plaknime so kamilica,toa plavoto nezz dali da go zemam kako plus...pozzz

_____________________________

Неможите да бидите храбри ако не сте повредени.Неможе да научите ако не сте погрешиле.Неможете да бидете успешни ако не сте доживеале неуспех.

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 37
   RE: Афти, во устата на детето
2.2.2016 23:02:27   
AneLav RR
Немаш потреба плус ништо да земаш супер си тераш. Афтите етиолошки ни во литература не е познатот точно од што се појавуваат, вирус нечистотија, паднат имунитет, пред менструациа и.т.н. Посебен лек нема сама од себе поминува со препаратите само се ублажуваат симптомите. Самиот процес на оздравување трае од 7-10 дена.

_____________________________

Не плаши се од бавниот чекор, плаши се од стоење во место!

(Одговор на членот lukas)
Непосредна врска до пораките: 38
   RE: Афти, во устата на детето
3.2.2016 16:17:14   
marchi
Jas imav ednas afta i go tretirav so proaftol rastvor vo vid na sprej a i stefan imase afta no pomina mnogu pobrzo odkolku sto ocekuvav i toa bez nekoe sredstvo.samo redovno si gi miese zabite i vnimavavme na ishranata i higienata na ustata.inaku se lekuva so propolis

(Одговор на членот AneLav RR)
Непосредна врска до пораките: 39
Страница:   <<   < Претходна страница  1 [2]
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2]
Оди на:






Анкета

Пелени.
пеперутка16

Кога почнавте да го одвикнувате вашето бебе?