|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Личности од историјата
29.3.2010 10:37:23   
pacuvce
Еве една тема,која е од пошироко значење,а мене многу ми е интересна...

Имате ли личност од историјата,поблиска или подалечна,за која сакате да читате,да дознаете повеќе за приватниот живот ,и се восхитувате...

Искрено,мене многу ме интересира се за животот и кариерата на Јосип Броз Тито...Како деца не учеа дека бил од сиромашно семејство,дека бил бравар,храбар партизан и успешен лидер...Но,се што сум прочитала во последниве години во врска со него ме носи во нов правец и ми го прикажува како контроверзна личност,голем љубовџија,страсен колекционер...

Која е Вашата омилена историска личност???user posted image

_____________________________

Love is in the air
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Личности од историјата
29.3.2010 10:46:13   
tereza
Мене како историски личности ми оставиле впечаток Јована Орлеанска, Елена Тројанска и Клеопатра,баш за нив сакам да дознаам повеќе... 

(Одговор на членот pacuvce)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Личности од историјата
29.3.2010 11:28:17   
majka 79
ИЗВОРНА ПОРАКА: pacuvce




Искрено,мене многу ме интересира се за животот и кариерата на Јосип Броз Тито...Како деца не учеа дека бил од сиромашно семејство,дека бил бравар,храбар партизан и успешен лидер...Но,се што сум прочитала во последниве години во врска со него ме носи во нов правец и ми го прикажува како контроверзна личност,голем љубовџија,страсен колекционер...

Која е Вашата омилена историска личност???user posted image


isto i mene me interesira zivotot na J.B.Tito, mnogu mi se interesni i dokumentarnite tv emisii.
isto taka i jas imam sretnato deka ima blagorodnicko poteklo, deka vsusnost josip od kumrovec e sosema druga licnost. vistinskiot tito se skoluval na vrvni univerziteti zaedno so hitler.
na internet ima podatoci i za toa kolku deca imal i so koi zeni.
slucajno i na tv gledav dokumentarec za jovanka broz i nejziniot segasen zivot.
i taa kazuvase interesni podatoci.

(Одговор на членот pacuvce)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Личности од историјата
30.3.2010 10:57:37   
penelopa
ИЗВОРНА ПОРАКА: majka 79

ИЗВОРНА ПОРАКА: pacuvce




Искрено,мене многу ме интересира се за животот и кариерата на Јосип Броз Тито...Како деца не учеа дека бил од сиромашно семејство,дека бил бравар,храбар партизан и успешен лидер...Но,се што сум прочитала во последниве години во врска со него ме носи во нов правец и ми го прикажува како контроверзна личност,голем љубовџија,страсен колекционер...

Која е Вашата омилена историска личност???user posted image


isto i mene me interesira zivotot na J.B.Tito, mnogu mi se interesni i dokumentarnite tv emisii.
isto taka i jas imam sretnato deka ima blagorodnicko poteklo, deka vsusnost josip od kumrovec e sosema druga licnost. vistinskiot tito se skoluval na vrvni univerziteti zaedno so hitler.
na internet ima podatoci i za toa kolku deca imal i so koi zeni.
slucajno i na tv gledav dokumentarec za jovanka broz i nejziniot segasen zivot.
i taa kazuvase interesni podatoci.


За сите љубители на ликот и делото на Ј.Б Тито ви препорачувам да ја гледате серијата која оди секој Петок во 20.00 на ХРТ1...може ќе дознаете нешто повеќе.

_____________________________

"When planning for a year, plant corn. When planning for a decade, plant trees. When planning for life, train and educate people."- Kuan Tzu

(Одговор на членот majka 79)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Личности од историјата
1.4.2010 15:18:02   
majka 79
ИЗВОРНА ПОРАКА: penelopa



За сите љубители на ликот и делото на Ј.Б Тито ви препорачувам да ја гледате серијата која оди секој Петок во 20.00 на ХРТ1...може ќе дознаете нешто повеќе.


fala penelopa, dosega go nemam nacekano bas sakam da go gledam

(Одговор на членот penelopa)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Личности од историјата
16.4.2010 17:55:10   
pacuvce
Руското царско семејство...Интересна приказна со тажен крај...Семејството Романов...

_____________________________

Love is in the air

(Одговор на членот majka 79)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Личности од историјата
16.4.2010 18:00:02   
ripce
Јованка Орлеанкаuser posted image

_____________________________

"Кога сте мајка никогаш не сте сами во своите мисли. Мајката секогаш мора да мисли два пати, еднаш за себе и еднаш за своите деца."

(Одговор на членот pacuvce)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Личности од историјата
16.4.2010 18:06:14   
Rossana
Aleksandar Makedonski... Za nego mozam da zboruvam, da zboruvam, da slusam, da citam, da gledam, da pisuvam,i pak da ne mi e dovolno...

(Одговор на членот ripce)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Личности од историјата
16.4.2010 18:08:24   
Rossana
user posted image

Aleksandriska biblioteka

(Одговор на членот Rossana)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Личности од историјата
16.4.2010 18:59:32   
Rossana
Во Стоби откопана мермерна глава стара 2.000 години
Непроценливо вреден пронајдок откопаа денес археолозите во Стоби. Оваа мермерна глава е исклесана во камен, стара околу 2.000 години ги возбуди сите кои работат на откопување во храмот во овој локалитет. Неа утрово ја пронајде археологот Јован Радњански кој се сомнева дека статуата е лик на првиот римски император Октавијан Август, а потекнува од првиот или вториот век.„Личи на рано римска, до хадријан се без брада, по хадријан се со брада. Овој е без брада и најверојатно е пред хадријан. Ова е еден од првите наоди внатре, додека не се ископа комплетно нема да се знае точно“, вели Јован Радњански, археолог.Главата е најверојатно дел од цела статуа, велат археолозите, откако ќе се исчисти ќе се знае точно за што се работи.„Јас уште не стигнав да ја видам, убаво скулптурата, очекуваме уште повеќе делови да излезат од неа, очекуваме барем за една недела да го расчистиме целото плодно ниво и да видиме за што се работи“ изјави Силвана Блажевска, директорка на национална установа „Стоби“.Освен главата археолозите денес открија и машко торзо од камен, храмот во Стоби почна да се откопува пред две години, Блажевска очекува уште пронајдоци кој ќе помогнат во расветлувањето на рано-римскиот период во Стоби
user posted image  

(Одговор на членот Rossana)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Личности од историјата
16.4.2010 19:16:16   
mami
ИЗВОРНА ПОРАКА: pacuvce

Руското царско семејство...Интересна приказна со тажен крај...Семејството Романов...



мојата омилена историја...филмот за последните години на семејството го имам гледано едно 10 пати...во москва си купив книга за животот на Распутин, ама еве се канам се да седнам и да ја прочитам убаво- на руски е па ке ми треба екстра концентрација :)

(Одговор на членот pacuvce)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Личности од историјата
12.6.2010 22:37:46   
vezilka RR
Царица Теодора, сопруга на цар Јустинијан..еден од највпечатливите женски ликови во историјата која извршила огрпмно влијание врз политичкиот живот во тоа време..но за жал за тоа никој не сака да зборува исто како и за сите истакнати женски ликови во историјата..Друг лик на кој му се восхитувам е Евридика Адаја, сопруга на македонскиот крал Филип III Аридеј Лудиот, која заради хендикепот на својот сопруг, на свои 16 години буквално го водела македонското кралство..се разбира за кратко, нидејќи и таа и кралот биле убиени од Олимпија..Потоа Марија Магдалена, но за неа ептен да нема скоро никакви податоци и сум се соочила со голем проблем во откривањето на нејзина личност и дело..постојат само некои не сигурни назнаки..Има и други историски ликови кои ми се интересни и сакам да читам за нив, но овие го издвојувам како најинтересни..

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Личности од историјата
30.6.2010 17:19:30   
Martins mom
Го сакам Хитлер !!! 

_____________________________

Никој не може да го осуди мојот избор, ниту моето мислење. Затоа што никој не ги пробал моите чувства, ниту моите болки.

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Личности од историјата
30.6.2010 17:28:48   
Viktori
Исус од Назарет

user posted image


< Поракaта ја уредил виктори -- 30.6.2010 17:30:11 >


_____________________________

Danger! Ha! I laugh in the face of danger. Ha, ha, ha, ha ...
Мај нејм ис лукс. Жито лукс.





(Одговор на членот Martins mom)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Личности од историјата
30.6.2010 19:34:54   
mama26
ELVIS PRISLY.   covekot prvpat izlegol po vesnik da kupuva i tolku pari mu dal sto ovoj nemal kusur pa sakal da mu ja dade trafikatauser posted image user posted image user posted image user posted image .

(Одговор на членот Viktori)
Непосредна врска до пораките: 15
Страница:   [1]
Страница: [1]
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?