|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Низ сито и прстен
20.8.2009 9:08:43   
profesorica
Мами со коментарот ме поттикна за темава user posted image

Мамицки дали вие го гледавте идниот сопруг низ сито и низ венчалниот прстен.Се верувало дека доколку го видиш маж ти ни сито и прстен и три пати ја повториш реченоцата-НИЗ ПРСТЕН ТЕ ГЛЕДАМ ВО СРЦЕ ДА ТИ ВЛЕЗАМ- дека тогаш ке имаш убав брак и избраникот ке те слуша и сака тебе вечно.


_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Низ сито и прстен
20.8.2009 9:13:48   
mami
Ние дека во ноември правевме свадба а дојдоа по мене во 5 попладнето беше темница и немав баш шанса да гледам а и не знев дека сеуште се практикува овој обичај некаде надвор од Галичка свадбаuser posted image

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Низ сито и прстен
22.8.2009 16:49:46   
ripce
го знаев ова со ситово и прстенот ама не го направив

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Низ сито и прстен
22.8.2009 16:53:26   
arh_diz
Nie se odlucuvme svadbata da bide bez obicai. Taka da takvo nesto ne mozev da napravam

(Одговор на членот ripce)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Низ сито и прстен
22.8.2009 17:16:16   
mis.
Јас мм го гледав низ венчалниот прстен и знам дека кажав нешто но не се сеќавам што точно сум ги заборавила не се сеќавам.user posted image

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Низ сито и прстен
23.8.2009 14:32:06   
nadica
не сум го правела ова ама интересен обичај ајде нека пишат тие сто го правеле и какво е нивното искуствоuser posted image user posted image user posted image user posted image

_____________________________

Завидливите луѓе се хранат со твојата несреќа...
Биди Среќен!...
Нека умрат од глад!!!

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Низ сито и прстен
23.8.2009 17:53:04   
Nikolina
да јас го правев ова и обичај како обичај не мора да значи дека ако го направив и дека се ми е баш подмачкано имало и убави и неубави моменти,а јас за мојата свадба кај мене дома си правевме обичаи а од кај мажот ми па и не баш тие да речам како покултурни од нас т.е. е од поголем град не сакаа ви рекоа е да бе како селаните,селани или не ние си го напрравивме ќефот,јас сум голем љубител на обичаа едно забавно е и кога само ќе помислам дека и мајами и нејзината мајка го правеле тоа....а кога дојдов дома па кај мажот ми по иницијатаива на тетка му која и таа е од мал град ме пречекаа со слатко мед и вода и на влезот имаше поставено бела крпа и под мишките ми ставија два леба и ме однесоа во кујната и ми рекоа да ги пуштам одеденаш и кога паднаа двата паднаа исто и демек двете деца ќе ми биле истиuser posted image user posted image user posted image па ќе видиме здравје.

(Одговор на членот nadica)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Низ сито и прстен
23.8.2009 18:41:52   
milijana
I jas mojot go gledav niz sito i prsten..toj do den denes ne znae za ovoj obicaj..a go napraviv poradi tetka mi..koja mi dade sito , niz prozorec gledav..ne se sekavam sto tocno povtoruvav..taa mi kazuvase.mene mi bese interesno..mlada bev..so 20 god..ama ne mozam da se pozalam.Imam ubav brak..i mislam deka mm me slusa , me saka.Sega dali e do toa..neznam.ama se sluzuvame..se sakame..taka.Pozz od mene do site.

(Одговор на членот Nikolina)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Низ сито и прстен
25.9.2009 11:39:30   
mami
еве уште еден интересен обичај..

Земањето на невестата, започнува со собирање на сватовите во дворот или во куќата на малдоженецот, се пее и игра со народна музика и заеднички се оди по кумот и по старосватот. Од таму кога ќе се комплетираат сите се тргнува по невестата. По патот свадбената поворка е проследена од музика, песни. Сватовите одат во дворот на невестата каде што на портата стојат девојчиња од страната на невестата и ги китат сватовите. Додека пак сватовите по обичај им ставаат паричка на девојките кои китат. После тоа влегуваат во куќата каде што невестата е затворена во една соба. Невестата обично ја чуваат брат или братучет кои не го пуштаат младоженецот да влезе во собата туку му бараат да плати за да влезе. Откако ќе ја ”купи” невестата  таа ги поздравува гостите со добредојде, им бакнува рака и ги поканува на свечена трпеза во куќата или во дворот.

(Одговор на членот milijana)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Низ сито и прстен
9.10.2009 8:50:50   
profesorica
Кога го гледате идниот сопруг низ сито и прстен треба три пати во себе да ги повторите зборовите: Низ прстен те гледам во срце да ти влезам!

_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Низ сито и прстен
21.1.2010 12:15:37   
mami
Дали некоја го правеше ова? дали му кажавте на сопругот дека сте го правеле? како реагираше тој?

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Низ сито и прстен
21.1.2010 12:34:04   
tereza
ИЗВОРНА ПОРАКА: profesorica

Кога го гледате идниот сопруг низ сито и прстен треба три пати во себе да ги повторите зборовите: Низ прстен те гледам во срце да ти влезам!


Е ајде јас ќе го направам ова на мојата свадба кога ќе биде па ќе ве обавестам како ќе ни оди во бракотuser posted image user posted image инаку интересен обичај. Би го направила зошто да не.

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Низ сито и прстен
21.1.2010 12:48:44   
betpet
Jas go napraviv, ne go znaev,no na svadbata mi go kaza edna tetka i go gledav mm niz sito i prsten, no ne gi kazav zborovite koi gi spomenuva profesorica, ne znaev za niv. No i bez niv za sega e dobro se slusame , se sakame i vo srce mu imam vlezeno.Brakot ni e dobar, imame mnogu razbirawe eden za drug i pokraj site maki sto gi pominavme zaedno.Koga mu kazav deka napraviv eden obicaj i go gledav koga doagase, toj toa go primi normalno i lubopitno, kako toa izgledase.
Gi napravivme i onie obicai koi gi spomenuva mami, i nenako se bese ubavo i tecese se vo najdobar red. Ubavo e, nemazenite neka probaat, pa kako vikaat tao ke ni ostane.

_____________________________

Нашето сонце од 7 Јуни е Теодора(Божји дар)

(Одговор на членот tereza)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Низ сито и прстен
9.2.2011 13:28:45   
stojanoskad
Golem skeptik sum na se sto nema logicno ili razumno potkritie.Pa i ovde neli!
Neka ne se najde nekoj navreden meguto pisuvam samo moe mislenje neli!
Pa brakot e tolku zaebana institucija(se izvinuvam na izrazot),kade sto treba mnogu poveke od sito i prsten.Znaci samo prazno sueverije!
Megutoa ako na ova gledam kako obicaj pa i mi se dopaga.
Vo edno predanie za svadbarskite obicai pisuvase vaka:koga momceto so strojnik doaga kaj nevestata za zbor,tatkoto na nevestata veli:Ova go zavrsivme,sega odi doma, i vsreda so kana crveno vino da mi dojdes,a jas sirum ke gi otvoram portite i ke ve precekam kako sto e red, kako svatovi!
Kolku samo ubavo kazano!

(Одговор на членот betpet)
Непосредна врска до пораките: 14
Страница:   [1]
Страница: [1]
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?