|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1] 2   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Сакам бебе, но немам партнер!
6.11.2010 21:23:11   
una26
Sakam bebe, ama za zal  partner nikako da mi se pogodi da najdam. A nemam namera samo da "zaglavam" nekogo za taa cel. Dali kaj nas e dozvoleno vestacko oploduvanje so anonimen donator? Dali voopsto postoi takva moznost?

< Поракaта ја уредил Admin -- 7.11.2010 10:34:21 >
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Сакам бебе, но немам партнер!
6.11.2010 22:13:39   
AnnaMolly RR
Не сум информирана дали е можно такво нешто, но во секој случај сакам да те пофалам за храброста да го преземеш овој чекор. Ти посакувам многу среќа и да си ја исполниш твојата желба што поскоро.

< Поракaта ја уредил Admin -- 7.11.2010 10:34:39 >


_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот una26)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Сакам бебе, но немам партнер!
6.11.2010 23:17:39   
veckasr
kaj nas nema takvo nesto

< Поракaта ја уредил Admin -- 7.11.2010 10:34:56 >

(Одговор на членот una26)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Сакам бебе, но немам партнер!
7.11.2010 0:33:12   
sinolicka
ne sum sigurna no mislam deka moze.ako tocno se sekavam dr.lazarevski vo edna prilika na tv. kaza deka ima se poveke mladi devojki koi se sami (bez partner)i se resavaat na vestackooploduvanje.samo ne sum 100% sigurna. najdobro ke bide da se javite vo nekoja od klinikite kade sto pravat ivf i oni najdobro ke vi objasnat

< Поракaта ја уредил Admin -- 7.11.2010 10:35:51 >

(Одговор на членот veckasr)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Сакам бебе, но немам партнер!
7.11.2010 15:50:30   
una26
ИЗВОРНА ПОРАКА: AnnaMolly

Не сум информирана дали е можно такво нешто, но во секој случај сакам да те пофалам за храброста да го преземеш овој чекор. Ти посакувам многу среќа и да си ја исполниш твојата желба што поскоро.


Fala AnnaMolly.
Dali e hrabrost ili ke bide ludost ne znam, ama ke proveram kakvi moznosti se nudat. Mada sum vo razni eticki i moralni dilemi. Dale e ova ispravno, dali e sebicno... Uhhhhhhhhh

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Сакам бебе, но немам партнер!
7.11.2010 16:40:16   
mama26
ИЗВОРНА ПОРАКА: una26



Fala AnnaMolly.
Dali e hrabrost ili ke bide ludost ne znam, ama ke proveram kakvi moznosti se nudat. Mada sum vo razni eticki i moralni dilemi. Dale e ova ispravno, dali e sebicno... Uhhhhhhhhh

ne mislam deka e sebicno...od pricina sto ne sekoj moze sega i odma da go najde partnerot..megutoa ako si se odlucila za vakvo nesto togas treba da si spremna pshicki najveke.ti treba da si i tatko i majka...sto i nemora da znaci-neznam dali si go gledala filmot so lopez koja denta,ostanuva bremena i vo ist den go sretnuva partnerot...ova e film samo..ama znam mnogu majki koi veke so deca pa pokasno go sretnale nivnot partner....moras da razmslis sekako na site nacini.te pozdravuvam


_____________________________

СЕ ШТО Е МОЕ КЕ СИ ДОЈДЕ ,А АКО НЕ СИ ДОЈДЕ КЕ СИ ГО ЗЕМАМ САМА.

(Одговор на членот una26)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Сакам бебе, но немам партнер!
7.11.2010 17:09:14   
AnnaMolly RR
Воопшто не мислам дека ова е себично, туку напротив, ти ќе придонесеш да се роди нов живот, што е даааалеку спротивно од себично.

А во право е и мама26, никогаш не се знае што те чека во животот. Можеби баш овој чекор „ќе повлече нога“ да се случи и нешто што најмалку ќе го очекуваш, да најдеш партнер.


_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот mama26)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Сакам бебе, но немам партнер!
7.11.2010 20:48:43   
mama26
ne anamolly...loso si me svatila ....ne deka ke povlece noga ako rodi...toa bese film ..ne deka nema takvi slucaevi...ama pred se mora da razmisli mnooogu ubavo..kako sto pisav i pogore.treba da e majka i tatko a majka a mlada e... una pa ti imas samo 26 godini...ne brzaj...ne e sebcno tvoeto razmsluvanje ama ako si 35-40 god.ama na 26?neznam.zatoa ovoj muabet ne e za kukli ili flmovi,pretstavi.ova e realen tezok zivot

_____________________________

СЕ ШТО Е МОЕ КЕ СИ ДОЈДЕ ,А АКО НЕ СИ ДОЈДЕ КЕ СИ ГО ЗЕМАМ САМА.

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Сакам бебе, но немам партнер!
7.11.2010 22:09:09   
suzeto
se soglasuvam so mama26.....ti si seuste mlada zosto da brzas ce si najdes i partner koj ce go sakas i saka pa potoa ke si dojde i bebeto

(Одговор на членот mama26)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Сакам бебе, но немам партнер!
8.11.2010 9:12:29   
vesna1
Una26 jas mislev deka si postara. Ako imas samo 26 god. ne brzaj moze ke go sretnes praviot i ke uzivate vo zaednicki decinja. Toa e mnogu hrabro od tvoja strana no ako imas nakaj 40 god. koga si na granica na plodnosta  i nemozes veke da cekas da baras partner. Mnogu e blagorodno od tvoja strana sto sakas da si rodis detence i da mu daruvas ljubov i sreka. Ja podrzuvam tvojata odluka no te sovetuvam pocekaj uste malce. Bidejki toa dete ke prasuva koj mu e tatko i sto ke mu kazes, i ako sretnes covek so koj sakas da bides zaedno toj mozebi nema da saka da cuva tugo dete. Ti posakuvam sto pobrzo da go ostvaris tvojot son i da si rodis detence.user posted image

(Одговор на членот suzeto)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Сакам бебе, но немам партнер!
8.11.2010 9:42:56   
Martins mom
Јас ти посакувам да ти се случи голема љубов и со неа да ти се оствари желбата - дете, а не да “заглавуваш„ со некој за таа целuser posted image user posted image user posted image user posted image
Работи на случајотuser posted image


_____________________________

Никој не може да го осуди мојот избор, ниту моето мислење. Затоа што никој не ги пробал моите чувства, ниту моите болки.

(Одговор на членот vesna1)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Сакам бебе, но немам партнер!
8.11.2010 11:52:12   
Anushka
Драга Уна,

ПРВО:
По две работи во животот не се трча: по автобус и по маж. Биди спокојна, ќе дојде во твојот живот и таткото на твоето бебе. Треба само да и` потпомогнеш на судбината:
- дечко не се бара по кафулиња - запиши се на некој интересен курс, спорт, здружение за заштита на нешто таму...
- и кога одиш да купиш леб, може да го сретнеш „вистинскиот“
- не биди со превисоки критериуми: некогаш типот кој му фали малку коса или носи очила ++ може да биде 100 пати подобар сопруг и родител од оној со заносни сини очи!
ВТОРО
Исклучително тешко е да бидеш самохрана мајка! Но, уште потешко е да бидеш дете без еден родител. Особено во нашава традиционална и затворена заедница!
ТРЕТО
Млада си за вакви размисли...

(Одговор на членот Martins mom)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Сакам бебе, но немам партнер!
8.11.2010 13:02:46   
ben10
VO PRAVO SI ANUSHKAuser posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот Anushka)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Сакам бебе, но немам партнер!
9.11.2010 9:54:48   
nadica
целосно се согласувам со анушка

Kога бев помлада (да не речам мала) и моја зелба беше да се оформам во здрава личност, да завршам со школување, да се вработам и да имам дете не кое ќе му го посветам целиот преостанат зивот.Но реалноста е малку подруга и посурова, за дете требаат двајца родители не само за да ги делат обврските туку и за двојната љубов која му е потребна на детето за растење.

Tвојата зелба е благородна и прекрасна ама стрпи се пред да ти стане реалност
user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image

< Поракaта ја уредил nadica -- 9.11.2010 9:55:45 >


_____________________________

Завидливите луѓе се хранат со твојата несреќа...
Биди Среќен!...
Нека умрат од глад!!!

(Одговор на членот ben10)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Сакам бебе, но немам партнер!
9.11.2010 10:15:27   
Octavia
Навистина на 26 години немаш потреба да брзаш, имаш време да ја најдеш вистинската личност за тебе и за бебе user posted image . Но, on topic, имам другарка која си роди дете сама, без партнер/маж, но беше прилично постара од тебе. Мислам дека (ова беше пред неколку години) беше во една приватна болница кај нас и и рекоа дека има можност за оплодување со анонимен донор тука, но преку странска клиника се зема „материјалот“, ама како оди постапката треба да си прашаш (знам дека кажуваше можеш да бираш карактеристики user posted image ).
Е сега, друга работа, според мене, е тоа дека детето, кога ќе порасне. ќе праша „каде е тато?“ „кој ми е тато?“ или како на една пријателка малата (се разведоа кога малата беше user posted image  и тој веќе ни се јави, ни се појави) кога биле на гости, девојчето кај што биле го викнало татко и (нормално со „тато“) и ова душичево исто по него „тато, тато“user posted image ...

(Одговор на членот nadica)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Сакам бебе, но немам партнер!
9.11.2010 10:34:05   
majka 79
una 26, na ovaa tema pocni povtorno da razmisluvas barem po 10 godini.
ako do togas ne najdes partner, makar sto mislam deka toa nema de se sluci, vredi da razmisluvas za vakva postapka.
a dotogas samo pozitivni misli i sigurna sum deka nekoj, nekade ceka na tvojata ljubov i na bebceto sto ke mu go rodis.
pozdrav

(Одговор на членот Octavia)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Сакам бебе, но немам партнер!
10.11.2010 22:39:03   
una26
Vi blagodaram na site sto ja spodeluvate so mene ovaa dilema.
Imam 36 ( za 25 dena 37 godini :-) / :-(
Za zal partnerot go nema na vidik...
So naprednava medicina, ne sum sigurna koja vozrast e veke alarmantna za prvorotki...
Taka da ova e nesto sto uste poveke me zagrizuva.
Od druga strana, okolu mene majki, cii partneri, zaminale i za decata "uvo ne gi boli". Gi slusam kako se macat da objasnat deka tamu nekade e tatko im, ama ne se javuva "zasto pecali pari", "zasto e mnogu daleku"...
Gi pravdaat postapkite na  (ne)tatkovicite...
I jas hipoteticki se obiduvam da se stavam vo takva situacija, sto da mu odgovoram na deteto.
Ne znam. Mnogu e tesko i vaka i onaka.

(Одговор на членот majka 79)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Сакам бебе, но немам партнер!
11.11.2010 11:52:31   
mama26
mene me zbuni una 26 brojot pa pomsliv si samo 26 god..od taa pricina

deka sekoj ne e roditel ne e...

ako veke imas 37 togas si dovolno zrela i nekasnis da rodis so ogled i tuka gl;edas imame rr koi i postari od tebe pa rodle...

a decata mozat da gi lazat do odredena vozrast potoa znaat slika da pobaraat isto taka napredna e tehnikata pa moze i preku kompjuter da pobaraat tatkoto?/posle sto ke im kazat?
na moja ulica imam komsika koja na deteto mu kaza iskreno-deka tatkomu ne se vraka..ednostavno deka ne se slozuvale...a ne deka rabotel ili deka bil najlosiot tatko na svet....decata rastat i sve pamtat .bolno e ,ama toa e vistinata..koja deteto si ja prifati


_____________________________

СЕ ШТО Е МОЕ КЕ СИ ДОЈДЕ ,А АКО НЕ СИ ДОЈДЕ КЕ СИ ГО ЗЕМАМ САМА.

(Одговор на членот una26)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Сакам бебе, но немам партнер!
11.11.2010 13:19:33   
vesna1
Una26, izvini sto mislev deka si pomlada. Ako veke ke polnis 37 znaci si moja generacija i mislam deka stvarno bi mozela ozbilno da razmislis na ovaa tema. Nekoj napisa deka mozelo IVF od anonimen donator,znaci ne bi imalo problem da si rodis bebence. Edinstven problem e sto ke mu kazes koga ke porasne, no i toa se resava. Imas mnogu blagorodna dusa i retki se osobite kako tebe koi ova go sakaat da podarat zivot nekomu.
Rasprasaj se ubavo vo privatnive kliniki i ti posakuvam pobrzo da si rodis bebence.user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот mama26)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: Сакам бебе, но немам партнер!
11.11.2010 13:51:17   
anedespo
user posted image user posted image user posted image Samo napred

(Одговор на членот vesna1)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: Сакам бебе, но немам партнер!
11.11.2010 15:58:12   
biljana16
Una 26. Stom si veke 36 godini toa e veke nesto drugo. I jas koga bi bila na tvoe mesto istoto bi go napravila. Znaes malku e tesko da se spravis so okolinata zatoa sto ke te gledaat cudno no nemoj da obrnuvas vnimanie. Smelo napred.

(Одговор на членот anedespo)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: Сакам бебе, но немам партнер!
14.1.2014 15:21:06   
Melanija RR
Токму ова сега е можно

Јануари 2014 година
======================
Ин-витро на државен трошок и за немажените!


Актуелниот Закон за биомедицинско потпомогнато оплодување (БПО) дава можност да ја користат оваа постапката и сите полнолетни и деловно способни жени кои не се во брак или не живеат во вонбрачна заедница, а имаат желба да станат мајки

Но, жените треба претходното да се имаат лекувано по другите методи, но тоа да било неуспешно. Законската регулатива исто така бара тие според возраста и општата здравствена состојба да се способни за родителска грижа.
Истовремено, предвидено е оплодувањето да се реализира само во здравствени установи кои имаат овластување од министерот за здравство за спроведување на ваква постапка. Дали БПО ќе биде на товар на пациентката или ќе биде одобрено од страна на комисиите во Фондот, зависи од исполнетоста на условите кои се законски пропишани.

Ивор:Вечер

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот biljana16)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: Сакам бебе, но немам партнер!
14.1.2014 15:35:42   
vezilka RR
Ова значи дека ќе можат преку фонд да направат ин витро? не разбирам. Оти на приватно, барем за инсеменација можеше и сингл девојки и до сега.

_____________________________

НАУЧЕТЕ ГО ДЕТЕТО КАКО ДА РАЗМИСЛУВА, А НЕ ШТО ДА МИСЛИ!

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: Сакам бебе, но немам партнер!
14.1.2014 23:10:08   
mommy_angels RR
И мене нешто не ми е јасно user posted image Дали кај нас веќе направија банки за сперма?
Нели немавме или јас не ги следев во последно време овие закони user posted image

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 24
   RE: Сакам бебе, но немам партнер!
15.1.2014 9:18:17   
Yummy Mammy
Una26, bravo na hrabrosta za voopsto da razmisluvas na temata, ne sekoj moze da go napravi toa. No, 37 god e sosema solidna vozrast da se raga. Neka ne te koleba sto ke kaze sredinata, podobro sama da si rodis dete otkolku cel zivot sama da ostanes. Jas imam barem dve prijatelki (nezavisni edna od druga) koi koga ostanaa trudni od partnerite rekoa: sakam dete, no ne sakam da se mazam, koj videl air od mazot user posted image Nikoj ama bas nikoj ne rece, e zosto sega sama, pa sto ti tekna, pa zasto ne se zemete... Naprotiv site reagiraa mnogu pozitivno. Ne znam kako e vo drugite gradovi, no lugeto vo Sk se mnogu relaksirani po ova prasanje. Pobitno e ti da si stabilna licnost, trezveno da razmisluvas, da imas redovni prihodi, i barem edna majka/tetka koja ke doaga na pomos. So sreka!

_____________________________

There are no strangers, just friends you haven''t met yet!

(Одговор на членот mommy_angels RR)
Непосредна врска до пораките: 25
Страница:   [1] 2   Следна страница >   >>
Страница: [1] 2   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?