|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Сакам бебе, но немам партнер!
15.1.2014 10:54:38   
LoveableMe RR
Секако браво за храброста на сите оние кои ќе се решат на таков чекор, децата се најголемо богатство на светот, но секако постапката има морални дилеми, во смисол кој е човекот што донира, дали детето ќе има шанси да го запознае, дали ќе знае кои му се роднини и сл. И секако, најважно со тие деца мора посебно да се работи на психолошкиот фактор, особено во пубертетот, заради растењето со еден родител, да се обиде мајката да го насочи правилно, бидејќи детето сигурно ќе се чувствува малку несигурно поради фактот што другиот родител не е присутен....освен ако таткото не прифати да контактира со детето.

Поентата ми е да, супер идеја, ја поддржувам, но како после со психолошкиот развој на детето? Што мислите рингерајки?user posted image

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот Yummy Mammy)
Непосредна врска до пораките: 26
   RE: Сакам бебе, но немам партнер!
15.1.2014 11:19:53   
Zoya
Идејата е одлична и јас ја поддржувам во целост. Како психолог, ќе кажам само дека доколку се воспостави добар начин на комуникација, постојано се работи со него и добро се насочи, тогаш нема да има никаков проблем во психичкиот развој на детето. Впрочем, тоа важи и за сите деца. Точно е дека на детето му се потребни двајцата родители и двајцата претставуваат модел од коишто детето учи. Но тоа не значи дека детето ќе има поинаков развој доколку живее само со едниот родител и доколку има комуникација само со едниот родител. Специфичен е само начинот на кој ќе се објасни кога детето ќе праша „Каде е тато“. А тоа прашање сигурно би се поставило на многу рана возраст, многу порано, пред да дојде до пубертет. И тука е важно каков пристап ќе има мајката. Како и да, сметам дека детето треба да расте во здрава емотивна средина каде што ќе може добро да се развива. Има многу семејства каде што во голема мера е присутно семејното насилство (без разлика дали станува збор за физичко или психичко насилство) точно дека таму се и двајцата родители присутни, но верувајте тие деца имаат многу поголеми проблеми во нивниот психички развој живеејќи во емотивно нездрава средина, отколку оние кои пораснале само со еден родител.
На сите коишто ќе се одлучат на овој чекор потполно ги поддржувам user posted image

_____________________________

Обиди од 2012;
IUI x 4 = /;
HSC 2013 (отстранет септум, изваден полип)
IVF #1 - /

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 27
   RE: Сакам бебе, но немам партнер!
15.1.2014 13:16:58   
Melanija RR
Не ми е јас ова со ИФВ за немажени.Треба да ги пишат условите на ФЗО.
АКо нема партнер како може да се лечела од неплодност.Ова што е објавено ми значи дека паровите кои не се во брак,неможе да забремени ,се дозволува ИФВ ,во превод не сакаат потпис а има партнер.

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Zoya)
Непосредна врска до пораките: 28
   RE: Сакам бебе, но немам партнер!
16.1.2014 9:59:30   
LoveableMe RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: Melanija RR

Не ми е јас ова со ИФВ за немажени.Треба да ги пишат условите на ФЗО.
АКо нема партнер како може да се лечела од неплодност.Ова што е објавено ми значи дека паровите кои не се во брак,неможе да забремени ,се дозволува ИФВ ,во превод не сакаат потпис а има партнер.


Сакаат да кажат оплодување со донатор, тоа е за немажените. Не знаеш ни кој е ни што е, може само основни податоци да ти кажат и потоа со неговата сперма (донирана), те оплодуваат, затоа е ИВФ, бидејќи е смрзната сперма, а и посигурен метод е ИВФ од другите за оплодување. Затоа ги спомнав погоре нештата на кои треба да се внимава подоцна во детскиот развој, поради ваквото оплодување. Инаку, секако поддржувам секоја која што се решила на ваков чекор, да го направи тоа, нејзин избор е.

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 29
   RE: Сакам бебе, но немам партнер!
16.1.2014 11:11:43   
Goddess*

ИЗВОРНА ПОРАКА: Melanija RR

Не ми е јас ова со ИФВ за немажени.Треба да ги пишат условите на ФЗО.
АКо нема партнер како може да се лечела од неплодност.Ова што е објавено ми значи дека паровите кои не се во брак,неможе да забремени ,се дозволува ИФВ ,во превод не сакаат потпис а има партнер.


I mene ova voopshto ne mi e jasno,pa sega se raboti za surogat majka so donor ili stanuva zbor za brachni parovi shto se borat so neplodnostuser posted image

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 30
   RE: Сакам бебе, но немам партнер!
16.1.2014 11:17:57   
LoveableMe RR
Сурогат мајка ќе биде посебно регулирано во законот, а ова е за сите што не се во брак, немаат партнер, живеат сами и да можат да забременат со донатор.

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот Goddess*)
Непосредна врска до пораките: 31
   RE: Сакам бебе, но немам партнер!
21.2.2014 10:44:22   
pepelaska1991
Имам еден проблем, всушност не знам дали да го наречам проблем, во врска сме цели 6 години, отсекогаш сме разговарале на темата семејство и секогаш си дававме уште неколку години, но пре некое време се случи значаен пресврт во мојот живот- ми дадоа дијагоноза и ми соопштија накратко „... никогаш нема да бидеш мајка...“ :'( многу тешко го прифатив тоа, но по извесен период отидов на гинеколог- кај сосема друг се разбира и ми го кажа спротивното,дека сосема се е во ред, дека сум имала овулација два пати месечно, и дека јајниците ми произведувале сосмеа здрави јајце клетки направивме тестови микробиолошки и пап на кој се утврди само кандида која ја излекувавме, докторката-гинеколог ме праша на темата кога планирам да станам мајка-бидејќи сум имала доста здрави и квалитетни јајце-клетки, јас не одговорив ништо, кога отидов дома зборував со партнерот и тој ми рече рано е малди сме има уште време, детето е голема обврска :/ После тоа следуваа уште многу разговори, кои завршуваа со зборовите не сакам да ме притискаш знам јас кога треба :/ а јас само се плашам да не неможам понатаму да останам бремена... Ве молам за помош

(Одговор на членот Yummy Mammy)
Непосредна врска до пораките: 32
   RE: Сакам бебе, но немам партнер!
21.2.2014 12:43:32   
LoveableMe RR
Ти имаш партнер, но не знаеш дали да останеш со него? Зошто брзаш ако имаш 22-23 години, на пример? Ако навистина го сакаш, ќе дојде времето, ако евентуално не си сигурна во неговите чувства, тоа е друга работа. Позз

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот pepelaska1991)
Непосредна врска до пораките: 33
   RE: Сакам бебе, но немам партнер!
21.2.2014 13:17:46   
Defne90 RR
Пепелашка точно е тоа дека детето е ептен голема одговорност и не знаеш што значи тоа се додека не го земеш во раце.Според мене премногу си млада мислам дека ти се брза да имаш дете само затоа што мислиш дека во иднина нема да можеш.ЈаС можам да ти кажам само уживај во животот додека си млада а за деца не грижи се штом ти рекол докторот дека си совршено здрава сигурна сум дека тоа нема ДА са промени во иднина.Убаво размисли и преиспитај ги своите чувства дали навистина сакаш дете или тоа го посакуваш само затоа што си исплашена од првата дијагноза на гинекологот дека никогаш нема да бидеш мајка.Верувај и грешки секојдневно се случуваат и тоа да ти кажам право мене воопшто не ме ни чуди докториве наши катастрофа се ако почнеме да ги слушаме каде ни е крајот.Опѕшти се гледаш вториот гинеколог ти рекол дека се е во ред и дека нема зошто да се грижиш.Еве јас од искуство ти кажувам станав мајка многу млаада на 20 години и можам да ти кажам дека заборавив на секаков вид забава и излегување надвор со друштво.Кога си мајка твоите и потребите на партнерот ги ставаш на последно место.Имаш време и за деца и за основање фамилија.Не брзај со одлуките.Поздрав и секое добро.user posted image

_____________________________

Motherhood is a forever love story...Enjoy every minute and treasure it!

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 34
   RE: Сакам бебе, но немам партнер!
21.2.2014 15:33:34   
princessa
Pepelaska prilicno si mlada, sekako deka si vo najdobrite godini da stanes majka, zasto i doktorite preporacuvaat da se stanuva majka od 20-25 zasto togas si najfit za toa, teloto na zenata e najpodgotveno i najizdrzlivo vo tie godini. No toa nisto ne znaci, vo denesno vreme i na 45godini se raga. Daleku e otidena medicinata.
No, stom lekarot ti rekol deka se e vo red i deka si potpolno zdrava te sovetuvam da pokuliras uste malku i da pouzivas so partnerot. Ili veke koga imas dve sosema sprotivni mislenja pobaraj treto. Ama toa sto ti go kazal prviot doktor ne e vo red, od lekarska gledna tocka e neeticki i nehumano. Kolku i nekoj da e siguren toa ne se kazuva, zasto i drugi faktori ovde zamesuvaat prsti. Opustete se i ke imate bebe ne se sekiraj. Jas stanav majka na 23ipol godini a sega posakuvam toa da se slucilo sega 3godini podocna, zasto svativ deka odkoga dojdoa decata, zboruvam deca zasto imam 2 doma, nemam vreme za nisto, nemozam da se posvetam momentalno nit na kariera nit na ponatamosno doobrazuvanje, barem ne dodeka se mali. Ednostavno se naogam vo takov period koga ne sum nitu za navamu nitu za natamuuser posted image

(Одговор на членот Defne90 RR)
Непосредна врска до пораките: 35
   RE: Сакам бебе, но немам партнер!
25.2.2014 15:28:16   
pepelaska1991
Многу Ви благодарам, Вашите совети многу ми помогнаа user posted image

(Одговор на членот princessa)
Непосредна врска до пораките: 36
Страница:   <<   < Претходна страница  1 [2]
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2]
Оди на:






Анкета

Цуцла.
пеперутка16

До кога вашето дете имало цуцла?